e-Recepta, jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej papierowej recepty. W praktyce nie różni się ona niczym od swojego poprzednika, oprócz tego, że obecnie wiele osób nie wyobraża sobie powrotu do przeszłości. e-Recepty generują wiele zalet, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy pracujących w placówkach medycznych.
Od stycznia 2020 roku lekarze każdej specjalności, mają obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej. Oczywiście nadal w uzasadnionych przypadkach np. podczas przerwy w dostawie prądu lub podczas wizyty domowej, istnieje możliwość, aby specjalista wystawił pacjentowi tradycyjną receptę papierową.
Każdorazowo wystawione e-Recepty są legalne - nie ma co do tego wątpliwości. Zarówno jeśli pacjent otrzyma e-Receptę podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie, jak i w trakcie konsultacji online za pośrednictwem urządzenia mobilnego.
Po wystawieniu elektronicznej recepty automatycznie pojawi się ona również w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Do zrealizowania e-Recepty w aptece potrzebny jest jej 4 cyfrowy kod oraz numer PESEL. Farmaceuta, po uzyskaniu tych 2 informacji wyda potrzebne leki.
W tej sprawie również nic nie ulega zmianie. Na recepcie elektronicznej będą ukazane takie informacje, jak:
Oprócz tych informacji każda e-Recepta posiada również indywidualny czterocyfrowy kod, który jest niezbędny, aby zrealizować ją w aptece.
Każdorazowo po wizycie stacjonarnej lub online u specjalisty, wszystkie e-Recepty, e-Zwolnienia oraz e-Skierowania zapisują się w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Nie ma więc możliwości, aby zgubić e-Receptę.
Dodatkowo pacjent może poprosić również lekarza o:
e-Recepty w dobie dzisiejszej cyfryzacji, stanowią całkowicie legalne oraz bezpieczne źródło. Pacjenci, w szczególności ci starsi nie powinni się ich w zupełności obawiać. Dodatkowo możliwość uzyskania recepty elektronicznej, za pośrednictwem konsultacji online, stanowi kolejne rozwiązanie, ułatwiające możliwość uzyskania fachowej pomocy medycznej.