1. Artykuły
  2. Uzależnienie dziecka od gier komputerowych. Jak je rozpoznać?

Uzależnienie dziecka od gier komputerowych. Jak je rozpoznać?

Czy to pasja czy już uzależnienie? Jak pomóc dziecku zachować umiar? I co zrobić, gdy go nie ma? Jak przywrócić właściwe proporcje? -  Uzależnienie dziecka od gier komputerowych jest tylko objawem, tym, co widzimy na zewnątrz. Przyczyną są inne wewnętrzne powody, niezaspokojone potrzeby, próby radzenia sobie z konfliktami, emocjami - przyznaje Beata Gutkowska, specjalistka psychoterapii uzależnień. 

Uzależnienie dziecka od gier komputerowych. Jak je rozpoznać? Uzależnienie dziecka od gier komputerowych. Jak je rozpoznać?
Spis treści
Gry komputerowe - dlaczego uzależniają? Uzależnienie od gier komputerowych. Co im sprzyja? Uzależnienie od gier komputerowych. Sygnały ostrzegawcze Uzależnienie od gier komputerowych. Jak pomóc dziecku? Uzależnienie dziecka od gier komputerowych. Kiedy do specjalisty?

Gry komputerowe - dlaczego uzależniają?

 

Psycholog Mark D. Griffiths wprowadził pojęcie uzależnienia technologicznego. To niechemiczne, behawioralne zależności powstałe w wyniku interakcji człowieka z maszyną.

 

Wśród nich wymienia się m.in. nałogowe używanie Internetu i komputera, tzw. siecioholizm, nadużywanie telefonu komórkowego tzw. fonoholizm lub nomofobia, patologiczne używanie gier komputerowych - objaśnia nasza ekspertka, Beata Gutowska.

 

Korzystanie z internetu nie wymaga wysiłku, dostarcza przyjemności poprzez wzmocnienia np. polubienia, wiadomości, zabawne strony czy obrazki. Sieć daje możliwość dowolnej autoprezentacji, kreowania wirtualnej tożsamości (osoby nieśmiałe, mające trudności z radzeniem sobie ze stresem).

 

W Internecie dziecko nie czuje lęku przed zdemaskowaniem. W każdej chwili można zerwać kontakt z siecią. Natomiast w wirtualnych grach internetowych uczestnicy w tym samym czasie wchodzą ze sobą w interakcje. Gry umożliwiają zbudowanie innej osobowości, postaci, pod której osłoną gracz będzie występował, a ukrycie swojej prawdziwej osobowości - zauważa psychoterapeutka.

 

Anonimowość pozwala na swobodną ekspresję i tworzenie dowolnych postaci. Grając osoba nakłada na siebie maski, prowadząc równoległe, wirtualne życie. Wirtualne gry mogą zaspokajać podstawowe potrzeby psychologiczne człowieka  i dlatego są tak atrakcyjne.

arrow Zaprzestanie palenia papierosów. Dlaczego tak trudno zrezygnować z nikotyny?
arrow Uzależnienia. Po jakie substancje psychoaktywne sięgają Polacy?
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki

Uzależnienie od gier komputerowych. Co im sprzyja?

 

Nasza specjalistka wskazuje na trzy czynniki, które predysponują do uzależnień behawioralnych - osobowościowe, związane z rodzicami i rodziną oraz społeczno kulturowe:

 

  1. Czynniki osobowościowe to niskie poczucie własnej wartości, niedojrzałość emocjonalna i społeczna, trudności w zarządzaniu emocjami i stresem, potrzeba poszukiwania stymulacji i podejmowania ryzyka.
  2. Czynniki związane z rodzicami i rodziną - brak rodziny, zaburzenia w zakresie więzi i relacji z bliskimi osobami, brak wsparcia emocjonalnego, problemy w komunikacji pomiędzy opiekunami a dziećmi, brak lub niskie zaangażowanie w sprawy dziecka, przemoc w rodzinie, występowanie innej dysfunkcji w rodzinie, doświadczenie odrzucenia ze strony opiekunów, osłabienie więzi rodzinnych.
  3. Czynniki społeczno - kulturowe - pokazywanie w mediach konsumpcyjnego sposobu życia, nastawienie na posiadanie pewnych dóbr, propagowanie określonego wyglądu, przyzwolenie otoczenia ma wybrane formy spędzania wolnego czasu - komputer, telefon, gry, nagradzanie poprzez kupowanie drogich prezentów. Łatwy dostęp do komputera, gier, telefonu, mediów społecznościowych.

 

Uzależnienie od gier komputerowych. Sygnały ostrzegawcze

 

Wymienić można trzy fazy powstawania uzależnienia od internetu. Pierwsza faza to faza zaangażowania, oznacza ona używanie internetu okazjonalnie, jako formę rozrywki, zdobywania i przekazywania informacji.

 

Druga faza to faza zastępowania - w tej fazie należy być uważnym na to, co dzieje się z dzieckiem. Wyraża ona wewnętrzną postawę przebywania w sieci, kilkugodzinne przebywanie w sieci, utrata zainteresowań, pojawiają się obsesyjne myśli i sny, potrzeba utrzymywania kontaktów wirtualnych - tłumaczy psychoterapeutka uzależnień.

 

Faza ucieczki jest trzecią fazą i wyraża się poprzez codzienne wielogodzinne korzystanie z sieci, zaniedbywanie codziennych obowiązków, ucieczka od realnego świata, realnych relacji, trudności w radzeniu sobie w świecie rzeczywistym.

 

Można wskazać szereg sygnałów ostrzegawczych, które powinny zapalić rodzicom lampkę alarmową:

 

  • granie w gry komputerowe staje się najważniejsze dla dziecka,
  • zmiany nastroju,
  • zaburzenia koncentracji i uwagi,
  • trudności w zapamiętywaniu,
  • dziecko nie reaguje na wołanie rodzica,
  • prosi o dokończenie etapu gry,
  • trudności z zasypianiem, ze wstawaniem,
  • obniżone poczucie własnej wartości,
  • dziecko staje się agresywne, wycofane, zamknięte,
  • przejawia poczucie smutku i rozpaczy,
  • poświęca coraz więcej czasu na gry,
  • pojawiają się objawy odstawienia np. symptomy z ciała - bezsenność, drażliwość, potliwość,
  • pojawia się konflikt w relacjach, w rodzinie, w środowisku,
  • pojawia się konflikt potrzeb i wartości,
  • kontynuuje grę pomimo konsekwencji,
  • dziecko podejmuje próby ograniczenia,
  • pomimo prób zaprzestania dziecko powraca do grania.

 

Uzależnienie od gier komputerowych. Jak pomóc dziecku?

 

Co robić jeśli rodzic zauważy niepokojące sygnały w zachowaniu dziecka? Psychoterapeutka Beata Gutkowska odpowiada:

 

Warto porozmawiać z dzieckiem o swoich spostrzeżeniach, powiedzieć o swoim zmartwieniu, o swoich uczuciach w związku z sytuacją czy jego zachowaniami. Zainteresować się jego światem wewnętrznym - zapytać o to, czego potrzebuje, co przeżywa, czego doświadcza w relacji z rodzicami, rówieśnikami. Powiedzieć o tym, co rodzic widzi, nazwać to - nie w postawie krytykującej, oceniającej czy karzącej, ale w atmosferze zrozumienia, przyjęcia i gotowości do pomocy. Zapewniać o swojej obecności i chęci pomocy.

 

Kolejnym krokiem byłoby ograniczenie czasu dziecku przed komputerem, ustalenie jasnych granic i warunków korzystania z sieci i komputera, skierowanie większej uwagi na dziecko, zagospodarowanie mu czasu, zapisanie na dodatkowe zajęcia. To będzie wymagało zaangażowania całej rodziny, zmiany sposobu jej funkcjonowania.

 

Uzależnienie dziecka od gier komputerowych. Kiedy do specjalisty?

 

Zdaniem naszej ekspertki, kiedy pojawia się uzależnienie w rodzinie to w zasadzie cały system rodzinny potrzebuje wsparcia z zewnątrz, ze strony specjalistów.

 

Warto udać się z dzieckiem do placówki, która udzieli profesjonalnego wsparcia np., do poradni leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży, specjalisty, który specjalizuje się w uzależnieniach i pracy z dziećmi i młodzieżą. Terapeuta zawsze jest po stronie rodziny. Udając się na wizytę terapeuta uzależnień zbierze dokładny wywiad, pomoże nazwać problem, rozpoznać skalę problemu czy konflikty, które się za tym kryją - przekonuje Beata Gutkowska.

 

I dodaje:

 

Uzależnienie dziecka od gier komputerowych jest tylko objawem, tym, co widzimy na zewnątrz. Przyczyną są inne wewnętrzne powody, niezaspokojone potrzeby, próby radzenia sobie z konfliktami, emocjami. Granie w gry komputerowe jest sposobem na regulowanie emocji przez dziecko.

 

Zalecana jest wizyta rodziców z dzieckiem u lekarza psychiatry w celu postawienia diagnozy, następnie psychoterapia systemowa, rodzinna, a także psychoterapia indywidualna zarówno dziecka, jak i członków rodziny.

Beata Gutkowska psychoterapeuta uzależnień, psychoterapeuta, psychoterapeuta integracyjny artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Specjalista psychoterapii uzależnień. Jest w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w Szkole Psychoterapii Humanistycznej Intra. Posiada certyfikat realizatora programu Candis dla osób szkodliwie używających i uzależnionych od marihuany. Uczestniczyła w licznych szkoleniach dotyczących psychoterapii uzależnień behawioralnych, prowadzenia psychoterapii grupowej w leczeniu uzależnień, psychoterapii osób tzw. DDA i współuzależnionych.

Zajmuje się psychoterapią indywidualną osób dorosłych i młodzieży. W swojej pracy pomaga osobom uzależnionym od substancji psychoaktywnych i uzależnionym behawioralnie, a także ich rodzinom. 

Doświadczenie zawodowe zdobywała w Poradni Leczenia Uzależnień, Poradni Leczenia Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie, w Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia oraz na Oddziale Terapii Uzależnień od Alkoholu w Szpitalu Nowowiejskim w Warszawie

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy może mi ktoś doradzić, na jakie badania powinienem się skierować, by sprawdzić, w jakim stanie jest mój organizm?
Jestem osobą uzależnioną od opiatów, używająca prawie codziennie od około 2 lat. Zdaje sobie sprawę, że powinienem się też wybrać na terapię, to też mam w planach, ale na początku chciałbym mieć informacje na temat mojego stanu zdrowia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane badania podstawowe: laboratoryjne, usg jamy brzusznej, konsultacja neurologiczna oraz psychiatryczna.
Czy mogę przejść na terapię trt?
Mam 36 lat i od jakiegoś czasu nie mam ochoty na nic, ciągle bym spał, a rano jak mam wstać jest tragedia. Życie seksualne już nie pamiętam, jak wygląda. Robiłem wszelkie badania i  jest wszystko ok, zrobiłem nawet badanie testosteronu mam 3.00. Chcę powiedzieć, że uprawiam sport i nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, polecam wykonać badania krwi - morfologia, biochemia, hormony tarczycy. Także wskazana jest konsultacja psychologa, ewentualnie konsultacja psychiatryczna. Coraz cięściej mamy do czynienia u młodych ludzi z tzw maskowaną depresją. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się do psychologa, czy do psychiatry? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja psychologiczna.
Karolina Jarząbek
psycholog, interwent kryzysowy
Umów wizytę
Dzień dobry. Może się Pani udać zarówno do psychiatry, jak i do psychologa/ psychoterapeuty. Psychiatra może zalecić farmakoterapię, która wspomoże Panią w obecnej sytuacji, natomiast psycholog/ psychoterapeuta pomoże dotrzeć do źródła problemu, pomoże w zrozumieniu go oraz w wypracowaniu odpowiednich dla Pani metod radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Psychoterapia nie wyklucza farmakoterapii, wręcz przeciwnie- razem mogą zdziałać cuda :) Zalecałabym konsultację z psychologiem, który po rozmowie z Panią może zaproponować wizytę u psychiatry oraz dalszą współpracę.
Jak rozpocząć leczenie uzależnienia od środków psychoaktywnych?
W problematyce leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych prezentowane są dwie ścieżki rozpoczęcia leczenia. Pierwsza, to udanie się do specjalisty terapii uzależnień (w większości to psychoterapeuci), a druga to udanie się do lekarza psychiatrii, który w wyniku analizy stanu...
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty psychiatry.
Czy mogę zacząć brać lek przeciwdepresyjny mając objawy odstawienne?
Dwa dni temu byłam zmuszona odstawić lek przeciwdepresyjny, ze względu na wystąpienie wielu objawów zespołu serotoninowego. Po konsultacji telefonicznej lekarz zmienił lek i zalecił rozpoczęcie przyjmowania go następnego dnia po wykupieniu. Zapomniałam niestety powiedzieć, że mam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy ludzie cały czas czują jakieś emocje?
Często uważam, że w danej chwili nic nie czuję, ale może po prostu nie zauważam emocji. Czy to normalne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Objawy depresji.
Jestem cały czas zmęczona, ciągle bym spała i do wszystkiego się zmuszam. Czy mogę mieć depresję?
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
zrobić badania i się zgłosić na wizytę do lekarza
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie