1. Recepta
  2. W jakich przypadkach lekarz może odmówić wystawienia e-Recepty?

W jakich przypadkach lekarz może odmówić wystawienia e-Recepty?

e-Recepta w praktyce niewiele różni się od recepty papierowej. Niektórzy pacjenci dalej zastanawiają się, czy cyfrowy dokument, jest legalny. Już w tym momencie, możemy rozwiać wszystkie wątpliwości, ponieważ recepta internetowa, jest w pełni bezpieczna. Stanowi ona po prostu kolejny przejaw cyfryzacji służby zdrowia, który ułatwia pracę pracownikom medycznym.

W jakich przypadkach lekarz może odmówić wystawienia e-Recepty? W jakich przypadkach lekarz może odmówić wystawienia e-Recepty?

Czy lekarz ma obowiązek wystawiania e-Recept?

 

Wielu pacjentów żyje w przekonaniu, że lekarz ma obowiązek każdorazowo wystawić pacjentowi receptę online. Nic bardziej mylnego, jeśli lekarz uzna, że nie ma konieczności, aby wystawić receptę, może odmówić. Specjaliści bardzo chcą uniknąć sytuacji, w której lek mógłby w jakimkolwiek stopniu zagrozić zdrowiu lub życiu pacjenta. Recepta online jest wypisywana przez lekarza tylko w przypadku jeśli on sam zdecyduje o zasadności jej wystawienia.

 

arrow Zmiany w e-Recepcie. Farmaceuta wyda ci leki na 120 dni
arrow Zmiany w wystawianiu recept. Czy dotyczą recept na tabletki „dzień po”? Ministerstwo odpowiada
arrow Jak długo ważna jest e-Recepta?
arrow Jak otrzymać receptę na wakacjach?
arrow Tabletka “dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć?
arrow Tabletki poronne, a tabletka „dzień po” – czym się różnią i co musisz o nich wiedzieć?

W jakich przypadkach lekarz może odmówić pacjentowi wystawienia e-Recepty?

 

Odmowa wypisania e-Recepty - przyczyny:

 

  • Kiedy pacjent dostarczy niewystarczającą ilość informacji potrzebnych do wystawienia e-Recepty. Często dzieje się tak podczas uzupełniania formularzy medycznych, na platformach świadczących usługi medyczne za pomocą internetu. Pacjenci mogą dostarczyć zbyt mało informacji lub te, które zamieszczą, mogą być przeciwskazaniem do stosowania leku. Formularze są bardzo szczegółowo weryfikowane przez specjalistów, więc jeśli lekarz uzna, że dany lek mógłby zagrozić zdrowiu lub życiu, nie przepisze pacjentowi e-Recepty.
  • Lekarz może odmówić przepisania leku na e-Recepcie, jeśli dowie się, że pacjent posiada uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Przykładowo, jeśli kobieta jest uczulona na któryś składnik tabletek antykoncepcyjnych lub tabletek dzień po specjalista odmówi pacjentce wystawienia dokumentu.
  • W niektórych przypadkach, kiedy pacjent jest przewlekle chory. Lekarz każdej specjalności może wystawić e-Receptę pacjentowi chorującemu przewlekle. Specjalista w przypadku braku historii medycznej może jednak nie uwierzyć pacjentowi na słowo i odmówić mu wystawienia dokumentu. Warto w takich sytuacjach posiadać zaświadczenie, dzięki któremu nie będzie żadnej wątpliwości, że lek jest niezbędny do funkcjonowania.

 

Recepty online wprowadziły niewątpliwą innowację w służbie zdrowia. Dzięki nim istnieje możliwość otrzymania recepty bez wychodzenia z domu. Nie można jednak zapominać, że każdorazowo, jeśli lekarz uzna, że zachodzą przeciwskazania do przyjęcia leku przez pacjenta, odmówi mu on wypisania e-Recepty na pożądany lek.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Czytaj także: E-recepta: wszystko co musisz wiedzieć arrow
Najnowsze pytania pacjentów
e-Recepta na antykoncepcję bez ubezpieczenia zdrowotnego
Dzień dobry, czy mogę uzyskać e receptę na kontynuację antykoncepcji w przypadku braku ubezpieczenia zdrowotnego?
Tak, o ile nie ma Pani aktualnie ku temu przeciwskazań.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, oczywiście. Zapraszam na e-wizytę.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, o ile nie ma Pani aktualnie ku temu przeciwskazań.
Recepta na leki niedostępne w Polsce
Czy jeśli lekarz specjalista wystawił mi lek, który nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce (tylko import docelowy) to czy będę mogła zrealizować tę receptę za granicą (Niemcy)?
Nie jest możliwa realizacja takiej recepty za granicą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie jest możliwa realizacja takiej recepty za granicą.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
nie
e-Recepta na leki łagodzące objawy zespołu abstynencyjnego
Czy lekarz ma możliwość podczas e-wizyty wystawić receptę na leki łagodzące objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego? Czy w takim przypadku nie jest wymagana wizyta w gabinecie oraz do jakiego lekarza powinienem się zgłosić?
Tak, oczywiście. Leki te mogą być wystawione podczas e-wizyty. Proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym / internistą, który po zebraniu wywiadu przepisze ewentualnie niezbędne leki.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, oczywiście. Leki te mogą być wystawione podczas e-wizyty. Proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym / internistą, który po zebraniu wywiadu przepisze ewentualnie niezbędne leki.
Emilia Krupińska
Umów wizytę
Leki mogą być wypisywane w trakcie e-wizyty psychiatrycznej po ocenie stanu psychicznego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

e-Recepta: wszystko,
co musisz wiedzieć
Sprawdź! Sprawdź!
Baza wiedzy o L4

Baza wiedzy o e-Recepcie

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Recepta online
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę