1. Artykuły
 2. Introwertyk – jak radzą sobie w życiu osoby introwertyczne?

Introwertyk – jak radzą sobie w życiu osoby introwertyczne?

Lubisz swoje własne towarzystwo? W  samotności ładujesz baterie i z niej czerpiesz pomysły oraz energię życiową? Lubisz skupiać się na swoich własnych odczuciach i emocjach? Nie lubisz załatwiać spraw przez telefon i nie chwalisz się swoimi sukcesami?

 

Możliwe, że jesteś introwertykiem!

Introwertyk – jak radzą sobie w życiu osoby introwertyczne?
Spis treści
Kim jest introwertyk? Jakie są cechy introwertyka? Jak introwertyk odnajduje się w związku? Jak rozpoznać introwertyzm?

Introwertyzm jest jednym z typów osobowości opisanych przez psychiatrę i psychologa Carla Gustawa Junga na początku XX wieku. Opisał on go, jako dosłowne zwrócenie się do wnętrza.

 

W opozycji znajduje się ekstrawertyzm, który polega na kierowaniu uwagi na zewnątrz. Pomiędzy introwertykiem a ekstrawertykiem, znajduje się ambiwertyk, który posiada cechy obydwu typów osobowości.

 

Kim jest introwertyk?

 

Bardzo często introwertyk postrzegany jest, jako osoba wycofana, samotna, stroniąca od towarzystwa i nieśmiała, co jest bardzo krzywdzącym i nieprawdziwym stereotypem. Introwertycy zdecydowanie bardziej zainteresowani są swoim światem wewnętrznym, szkoda im czasu na poświęcenie uwagi bodźcom pochodzącym z zewnątrz, natomiast mogą być przy tym również świetnymi i empatycznymi przyjaciółmi, partnerami i pracownikami. 

 

Introwertyk jest najczęściej osobą, która trzyma w ryzach swoje emocje, rzadko okazuje swoje uczucia i musi poczuć się naprawdę bezpiecznie, żeby to zrobić. Jednocześnie jest świetnym słuchaczem oraz mówcą publicznym.Introwertyk świetnie odnajduje się na wszystkich stanowiskach, które nie wymagają od niego dużej interakcji z innymi osobami. Bieganina codziennego życia, hałas i zgiełk męczą introwertyka, dlatego odcina się od nich i skupia na swoich własnych wewnętrznych odczuciach.

 

Jakie są cechy introwertyka?

 

Wyróżnić można kilka charakterystycznych cech tego typu osobowości:

 

 • introwertyk woli pracę samodzielną od pracy zespołowej, wiąże się to mocno z tym, że potrzebuje również ciszy aby móc się skoncentrować,
 • unika głośnych, zatłoczonych miejsc, ponieważ czuje, że go przytłaczają i zabierają mu energię,
 • wykazuje się nieporadnością w kontaktach międzyludzkich,
 • często nie jest w stanie wyrazić swoich uczuć i emocji,
 • wykazuje się dużą kreatywnością, wśród introwertyków jest wiele osób utalentowanych artystycznie,
 • ma małe grono przyjaciół, z którymi wytworzył głębokie więzi, czuje się w tych relacjach bezpiecznie i może im ufać,
 • nie lubi nawiązywać nowych znajomości, ponieważ wiąże się to dla niego z ogromnym stresem i trudnościami,
 • ma raczej trudności z byciem zmobilizowanym do działania,
 • introwertycy potrzebują czasu, nie lubią podejmować spontanicznych decyzji, nie lubią również nieprzewidzianych sytuacji, których nie są w stanie kontrolować, unikają nowości,
 • w sytuacji, kiedy czują się przytłoczeni wycofują się,
 • introwertycy nie zakochują się szybko, natomiast, kiedy już to nastąpi, kochają bardzo głęboko i cenią sobie długotrwałe związki,
 • introwertyk jest osobą, która wykazuje się dużą indywidualnością, skrupulatnością i dokładnością.

 

Bardzo istotne jest zrozumienie, że introwertyk nie musi być nieśmiałym egocentrykiem zadufanym w sobie. Nie jest on również gorszy od egocentryka ani ambiwertyka, ponieważ żaden z typów osobowości nie jest lepszy.

 

Niechęć introwertyków do kontaktów społecznych nie wynika również z lęku przed oceną społeczną, natomiast jest skutkiem ich niechęci do przeładowania bodźcami, pochodzącymi z zewnątrz oraz wchodzenia w kontakty społeczne. W kontaktach społecznych introwertyk czuje się najlepiej w zaufanej grupie znajomych i przyjaciół. Introwertyk, który zazwyczaj ma problemy z prowadzeniem rozmów, gdy poczuje się bezpiecznie, wychodzi z roli słuchacza, przestaje ostrożnie dobierać słowa i zamienia się w pogodną, gadatliwą osobę.

 

U introwertyków część hamująca, zwana również częścią przywspółczulną nerwowego układu autonomicznego jest nadmiernie pobudzona, dlatego introwertycy mogą z opóźnieniem reagować na sytuacje stresowe oraz takie, które wymagają od nich dużego nakładu emocjonalnego. Wydawać by się mogło, że osoby, które na chłodno obchodzą się z emocjami, będą bardziej odporne na stres. Jest to niestety nieprawdą, ponieważ większość introwertyków nie wie jak radzić sobie z przytłaczającym emocjami, sprawia to, że są oni bardziej podatni na zachorowanie na depresję, choroby psychiczne oraz psychosomatyczne.

 

Jak introwertyk odnajduje się w związku?

 

Chociaż introwertyk nie zakochuje się szybko i jest powściągliwy w okazywaniu uczuć, ma chęć stworzenia bezpiecznego i długotrwałego związku.

 

Introwertyk, który na początku relacji może wydawać się wycofany i mało zaangażowany w związek, kiedy poczuje się w nim bezpiecznie, dba o jego rozwój, jest świetnym obserwatorem oraz staje się skłonny do okazywania całego wachlarza uczuć. Introwertyk w związku będzie czasami potrzebować momentów samotności, dłuższych lub krótszych, które nie oznaczają znudzenia partnerem, a wynikają z potrzeby odcięcia i odpoczynku.

 

Jak rozpoznać introwertyzm?

 

W celu określenia swojej osobowości można wykonać test osobowości. Należy natomiast pamiętać, że bardzo niewielki odsetek osób przejawia tylko jeden typ osobowości, u większości są one wymieszane. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 267 opinii
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 89 opinii
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.91 / 510 opinii
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11034 opinie
Umów wizytę