1. Artykuły
 2. 8 najczęstszych błędów wychowawczych. Psycholog: niekiedy staramy się za bardzo

8 najczęstszych błędów wychowawczych. Psycholog: niekiedy staramy się za bardzo

Wychowywanie dziecka to niezwykle trudne zadanie. - Nie ma psychologa, który wie wszystko o rozwoju dziecka, nie ma książki, ani jednej właściwej metody wychowawczej, która byłaby na 100% skuteczna i efektywna. Dlatego popełnianie błędów jest absolutnie nieuniknione - przyznaje psycholog Magdalena Wysokińska. Nasz ekspert wskazuje jakie błędy wychowawcze popełniamy najczęściej i jakie mogą być tego konsekwencje.

8 najczęstszych błędów wychowawczych. Psycholog: niekiedy staramy się za bardzo 8 najczęstszych błędów wychowawczych. Psycholog: niekiedy staramy się za bardzo
Spis treści
Błędy wychowawcze - co to takiego? Błędy wychowawcze: czasem nie potrafimy inaczej Błędy wychowawcze: czy możemy ich uniknąć? Najczęściej popełniane błędy wychowawcze Błędy wychowawcze: dlaczego nie powinniśmy się ich bać?

Błędy wychowawcze - co to takiego?

 

Rodzicielstwo to prawdziwe wyzwanie, nieustanna praca nad sobą i nad tym, jak reagujemy w różnych sytuacjach związanych z dziećmi.

 

Emocje zmieniają się często i szybko, do tego dochodzi zmęczenie i niepewność czy tak właśnie należy się zachować. Jakość relacji z dziećmi zależy od tego, jak radzimy sobie z tymi silnymi uczuciami. Kiedy czujemy się przytłoczeni, łatwo jest popełnić jakiś błąd - zauważa psycholog Magdalena Wysokińska.

 

Jak przyznaje, sama definicja błędu wychowawczego nie jest prosta.

 

Chociażby dlatego, że dzieci generują tak dużo różnych zachowań, że nie zawsze jest jeden prawidłowy sposób reagowania przez dorosłego.

 

Możemy przyjąć, zgodnie z definicją zaproponowaną przez  Antoninę Gurycką, że błąd wychowawczy, to takie zachowanie wychowawcy (rodzica/ opiekuna), które stanowi realną przyczynę (lub ryzyko) powstania szkodliwych dla rozwoju wychowanka skutków.

arrow Pseudokrup. Jak ulżyć dziecku ze „szczekającym” kaszlem?
arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?

Błędy wychowawcze: czasem nie potrafimy inaczej

 

Dlaczego popełniamy błędy wychowawcze? Nasz ekspert podkreśla:

 

Prawdopodobnie dlatego, że bardzo chcemy wychować dziecko najlepiej jak tylko się da, spędzamy czas na czytaniu książek o wychowaniu, rozmowach z bardziej doświadczonymi w rodzicielstwie przyjaciółmi i zastanawianiu się jak uniknąć błędów wychowawczych.

 

I zauważa, że niekiedy staramy się za bardzo.

 

Zamiast kierować się sercem lub zdrowym rozsądkiem słuchamy innych, wątpimy w swoją ocenę sytuacji. Czasami nie potrafimy zachować się inaczej, bo sami byliśmy w określony sposób wychowywani przez naszych rodziców, którzy także popełniali błędy - mówi Magdalena Wysokińska.

 

Często reagujemy pod wpływem silnych emocji:

 

Pamiętajmy, że w sytuacjach trudnych, gdy dzieci zachowują się w sposób nieodpowiedni, gdy nie wiemy jak zareagować, to najczęściej reagujemy pod wpływem silnych emocji. A te nie są dobrym doradcą, mogą sprawić, że zachowamy się impulsywnie, pod wpływem złości powiemy coś przykrego, zagrozimy karą, której wcale nie chcemy wymierzyć - akcentuje psycholog.

 

Błędy wychowawcze: czy możemy ich uniknąć?

 

Psycholog podkreśla, że nie da się uniknąć popełniania błędów wychowawczych.

 

Istotą bycia człowiekiem jest popełnianie błędów. Wszyscy je popełniamy, to naturalne. A co więcej, nie należy bać się błędów! - ocenia nasz ekspert.

 

I jak zauważa:

 

Trudne sytuacje, których doświadczamy w życiu, rozwijają nas, uczą radzenia sobie. Próby wychowywania dziecka tak, aby zapewnić mu tylko pozytywne, szczęśliwe środowisko, bez jakichkolwiek trudności są, z założenia kolejnym błędem wychowawczym! Młody człowiek nie nauczy się wówczas tego, jak ma radzić sobie w sytuacji trudności, jak ma radzić sobie z negatywnymi stanami emocjonalnymi, nie będzie umiało właściwie odebrać sygnałów z otoczenia.

 

Najczęściej popełniane błędy wychowawcze

 

Jakie błędy wychowawcze popełniamy najczęściej. Nasz ekspert wylicza osiem z nich:

 

 1. Ignorowanie potrzeb i trudności dziecka

 

Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, zgodnie ze swoim temperamentem i możliwościami poznawczymi.

 

To, że dziecko koleżanki wykonuje już jakieś zadanie, a nasze jeszcze nie, może spowodować u rodzica lawinę myśli, poczucie winy, że i nasze już powinno. A potrzeba rozwojową naszego dziecka może być akurat zupełnie inna - wyjaśnia Magdalena Wysokińska.

 

Należy także pamiętać, że jest grupa dzieci z trudnościami rozwojowymi, które wymagają więcej opieki, wsparcia lub dostępu do terapii

 

 1. Brak konsekwencji

 

Jeżeli ustalamy z dzieckiem jakieś zasady czy reguły dotyczące zwykłych. Codziennych spraw, to ważne jest aby je egzekwować.

 

Oczywiście czasami okoliczności nie sprzyjają, ale warto pamiętać, że zasady i ich przestrzeganie dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności - przyznaje psycholog.

 

 1. Brak rozmowy, trudności w komunikowaniu się

 

Dobra, otwarta komunikacja jest podstawą uczenia dzieci rozwiązywania problemów i współpracy z innymi. Jak zauważa nasz ekspert, dziecko, które czuje się wysłuchane, chętnie opowiada o tym, co go spotyka, co umożliwia rodzicom uczestniczenie w życiu dziecka.

 

 1. Przekupywanie dziecka

 

Obiecywanie, że  jeśli wszystko zjesz, dostaniesz czekoladę, umyjesz zęby nową zabawkę, a za cały dzień bycia „grzecznym” telefon, to wychowawcza droga donikąd, a raczej do poczucia, że dziecko może stawiać warunki.

Metoda ta, owszem, bywa skuteczna, ale tylko chwilowo. A wychowywanie dziecka to długotrwały proces - zwraca uwagę Magdalena Wysokińska.

 

 1. Chowanie dziecka pod kloszem

 

Ograniczenia wolności doświadczania, eksperymentowania, nieustanne pilnowanie, zwracanie uwagi na niebezpieczeństwa, chronienie przed każdym upadkiem czy potknięciem nie jest najlepszym pomysłem.

 

Oczywiście, dbanie o bezpieczeństwo młodego człowieka, to podstawowe zadanie każdego rodzica, ale i z tym można przesadzić - zaznacza psycholog.

 

Tak wychowywane dziecko może stać się lękowe, przez nadmierną ostrożność, pozbawić się możliwości uczenia przez doświadczanie, a z czasem rezygnować z własnego myślenia i działania, bo przecież jest obok ktoś, kto zawsze wie, jak się zachować - wyjaśnia psycholog.

 

 1. Wyręczanie

 

Wykonywanie obowiązków za dziecko, zastępowanie go w różnego rodzaju działaniach i chronienie przed wszelkimi zagrożeniami kształtuje w dziecku wyuczoną bezradność oraz bierną postawę na przyszłość. Jak zwraca uwagę nasz ekspert - prawdopodobnie, w życiu dorosłym takie dziecko nie będzie potrafiło poradzić sobie z napotkanymi trudnościami.

 

 1. Żelazna dyscyplina/nadmierny rygor

Rodzice wymagający od dziecka bezwzględnego posłuszeństwa, wyłącznie dobrego zachowania i bezwarunkowego wypełniania swoich poleceń, straszący karą, mogą faktycznie mieć złudne poczucie, że ich dzieci nie sprawiają kłopotów - wyjaśnia Magdalena Wysokińska.

 

Warto mieć na uwadze to, że posłuszeństwo dziecka powinno wynikać z rozumienia ustalonych zasad, a nie z obawy przed karą. Dzieci będą musiały odreagować   poza domem: w szkole, przedszkolu, na podwórku.

 

 1. Obciążanie dziecka własnymi niespełnionymi marzeniami

 

Nie należy przenosić swoich niespełnionych założeń, planów, marzeń na dziecko. Nasz ekspert zwraca uwagę:

 

Jeżeli mama chciała być prawnikiem, a nie zdała egzaminu na studia i cały czas boryka się z uczuciem niespełnienia, to na pewno wskazane jest udanie się na terapię i przepracowanie swojego problemu, a nie przerzucanie tej ambicji na dziecko.

 

Błędy wychowawcze: dlaczego nie powinniśmy się ich bać?

 

Psycholog uspokaja, że jednorazowe popełnienie błędu nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji. Jest raczej okazją do przemyśleń i porozumienia się.

 

Jednak notoryczne popełnianie tych samych błędów może nieść ze sobą ryzyko. Przede wszystkim może odbić się negatywnie na naszej relacji z dzieckiem.

 

Jak jednak dodaje:

 

Dziecko wychowywane w atmosferze oceniania, przyzwyczajone do krytykowania czy nauczone unikania trudności może mieć trudności z poczuciem własnej wartości. Młody człowiek przyzwyczajony do wyręczania będzie niesamodzielny. Dziecko wychowywane w silnej dyscyplinie, rygorze może zacząć kłamać, aby ukryć prawdę przed kontrolującymi rodzicami, może się nadmiernie buntować - podsumowuje.

artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji
Psycholog i oligofrenopedagog, absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Akademii Pedagogiki Specjalnej. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą:
 
 • z trudnościami emocjonalnymi
 • z trudnościami szkolnymi
 • zaburzeniami zachowania
 • zaburzeniami rozwojowym
 
W swojej pracy prowadzi terapię z rodzicami z trudnościami wychowawczymi w celu poprawy relacji rodzinnych. Posiada szerokie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi - fizycznie i intelektualnie, osobami z zaburzeniami osobowości, lękowymi oraz cierpiących na depresję. 
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co może mi dolegać?
Potrzebuje porady psychologa, psychiatry. Wielokrotnie zdarzyła mi się sytuacja, której nie potrafię wyjaśnić. Kiedy ktoś w mojej obecności krzyczy - wywołuje to u mnie nieuzasadniona złość albo zaczynam płakać i bardzo ciężko mi się uspokoić. Zawsze jest to nieadekwatne do sytuacji, nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę umówić konsultację (w dogodnej dla siebie formie) psychiatryczną, ale też zgłosić się do psychologa.
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Paweł Komarzyniec
psychiatra
Umów wizytę
W przeszłości termin „choroby psychiczne” był powszechnie stosowany w medycynie do opisania różnorodnych stanów związanych z umysłem. W miarę postępu wiedzy naukowej i ewolucji społecznego postrzegania, termin ten zaczął być uznawany za stygmatyzujący. Współczesna klasyfikacja medyczna, jaką reprezentuje Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-11), zastąpiła go bardziej neutralnym określeniem „zaburzenia psychiczne”. Zmiana ta odzwierciedla rosnące zrozumienie, że problemy zdrowia psychicznego powinny być traktowane na równi z innymi problemami zdrowotnymi – mogą być skutecznie diagnozowane, leczone i nie powinny definiować tożsamości osoby. Terminologia dotycząca takich stanów jak ChAD również uległa ewolucji. Dawniej używane określenie „choroba afektywna dwubiegunowa” (ChAD) zostało zastąpione przez „zaburzenia afektywne dwubiegunowe”. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe są częścią szerszej kategorii, znanej jako zaburzenia nastroju, która obejmuje zarówno zaburzenia dwubiegunowe, jak i zaburzenia depresyjne. Diagnozowanie zaburzeń psychicznych jest złożonym procesem, który wymaga dokładnej oceny medycznej. Psychiatra, korzystając z aktualnych kryteriów diagnostycznych, jest w stanie dokonać precyzyjnej diagnozy, stanowiącej podstawę do zaplanowania efektywnej strategii terapeutycznej. Proces ten obejmuje ocenę historii medycznej pacjenta, objawów oraz przeprowadzenie odpowiednich testów psychologicznych i badań laboratoryjnych, co umożliwia głębsze zrozumienie sytuacji pacjenta oraz dopasowanie optymalnych metod leczenia. Z tego powodu, osoby doświadczające problemów ze zdrowiem psychicznym, niezależnie od stopnia nasilenia objawów, powinny być zachęcane do poszukiwania wsparcia medycznego. Dzięki dostępnym obecnie metodom leczenia, współczesna psychiatria jest w stanie znacząco poprawić jakość życia pacjentów, co przekłada się na ich szczęśliwsze i bardziej satysfakcjonujące życie.
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę