1. Artykuły
  2. 8 najczęstszych błędów wychowawczych. Psycholog: niekiedy staramy się za bardzo

8 najczęstszych błędów wychowawczych. Psycholog: niekiedy staramy się za bardzo

Wychowywanie dziecka to niezwykle trudne zadanie. - Nie ma psychologa, który wie wszystko o rozwoju dziecka, nie ma książki, ani jednej właściwej metody wychowawczej, która byłaby na 100% skuteczna i efektywna. Dlatego popełnianie błędów jest absolutnie nieuniknione - przyznaje psycholog Magdalena Wysokińska. Nasz ekspert wskazuje jakie błędy wychowawcze popełniamy najczęściej i jakie mogą być tego konsekwencje.

8 najczęstszych błędów wychowawczych. Psycholog: niekiedy staramy się za bardzo 8 najczęstszych błędów wychowawczych. Psycholog: niekiedy staramy się za bardzo
Spis treści
Błędy wychowawcze - co to takiego? Błędy wychowawcze: czasem nie potrafimy inaczej Błędy wychowawcze: czy możemy ich uniknąć? Najczęściej popełniane błędy wychowawcze Błędy wychowawcze: dlaczego nie powinniśmy się ich bać?

Błędy wychowawcze - co to takiego?

 

Rodzicielstwo to prawdziwe wyzwanie, nieustanna praca nad sobą i nad tym, jak reagujemy w różnych sytuacjach związanych z dziećmi.

 

Emocje zmieniają się często i szybko, do tego dochodzi zmęczenie i niepewność czy tak właśnie należy się zachować. Jakość relacji z dziećmi zależy od tego, jak radzimy sobie z tymi silnymi uczuciami. Kiedy czujemy się przytłoczeni, łatwo jest popełnić jakiś błąd - zauważa psycholog Magdalena Wysokińska.

 

Jak przyznaje, sama definicja błędu wychowawczego nie jest prosta.

 

Chociażby dlatego, że dzieci generują tak dużo różnych zachowań, że nie zawsze jest jeden prawidłowy sposób reagowania przez dorosłego.

 

Możemy przyjąć, zgodnie z definicją zaproponowaną przez  Antoninę Gurycką, że błąd wychowawczy, to takie zachowanie wychowawcy (rodzica/ opiekuna), które stanowi realną przyczynę (lub ryzyko) powstania szkodliwych dla rozwoju wychowanka skutków.

arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad
arrow Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę

Błędy wychowawcze: czasem nie potrafimy inaczej

 

Dlaczego popełniamy błędy wychowawcze? Nasz ekspert podkreśla:

 

Prawdopodobnie dlatego, że bardzo chcemy wychować dziecko najlepiej jak tylko się da, spędzamy czas na czytaniu książek o wychowaniu, rozmowach z bardziej doświadczonymi w rodzicielstwie przyjaciółmi i zastanawianiu się jak uniknąć błędów wychowawczych.

 

I zauważa, że niekiedy staramy się za bardzo.

 

Zamiast kierować się sercem lub zdrowym rozsądkiem słuchamy innych, wątpimy w swoją ocenę sytuacji. Czasami nie potrafimy zachować się inaczej, bo sami byliśmy w określony sposób wychowywani przez naszych rodziców, którzy także popełniali błędy - mówi Magdalena Wysokińska.

 

Często reagujemy pod wpływem silnych emocji:

 

Pamiętajmy, że w sytuacjach trudnych, gdy dzieci zachowują się w sposób nieodpowiedni, gdy nie wiemy jak zareagować, to najczęściej reagujemy pod wpływem silnych emocji. A te nie są dobrym doradcą, mogą sprawić, że zachowamy się impulsywnie, pod wpływem złości powiemy coś przykrego, zagrozimy karą, której wcale nie chcemy wymierzyć - akcentuje psycholog.

 

Błędy wychowawcze: czy możemy ich uniknąć?

 

Psycholog podkreśla, że nie da się uniknąć popełniania błędów wychowawczych.

 

Istotą bycia człowiekiem jest popełnianie błędów. Wszyscy je popełniamy, to naturalne. A co więcej, nie należy bać się błędów! - ocenia nasz ekspert.

 

I jak zauważa:

 

Trudne sytuacje, których doświadczamy w życiu, rozwijają nas, uczą radzenia sobie. Próby wychowywania dziecka tak, aby zapewnić mu tylko pozytywne, szczęśliwe środowisko, bez jakichkolwiek trudności są, z założenia kolejnym błędem wychowawczym! Młody człowiek nie nauczy się wówczas tego, jak ma radzić sobie w sytuacji trudności, jak ma radzić sobie z negatywnymi stanami emocjonalnymi, nie będzie umiało właściwie odebrać sygnałów z otoczenia.

 

Najczęściej popełniane błędy wychowawcze

 

Jakie błędy wychowawcze popełniamy najczęściej. Nasz ekspert wylicza osiem z nich:

 

  1. Ignorowanie potrzeb i trudności dziecka

 

Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, zgodnie ze swoim temperamentem i możliwościami poznawczymi.

 

To, że dziecko koleżanki wykonuje już jakieś zadanie, a nasze jeszcze nie, może spowodować u rodzica lawinę myśli, poczucie winy, że i nasze już powinno. A potrzeba rozwojową naszego dziecka może być akurat zupełnie inna - wyjaśnia Magdalena Wysokińska.

 

Należy także pamiętać, że jest grupa dzieci z trudnościami rozwojowymi, które wymagają więcej opieki, wsparcia lub dostępu do terapii

 

  1. Brak konsekwencji

 

Jeżeli ustalamy z dzieckiem jakieś zasady czy reguły dotyczące zwykłych. Codziennych spraw, to ważne jest aby je egzekwować.

 

Oczywiście czasami okoliczności nie sprzyjają, ale warto pamiętać, że zasady i ich przestrzeganie dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności - przyznaje psycholog.

 

  1. Brak rozmowy, trudności w komunikowaniu się

 

Dobra, otwarta komunikacja jest podstawą uczenia dzieci rozwiązywania problemów i współpracy z innymi. Jak zauważa nasz ekspert, dziecko, które czuje się wysłuchane, chętnie opowiada o tym, co go spotyka, co umożliwia rodzicom uczestniczenie w życiu dziecka.

 

  1. Przekupywanie dziecka

 

Obiecywanie, że  jeśli wszystko zjesz, dostaniesz czekoladę, umyjesz zęby nową zabawkę, a za cały dzień bycia „grzecznym” telefon, to wychowawcza droga donikąd, a raczej do poczucia, że dziecko może stawiać warunki.

Metoda ta, owszem, bywa skuteczna, ale tylko chwilowo. A wychowywanie dziecka to długotrwały proces - zwraca uwagę Magdalena Wysokińska.

 

  1. Chowanie dziecka pod kloszem

 

Ograniczenia wolności doświadczania, eksperymentowania, nieustanne pilnowanie, zwracanie uwagi na niebezpieczeństwa, chronienie przed każdym upadkiem czy potknięciem nie jest najlepszym pomysłem.

 

Oczywiście, dbanie o bezpieczeństwo młodego człowieka, to podstawowe zadanie każdego rodzica, ale i z tym można przesadzić - zaznacza psycholog.

 

Tak wychowywane dziecko może stać się lękowe, przez nadmierną ostrożność, pozbawić się możliwości uczenia przez doświadczanie, a z czasem rezygnować z własnego myślenia i działania, bo przecież jest obok ktoś, kto zawsze wie, jak się zachować - wyjaśnia psycholog.

 

  1. Wyręczanie

 

Wykonywanie obowiązków za dziecko, zastępowanie go w różnego rodzaju działaniach i chronienie przed wszelkimi zagrożeniami kształtuje w dziecku wyuczoną bezradność oraz bierną postawę na przyszłość. Jak zwraca uwagę nasz ekspert - prawdopodobnie, w życiu dorosłym takie dziecko nie będzie potrafiło poradzić sobie z napotkanymi trudnościami.

 

  1. Żelazna dyscyplina/nadmierny rygor

Rodzice wymagający od dziecka bezwzględnego posłuszeństwa, wyłącznie dobrego zachowania i bezwarunkowego wypełniania swoich poleceń, straszący karą, mogą faktycznie mieć złudne poczucie, że ich dzieci nie sprawiają kłopotów - wyjaśnia Magdalena Wysokińska.

 

Warto mieć na uwadze to, że posłuszeństwo dziecka powinno wynikać z rozumienia ustalonych zasad, a nie z obawy przed karą. Dzieci będą musiały odreagować   poza domem: w szkole, przedszkolu, na podwórku.

 

  1. Obciążanie dziecka własnymi niespełnionymi marzeniami

 

Nie należy przenosić swoich niespełnionych założeń, planów, marzeń na dziecko. Nasz ekspert zwraca uwagę:

 

Jeżeli mama chciała być prawnikiem, a nie zdała egzaminu na studia i cały czas boryka się z uczuciem niespełnienia, to na pewno wskazane jest udanie się na terapię i przepracowanie swojego problemu, a nie przerzucanie tej ambicji na dziecko.

 

Błędy wychowawcze: dlaczego nie powinniśmy się ich bać?

 

Psycholog uspokaja, że jednorazowe popełnienie błędu nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji. Jest raczej okazją do przemyśleń i porozumienia się.

 

Jednak notoryczne popełnianie tych samych błędów może nieść ze sobą ryzyko. Przede wszystkim może odbić się negatywnie na naszej relacji z dzieckiem.

 

Jak jednak dodaje:

 

Dziecko wychowywane w atmosferze oceniania, przyzwyczajone do krytykowania czy nauczone unikania trudności może mieć trudności z poczuciem własnej wartości. Młody człowiek przyzwyczajony do wyręczania będzie niesamodzielny. Dziecko wychowywane w silnej dyscyplinie, rygorze może zacząć kłamać, aby ukryć prawdę przed kontrolującymi rodzicami, może się nadmiernie buntować - podsumowuje.

artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji
Psycholog i oligofrenopedagog, absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Akademii Pedagogiki Specjalnej. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą:
 
  • z trudnościami emocjonalnymi
  • z trudnościami szkolnymi
  • zaburzeniami zachowania
  • zaburzeniami rozwojowym
 
W swojej pracy prowadzi terapię z rodzicami z trudnościami wychowawczymi w celu poprawy relacji rodzinnych. Posiada szerokie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi - fizycznie i intelektualnie, osobami z zaburzeniami osobowości, lękowymi oraz cierpiących na depresję. 
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie