1. Artykuły
  2. Kiedy zakupy stają się problemem. Zakupoholizm

Kiedy zakupy stają się problemem. Zakupoholizm

XXI wiek zaprosił nas na zakupy. Robimy je, gdy jesteśmy smutni, robimy je, gdy jesteśmy zdenerwowani, zestresowani, borykamy się z poczuciem przegranej, braku kontroli nad życiem. Coraz rzadziej wynikają one z prawdziwej potrzeby. Zakupoholizm zwany też shopoholizmem, czy kupnoholizmem jest plagą naszych czasów. Co na to lekarz psychiatra? 

Kiedy zakupy stają się problemem. Zakupoholizm Kiedy zakupy stają się problemem. Zakupoholizm
Spis treści
Czym jest zakupoholizm? Zakupoholizm a chemia mózgu Kupoholizm. Na co zwrócić uwagę? Zakupoholizm. Gdzie szukać pomocy?

Czym jest zakupoholizm?

 

Zakupoholizm to kompulsywna potrzeba robienia zakupów, bez rzeczowego uzasadnienia. Może ten stan definiować jako niewytłumaczalny przymus, który zrealizowany daje chwilowe poczucie ulgi i samozadowolenia:

 

Zakupoholizm nie jest klasyfikowany jako osobna jednostka chorobowa, co nie umniejsza wagi problemu. Obecnie zakupoholizm jest klasyfikowany według najnowszej, jedenastej wersji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD) jako „other specified impulse control disorders (6C7Y)”, nieprzypadkowo nie używam polskiej nazwy, najnowsza wersja ICD nie jest jeszcze w powszechnym użyciu w Polsce. W wolnym tłumaczeniu możemy językiem profesjonalnym nazwać problem ten jako „inne określone zaburzenia kontroli impulsów”. Osoba zmagająca się z zakupoholizmem w sposób niekontrolowany dokonuje zakupów, co nie pozostaje bez wpływu na życie codzienne. Z czasem, może dojść do rozpadu życia społecznego, poprzez długi czy problemy rodzinne - wyjaśnia nasz ekspert, lekarz psychiatra Gniewko Więckiewicz.

 

Mechanizm nałogu rozwija się podstępnie dla samego zakupoholika i jego najbliższych. Wszystko zaczyna się od drobnych zakupów, które traktujemy, jako niezobowiązująca nagrodę, drobnostkę dzięki której mamy poczuć się lepiej, docenić siebie i trud, jaki włożyliśmy w wykonanie zadania. Następnie dotyka nas stan, w którym zakupy stają się formą ukojenia, uspokojenia, narzędziem redukcji lęku, bądź drogą do poczucia sprawowania kontroli nad jakąś cząstką własnego życia.

 

Zakupoholikowi trudno zorientować się, że popadł w poważne kłopoty, dlatego, że żyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym, w którym zakupy są wyznacznikiem statusu społecznego, ważnym elementem cenzury społecznej. Osoba uzależniona odczuwa dyskomfort związany ze swoim stanem, towarzyszy jej wstyd, poczucie winy, obawy związane z wydawaniem sporych sum pieniędzy - wszystko to ukrywa przed swoimi najbliższymi w obawie przed brakiem zrozumienia i krytyką.

 

To błędne koło prowadzące - jak w przypadku każdego uzależniania - do pogłębienia uzależniania i zwiększenia skali lęku i frustracji z niego wynikających.

arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad
arrow Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę

Zakupoholizm a chemia mózgu

 

Zakupoholizm najprawdopodobniej związany jest z deficytem w obszarze układu nagrody, którego zadaniem jest „nagradzanie” nas zastrzykiem dopaminy za realizację podjętych przez nas zadań.

 

Dopamina podnosi nasz nastrój, sprawia, że czujemy się lepiej, że czujemy się spełnieni. Gdy obecne są deficyty w życiu jednostki, takie jak np. zła sytuacja rodzinna czy stres w pracy, to często zakupy mogą zapewnić szybki wzrost dopaminy, a mózg sprytnie uczy się, że to jest przyjemne i „zachęca” nas abyśmy tak postępowali to dalej. Mózg widzi tylko dopaminę, nie rozróżnia z jakiego powodu nastąpił jej wzrost. W tym mechanizmie działają tzw. uzależnienia behawioralne, czyli takie, które wynikają z zachowania, a nie z substancji psychoaktywnych chociaż warto pamiętać, że i niektóre substancje psychoaktywne działają poprzez dopaminę, np. kokaina - wyjaśnia szczegółowo doktor Gniewko Więckiewicz.

 

Kupoholizm. Na co zwrócić uwagę?

 

Badania wskazują, że w krajach wysokorozwiniętych kompulsywnych zakupów dokonuje około 10 % populacji dorosłych. Częściej niż mężczyzn dotyka on kobiety, ale w ostatnich latach i ta dysproporcja ulega zatarciu.

 

  • Systematyczny wzrost zainteresowania zakupami, dzielenie się fascynacjami zakupowymi, planami. Niejednokrotnie szukanie towarzyszy do wspólnych zakupów
  • Poszukiwanie informacji o promocjach, obniżkach.
  • Silna potrzeba posiadania, bez uzasadnienia celu.
  • Natręctwo myślowe związane z zakupami dyktowane stresem, nudą, niezaspokojonymi potrzebami emocjonalnymi.
  • Poziom zadowolenia zostaje uzależniony od częstości zakupów, ich charakteru i wielkości wydawanych kwot. Im wyższe koszty, tym wyższy poziom chwilowej euforii.
  • Utrata kontroli nad dokonywanymi zakupami. Próba zapanowania nad nałogiem, doprowadza do frustracji i pogłębienia problemu.
  • Pojawia się syndrom zespołu odstawienia.
  • Somatyzacja zespołu abstynencyjnego - bezsenność, bóle głowy, niepokój, lęk, napady paniki, złość, poczucie wstydu, brak bądź nadmierny apetyt, wycofanie społeczne.
  • Zmiana relacji rodzinno-społecznych. Rozluźnienie więzów rodzinnych, oszukiwanie najbliższych, kłótnie i nieporozumienia na tle ekonomicznym.
  • Zakupy systematycznie wypierają inne pasje i zainteresowania uzależnionego.
  • Silne próby ukrycia zakupów w obawie przed osądem społecznym np. płacenie gotówką, wyjazdy zakupowe do odleglejszych miejsc, ukrywanie zakupionych rzeczy, oszukiwanie, że zostały zakupione wcześniej itp.

 

Zakupoholizm. Gdzie szukać pomocy?

 

Podobnie jak inne uzależnienia behawioralne zakupoholizm wymaga diagnozy i specjalistycznej pomocy:

 

Celem konsultacji psychiatrycznej najlepiej zwrócić się Centrum Zdrowia Psychicznego lub Poradni Leczenia Uzależnień, gdy tylko my lub nasze najbliższe otoczenie zorientujemy się, że coś jest nie tak - tłumaczy nasz ekspert.

 

Pacjent może liczyć na wsparcie lekarzy i terapeutów:

 

Podstawą leczenia zakupoholizmu jest terapia uzależnień, ale warto pamiętać, że coraz więcej substancji jest badanych w kierunku skuteczności leczenia uzależnień, dlatego warto rozpocząć diagnostykę i leczenie od gabinetu lekarza psychiatry - podkreśla doktor Gniewko Więckiewicz.

Gniewko Więckiewicz psychiatra 5.00 / 95 opinii artykuły 9 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarz specjalizujący się w psychiatrii. Pracownik Kliniki Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, naukowiec wyróżniony stypendium za osiągnięcia naukowe.
Zdobywca prestiżowej nagrody Fellowship Award przyznawanej przez Japońskie Towarzystwo Psychiatrii i Neurologii.  Jest to wyjątkowa wyróżnienie, które otrzymuje corocznie dwunastu wybitnych młodych psychiatrów wykazujących znaczne osiągnięcia naukowe i organizacyjne. Do tej pory stypendium to zostało przyznane tylko czterem Polakom.
Współpracuje z naukowcami krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych w tym Tel Aviv University, University of Alberta, Polską Akademia Nauk, Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywał podczas staży zagranicznych na Univille Universidade w Brazylii oraz Universidad de Cantabria w Hiszpanii. Pomaga między innymi osobom z doświadczeniem stresu pourazowego, pacjentom z zaburzeniami zachowania, z zaburzeniami snu, z zaburzeniami pamięci, z zaburzeniami emocjonalnymi, schizofrenią, nerwicą, bezsennością, chorobą Alzheimera. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie