1. Artykuły
 2. Introwertyk – jak radzą sobie w życiu osoby introwertyczne?

Introwertyk – jak radzą sobie w życiu osoby introwertyczne?

Lubisz swoje własne towarzystwo? W  samotności ładujesz baterie i z niej czerpiesz pomysły oraz energię życiową? Lubisz skupiać się na swoich własnych odczuciach i emocjach? Nie lubisz załatwiać spraw przez telefon i nie chwalisz się swoimi sukcesami?

 

Możliwe, że jesteś introwertykiem!

Introwertyk – jak radzą sobie w życiu osoby introwertyczne? Introwertyk – jak radzą sobie w życiu osoby introwertyczne?
Spis treści
Kim jest introwertyk? Jakie są cechy introwertyka? Jak introwertyk odnajduje się w związku? Jak rozpoznać introwertyzm?

Introwertyzm jest jednym z typów osobowości opisanych przez psychiatrę i psychologa Carla Gustawa Junga na początku XX wieku. Opisał on go, jako dosłowne zwrócenie się do wnętrza.

 

W opozycji znajduje się ekstrawertyzm, który polega na kierowaniu uwagi na zewnątrz. Pomiędzy introwertykiem a ekstrawertykiem, znajduje się ambiwertyk, który posiada cechy obydwu typów osobowości.

 

Kim jest introwertyk?

 

Bardzo często introwertyk postrzegany jest, jako osoba wycofana, samotna, stroniąca od towarzystwa i nieśmiała, co jest bardzo krzywdzącym i nieprawdziwym stereotypem. Introwertycy zdecydowanie bardziej zainteresowani są swoim światem wewnętrznym, szkoda im czasu na poświęcenie uwagi bodźcom pochodzącym z zewnątrz, natomiast mogą być przy tym również świetnymi i empatycznymi przyjaciółmi, partnerami i pracownikami. 

 

Introwertyk jest najczęściej osobą, która trzyma w ryzach swoje emocje, rzadko okazuje swoje uczucia i musi poczuć się naprawdę bezpiecznie, żeby to zrobić. Jednocześnie jest świetnym słuchaczem oraz mówcą publicznym.Introwertyk świetnie odnajduje się na wszystkich stanowiskach, które nie wymagają od niego dużej interakcji z innymi osobami. Bieganina codziennego życia, hałas i zgiełk męczą introwertyka, dlatego odcina się od nich i skupia na swoich własnych wewnętrznych odczuciach.

 

arrow Myśli samobójcze. Kiedy doświadczamy niechęci do życia
arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Zaburzenia seksualne u młodzieży. Medycyna może pomóc
arrow Osobowość dyssocjalna. Terapia jest konieczna
arrow W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne
arrow Relacja z samym sobą. Jak o nią zadbać i dlaczego to takie ważne?

Jakie są cechy introwertyka?

 

Wyróżnić można kilka charakterystycznych cech tego typu osobowości:

 

 • introwertyk woli pracę samodzielną od pracy zespołowej, wiąże się to mocno z tym, że potrzebuje również ciszy aby móc się skoncentrować,
 • unika głośnych, zatłoczonych miejsc, ponieważ czuje, że go przytłaczają i zabierają mu energię,
 • wykazuje się nieporadnością w kontaktach międzyludzkich,
 • często nie jest w stanie wyrazić swoich uczuć i emocji,
 • wykazuje się dużą kreatywnością, wśród introwertyków jest wiele osób utalentowanych artystycznie,
 • ma małe grono przyjaciół, z którymi wytworzył głębokie więzi, czuje się w tych relacjach bezpiecznie i może im ufać,
 • nie lubi nawiązywać nowych znajomości, ponieważ wiąże się to dla niego z ogromnym stresem i trudnościami,
 • ma raczej trudności z byciem zmobilizowanym do działania,
 • introwertycy potrzebują czasu, nie lubią podejmować spontanicznych decyzji, nie lubią również nieprzewidzianych sytuacji, których nie są w stanie kontrolować, unikają nowości,
 • w sytuacji, kiedy czują się przytłoczeni wycofują się,
 • introwertycy nie zakochują się szybko, natomiast, kiedy już to nastąpi, kochają bardzo głęboko i cenią sobie długotrwałe związki,
 • introwertyk jest osobą, która wykazuje się dużą indywidualnością, skrupulatnością i dokładnością.

 

Bardzo istotne jest zrozumienie, że introwertyk nie musi być nieśmiałym egocentrykiem zadufanym w sobie. Nie jest on również gorszy od egocentryka ani ambiwertyka, ponieważ żaden z typów osobowości nie jest lepszy.

 

Niechęć introwertyków do kontaktów społecznych nie wynika również z lęku przed oceną społeczną, natomiast jest skutkiem ich niechęci do przeładowania bodźcami, pochodzącymi z zewnątrz oraz wchodzenia w kontakty społeczne. W kontaktach społecznych introwertyk czuje się najlepiej w zaufanej grupie znajomych i przyjaciół. Introwertyk, który zazwyczaj ma problemy z prowadzeniem rozmów, gdy poczuje się bezpiecznie, wychodzi z roli słuchacza, przestaje ostrożnie dobierać słowa i zamienia się w pogodną, gadatliwą osobę.

 

U introwertyków część hamująca, zwana również częścią przywspółczulną nerwowego układu autonomicznego jest nadmiernie pobudzona, dlatego introwertycy mogą z opóźnieniem reagować na sytuacje stresowe oraz takie, które wymagają od nich dużego nakładu emocjonalnego. Wydawać by się mogło, że osoby, które na chłodno obchodzą się z emocjami, będą bardziej odporne na stres. Jest to niestety nieprawdą, ponieważ większość introwertyków nie wie jak radzić sobie z przytłaczającym emocjami, sprawia to, że są oni bardziej podatni na zachorowanie na depresję, choroby psychiczne oraz psychosomatyczne.

 

Jak introwertyk odnajduje się w związku?

 

Chociaż introwertyk nie zakochuje się szybko i jest powściągliwy w okazywaniu uczuć, ma chęć stworzenia bezpiecznego i długotrwałego związku.

 

Introwertyk, który na początku relacji może wydawać się wycofany i mało zaangażowany w związek, kiedy poczuje się w nim bezpiecznie, dba o jego rozwój, jest świetnym obserwatorem oraz staje się skłonny do okazywania całego wachlarza uczuć. Introwertyk w związku będzie czasami potrzebować momentów samotności, dłuższych lub krótszych, które nie oznaczają znudzenia partnerem, a wynikają z potrzeby odcięcia i odpoczynku.

 

Jak rozpoznać introwertyzm?

 

W celu określenia swojej osobowości można wykonać test osobowości. Należy natomiast pamiętać, że bardzo niewielki odsetek osób przejawia tylko jeden typ osobowości, u większości są one wymieszane. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Nawracające okresy smutku, zmęczenia i poczucia braku wartości
Od długiego czasu zauważam u siebie dziwne zachowanie, mniej więcej od 5 miesięcy raz albo dwa razy w miesiącu mam okropny czas, jestem smutna, zmęczona, mam myśli samobójcze i ogólnie takie poczucie braku wartości. Taki okres trwa zazwyczaj 5 dni i potem jak mija jest lepiej, zachowuje się w...
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Myśli samobójcze wymagają natychmiastowej interwencji psychiatrycznej, nie trzeba skierowania, proszę nie zwlekać.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Mogą być to objawy zaburzeń depresyjnych. Proszę pilnie zwrócić się o pomoc do lekarza psychiatry.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy udać się na wizytę do lekarza psychiatry
Przedłużenie terapii lekami antydepresyjnymi
Jestem w trakcie przyjmowania leku antydepresyjnego, który właśnie mi się kończy. Przez pandemię koronawirusa mój kontakt z lekarzem jest praktycznie znikomy, a leki się kończą. Według lekarza kuracja powinna trwać 6 miesięcy tak jak przekazał mi wcześniej, aktualnie mija 4, a ja...
Adam Żebrowski
chirurg, proktolog
Umów wizytę
Każdy lekarz może przedłużyć leki stosowane na stałe. Szczególnie pomocna może być dokumentacja medyczna potwierdzająca takie leczenie, co dodatkowo umożliwi refundacje leków jeśli przysługuje Pani.
Marcin Łata
lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz
Umów wizytę
Przedłużenie leczenia może być zrealizowane przez każdego lekarza, bez specjalizacji, niemniej jednak wskazana jest ocena stanu psychicznego Pacjenta, rozmowa z lekarzem, na podstawie której lekarz, najlepiej psychiatra zaleci kontynuację lub ewentualną modyfikację dotychczasowego leczenia, tak aby Pacjent odniósł maksymalną korzyść, a zastosowana terapia była efektywna.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proszę przygotować kartę informacyjną od psychiatry i zwrócić się o e-receptę do lekarza rodzinnego.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dobry wieczór Lekarz każdej specjalności może przedłużyć leki stosowane na stałe, nie musi być to lekarz psychiatra. Mile widzianym jest przedstawienie dokumentacji medycznej od specjalisty o przyjmowanych lekach.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Kontynuację leczenia może zrealizować każdy lekarz. Dobrze jest przedstawić swoją dotychczasową dokumentację (również pozwoli to refundować leki ). Jeżeli ktoś nie posiada zaświadczenia lekarskiego to zawsze można uzyskać swoją dokumentację z przychodni gdzie dotychczas się leczono (z rejestracji bez umawiania do lekarza). Jeżeli stan zdrowia poprawia się to każdy lekarz przedłuży leczenie lub będzie redukował dawkę. Jeżeli nie ma poprawy lub jest gorzej rekomenduję konsultację ze specjalistą psychiatrą.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę