1. Artykuły
  2. Genogram rodziny, genogram seksualny. Do czego mogą się przydać?

Genogram rodziny, genogram seksualny. Do czego mogą się przydać?

Genogram rodziny tworzy się, by lepiej poznać rodzinę, ale przede wszystkim, jak twierdzą specjaliści, by lepiej poznać siebie. Dzięki dokładnej znajomości relacji rodzinnych uświadamiamy sobie, co stwarza nam  trudności, co jest dla nas ukryte, z czym, często nieświadomie, mierzymy się na co dzień. Tak też jesteśmy w stanie zgłębić źródło problemu - podkreśla psycholog Nikola Jabłońska. Zatem do dzieła! 

Genogram rodziny, genogram seksualny. Do czego mogą się przydać? Genogram rodziny, genogram seksualny. Do czego mogą się przydać?
Spis treści
Genogram rodziny Co bada genogram rodziny? Jakich informacji dostarcza? Zysk ze znajomości relacji rodzinnych Czym  jest genogram seksualny?

Genogram rodziny

 

Mapa relacji rodzinnych może mieć dla nas niezwykle istotną wartość terapeutyczną, osobistą, ale i sentymentalną. Psycholog Nikola Jabłońska, tak tłumaczy, czym jest genogram rodziny:

 

Genogram rodzinny jest graficznym sposobem przedstawienia relacji i powiązań rodzinnych, poniekąd jest to forma drzewa genealogicznego, uwzględniająca przekazy transgeneracyjne. Składa się z określonych znaków i symboli oznaczających płeć, wiek, biologiczne, jak i prawne powiązania. Obejmuje co najmniej 3 generacje danej rodziny.

 

Taki genogram możemy wykonać samodzielnie, ale możemy również skorzystać ze wsparcia terapeuty:

 

Oczywiście możemy pokusić się na stworzenie go samemu bądź zgłaszając się do specjalisty. Jest on często formą pracy terapeutycznej z pacjentem. Służy analizie struktury rodziny, dostarczając informacji, takich jak dane demograficzne: mieszkanie, płeć, wiek, wykształcenie, zawód, straty: śmierć, żałoba, samobójstwa, zmiany: kryzys, ciąża, zmiany pracy, przeprowadzki - dodaje ekspertka.

 

arrow Jak pies z kotem. Agresja wśród rodzeństwa
arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Zaburzenia seksualne u młodzieży. Medycyna może pomóc
arrow Osobowość dyssocjalna. Terapia jest konieczna
arrow Piercing nastolatków – moda, bunt czy samookaleczenie?
arrow W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne

Co bada genogram rodziny? Jakich informacji dostarcza?

 

Zanim przystąpimy do stworzenia genogramu rodziny, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, po co to robimy, co chcemy dzięki niemu osiągnąć, na jakie pytania znaleźć odpowiedź. Tworząc mapę relacji rodzinnych, możemy postawić na przyjrzenie się przekonaniom i mitom, które kształtują relacje z najbliższymi na przykład o matriarchacie, dominacji płci, czy dominacji z racji wieku. Genogram rodzinny dostarcza nam też cennej wiedzy o powtarzanych wzorcach rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Osoby, które zdecydowały się na stworzenie genogramu rodziny, podkreślają również, że dzięki pracy w to włożonej poznały również rodzinne tajemnice, zmierzyły się z rodzinnymi tematami tabu czy dziedziczonymi mechanizmami regulacji emocji.

 

Analizując genogram rodziny, zyskujemy wiele informacji odnośnie struktur oraz funkcjonowania danego systemu oraz wzory rodzinne, które przechodzą z pokolenia na pokolenie na przykład: nadopiekuńczość matki, nieudane relacje, unikający rodzic. Otrzymujemy wtedy wiedzę dotyczącą stylów przywiązania, mechanizmów zachowań czy też sposobów reagowania na stres - wyjaśnia Nikola Jabłońska.

 

Wykonanie genogramu rodziny może mieć również aspekt medyczno-pragmatyczny:

 

Genogram rodziny  bada też kwestie medyczne, takie jak choroby czy ich metody leczenia, dzięki czemu dana osoba ma świadomość możliwych predyspozycji chorobowych - dodaje psycholożka.

 

Zysk ze znajomości relacji rodzinnych

 

Dzięki dokładnej znajomości relacji rodzinnych uświadamiamy sobie, co stwarza nam trudności, co jest ukryte bądź niejasne w relacjach z najbliższymi. Stworzony genogram pozwala również skonkretyzować źródło problemu:

 

Można rozpoznać, w której fazie cyklu życia rodziny obecnie się znajdujemy i jaki ma wpływ na nasze wcześniejsze, teraźniejsze i przyszłe zachowanie, odpowiednio je modelując. Dokonujemy weryfikacji własnego życia, analizując i poznając samego siebie, odpowiadając sobie na pytanie, dlaczego zachowujemy się w określony sposób oraz dlaczego popełniamy dane błędy. Zwiększamy zatem poziom świadomości odnośnie relacji rodzinnych, mając wpływ na ich budowanie przez nas samych - tłumaczy Nikola Jabłońska.

 

Co ciekawe taki genogram możemy stworzyć wspólnie z innymi członkami rodziny. W tedy nasza praca nabierze również charakteru integracyjnego, scalającego rodzinę.

 

Czym  jest genogram seksualny?

 

Jedna z naszych Czytelniczek zgłosiła się do nas z trudnym dla niej problemem, obciążającym przede wszystkim jej relacje z córką. Napisała tak:

 

Moja mama całe życie demonizowała ciążę. Nieustannie ostrzegała mnie przed nią, budując napięcie w tym temacie nawet wtedy kiedy nie było to konieczne. To sprawiło, że zaczęłam unikać zbliżeń seksualnych ze strachu przed ciążą. To znacząco wpłynęło na mój związek z partnerem, ale niestety wpływa również na relacje z nastoletnia córką. Cały czas powtarzam sobie, że nie chce zachowywać się jak matka, codziennie powtarzam jej błąd, napominając córkę, co straci, jeśli zajdzie w nieplanowaną ciążę. Czy da się nam pomóc?

 

Pracując nad genogramem rodzinnym, nie można pominąć jego aspektu seksualnego. Informacje te są w tym obszarze o tyle istotne, iż dają nam podstawy do wnioskowania o danej relacji partnerskiej głównie obejmując  style przywiązania, typ relacji czy rodzaju trudności. Najprościej mówiąc łatwiej nam wtedy odpowiedzieć na pytanie jakim partnerem życiowym jesteśmy, ale też, jakie partnera poszukujemy, co determinuje nasz wybór, jakich relacji chcemy i jakie relacje znamy.

 

Analizując charakterystykę danego stylu, mamy możliwość zobrazowania jak dana osoba tworzy relacje z partnerem, innymi bliskimi, ale przede wszystkim jak wyglądała ich specyfika w poprzednich pokoleniach. Daje to świadomość powielanych wzorców, błędnych spostrzeżeń czy schematu wchodzenia w związki - wyjaśnia nasza ekspertka.

 

W tworzeniu genogramu seksualnego będzie poruszanych więcej tematów z zakresu życia seksualnego osób należących do danej rodziny, między innymi podejście do tematu seksu w rodzinie -

 

Sprawdzimy więc, czy seks był tematem tabu, czy wręcz przeciwnie, czy przeprowadzona została edukacja seksualna, jaki jest przekazy pokoleniowy dotyczące ciąży, współżycia, relacji małżeńskiej, pełnienie ról płciowych. Zyskując takie informacje, mamy możliwość świadomej analizy przekonań, obecnych na przestrzeni poprzednich pokoleń - dodaje Nikola Jabłońska.

 

Geneogram seksualny stanowi swoiste uzupełnienie genogramu rodziny. Pogłębiony w nim zostaje aspekt seksualności poszczególnych jej członków i całego systemu i niejednokrotnie w terapii stanowi źródło odpowiedzi na problemy związane z seksualnością, relacjami, trwałością związków czy przyjętymi modelami wychowania najmłodszych członków rodziny.

Nikola Jabłońska psycholog, seksuolog artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog i seksuolog. Absolwentka Uniwersytetu SWPS na kierunku psychologia kliniczna i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku seksuologia. 

W codziennej pracy zajmuje się pomocą psychologiczną, konsultacjami dla rodziców oraz dzieci od 3 roku życia, a także poradnictwem seksuologicznym i edukacją seksualną. Pracuje również w przedszkolu, jako koordynator funkcjonowania placówki, nauczyciel wspomagający oraz asystent w grupie.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę