W Stanach Zjednoczonych mówi się już o epidemii uzależnienia od fentanylu i epidemii zombie w nawiązaniu do fizycznych i behawioralnych cech osób uzależnionych. W Polsce skala zjawiska nie jest jeszcze nie tak wielka, ale - jak zauważa psychoterapeutka dzieci, młodzieży i dorosłych Anna Mistewicz - niepokojąco narasta. Nasza specjalistka odpowiada na pytania czym jest fentanyl, dlaczego jest niebezpieczny, jakie są skutki uboczne zażywania fentanylu oraz jak wyjść z uzależnienia.
Fentanyl jest syntetycznym opioidem, agonistą receptorów opioidowych. Jak tłumaczy nasza ekspertka psychoteraputka Anna Mistewicz:
Stosowany jest w leczeniu ostrego i przewlekłego bólu, przede wszystkim w chorobach nowotworowych oraz w anestezjologii – z uwagi na bardzo silne działanie i charakterystykę traktowany jest jako lek narkotyczny, co pociąga za sobą silny rygor stosowania, a sprzedaż jest ściśle ewidencjonowana i kontrolowana.
I dodaje:
Niestety, światowe statystyki pokazują, że nielegalny obrót fentanylem przez organizacje przestępcze jest olbrzymim problemem, a ryzyka z nim związane postrzegane są przez wiele administracji rządowych, jako jeden z priorytetów programów zapobiegawczych – tak jest między innymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie skala zgonów z uwagi na używanie fentanylu jako substancji narkotycznej, to około 100 tys. rocznie.
Produkowane głównie w Chinach tzw. prekursory fentanylu trafiają tam nielegalnie głównie przez trasy przerzutowe prowadzące przez Meksyk.
Fentanyl uznawany jest za najsilniejszy istniejący lek przeciwbólowy, stąd duże ograniczenia w jego legalnym stosowaniu do wyraźnych wskazań medycznych.
Używany nielegalnie, jako substancja narkotyczna, charakteryzuje się mocnym działaniem odurzającym – wpływa na ośrodek nagrody w mózgu, odcina od rzeczywistości, wprowadza w stan odurzenia bez działania pobudzającego – uzależnienie jest szybkie, a wraz z jego rozwojem pojawia się potrzeba zwiększania dawki tak charakterystyczna dla mechanizmu działania substancji uzależniających – w przypadku fentanylu zgon często następuje z uwagi na wyłączenie ośrodka oddechowego - przyznaje psychoterapeutka Anna Mistewicz.
Narkotyczne stosowanie fentanylu wpływa degeneracyjnie na mózg, upośledza pracę organów wewnętrznych, powodując postępujące wyniszczanie organizmu.
W obliczu masowego uzależnienia od fentanylu w USA mówi się tam o epidemii zombie, w nawiązaniu do fizycznych i behawioralnych cech osób uzależnionych - dopowiada specjalistka.
Fentanyl jest wielokrotnie silniejszy od morfiny. Światowa organizacja zdrowia zakwalifikowała go do bardzo wąskich zastosowań medycznych jako lek przeciwbólowy, umieszczając na szczycie drabiny analgetycznej.
W przypadku osób zażywających fentanyl nielegalnie, jako substancję narkotyczną, obserwować możemy objawy takie, jak wyraźne zmiany w zachowaniu, łącznie z dużymi wahaniami nastrojów - wylicza Anna Mistewicz.
Ponadto zauważalne są zmiany w wyglądzie zewnętrznym – między innymi na skutek utraty apetytu i problemów ze snem.
Jak przebiega leczenie uzależnienia od fentanylu? Nasza specjalistka wyjaśnia:
Leczenie uzależnienia od fentanylu jest działaniem multidyscyplinarnym, zakładającym pracę terapeutyczną z osobą uzależnioną, zarówno w formule indywidualnej, jak i grupowej.
I dodaje:
Poza interwencjami psychoterapeutycznymi stosuje się także zaleconą przez lekarzy farmakoterapię, chociażby z uwagi na mechanizmy odstawienne, a także zaburzenia będące efektem działania substancji narkotycznej.
Warto dodać, że współuzależnieniem dotknięte są także rodziny, których funkcjonowanie zostało wystawione na wielki stres i wyzwania.
W tym przypadku także zalecana jest pomoc w adekwatnej formule, np. grup wsparcia, czy też psychoterapii - dopowiada Anna Mistewicz.
Jaka jest skala zjawiska uzależnienia od fentanylu? Psychoterapeutka Anna Mistewicz zauważa:
O ile w Stanach Zjednoczonych mówi się już o epidemii, z uwagi na nielegalne szlaki przerzutowe z Chin przez Meksyk, o tyle w Polsce skala zjawiska jest dużo mniejsza, aczkolwiek niepokojąco narastająca.
I dopowiada:
Zarejestrowane zgony wskazują, że fentanyl może pojawiać się w nielegalnym obiegu także jako składnik tak zwanych dopalaczy, co powoduje potencjalnie dużą dostępność w wielu postaciach.
Jak przyznaje nasza ekspertka, pacjenci diagnozowani jako uzależnieni od fentanylu coraz częściej trafiają zarówno do gabinetów psychoterapeutycznych, ośrodków leczenia uzależnień, jak i do leczenia ambulatoryjnego.
Cenne doświadczenia z walce z uzależnieniem od fentanylu w Europie ma na przykład Estonia, która działając systemowo znacząco ograniczyła ryzyka – wprowadziła między innymi programy redukcji szkód, dekryminalizację osób uzależnionych, jak i leczenie substytucyjne; ułatwiono także dostęp do naloksonu, czyli leku stosowanego w przypadku przedawkowania - podkreśla na koniec.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!