1. Artykuły
  2. Fentanyl. Psychoterapeutka o niepokojącym zjawisku w Polsce

Fentanyl. Psychoterapeutka o niepokojącym zjawisku w Polsce

W Stanach Zjednoczonych mówi się już o epidemii uzależnienia od fentanylu i epidemii zombie w nawiązaniu do fizycznych i behawioralnych cech osób uzależnionych. W Polsce skala zjawiska nie jest jeszcze nie tak wielka, ale - jak zauważa psychoterapeutka dzieci, młodzieży i dorosłych Anna Mistewicz - niepokojąco narasta. Nasza specjalistka odpowiada na pytania czym jest fentanyl, dlaczego jest niebezpieczny, jakie są skutki uboczne zażywania fentanylu oraz jak wyjść z uzależnienia. 

Fentanyl. Psychoterapeutka o niepokojącym zjawisku w Polsce Fentanyl. Psychoterapeutka o niepokojącym zjawisku w Polsce
Spis treści
Fentanyl - co to takiego? Dlaczego fentanyl jest niebezpieczny? Skutki uboczne fentanylu Objawy uzależnienia od fentanylu Leczenie uzależnienia od fentanylu Uzależnienie od fentanylu. Skala zjawiska niepokojąco narasta

Fentanyl - co to takiego?

 

Fentanyl jest syntetycznym opioidem, agonistą receptorów opioidowych. Jak tłumaczy nasza ekspertka psychoteraputka Anna Mistewicz:

 

Stosowany jest w leczeniu ostrego i przewlekłego bólu, przede wszystkim w chorobach nowotworowych oraz w anestezjologii – z uwagi na bardzo silne działanie i charakterystykę traktowany jest jako lek narkotyczny, co pociąga za sobą silny rygor stosowania, a sprzedaż jest ściśle ewidencjonowana i kontrolowana.

 

I dodaje:

 

Niestety, światowe statystyki pokazują, że nielegalny obrót fentanylem przez organizacje przestępcze jest olbrzymim problemem, a ryzyka z nim związane postrzegane są przez wiele administracji rządowych, jako jeden z priorytetów programów zapobiegawczych – tak jest między innymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie skala zgonów z uwagi na używanie fentanylu jako substancji narkotycznej, to około 100 tys. rocznie.

 

Produkowane głównie w Chinach tzw. prekursory fentanylu trafiają tam nielegalnie głównie przez trasy przerzutowe prowadzące przez Meksyk.

 

arrow Alkoholizm wśród młodzieży. Psycholog kliniczny o tym jak reagować
arrow Mefedron: groźny narkotyk nowej generacji
arrow Fentanyl. Czy Polacy obawiają się fali uzależnień? Sondaż
arrow Fentanyl: zastosowania medyczne, działanie, uzależnienie i leczenie
arrow Głód nikotynowy. Jak sobie z nim poradzić? 4 sposoby
arrow Zaprzestanie palenia papierosów. Dlaczego tak trudno zrezygnować z nikotyny?

Dlaczego fentanyl jest niebezpieczny? Skutki uboczne fentanylu

 

Fentanyl uznawany jest za najsilniejszy istniejący lek przeciwbólowy, stąd duże ograniczenia w jego legalnym stosowaniu do wyraźnych wskazań medycznych.

 

Używany nielegalnie, jako substancja narkotyczna, charakteryzuje się mocnym działaniem odurzającym – wpływa na ośrodek nagrody w mózgu, odcina od rzeczywistości, wprowadza w stan odurzenia bez działania pobudzającego – uzależnienie jest szybkie, a wraz z jego rozwojem pojawia się potrzeba zwiększania dawki tak charakterystyczna dla mechanizmu działania substancji uzależniających – w przypadku fentanylu zgon często następuje z uwagi na wyłączenie ośrodka oddechowego - przyznaje psychoterapeutka Anna Mistewicz.

 

Narkotyczne stosowanie fentanylu wpływa degeneracyjnie na mózg, upośledza pracę organów wewnętrznych, powodując postępujące wyniszczanie organizmu.

 

W obliczu masowego uzależnienia od fentanylu w USA mówi się tam o epidemii zombie, w nawiązaniu do fizycznych i behawioralnych cech osób uzależnionych - dopowiada specjalistka.

 

Objawy uzależnienia od fentanylu

 

Fentanyl jest wielokrotnie silniejszy od morfiny. Światowa organizacja zdrowia zakwalifikowała go do bardzo wąskich zastosowań medycznych jako lek przeciwbólowy, umieszczając na szczycie drabiny analgetycznej.

 

W przypadku osób zażywających fentanyl nielegalnie, jako substancję narkotyczną, obserwować możemy objawy takie, jak wyraźne zmiany w zachowaniu, łącznie z dużymi wahaniami nastrojów - wylicza Anna Mistewicz.

 

Ponadto zauważalne są zmiany w wyglądzie zewnętrznym – między innymi na skutek utraty apetytu i problemów ze snem.

 

Leczenie uzależnienia od fentanylu

 

Jak przebiega leczenie uzależnienia od fentanylu? Nasza specjalistka wyjaśnia:

 

Leczenie uzależnienia od fentanylu jest działaniem multidyscyplinarnym, zakładającym pracę terapeutyczną z osobą uzależnioną, zarówno w formule indywidualnej, jak i grupowej.

 

I dodaje:

 

Poza interwencjami psychoterapeutycznymi stosuje się także zaleconą przez lekarzy farmakoterapię, chociażby z uwagi na mechanizmy odstawienne, a także zaburzenia będące efektem działania substancji narkotycznej.

 

Warto dodać, że współuzależnieniem dotknięte są także rodziny, których funkcjonowanie zostało wystawione na wielki stres i wyzwania.

 

W tym przypadku także zalecana jest pomoc w adekwatnej formule, np. grup wsparcia, czy też psychoterapii - dopowiada Anna Mistewicz. 

 

Uzależnienie od fentanylu. Skala zjawiska niepokojąco narasta

 

Jaka jest skala zjawiska uzależnienia od fentanylu? Psychoterapeutka Anna Mistewicz zauważa:

 

O ile w Stanach Zjednoczonych mówi się już o epidemii, z uwagi na nielegalne szlaki przerzutowe z Chin przez Meksyk, o tyle w Polsce skala zjawiska jest dużo mniejsza, aczkolwiek niepokojąco narastająca.

 

I dopowiada:

 

Zarejestrowane zgony wskazują, że fentanyl może pojawiać się w nielegalnym obiegu także jako składnik tak zwanych dopalaczy, co powoduje potencjalnie dużą dostępność w wielu postaciach.

 

Jak przyznaje nasza ekspertka, pacjenci diagnozowani jako uzależnieni od fentanylu coraz częściej trafiają zarówno do gabinetów psychoterapeutycznych, ośrodków leczenia uzależnień, jak i do leczenia ambulatoryjnego.

 

Cenne doświadczenia z walce z uzależnieniem od fentanylu w Europie ma na przykład Estonia, która działając systemowo znacząco ograniczyła ryzyka – wprowadziła między innymi programy redukcji szkód, dekryminalizację osób uzależnionych, jak i leczenie substytucyjne; ułatwiono także dostęp do naloksonu, czyli leku stosowanego w przypadku przedawkowania - podkreśla na koniec.

Anna Mistewicz interwent kryzysowy, psychoterapeuta artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psychoterapeutka dzieci, młodzieży i dorosłych, interwentka kryzysowa z Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego www.psychoklinika.pl

 

Absolwentka Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła z wyróżnieniem Instytut Stosowanych Nauk Społecznych koncentrując się na ludzkich wyzwaniach w obszarze zawodowym. Ukończyła podyplomowe studia z zakresu Psychologii Kryzysu i Interwencji Kryzysowej Uniwersytetu SWPS. Członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, psychoterapeutka w trakcie szkolenia CTPB w Warszawie. Praktyk HR, przekładająca ponad dwudziestoletnie doświadczenie zdobyte w zarządzaniu zasobami ludzkimi w międzynarodowych organizacjach (Europa i Bliski Wschód), w tym zarządzanie zmianą na poziomie indywidualnym i organizacyjnym, na umiejętne wsparcie terapeutyczne osób doświadczających trudności, w tym mobbingu, dyskryminacji, czy też konfliktów o charakterze rozwojowym i kulturowym. Inicjatorka kampanii społecznej “Wypalenie zawodowe na celowniku”, propagatorka psychoedukacji oraz świadomej dbałości o dobrostan. Autorka publikacji oraz prelegentka specjalizująca się w zakresie wypalenia zawodowego i mechanizmów zapobiegania kryzysom psychicznym w środowisku zawodowym. Jest fanką i promotorką samorozwoju w duchu lifelong learning. Obszar jej zainteresowań psychoterapeutycznych, poza interwencją kryzysową, dotyczy przede wszystkim zaburzeń depresyjnych i lękowych oraz adaptacyjnych. Na co dzień przyjmuje  pacjentów w Poradnie Zdrowia Psychicznego Psychoklinika

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy długo utrzymujące się drgawki mogą mieć inne podłoże niż alkohol?
Mój brat (lat 30) jest alkoholikiem. Od 5 tygodni jest na oddziale odwykowym i ma duże problemy z drgawkami. Niekontrolowane ruchy kończyn są coraz większym problemem. Czy to jest wynikiem długotrwałego spożywania alkoholu, czy może mieć inne podłoże? Czy te objawy mają szansę ustąpić...
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najprawdopodobniej jest to efekt nadmiernego spożywania alkoholu.Stan deliryczny albo padaczka poalkoholowa.Samo odstawienie alkoholu może wywołać stan drgawkowy
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Objawy mają związek z odstawieniem alkoholu. Konieczna jest specjalistyczna opieka.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy być pod ścisłą kontrolą psychiatry.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Konieczna opieka psychiatry oraz neurologa.
Jak zachęcić osobę do leczenia alkoholizmu?
Potrzebuję pomocy dla chłopaka, wpada w ciąg alkoholowy, nie wiem jak mu pomóc. Jak zachęcić do leczenia jeśli on twierdzi, że nie ma problemu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się w tej sprawie z lekarzem psychiatrą specjalizującym się w leczeniu uzależnień.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Potrzebna jest pomoc specjalisty.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
W tej kwestii należy porozmawiać ze specjalistą. Aby unaocznić problem uzależnienia od alkoholu warto przeprowadzić test AUDIT.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
polecam kontakt z psychiatrą
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy porozmawiać z lekarzem psychiatrą
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza psychiatry i ewnentualną psychoterapię.
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Opisuje Pani objawy mogące mieć źródło w różnych dolegliwościach, warto skonsultować się na wizycie stacjonarnej u lekarza pierwszego kontaktu, żeby zbadać ogólny stan zdrowia. Możliwe, że lekarz zaleci konsultację z psychologiem lub psychiatrą, żeby rozpoznać powód Pani objawów.
Czy może mi ktoś doradzić, na jakie badania powinienem się skierować, by sprawdzić, w jakim stanie jest mój organizm?
Jestem osobą uzależnioną od opiatów, używająca prawie codziennie od około 2 lat. Zdaje sobie sprawę, że powinienem się też wybrać na terapię, to też mam w planach, ale na początku chciałbym mieć informacje na temat mojego stanu zdrowia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane badania podstawowe: laboratoryjne, usg jamy brzusznej, konsultacja neurologiczna oraz psychiatryczna.
Jak rozpocząć leczenie uzależnienia od środków psychoaktywnych?
W problematyce leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych prezentowane są dwie ścieżki rozpoczęcia leczenia. Pierwsza, to udanie się do specjalisty terapii uzależnień (w większości to psychoterapeuci), a druga to udanie się do lekarza psychiatrii, który w wyniku analizy stanu...
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty psychiatry.
Czy powinnam empatycznie podejść do mojego ojca alkoholika?
Kiedy byłam dzieckiem, wolał wydawać pieniądze na alkohol niż na rodzinę - na początku dawał mało pieniędzy (dało się z tego wyżyć, ale nic ponad to), a potem już wcale. Zawsze miałam mu to za złe i przez to nie utrzymuję z nim kontaktu. Niedawno chciał się spotkać ze mną i z moją siostrą, kilka...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę pamiętać, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć - należy zgłosić się na leczenie odwykowe.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychologiczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Najprawdopodobniej jest Pani osobą z zespołem DDA Zapraszam na terapię, bynajmniej konsultację podczas której wykluczymy lub potwierdzimy moją hipotezę. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta ds uzależnień. Ewentualnie proszę o kontakt bezpośredni pod numerem 575696287
Co oznacza ostry ból żołądka i wymioty po zapaleniu papierosa?
Paliłam 6 lat bez przerwy. Od 2 tygodni nie paliłam i teraz po zapaleniu papierosa poczułam ostry ból żołądka, a następnie zwymiotowałam. Nadal bardzo mocno boli mnie żołądek (ostry, kłujący ból), mam nudności i nie mogę jeść. Żuję gumy na rzucenie palenia. Kiedyś paliłam 2...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje dołączymy leki zmniejszające te objawy niepożądane oraz wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Objawy najpewniej spowodowane są nikotyną zawartą w gumach do żucia.
Jakie badanie jest bardziej szczegółowe - tomograf czy rezonans?
Cierpię na zaburzenia nastroju afektywne i uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Mam podejrzenie padaczki. Objawy to między innymi zanikanie pamięci (coś robię, a potem tego nie pamiętam), bóle głowy. Jak byłam małym dzieckiem to dostałam metalową huśtawką w głowę...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Badanie rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej wykorzystują inne metody obrazowania i w niektórych sytuacjach lepszym będzie jedno, a w innych drugie badanie. Podanie kontrastu również uzależnione jest od charakteru podejrzewanej zmiany. Nie są to metody, które można stopniować jako lepsza czy gorsza. Badanie powinno być zlecone przez lekarza, który wykorzystuje je do diagnostyki określonego problemu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zarówno badanie RM jak i TK wymagają skierowania. Lekarz kierujący podejmie decyzję, które z badań będzie odpowiednie.
Jak poradzić sobie ze stresem pourazowym?
Jak poradzić sobie ze stresem po wypadku? Czy istnieje coś takiego jak blokada psychiczna, jeśli tak to co to jest? Drugie pytanie dotyczy uzależnień, czy wyjście z jednego uzależnienia może wpędzać w drugie, np. zakupocholizm? Miałem problemy z porno od dziecka i rzuciłem to nagle nie radzę...
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest konsultacja psychiatryczna w tym przypadku.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u psychiatry i terapia psychologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
są leki pomagające w objawach stresu pourazowego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna wizyta u psychiatry i włączenie leczenia
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
W tej sytuacji proponuję wizytę u lekarza psychiatry, który oceni stan psychiczny oraz stwierdzi czy potrzebna jest interwencja innego specjalisty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę