1. Artykuły
  2. Psycholożka o miłości w internecie. Czy to może się udać?

Psycholożka o miłości w internecie. Czy to może się udać?

W sieci łatwo stracić głowę, ale to nie wszystko, równie łatwo stracić zaufanie, pieniądze i poczucie bezpieczeństwa. Nie znaczy to jednak, że mamy zrezygnować z nawiązywania w świecie wirtualnym nowych znajomości. Tam również można wejść w prawdziwą i satysfakcjonującą relację. - mówi psycholożka Magdalena Wysokińska - trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Psycholożka o miłości w internecie. Czy to może się udać? Psycholożka o miłości w internecie. Czy to może się udać?
Spis treści
Mail zamiast miłosnego listu. To możliwe Na co zwrócić uwagę, kiedy szuka się miłości w sieci? Czy można pokochać kogoś, kogo nie zna się osobiście? Jakie są zalety randkowania w sieci? Jakie są niebezpieczeństwa randkowania w sieci? Jak przenieść znajomość z sieci do rzeczywistości niewirtualnej? Na co zwrócić uwagę?

Mail zamiast miłosnego listu. To możliwe


Miało być romantycznie, nieco tajemniczo, z dreszczykiem emocji - tak opisują swoje emocje związane z randkami w Internecie kobiety. A jak było? Różnie: dramatycznie, nudno, całkiem miło. Czy możliwe jest zatem nawiązanie prawdziwej relacji w sieci?

 

Chyba każdy z nas zna taką parę, która rozpoczęła znajomość przez Internet.  Historii na temat związków w sieci krąży tysiące, od takich związanych z oszustwami, nadużyciami po takie naprawdę pozytywne zakończone happy endem. Oczywiście, że można nawiązać prawdziwą, satysfakcjonującą relację w sieci, podobnie jak w realu. Uczucia, którymi obdarzamy, są przecież  prawdziwe. Pamiętajmy o tym, że kiedyś ludzie potrafili zakochać się, pisząc do siebie listy. Uważano to za szalenie romantycznie, chyba zresztą do tej pory, otrzymanie listu miłosnego jest czymś bardzo romantycznym. Poza tym, że teraz zamiast papieru używamy klawiatury niczym innym się to nie różni - wyjaśnia ekspertka psycholog Magdalena Wysokińska. 

 

A jednak widzimy różnicę - można więcej, szybciej, bardziej:

 

Oczywiście zmieniło się tempo otrzymywania informacji zwrotnej i mnogość dostępnych dróg komunikacji. Romantyzm naszych czasów. W relacji online istnieje jednak większe ryzyko, że zakochując się w kimś w sieci, zakochamy się, przynajmniej na początku, bardziej w naszym wyobrażeniu o danej osobie niż w niej samej - dodaje rozmówczyni.

 

arrow Jak wychowywać rodzeństwo? Terapeuta nie ma wątpliwości co najważniejsze
arrow Odporność psychiczna dziecka. Rodzicu, ważne zadanie przed tobą
arrow Kiedy seks staje się ryzykowny. Seksuolog: cierpi ciało, cierpi psychika
arrow Ojciec na miarę czasów. Jak być dziś dobrym tatą?
arrow Genogram rodziny, genogram seksualny. Do czego mogą się przydać?

Na co zwrócić uwagę, kiedy szuka się miłości w sieci?


Dobrze byśmy w sieci zachowywali się równie ostrożnie, jak na co dzień, i nie zapominali o zdrowym rozsądku. Co na to nasza ekspertka?

 

Przede wszystkim nie należy kierować się uprzedzeniami, tymi usłyszanymi, dramatycznymi historiami, ale też nie popadać w euforię. Zachować zdrowy dystans. Nie starać się błyskawicznie podjąć decyzji czy to jest właśnie ten lub ta. Warto polegać na intuicji i rozsądku, warto też wiedzieć kogo szukamy i jasno o swoich oczekiwaniach informować. 

 

Warto również sprecyzować swoje oczekiwania i otwarcie je komunikować:

 

Jeśli zależy mi na tym, żeby stworzyć stabilny związek, to jeśli ktoś deklaruje, że chce się dobrze bawić a nie wiązać, nie powinnam zakładać, że jak mnie pozna to szybko się zakocha i zmieni swoje preferencje. Na końcu tej drogi czeka nas prawdziwe rozczarowanie - przestrzega Magdalena Wysokińska.

 

Równie ważna jest wiedza na temat podobieństw i dzielących nas różnic:

 

Trzeba też wiedzieć,  na co chcemy się zgodzić, a na co nie. Jeśli mamy określony światopogląd, stosunek do pewnych zagadnień, to szukajmy kogoś, kto będzie żył w zgodzie z podobnymi wartościami, a nie je negował. 

 

Ważna jest też szczerość i otwartość, ale jednak z rozsądkiem. Jeśli coś nas niepokoi, coś się nie zgadza, to pytajmy! Pozwoli to zaoszczędzić czas i uniknąć bolesnego rozczarowania. 

 

Czy można pokochać kogoś, kogo nie zna się osobiście?


Zanim uruchomimy cały repertuar związany z organizowaniem związku i próbą zdefiniowania swojej w nim roli, odpowiedzi wymaga z pewnością pytanie, czy kocham prawdziwie kogoś, kogo nie poznałam osobiście. Czy to możliwe?

 

Oczywiście! Od zawsze zakochiwaliśmy się w osobach, do których pisaliśmy listy, w bohaterach filmowych i książkowych lub w naszych wyobrażeniach idealnych partnerów.  Wciąż będziemy poznawać ludzi w pracy, na imprezach czy na uczelni, ale zakochiwanie się online będzie stawało się coraz bardziej popularne. W obecnych czasach jest to prostsze, tak oszczędzamy czas. Ponadto  internet pozwala nam na szybkie i bezpośrednie wchodzenie w relacje z  innymi - tłumaczy mechanizm zakochania ekspertka.

 

Jakie są zalety randkowania w sieci?


Znajomości zawarte w Internecie, które przeradzają się w stałe związki, w statystykach zapisują się jako trwalsze:

 

Dzieje się tak dlatego, że  osoby, które w ten sposób poszukują relacji okazują się bardziej zdecydowane i zdeterminowane. Ich cel to znalezienie partnera, dlatego selekcjonują osoby, które spotykają, pod kątem stworzenia stabilnej relacji. Dzięki temu, że relacje te mają swoje początki w pisaniu, rozmowach telefonicznych mogą prowadzić do lepszego poznania potencjalnego partnera - klaruje nasza rozmówczyni.

 

Jest też jeszcze inny, ważny pozytywny aspekt:

 

Zaletą jest to, że początkowe pisanie, dzwonienie odbywamy w zaciszu własnego domu, a to minimalizuje stres i napięcie, pozwalają czuć się swobodnie. Mamy też kontrolę na przebiegiem znajomości,  nad tym, czy i kiedy daną relację zakończyć.

 

Jakie są niebezpieczeństwa randkowania w sieci?


Częstym i realnym niebezpieczeństwem jest ryzyko zostania oszukanym. 

 

W przypadku relacji online nie mamy dużej szansy na weryfikację obrazu potencjalnego partnera/partnerki, aż do momentu spotkania na żywo. Oszustwo może dotyczyć wyglądu, wieku. Spotkanie potem osoby, która jest niższa, tęższa, starsza bądź młodsza może być poważnym rozczarowaniem - przedstawia ten mechanizm psycholożka Magdalena Wysokińska.

 

Budowanie znajomości na kłamstwie już na początku nie może się przecież skończyć dobrze:

 

Rozpoczynanie relacji od ukrywania prawdy o sobie to nie jest najlepszy prognostyk dla związku. 

 

Jest jeszcze jeden aspekt - oszustwo ekonomiczne, niezwykle bolesne dla ofiary:

 

Mimo prowadzenia na ten temat kampanii społecznych, nagłaśnianiu, wciąż można spotkać osoby, które wykorzystano finansowo. Zwykle naciągacz zdobywa zaufanie i sympatię, poznaje dobrze osobę, by potem wykorzystać tę wiedzę. Wtedy najczęściej dochodzi do prośby o wsparcie finansowe. A gdy ta zostanie zrealizowana, ku ogromnemu rozczarowaniu strony zaangażowanej, kontakt się urywa.

 

Kolejna niebezpieczna pułapka w sieci to jeden wymiar przekazywania treści. W kontakcie face to face łatwiej rozpoznać fałsz - ułatwia nam to komunikacja niewerbalna, która jest spora podpowiedzią we właściwej identyfikacji sygnałów płynących z otoczenia. W sieci mamy tylko treść i emotikony. Zatem dużo łatwiej jest tak prowadzić narrację aby przedstawiać się tylko w korzystnym świetle:

 

W sieci często spotykamy osoby, które pod przykrywką chęci nawiązania relacji, próbują zaspokoić nieujawniane, a i często nieuczciwe, potrzeby. Ludzie o narcystycznym rysie osobowości pragną uwagi, zachwycania się nim, adorowania, chcą decydować o granicach relacji, dysponować nimi. Często wysyłają niezliczone ilości zdjęć, opisów swojej osoby, dokonań, sukcesów. Relacja taka dosyć szybko staje się toksyczna i skazana na niepowodzenie - wyjaśnia Magdalena Wysokińska.

 

Prawdopodobnie duża grupa osób, które podejmowały próby randkowania w sieci, spotyka żonatych/zajętych mężczyzn bądź zamężne/zajęte kobiety. Niektórzy nie ujawniają tego faktu lub robią to dopiero, gdy druga osoba jest zaangażowana. A to boli!

 

Potencjalny partner z sieci ma rodzinę, z której być może niekoniecznie jest zadowolony, ale nie na tyle, by ją porzucić. Po otrzymaniu uwagi, podekscytowania początkiem związku i  świeżością onlinowej relacji wraca do swojego spokojnego życia - dodaje ekspertka.

 

Wiele z osób chcących umówić się przez Internet spotyka kogoś, kto bardzo chciałby się spotkać, ale nie może: nie dziś, nie jutro, bo coś wypadło, bo muszą zostać dłużej w pracy, bo musieli wyjechać - tu każda wymówka jest dobra, o ile jest skuteczna.

 

Zawsze coś lub ktoś staje na przeszkodzie, a wymówki początkowo brzmią wiarygodnie, później zaczynają niepokoić. Warto pamiętać, że osoby, z którymi spędzamy czas  w sieci, nierzadko mają trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji w bezpośrednim kontakcie. Może to wynikać z przeszłych doświadczeń, ale też zaburzeń emocjonalnych lub psychicznych. Z tego powodu taka relacja online może nie mieć szansy przeniesienia się do realu.

 

Jak przenieść znajomość z sieci do rzeczywistości niewirtualnej? Na co zwrócić uwagę?


Psycholożka Magdalena Wysokińska przestrzega przed nadmiernym entuzjazmem w tej materii. Przyjrzyjmy się sobie, pomyślmy - mówi.

 

Z dystansem i spokojem i przede wszystkim, gdy będziemy na to gotowi. Na pewno warto zwrócić uwagę na to, czy po rozmowie nie mamy poczucia, że osoba po drugiej wzbudza nasz niepokój np. często nie odpisuje albo wręcz przeciwnie pisze do nas non stop, choć twierdzi, że dużo pracuje, czy były już próby spotkania, które odwoływała w ostatniej chwili. Warto poinformować o takim spotkaniu i jego miejscu kogoś bliskiego. No i wybrać neutralne, publiczne miejsce. 

artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji
Psycholog i oligofrenopedagog, absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Akademii Pedagogiki Specjalnej. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą:
 
  • z trudnościami emocjonalnymi
  • z trudnościami szkolnymi
  • zaburzeniami zachowania
  • zaburzeniami rozwojowym
 
W swojej pracy prowadzi terapię z rodzicami z trudnościami wychowawczymi w celu poprawy relacji rodzinnych. Posiada szerokie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi - fizycznie i intelektualnie, osobami z zaburzeniami osobowości, lękowymi oraz cierpiących na depresję. 
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam konsultację z psychiatrą oraz podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy moje obawy są uzasadnione?
Boję się, że przez pustkę w głowie w sytuacjach społecznych i zaburzenia funkcji poznawczych mogę sobie nie dać rady w psychoterapii. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skorzystać z możliwości psychoterapii. Typ psychoterapii jest odpowiednio dobierany do potrzeb pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
jak najbardziej jest zalecana pyschoterapia, proszę spróbować
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Proszę skorzystać z psychoterapii a sądzę, że psycholog/psychiatra odpowiednio dopasuje model leczenia do Pan/i osobowości. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy psychiatrze albo psychoterapeutce należy powiedzieć o innych problemach zdrowotnych, jakich doświadczamy?
Ja mam ich bardzo wiele, też parę wstydliwych, nie wiem, czy trzeba o nich wszystkich powiedzieć. U mnie to hemoroidy, grzybica paznokci, nieregularny okres, krótkowzroczność, nadwaga, rozstępy, wycięty woreczek żółciowy, wysoki cholesterol, refluks, wysoki puls (obniżany...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy te kwestie skonsultować z psychiatrą prowadzącym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Wszystkie kwestie które uzna Pani za ważne proszę powiedzieć Terapeucie Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Psychoterapia na NFZ, a brak ubezpieczenia.
Czy można chodzić do psychoterapeuty na NFZ z depresją, fobią społeczną czy nerwicą lękową nie będąc ubezpieczonym?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z psychiatrą prowadzącym leczenie.
aby korzystać z usług świadczonych przez NFZ należy być ubezpieczonym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Jeżeli nie jest Pan/i osobą ubezpieczoną to NFZ nie refunduje wizyt u psychoterapeuty/ psychologa, który ma podpisaną umowę z NFZ. W takiej sytuacji pozostaje wizyta prywatna u specjalisty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
O czym to świadczy, jeśli doświadczam takich uczuć? 
Jestem w dłuższym i pierwszym związku i pojawiają się u mnie silne fascynacje i zauroczenia w innych mężczyznach. W związku mamy lepsze i gorsze momenty. Wiem, że kocham mojego partnera, ale bardzo mnie niepokoją moje myśli, fantazje oraz uczucia. Czuję się z tym źle jeśli fascynacje i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja seksuologiczna.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
O tym , że nie panuje Pani nad myślami i pragnieniamin i jeszcze czegoś , kogoś poszukuje myśląc, że może gdzieś indziej jest lepiej niz tu ...Kochać to znaczy być odpowiedzialnym za osobę kochaną, a także ta miłośc powinna być lojalna i wierna, zarówno w myślach jak i uczynkach.Wskazana konsultacja z seksuologiem.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam odpowiednią psychoterapię. Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza psychiatry- zaleci on odpowiednią farmakologię, najprawdopodobniej używając lekkich benzodiazepin- oraz psychoterapię. Tak połączona kompozycja leczenia powinna przynieść najlepsze efekty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas Purdue Corona
Czy to była tylko nieśmiałość, czy już początki fobii społecznej?
Czy mogę powiedzieć, że mam fobię społeczną od zawsze jeśli jedyne co pamiętam to fakt, że moja siostra od razu załapała kontakt z kuzynką gdy po raz pierwszy ją spotkała a ja (byłam wtedy jeszcze przed przedszkolem) miałam z tym problemy i nie chciałam się ruszyć na podwórko bez mamy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Ciężko zdiagnozować nieśmiałość od fobii społecznej przez Internet- dlatego zapraszam na badanie wstępne. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy to normalne? Czy raczej podchodzi to pod obsesję?
Jestem w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii i na rozpoczęcie chodzenia do nowej psychiatrki, oba na NFZ i oba rozpoczną się w marcu 2024 r. Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej, które negatywnie wpływają na moje codzienne funkcjonowanie, nie mogę pracować,...
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
W tej sytuacji, zalecana jest konsultacja psychiatryczna- lekarz może wypisać leki- ale one nie rozwiązują problemów. Jako psychoterapeuta, zalecam zastosowanie jednocześnie zażywania leków z przepisu lekarza specjalisty jak również rozpoczęcie psychoterapii aby znaleźć setno problemu- tylko takie rozpoczęcie leczenia może przynieść pożądane rezultaty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam odpowiednią psychoterapię oraz wizytę u lekarza psychiatry. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Warto wdrożyć farmakokoterapię, takie połączenie z leczeniem behawioralnym przynosi najlepsze efekty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Jeżeli czuje się Pani na siłach to zalecana jest aktywność zarówno fizyczna jak i emocjonalna, depresja niestety ją wyniszcza. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy mogę przejść na terapię trt?
Mam 36 lat i od jakiegoś czasu nie mam ochoty na nic, ciągle bym spał, a rano jak mam wstać jest tragedia. Życie seksualne już nie pamiętam, jak wygląda. Robiłem wszelkie badania i  jest wszystko ok, zrobiłem nawet badanie testosteronu mam 3.00. Chcę powiedzieć, że uprawiam sport i nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, polecam wykonać badania krwi - morfologia, biochemia, hormony tarczycy. Także wskazana jest konsultacja psychologa, ewentualnie konsultacja psychiatryczna. Coraz cięściej mamy do czynienia u młodych ludzi z tzw maskowaną depresją. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Polecam wizytę u psychiatry. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam wizytę u psychologa szkolnego
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry celem włączenia leczenia odpowiednimi lekami.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę