1. Artykuły
  2. Piercing nastolatków – moda, bunt czy samookaleczenie?

Piercing nastolatków – moda, bunt czy samookaleczenie?

Historia piercingu sięga tysięcy lat wstecz. Kolczyki w różnych częściach ciała, miały różne funkcje, różne zadania – bywały amuletami, ozdobnikami, symbolami lub po prostu krzykiem mody czy wyróżnikiem na tle tłumu. Obecnie piercing traktowany jest jako forma ozdabiania lub modyfikacji ciała - przekonuje Iwona Radaczyńska z  Centrum Pacjenta Online. Tak uspokaja tysiące rodziców.

Piercing nastolatków – moda, bunt czy samookaleczenie?
Spis treści
Piercing. Ozdabianie ciała, które niepokoi dorosłych Piercing. Szukanie akceptacji Piercing. Zmartwienie rodziców Piercing. Porozmawiajmy o tym A jeśli pociecha nie zmieni planów?

Piercing. Ozdabianie ciała, które niepokoi dorosłych

 

Piercing nie jest obcy ani dorosłym, ani nastolatkom. Kolczyk w nosie, języku a może pępku. Czemu nie? Jako forma ozdabiania ciała fascynuje nie tylko ludzi dorosłych, ale również coraz częściej młodzież. Sprawa jednak nie jest tak oczywista. Są rodzice, którzy niepokoją się takimi oryginalnymi ozdobami ciała. Do naszej redakcji napisała mama nastolatki:

 

Do tej pory córka była spokojną, nieco wycofaną dziewczynką. Wszystko zmieniło się, kiedy trafiła do pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej. Zmiana manifestuje się zarówno w wyglądzie, jak i zachowaniu córki. Zaczęła się ubierać na czarno, a ciało „ozdabiać” kolczykami. Doszło do tego, że bez pytania nas o zgodę przekuła język, górne brwi i nos. Teraz myśli o kolczykowaniu miejsc intymnych. Prosiłam o interwencję psychologa szkolnego, ale ona nie chce do niego pójść. Odnoszę wrażenie, że za tym kolczykowaniem kryje się coś więcej. Czy powinnam szukać pomocy u psychologa? A może zgodzić się na takie zachowanie? Co może być jego przyczyną?

 

Nasza ekspertka Iwona Radaczyńska bez wahania wyjaśnia powody takiego zachowania:

 

Okres nastoletniości to czas wielkich zmian w życiu młodego człowieka. Ogromne zmiany hormonalne i nie tylko sprawiają, że życie nastolatka przypomina ni mniej ni więcej tylko pole minowe. Towarzyszą temu również zmiany w postrzeganiu świata, dążenie do autonomii i odgrodzenia się od dotychczasowego sposobu bycia oraz sposobu w jaki młody człowiek był postrzegany. Do tego zmiana środowiska szkolnego – ze szkoły podstawowej na ponadpodstawową, która z jednej strony staje się czymś w rodzaju symbolu zmiany dziecka w młodego dorosłego, z drugiej zaś jest związana z ogromnym stresem, do którego niełatwo się przyznać ze względu chociażby na chęć manifestowania niezależności. Tymczasem poza stresem egzaminacyjnym, pojawia się prawdopodobnie jeszcze większy ładunek emocji i obaw związanych z nowymi, nieznanymi osobami i tym co sobie pomyślą.

arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Zaburzenia seksualne u młodzieży. Medycyna może pomóc
arrow Osobowość dyssocjalna. Terapia jest konieczna
arrow W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne
arrow Jak wychowywać rodzeństwo? Terapeuta nie ma wątpliwości co najważniejsze
arrow Relacja z samym sobą. Jak o nią zadbać i dlaczego to takie ważne?

Piercing. Szukanie akceptacji

 

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka - tuż po zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych oraz potrzeby bezpieczeństwa – jest potrzeba akceptacji. Jej brak wywołuje smutek, frustrację, poczucie osamotnienia, złość.

 

Różnica między hierarchią potrzeb w okresie adolescencji a dorosłości polega m.in. na tym, że potrzeba akceptacji u młodych ludzi często bywa stawiana przed zaspokojeniem pozostałych potrzeb. Nastolatek nabiera również przekonania, że oto przestał być już dzieckiem, w związku z tym chce decydować o każdym aspekcie swojego życia, w tym również o ciele i jego ozdabianiu - wyjaśnia ekspertka.

 

I dodaje:

 

W tym kontekście kolczyk może być traktowany przez nastolatka jako symbol autonomii, efekt własnej decyzji.

 

Nierzadko słysząc opór rodziców, młody człowiek poczuje jeszcze większą determinację, by postawić na swoim bez względu na konsekwencje.

 

Młodzi ludzie w celu zyskania aprobaty nowych znajomych lub przyjęcia do grupy rówieśniczej są skłonni zrobić naprawdę wiele.

 

Piercing w tym z kolei kontekście może być formą zwrócenia na siebie uwagi rówieśników. Może być też sposobem demonstracji siły i pewności siebie – zabieg wymaga mimo wszystko zmierzenia się z bólem, co za tym idzie im więcej kolczyków – tym większa siła nastolatka – to tylko jedna z możliwych interpretacji przekłuwania kolejnych części ciała - wyjaśnia psycholożka.

 

Czasem przekłucie konkretnej części ciała, może być po prostu częścią młodzieżowej subkultury. Powodów, dla których młodzież decyduje się na piercing jest prawdopodobnie o wiele więcej i są trudne do sprecyzowania.

 

Piercing. Zmartwienie rodziców

 

Często zdarza się, że widząc kolejne kolczyki lub słysząc o planach przekłuwania kolejnych części ciała przez nastolatka, rodzice zastanawiają się czy powinni się martwić, czy może to być forma autodestrukcji spowodowana problemami emocjonalnymi. Wtedy też szukają pomocy u specjalistów:

 

Samookaleczenia pojawiają się zwykle w sytuacjach dużego napięcia, którego dana osoba nie jest w stanie rozładować w sposób adaptacyjny. Zadanie sobie wówczas bólu poprzez nacięcie skóry, wyrwanie włosów czy drapanie lub inne czynności, prowadzi do osiągnięcia krótkotrwałego uczucia ulgi oraz poczucia kontroli nad sytuacją. Niezwykle trudno jest ocenić, do którego momentu piercing jest formą ozdabiania ciała, a od którego momentu należy to zjawisko traktować jako formę samookaleczenia - tłumaczy ekspertka.

 

I dodaje:

 

Żaden rodzic nie przechodzi specjalistycznego szkolenia jak rozpoznawać niepokojące zachowania u swojego dziecka. Nie mniej jednak to, na co powinni zwrócić uwagę rodzice czy opiekunowie, to chęć wielokrotnego modyfikowania ciała kolczykami przez bardzo młode osoby ok. 11-14 lat. Dobrze jest też znać grono najbliższych znajomych czy przyjaciół dziecka, co pozwoli zaobserwować czy piercing jest w danej grupie powszechny i być może jest oznaką przynależności do tejże grupy.

 

Piercing. Porozmawiajmy o tym

 

Jak podkreśla nasza specjalistka jednym z najskuteczniejszych sposobów rozwiania wątpliwości, również w kwestii motywacji młodego człowieka do przekłucia ciała, jest rozmowa.

 

Warto jednak przed taką rozmową uświadomić sobie pewien istotny fakt, że nasze dziecko staje się młodym dorosłym i zakończył się etap, kiedy po prostu bez większej refleksji wykonuje polecenia rodzica. Stąd rozmowa z pozycji „władzy rodzicielskiej” może okazać się nieskuteczna. Natomiast podejście do nastolatka jak do równorzędnego partnera, utrzymanie na wodzy emocji może okazać się zaskakująco skuteczne. Powstrzymanie się od oceniania, zakazów, gróźb i kar oraz pokazanie, że rodzic chce zrozumieć dlaczego piercing czy tatuaż jest tak przez dziecko pożądany, co ma mu dać, jakie przynieść korzyści – to wszystko może stworzyć przestrzeń do osiągnięcia z dzieckiem porozumienia. 

 

Nastolatek oczekuje, że jego chęć decydowania o sobie zostanie zrozumiana i zaakceptowana. 

 

Zdecydowanie większą szansą na porozumienie będzie wyjaśnienie nastolatkowi, że chcemy zrozumieć ten pomysł, chcemy mieć pewność, że decyzja nie jest na przykład podyktowana jedynie namowami kogoś z otoczenia. Przekazanie dziecku informacji, że martwimy się o jego zdrowie, o możliwe konsekwencje, o konieczność zachowania odpowiedniej higieny po zabiegu itd. może pozwolić nastolatkowi zrozumieć dlaczego rodzic nie podziela jego entuzjazmu. Szczera i spokojna rozmowa może wpłynąć na odroczenie w czasie decyzji o piercingu i ponowne przemyślenie sprawy przez nastolatka.

 

A jeśli pociecha nie zmieni planów?

 

Nastolatek może również nie zmienić podjętej decyzji i wówczas dobrze jest zaproponować pomoc w znalezieniu odpowiedniego miejsca, które zagwarantuje odpowiednie warunki, sprzęt oraz umiejętności, by zabieg przebiegł jak najbezpieczniej.

 

Próba powstrzymania nastolatka za wszelką cenę, gdy w toku rozmowy okaże się, że podjął już taką decyzję, może doprowadzić do próby przekłucia ciała na własną rękę lub udania się w miejsce o wątpliwej renomie. Choć prawnie wymagana jest zgoda opiekuna prawnego osoby niepełnoletniej na zabieg, to wiele punktów świadczących tego typu usługi nie traktuje piercingu równie poważnie jak np. tatuażu i bagatelizuje konieczność posiadania zgody na piercing od niepełnoletniego klienta.

 

W sytuacji gdy rodzice czy opiekunowie martwią się zachowaniem dziecka lub potrzebują wsparcia czy dodatkowych informacji mogą zgłosić się do najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradni zdrowia psychicznego lub skorzystać ze wsparcia psychologa szkolnego bez konieczności wzywania od razu na tą rozmowę dziecka - radzi psycholożka Iwona Radaczyńska.

 

Iwona Radaczyńska psycholog, psycholog kliniczny, seksuolog artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka psychologii klinicznej na Uniwersytecie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu i studiów podyplomowych w zakresie seksuologii praktycznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu. Ukończyła również kurs interwencji kryzysowej w Instytucie Terapii Poznawczo-Behawioralnej we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Centrum Terapii Nerwic w Mosznej.
Nieustannie poszerza zakres swoich kompetencji i stale uczestniczy w kursach, szkoleniach, studiach.
Zajmuje się poradnictwem oraz pomocą psychologiczną. Na co dzień pracuje z osobami dorosłymi oraz młodzieżą, m.in. w domu pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz w szkole ponadpodstawowej.
W swojej pracy skupia się na poszukiwaniu rozwiązań, dlatego dobiera formy pomocy w zależności od sytuacji, czyli tego kto i z jakim problemem się zmaga. Jak sama o sobie mówi:
- Wykorzystuję możliwości płynące z różnych podejść psychoterapeutycznych zakładając, że działanie powinno być dostosowane do potrzeb klienta, a nie odwrotnie.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy kolczyk w członku może być wykonany w salonie piercingu?
Bardzo chciałbym mieć kolczyk w członku a konkretnie - przekłucie żołędzi. Czy tego typu zabiegowi można się poddać w każdym salonie piercingu, czy trzeba udać się do lekarza specjalisty? Jeśli tak, to do jakiego?
Lekarze nie zajmują się zakładaniem kolczyków.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Lekarze nie zajmują się zakładaniem kolczyków.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Powiększony niebolesny węzeł chłonny.
Córka (15 lat) ma widocznie powiększony węzeł chłonny po lewej stronie, brak bólu - co powinnam w takiej sytuacji zrobić? 
Zapraszam na konsultacje osobistą lub online z badaniem USG ww. chłonnego - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
zgłosić sie do lekarza rodzinnego na konsultacje oraz badanie.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje osobistą lub online z badaniem USG ww. chłonnego - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Dawid Luwański
Umów wizytę
zgłosić sie do lekarza rodzinnego na konsultacje oraz badanie.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się się do psychologa czy do psychiatry? 
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Jak rozpocząć leczenie uzależnienia od środków psychoaktywnych?
W problematyce leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych prezentowane są dwie ścieżki rozpoczęcia leczenia. Pierwsza, to udanie się do specjalisty terapii uzależnień (w większości to psychoterapeuci), a druga to udanie się do lekarza psychiatrii, który w wyniku analizy stanu...
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty psychiatry.
Jakie mogą być objawy zmęczenia?
Od kilku dni odczuwam osłabienie i zawroty głowy. Wczoraj w nocy pojawiło się uczucie zimna w głowie, osłabienie i mdłości. Odstawiam antydepresanty, codziennie też ciężko pracuje. Czy jest możliwość takiego samopoczucia po zmęczeniu?
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego, wykonanie badań diagnostycznych.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
prosze się zgłosić do lekarza na konsultację.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
konieczna wizyta u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrola u psychiatry prowadzącego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
konieczna wizyta u lekarza rodzinnego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana kontrola u psychiatry prowadzącego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego, wykonanie badań diagnostycznych.
Czy mogę zacząć brać lek przeciwdepresyjny mając objawy odstawienne?
Dwa dni temu byłam zmuszona odstawić lek przeciwdepresyjny, ze względu na wystąpienie wielu objawów zespołu serotoninowego. Po konsultacji telefonicznej lekarz zmienił lek i zalecił rozpoczęcie przyjmowania go następnego dnia po wykupieniu. Zapomniałam niestety powiedzieć, że mam...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy ludzie cały czas czują jakieś emocje?
Często uważam, że w danej chwili nic nie czuję, ale może po prostu nie zauważam emocji. Czy to normalne?
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z