1. Artykuły
 2. e-Recepta: wszystko co musisz wiedzieć

e-Recepta: wszystko co musisz wiedzieć

Recepta online, stanowi idealne rozwiązanie zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Dzięki niej nie ma już problemów z nieczytelną lub zagubioną receptą papierową. W dobie dzisiejszej cyfryzacji jest ona kolejnym elektronicznym dokumentem, który pozwolił na jeszcze sprawniejsze świadczenie usług medycznych. Nadal sporo kwestii dotyczących e-Recepty, może być kłopotliwe dla niektórych osób. Pacjenci zadają naszym specjalistom liczne pytania dotyczące recept elektronicznych. Przychodzimy do Was z odpowiedzią na wszelkie niewiadome, tworząc kompendium wiedzy o e-Receptach.​

e-Recepta: wszystko co musisz wiedzieć e-Recepta: wszystko co musisz wiedzieć
Spis treści
Ogólnie o e-Recepcie Termin ważności e‑Recept Zasady realizacji e‑Recept (apteka) Recepta online a e-Wizyta lekarska Antykoncepcja Tabletka dzień po Leki psychotropowe / antydepresanty Problematyczne sytuacje Pacjent z zagranicy Antybiotyk Lek refundowany Lek recepturowy Recepta transgraniczna

Ogólnie o e-Recepcie

 

Co to jest e-Recepta (recepta online)?

 

Recepta online to elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjną, papierową receptę. Jest to nic innego jak 4-cyfrowy kod. Dzięki e-Recepcie nie jest już konieczne pokazywanie w aptece papierowej wersji, a do jej zrealizowania potrzebny nam jest tylko 4-cyfrowy kod.

 

Ile leków może być przepisanych na jednej recepcie online?

 

Jedna recepta online to jeden lek. Natomiast istnieje możliwość wystawienia tzw. pakietu recept, obejmującego kilka e‑Recept z kilkoma już lekami.

 

Czy każdy lek na e-Recepcie łączonej będzie na osobnym wydruku?

 

Wydruk informacyjny może objąć maksymalnie 5 e-Recept, czyli maksymalnie 5 leków.

 

Czy istnieje możliwość wstawiania daty późniejszej realizacji e-Recepty?

 

Tak, podobnie, jak przy recepcie papierowej, można na e-Recepcie zaznaczyć datę realizacji późniejszą, tj. datę realizacji „od dnia”.

 

Ile czasu zajmuje wypisanie e-Recepty?

 

Otrzymanie e-Recepty od lekarza podczas konsultacji online zajmuje przeważnie kilka lub kilkanaście minut. Lekarz może nam podać kod e-Recepty podczas e-Wizyty lub wysłać nam go za pomocą wiadomości SMS oraz e-mail.

 

Co w przypadku, jeśli pacjent usunie wiadomość z kodem e-Recepty?

 

Wszystkie e-Recepty, zapisują się automatycznie w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Pacjent nie powinien się martwić “zgubieniem” kodu e-Recepty, gdyż może go zweryfikować w każdym momencie.

 

Czy istnieje możliwość umówienia się na konsultacje online w celu wypisania e-Recepty również w święta lub w nocnych godzinach?

 

Oczywiście, że tak. Niektórzy lekarze przeprowadzają również e-Wizyty w święta i w godzinach nocnych. Wszystko tak naprawdę zależy od godzin pracy lekarza, ale istnieje możliwość uzyskania e-Recepty podczas tych trudno dostępnych terminów.

 

Jakie dane oraz informacje figurują na recepcie?

 

Recepta online zawiera takie informacje jak: imię i nazwisko, adres oraz uprawnienia dodatkowe pacjenta. Ponadto dane osoby wystawiającej receptę, dane przychodni lub gabinetu lekarskiego, informacje o leku ‑ nazwa, dawka i sposób dawkowania, a także datę wystawienia recepty oraz datę realizacji.

 

Czy na e-Recepcie mogą być uwzględnione zniżki specjalne np. dla honorowego dawcy krwi?

 

Tak, na e-Recepcie, tak samo jak na recepcie papierowej, można wpisać uprawnienia dodatkowe pacjenta.

 

Czy e-Recepty są legalne?

 

Oczywiście, że tak. Na podstawie artykułu art. 42 ustawy o zawodzie lekarza ‑ lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu lub zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, lub systemów łączności a także po analizie dostępnej dokumentacji medycznej tej osoby.

 

Czy lekarz może odmówić wypisania e‑Recepty?

 

Tak, lekarz nie ma obowiązku wypisywania e-Recepty. Jeśli specjalista uzna, że nie zachodzi konieczność wystawienia recepty, może odmówić pacjentowi przepisania leku na e‑Receptę.

 

W jakich przypadkach lekarz może odmówić wystawienia e-Recepty?

 

W każdej sytuacji, w której lekarz uzna, że nie ma zasadności co do przepisania leku na receptę, może tego odmówić pacjentowi.

 

Kto może zrealizować e-Receptę?

 

e-Receptę można wykupić osobiście lub poprosić o to inną osobę. Nie jest wymagane, aby ta osoba posiadała od nas specjalne upoważnienie. Musi ona znać tylko 4-cyfrowy kod e-Recepty oraz numer PESEL. Można również pokazać plik .pdf z kodem kreskowym.

 

Czy lekarz rodzinny ma dostęp do informacji, czy recepta online została zrealizowana?

 

Lekarz rodzinny widzi, jakie recepty zostały przepisane pacjentowi, nawet jeśli to nie on je wystawił. Posiada on również dostęp do informacji o wystawionych e-Skierowaniach do specjalisty oraz też, na co pacjent został zaszczepiony.

 

Czy kiedy pacjent chciałby otrzymać e‑Receptę, która jest przedłużeniem dotychczasowego leczenia, konieczne jest, aby umawiać się do konkretnego specjalisty?

 

Nie, nie jest to konieczne. Oczywiście specjalista danej dziedziny, z której pacjent chciałby otrzymać e‑Receptę, w najlepszym stopniu doradzi lub odpowie na nurtujące pytania.
Jeśli jednak pacjentowi skończyło się opakowanie danego leku, a jego wyniki badań oraz objawy choroby są w normie, to lekarz każdej specjalności jest upoważniony do wystawienia e-Recepty.

 

Czy konieczne jest zakładanie Internetowego Konta Pacjenta (IKP), aby otrzymać e-Receptę?

 

Nie, nie jest to w żadnym stopniu wymagane. Można bez problemu otrzymać e-Receptę nie posiadając IKP. Za pośrednictwem platformy haloDoctor (Portal Pacjenta), możliwe jest również sprawdzanie wystawionych e-Recept lub e-Zwolnień.

 

Czy będzie możliwość wystawiania cyklicznie e-Recept, na kolejne okresy lecznicze?

 

Będzie możliwe wystawianie e-Recept, na taki okres, na jaki pozwalają na to przepisy prawa.

 

Jak otrzymać receptę online?

 

Jest to bardzo proste i nikomu nie powinno sprawić to żadnych trudności. Wystarczy, że na platformie dedykowanej telemedycynie, takiej jak haloDoctor, wybierzesz odpowiedniego specjalistę, umówisz się do niego na e‑Wizytę oraz opłacisz ją. Cały ten proces zajmuje maksymalnie kilka minut, a dzięki konsultacjom online uzyskujesz dostęp do fachowej pomocy bez wychodzenia z domu. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz zapoznaniu się z wszystkimi informacjami może wystawić e‑Receptę na odpowiednie leki.

 

Jak pacjent może uzyskać dostęp do swoich e-Recept online? 

 

e-Recepty dostępne są dla pacjenta w IKP (Internetowym Koncie Pacjenta). Wystarczy wejść na stronę https://pacjent.gov.pl/. Jeżeli pacjent posiada profil zaufany, bez problemu zaloguje się do IKP. Można się zalogować pod warunkiem posiadania Profilu Zaufanego. 

 

Czy jeśli pacjent chce receptę z odpłatnością 100%, musi podawać numer PESEL?

 

Tak, całość opisana jest w podstawie prawnej — Ustawa Prawo Farmaceutyczne, art. 96a, ust. 1 pkt. 1c.

 

Na jakie leki może być wystawiona recepta online?

 

Recepta online, może być wystawiona na wszystkie rodzaje leków. Nie ma żadnych ograniczeń ani wymogów, jaki lek może być wystawiony na recepcie papierowej, a jaki na cyfrowej.

 

Czy pielęgniarka może wystawiać pacjentowi e-Receptę?

 

Tak, pielęgniarka ma taką samą możliwość, żeby wystawić e-Receptę, jak w przypadku recept w postaci papierowej (zakres uprawnień nie uległ zmianie). Dodatkowo pielęgniarka jest również uprawniona, by wystawić e‑Receptę w roli asystenta medycznego.

 

Czy lekarz otrzyma informację zwrotną o tym, jakie e-Recepty zostały zrealizowane przez pacjenta?

 

To tak naprawdę zależy od tego czy pacjent wyrazi na to zgodę (poprzez Internetowe Konto Pacjenta — IKP). Jeśli pacjent chce, powinien udostępnić dostęp kadry medycznej do jego danych medycznych i dokumentacji medycznej, w tym do informacji o e-Receptach. Istnieje jednak sytuacja, kiedy uzyskanie tej zgody nie jest potrzebne personelowi medycznemu, a są to sytuacje, takie jak np. podejmowanie czynności ratunkowych w związku z zagrożeniem życia pacjenta.

 

Kto jest upoważniony do udostępnienia pracownikowi medycznemu dokumentacji medycznej dziecka?

 

Upoważnioną osobą do udostępnienia elektronicznej dokumentacji medycznej dziecka oraz informacji o jego e‑Receptach, jest jego opiekun prawny, czyli najczęściej rodzic.

 

W jaki sposób lekarz wystawi e-Receptę na leki z importu docelowego?

 

Lekarz będzie to musiał zrobić na recepcie papierowej, gdyż to właśnie w taki sposób dalej będzie się wystawiało recepty na leki z importu docelowego.

 

 

arrow Zmiany w e-Recepcie. Farmaceuta wyda ci leki na 120 dni
arrow Zmiany w wystawianiu recept. Czy dotyczą recept na tabletki „dzień po”? Ministerstwo odpowiada
arrow Jak długo ważna jest e-Recepta?
arrow Jak otrzymać receptę na wakacjach?
arrow L4 na żądanie. Co na to pracodawcy?
arrow Tabletka “dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć?

Termin ważności e‑Recept

 

Jak długo ważna jest recepta online?

 

Co do zasady recepty ważne są 30 dni od daty ich wystawienia. Jednak termin ważności poniektórych recept może różnić się w zależności od leku lub zapisku lekarza.
Jak dokładnie wygląda sprawa z ich ważnością?

 • 7 dni — na wykupienie antybiotyku,
 • 30 dni — tradycyjna długość recepty na większość leków,
 • 120 dni — na wykupienie preparatu immunologicznego,
 • 365 dni — na recepcie musi się znaleźć zapisek lekarza, o ważności jej przez cały rok, jest ona przepisywana w większości przypadków pacjentom chorującym przewlekle, którzy stale przyjmują dany lek.

 

Czy e-Receptę, wystawioną na 365 dni można w pełni zrealizować w każdym momencie?

 

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że lekarz może przepisać leki na recepcie na maksymalnie 365 dni kuracji. W przypadku kiedy recepta ważna jest cały rok, to w dalszym ciągu zachodzi konieczność wykupienia minimum jedno opakowanie leku w przeciągu 30 dni od daty wystawienia recepty. Jest to o tyle istotne, ponieważ jeśli przeoczy się termin, to po upływie 30 dni, farmaceuta będzie mógł wydać mniejszą ilość leku, niż na recepcie. Różnica ta jest proporcjonalna do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia recepty.
Reasumując — receptę wystawioną na 365 dni można wykupić w dowolnym czasie. Jeśli jednak minimum jedno opakowanie leku nie zostanie wykupione do 30 dni, to w późniejszym czasie pacjent otrzyma mniejszą ilość leku.

 

Ile ważna jest e-Recepta na antybiotyk?

 

Jest ona ważna jedynie przez 7 dni od momentu wygenerowania dokumentu. Po upływie tego czasu recepta przestanie obowiązywać.

 

Czy pacjent będzie mógł zrealizować e‑Receptę po upływie terminu?

 

Nie, farmaceuta nie ma możliwości, aby wydać pacjentowi lek na e-Recepcie, nawet jeśli spóźni się on tylko o jeden dzień z jej realizacją.

 

Jak długo ważna jest recepta online, która została wystawiona „od dnia”?

 

W takim wypadku recepta online ważna jest 30 dni „od dnia”, który został umieszczony na niej.

 

Czy lekarz może wydłużyć termin ważności e-Recepty?

 

Tak, jest możliwość, aby lekarz wystawił pacjentowi e-Receptę „od dnia” - w tym wypadku jest ona ważna 30 dni od daty na niej podanej.

 

Co zrobić w przypadku, kiedy pacjent zapomni wykupić leki z e-Recepty, a nadal będzie chciał z niej lek?

 

W tej sytuacji pacjent jest zobowiązany do ponownego umówienia się na wizytę u lekarza w celu uzyskania nowej e‑Recepty.

 

 

Zasady realizacji e‑Recept (apteka)

 

Gdzie można wykupić e-Receptę?

 

e-Receptę można wykupić w każdej aptece na terenie kraju. Nie ma konieczności, aby całą e-Receptę wykupywać w 1 aptece. Można zrobić to w różnych lokalizacjach oraz z odstępem czasowym. Jest to bardzo duże ułatwienie dla osób, które często przebywają w podróży lub zależy im na niższej cenie danego leku. Sytuacja zmienia się tylko, kiedy mamy e-Receptę, na której są 3 opakowania tego samego leku. W tym przypadku, jeżeli np. w aptece jest dostępne tylko jedno opakowanie leku, po pozostałe 2 musimy wrócić do tej samej apteki. Nie ma możliwości, aby wykupić je w innej. 

 

Czy farmaceuta może wystawić receptę?

 

Farmaceuta ma możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej, ale tylko w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta. Recepta farmaceutyczna ma jednak kilka ważnych aspektów, o których warto pamiętać:

 • może być wystawiona tylko przy zagrożeniu życia,

 • farmaceuta może ją wystawić tylko w aptece lub punkcie aptecznym,

 • wystawia się ją tylko na produkty lecznicze Rp,

 • realizowana jest z odpłatnością 100%,

 • jej wystawienie następuje w sytuacji wydania leku w aptece lub punkcie aptecznym. 

 

Jakie dane należy podać w aptece, aby wykupić receptę online?

 

Będąc w aptece, należy podać 4‑cyfrowy kod recepty internetowej, który pacjent otrzymał od lekarza oraz numer PESEL. Jeżeli recepta online została wysłana w formie pliku .pdf na e-mail, można zrealizować ją poprzez pokazanie farmaceucie pliku, z którego zeskanuje on kod kreskowy i tym sposobem wyda leki.

 

Czy e-Receptę można zrealizować częściowo?

 

Leki można wykupywać częściowo — nie potrzeba już prosić o odpis i tym samym nie utraci się refundacji. e-Receptę można zrealizować w różnych aptekach, część leków wykupić po prostu tam, gdzie jest taniej, bądź jeśli jest się w podróży — tam gdzie aktualnie się przebywa.

Warto jednak pamiętać, że jeśli na e‑Recepcie, jest więcej opakowań jednego leku - wszystkie pozostałe należy wykupić w tej samej aptece, w której dokonało się zakupu pierwszego opakowania.

 

Czy wszystkie apteki na terenie Polski realizują e-Recepty?

 

Oczywiście. Jeżeli dana apteka będzie miała lek na stanie, wyda nam go na podstawie e-Recepty. Nie ma możliwości, żeby apteka odmówiła wydania leku na podstawie elektronicznej recepty.

 

Jaką pacjent ma pewność, że przepisany lek na e-Receptę będzie dostępny do wykupienia w wybranej aptece?

 

W ramach telekonsultacji lekarz nie jest zobowiązany do zweryfikowania dostępności leków w aptekach. Takie informacje dostępne są dla pacjentów bezpośrednio w aptekach lub serwisach wskazujących dostępność leków w konkretnych aptekach.

 

Czy w razie błędu na e-Recepcie może ją poprawić farmaceuta na miejscu?

 

Nie, farmaceuta nie ma takiej możliwości. Nie może on w żadnym stopniu ingerować w zapis recepty.

 

Czy farmaceuta będzie miał możliwość, aby zablokować lub anulować e‑Receptę?

 

Farmaceuta będzie mógł jedynie zablokować e-Receptę w tej sytuacji, kiedy jest ona wystawiona na lek recepturowy. Wszystko po to, by mieć możliwość wykonania leku z recepty. Nie będzie miał jednak możliwości anulowania e-Recepty, ponieważ może to zrobić jedynie osoba, która ją wystawiła.

 

Czy jest możliwość, aby otrzymać wydrukowany przepis na lek recepturowy?

 

Tak, istnieje taka możliwość, ale należy pamiętać, że takie rozwiązanie zapewnia system apteczny. Warto mieć również na uwadze, że jeśli posiadamy wydruk Informacyjny, to na nim znajduje się skład leku recepturowego.

 

Jak wygląda proces podczas wydawania zamienników leków przepisanych pacjentowi na e‑Receptę?

 

Tutaj nic się nie zmieniło od czasu recept papierowych — zamienniki są wydawane w taki sam sposób. Warto również pamiętać, że pacjent ma możliwość bardzo szybkiej weryfikacji poprzez IKP, gdzie zobaczy, jaki lek został wypisany na e-Recepcie, a jaki wydany przez farmaceutę.

 

Co w sytuacji, kiedy przepisany lek na e-Recepcie został wycofany z obrotu przed jej zrealizowaniem?

 

Farmaceuta, jest w tej sytuacji zobowiązany, aby wydać pacjentowi zamiennik wycofanego leku.

 

Czy jeśli pacjent zapomni o e-Recepcie, będzie możliwość, aby farmaceuta wydał lek po terminie realizacji?

 

Nie, nie ma takiej możliwości, aby farmaceuta wydał lek po terminie realizacji e‑Recepty.

 

Czy farmaceuta może wydać pacjentowi lek na e-Receptę z „datą realizacji od” przed wystąpieniem tej daty?

 

Nie, farmaceuta nie ma takiej możliwości, aby to zrobić. Lek może zostać wydany dopiero w dniu, od kiedy recepta jest ważna, czyli od „daty realizacji od”.

 

 

Recepta online a e-Wizyta lekarska

 

Jak otrzymać e-Receptę bez wizyty w gabinecie stacjonarnym?

 

Obecnie usługi medyczne prowadzone na odległość coraz bardziej zyskują na popularności. Do dyspozycji, są dwie możliwości, aby uzyskać e-Receptę na potrzebne leki. Pierwsza z nich to dokonanie tego za pośrednictwem formularza medycznego, a druga to konsultacje online z lekarzem. Obie formy są dostępne na platformie haloDoctor i w zależności od preferencji, pacjent może wybrać wygodniejszą dla niego formę.

 

W jakich sytuacjach jest możliwe uzyskanie e-Recepty bez wychodzenia z domu?

 

Za pośrednictwem konsultacji online, w większości przypadków będzie możliwe wystawienie e-Recepty. Szczególnie w przypadkach, kiedy pacjentka lub pacjent:

 • potrzebuje przedłużenia terapii tymi samymi lekami,
 • potrzebuje e-Recepty na antybiotyki,
 • chciałaby otrzymać e-Receptę na tabletki antykoncepcyjne,
 • chciałaby uzyskać dostęp do tabletki dzień po, która dostępna jest tylko na e-Receptę.

 

W jaki sposób można otrzymać e‑Receptę na wizycie online?

 

Jeżeli lekarz wystawi e-Receptę jeszcze podczas e-Wizyty z pewnością poda pacjentowi 4-cyfrowy kod e‑Recepty słownie oraz wyśle go za pośrednictwem:

 • wiadomości SMS,
 • w formie pliku .pdf przesłanego wiadomością e-mail,
 • jeżeli pacjent posiada Indywidualne Konto Pacjenta (IKP) (lub korzysta z Portalu Pacjenta na haloDoctor) recepta online pojawi się również na jego profilu.

Należy jednak pamiętać, że e‑Receptę lekarz wypisuje po przeprowadzeniu wywiadu. Przeprowadzenie konsultacji lekarskiej nie jest równoznaczne z uzyskaniem kodu e-Recepty.

 

Ile kosztuje e-Recepta?

 

Najważniejszym aspektem dotyczących recept, jest to, że się ich nie kupuje. Wiele osób błędnie myśli, że umawiając się do lekarza na wizytę online „kupuje e‑Receptę”. Tak naprawdę opłata w tym przypadku jest tylko za e-Wizytę, ponieważ dopiero podczas niej lekarz, przeprowadzając wywiad medyczny z pacjentem, decyduje, czy zachodzi konieczność, aby wystawić receptę. W przypadku, kiedy specjalista widzi przeciwwskazania do wypisania danego leku, może odmówić wystawienia e‑Recepty.

 

Czy podczas konsultacji online za wystawienie e-Recepty płaci się dodatkowo?

 

Płaci się za usługę, jaką są konsultacje online, nie ponosi się dodatkowych kosztów za wystawienie samej e‑Recepty.

 

Czy e-Receptę za pomocą Internetu możemy uzyskać tylko na konsultacjach online?

 

Nie. Lekarze mogą wystawić e-Receptę nie tylko na podstawie konsultacji medycznej. W praktyce specjalista może ją również wystawić na podstawie formularza medycznego. e-Wizytę z lekarzem możemy odbyć za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, wideorozmowy oraz konwersacji na czacie / SMS.

 

Czy na e-Receptę wystawioną podczas konsultacji online trzeba długo czekać?

 

W większości przypadków kod do e‑Recepty pacjent otrzyma jeszcze podczas e-Wizyty lub zostanie do niego wysłany za pośrednictwem wiadomości SMS / e-mail niezwłocznie po jej zakończeniu.

 

Czy podczas konsultacji online można otrzymać e-Receptę na tabletki pomagające w leczeniu trądziku?

 

Oczywiście. Jeżeli jest to pierwsza wizyta, najlepiej zgłosić się na e-Wizytę do dermatologa, który jest specjalistą w leczeniu chorób skóry, w tym trądziku. Z kolei kiedy pacjent chce przedłużyć dotychczasowe leczenie oraz stale przyjmuje tę samą dawkę leku, a jego wyniki badań są w normie, może zgłosić się do lekarza każdej specjalności, który na podstawie historii medycznej i wywiadu, przepisze e-Receptę na odpowiedni lek. Oczywiście jeśli uzna wskazania do stosowania danego preparatu.

 

Czy można wystawić receptę transgraniczną podczas konsultacji online?

 

Podczas konsultacji online, lekarz po zebraniu wywiadu medycznego oraz stwierdzeniu, że zachodzi konieczność na wystawienie recepty, może ją bez problemu wystawić, jeśli pacjent przebywa za granicą.

 

Czy recepta online wystawiona podczas konsultacji online różni się od tej, którą otrzyma się w gabinecie stacjonarnym lekarza?

 

Nie, nie ma znaczenia gdzie recepta online została wystawiona, ponieważ nie różnią się one między sobą. Na samej e‑Recepcie nie ma również informacji czy została ona wystawiona za pośrednictwem wizyty stacjonarnej, czy e-Wizyty.

 

Czy podczas konsultacji online lekarz wystawi pacjentowi e-Receptę na lek, który przyjmuje od dłuższego czasu?

 

Jeśli pacjent umawia się do tego lekarza po raz pierwszy, przeprowadzi on z nim wywiad medyczny oraz zapozna się z jego historią medyczną. Jeśli nie będzie widział żadnych przeciwwskazań, pacjent już po kilku chwilach opuści e-Wizytę z wystawioną e-Receptą.

 

 

Antykoncepcja

 

Czy podczas e-Wizyty można otrzymać e-Receptę na antykoncepcję hormonalną, nawet jeśli nigdy się jej nie przyjmowało?

 

Wszystko zależy od lekarza. Część z nich zaleca, aby przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej wykonać odpowiednie badanie krwi, cytologię oraz badanie ginekologiczne w gabinecie. Jednak nie jest to obowiązkowe. Lekarz może przepisać antykoncepcję hormonalną na podstawie konsultacji oraz wywiadu medycznego. Specjalista indywidualnie dobierze metodę oraz rodzaj antykoncepcji dla każdej pacjentki. Jeśli uzna, że nie zachodzą uzasadnione potrzeby uzyskania e‑Recepty na antykoncepcję hormonalną lub choroby / historia medyczna pacjentki są przeciwwskazaniem do jej stosowania, może on odmówić wystawienia e‑Recepty.

 

Czy ginekolog podczas e-Wizyty zawsze wypisze e-Receptę na tabletki antykoncepcyjne?

 

Lekarz na podstawie wywiadu medycznego oraz historii choroby sam zdecyduje czy pacjentka powinna przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Jeśli specjalista uzna, że zachodzą przeciwwskazania do wypisania e‑Recepty, mając na uwadze dobro pacjentki — może odmówić.

 

Czy można otrzymać e-Receptę na antykoncepcję nie posiadając ubezpieczenia zdrowotnego?

 

Tak. Brak ubezpieczenia zdrowotnego nie jest przeciwwskazaniem do otrzymania e-Recepty. Pacjentka może o nią poprosić lekarza zarówno podczas wizyty stacjonarnej jak i konsultacji online.

 

Czy lekarz może odmówić pacjentowi wypisania e-Recepty na antykoncepcję?

 

Tak, lekarz na podstawie wywiadu medycznego oraz po zapoznaniu się z historią choroby pacjentki, jak również schorzeń występujących w jej rodzinie, stwierdzi czy zachodzi konieczność wystawienia e-Recepty na antykoncepcję. Jeśli uzna, że może ona zaszkodzić zdrowiu lub w życiu pacjentki lub jej stosowanie będzie miało niepożądane skutki uboczne, odmówi wystawienia recepty.

 

Czy e-Receptę na tabletki antykoncepcyjne pacjentka może otrzymać tylko od ginekologa?

 

Lekarz każdej specjalności jest uprawniony do wypisania e-Recepty na tabletki antykoncepcyjne. Jednak nie każdy się tego podejmie szczególnie w sytuacji, w której pacjentka nigdy nie przyjmowała tabletek antykoncepcyjnych. W przypadku rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej zaleca się w pierwszej kolejności wizytę u ginekologa, gdyż jest on najbardziej uprawnionym specjalistą w tej kwestii.

 

Czy pacjentka może udać się do lekarza rodzinnego po przedłużenie e-Recepty na antykoncepcję hormonalną?

 

Jak najbardziej tak. Lekarz rodzinny jest w pełni uprawnionym specjalistą, żeby przedłużyć pacjentce receptę na tabletki antykoncepcyjne. Szczególnie jeśli przyjmuje je już od dłuższego czasu, jej wyniki badań są w normie i nie ma żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Warto jednak pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia.

 

Ile czasu ma pacjentka na wykupienie e-Recepty na tabletki antykoncepcyjne?

 

W większości przypadków pacjentka ma 30 dni, aby wykupić antykoncepcję hormonalną w aptece. Jednak pacjentka może poprosić lekarza o późniejszą realizację recepty, w tej sytuacji lekarz zaznacza odpowiednią datę w rubryce „od dnia”. Właśnie od podanej daty pacjentka ma również 30 dni aby wykupić receptę.

 

Czy istnieje możliwość otrzymania e‑Recepty bez wizyty w gabinecie lekarza?

 

Jak najbardziej tak. Pacjentka może odbyć cały proces bez wychodzenia z domu. Jedyne co trzeba zrobić, to umówić się na konsultację online na platformie telemedycznej. Ginekolog przeprowadzi z pacjentką wywiad medyczny i jeśli nie będzie widział żadnych przeciwwskazań, to już po kilku minutach pacjentka opuści e-Wizytę z receptą na antykoncepcję hormonalną.

 

 Czy ginekolog może przepisać e‑Receptę na antykoncepcję hormonalną na rok?

 

Tak jest to możliwe. Jeżeli pacjentka przyjmuje tabletki antykoncepcyjne już od dłuższego czasu i nie ma żadnych skutków ubocznych, ginekolog może przepisać antykoncepcję na okres całego roku (360 dni kuracji) oraz zaprosić pacjentkę na wizytę na za rok w celu kontroli i możliwie przepisanej dalszej antykoncepcji.

 

 

Tabletka dzień po

 

Czy za pośrednictwem konsultacji online mogę otrzymać e‑Receptę na tabletkę dzień po?

 

Jak najbardziej. Każdy pacjent w serwisie haloDoctor ma do wyboru 2 opcje: może wypełnić formularz medyczny lub umówić się na konsultacje online ze specjalistą. Jeśli lekarz stwierdzi, że zachodzi konieczność wypisze e‑Receptę na tabletkę dzień po. Jednakże przeprowadzenie konsultacji lekarskiej online nie jest równoznaczne z uzyskaniem kodu e‑Recepty.

 

Czy za pośrednictwem e-Wizyty może zostać przepisana tabletka wczesnoporonna na e-Receptę?

 

W Polsce tabletki wczesnoporonne nie są dopuszczone do obrotu. Co za tym idzie — niemożliwe jest uzyskanie e-Recepty na tabletki wczesnoporonne. Często są one mylone z tabletką dzień po, na którą możemy uzyskać e-Receptę.

 

Czy na tabletkę dzień po potrzebna jest e-Recepta?

 

Tak. Tabletki dzień po w Polsce dostępne są tylko na e-Receptę.

 

Czy receptę na tabletkę dzień po może przepisać tylko ginekolog?

 

Nie. e-Receptę na tabletkę dzień po może przepisać lekarz każdej specjalności.

 

Jaki jest najszybszy sposób na uzyskanie tabletki dzień po?

 

Najszybszym sposobem na uzyskanie antykoncepcji awaryjnej są niewątpliwie konsultacje online. Po wypełnieniu formularza medycznego lub umówieniu się na konsultacje online u danego specjalisty pacjentka już w kilkanaście minut może uzyskać e-Receptę na tabletkę dzień po. To lekarz decyduje o zasadności wypisania takiej e-Recepty.

 

Czy mężczyzna może otrzymać e‑Receptę na tabletkę dzień po?

 

Lek na e-Receptę można przepisać tylko osobie, dla której jest on dedykowany. Mężczyzna nie może umówić się na wizytę (stacjonarną / konsultacje online) do lekarza w celu przepisania tabletki dzień po, żeby otrzymać e-Receptę na swój numer PESEL na antykoncepcję awaryjną dla swojej partnerki.

 

Czy lekarz może odmówić pacjentce wypisania e-Recepty na antykoncepcję awaryjną?

 

Tak, może odmówić, ponieważ zgodnie z polskim prawem lekarz ma prawo do odmowy wypisania recepty na tzw. tabletkę dzień po. Przeważnie występuje to w sytuacji, w której uzna, że lek może zaszkodzić życiu lub zdrowiu pacjentki.

 

Czy farmaceuta w aptece może odmówić zrealizowania e-Recepty na tabletkę dzień po?

 

Nie, farmaceuta nie ma prawa odmówić wydania leku na e-Receptę przepisaną przez lekarza.

 

Czy e-Receptę na tabletkę dzień po można zrealizować w każdej aptece?

 

Tak, nie ma znaczenia w jakiej aptece na terenie Polski wykupisz e-Receptę. Jeśli tylko dana apteka będzie posiadać na stanie przepisany leki — wyda go pacjentowi bez problemu.

 

 

Leki psychotropowe / antydepresanty

 

Czy lekarz może wystawić receptę online na antydepresanty i leki Rpw?

 

Jak najbardziej tak, jednak zależy to od lekarza. Ważnym aspektem jest to, że jeśli recepta online jest wystawiana po raz pierwszy — konieczne jest zebranie pełnego wywiadu psychiatrycznego. W przypadku, gdy jest to kontynuacja leczenia — leki może przepisać każdy lekarz.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku recepty na leki Rpw (leki narkotyczne). Każdy lekarz posiadający prawo do wykonywania zawodu ma prawo do wystawienia takiej recepty, o ile są do tego wskazania. Jeżeli lekarz uzna, że nie ma uzasadnienia, aby przepisać pacjentowi antydepresanty lub leki Rpw, może odmówić wypisania recepty.

 

Na jaki czas można przepisać e‑Receptę na leki psychotropowe?

 

Należy pamiętać, że recepta na leki psychotropowe i substancje narkotyczne, może zawierać ilość leku na maksymalnie 90 dni leczenia. Taka recepta jest ważna przez 30 dni od daty jej wystawienia.

 

Czy lekarz pierwszego kontaktu może wystawić e-Receptę na leki Rpw?

 

Tak, lekarz pierwszego kontaktu jest upoważniony do wystawienia e-Recepty na leki Rpw.

 

Jaki lekarz może wypisać e-Receptę na leki psychotropowe?

 

Nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń. Lekarz każdej specjalności posiadający prawo do wykonywania zawodu ma prawo do wystawiania tego typu e-Recept, oczywiście jeśli uzna, że istnieje do tego istotna podstawa.

 

Jak wygląda recepta Rpw?

 

Prawo farmaceutyczne oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 roku w sprawie recept ‑ leki narkotyczne nie są już wystawiane na receptach różowych, tylko na blankietach recept w kolorze białym, bez wtórnika, oznaczone symbolem „Rpw”.

 

Ile można wydać leków Rpw na e‑Receptę?

 

W przypadku recepty wystawionej na preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N oraz substancje psychotropowe grupy II-P dopuszcza się przepisanie takiej ilości danego środka lub substancji, która nie przekracza zapotrzebowania na maksymalnie 90 dni stosowania.

 

Czy każdy lekarz wystawiający receptę online może wypisać ją na antydepresanty?

 

Tak. Jednak nie każdy lekarz się tego podejmie. W sytuacji, w której recepta online na antydepresant miałaby zostać wystawiona po raz pierwszy, potrzebny jest pełen wywiad psychiatryczny. W tym celu najlepiej będzie się skontaktować z lekarzem psychiatrą.
Jeśli jest to jednak kontynuacja leczenia — taką e-Receptę może wystawić lekarz każdej specjalności.

 

Czy podczas konsultacji online można otrzymać lek psychotropowy, bez posiadania dokumentacji medycznej?

 

W większości przypadków nie. Znaczna część lekarzy odmawia w takim przypadku wypisania leków psychotropowych

 

Czy lekarz psychiatra widzi, czy pacjent wykupił jego e-Recepty?

 

Nie, psychiatra, który wystawił e-Receptę nie ma wglądu do tego czy została ona wykupiona przez pacjenta. Jedynie lekarz POZ widzi jakie leki, są przepisywane pacjentowi, a także czy zostały wykupione.

 

Co się stanie jeśli pacjent nie wykupi e‑Recepty na leki psychotropowe?

 

Tak naprawdę nic, ponieważ za niezrealizowanie e-Recepty nie grozi żadna kara. Niestety jeśli pacjent będzie chciał zrealizować receptę w późniejszym czasie, a jej termin minął, to nie będzie już takiej możliwości.

 

Czy można kupić leki psychotropowe bez e-Recepty?

 

Nie, leki psychotropowe oraz tzw. antydepresanty dostępne są tylko na receptę. Bez recepty pacjent ma możliwość zakupu suplementów diety, które w swoim składzie posiadają zazwyczaj wyciągi roślinne. Są one niejednokrotnie pomocne podczas radzenia sobie z obniżeniem nastroju.

 

Czy antydepresanty przepisywane na e-Receptę są szkodliwe?

 

Nie, gdyby lek był szkodliwy, nie zostałby dopuszczony do obrotu. Jednak antydepresanty, w zależności od organizmu człowieka, mogą powodować pewne skutki uboczne. Można do nich zaliczyć m.in.: otumanienie, problemy z koncentracją, zaburzenia erekcji, spadek libido, nadmierną senność oraz nadwrażliwość na światło.

 

Czy leki psychotropowe przepisywane na e-Receptę są uzależniające?

 

Nie, w większości przypadków, jeśli lek i jego dawkowanie jest dobrze dobrane pod organizm pacjenta, to lek nie powinien powodować uzależnienia u osoby, która go przyjmuje.

 

Czy pacjentka może przyjmować antydepresanty na e-Receptę będąc w ciąży?

 

Taką decyzję zawsze powinien podejmować lekarz. Nie można jednoznacznie określić czy w każdym przypadku antydepresanty są szkodliwe dla dziecka. Gdy pacjentka zaszła w ciążę podczas leczenia lekami psychotropowymi to powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie i przedyskutować z nim kwestie dotyczące farmakoterapii.

 

 

Problematyczne sytuacje

 

Czy istnieje możliwość poprawienia błędnie wystawionej e-Recepty?

 

W przypadku błędu na e-Recepcie należy wystawić nową, a błędną anulować. Podobnie należy postąpić w razie uznania, że np. należy zmienić dawkowanie leku.

 

Czy można wystawić e-Receptę podczas wizyty domowej?

 

Tak, podczas wizyty domowej możliwe jest wystawienie zarówno recepty elektronicznej, jak i papierowej.

 

Czy pacjent nieposiadający ubezpieczenia zdrowotnego może otrzymać e-Receptę?

 

Oczywiście. Jednak w tym przypadku leki, które dla pacjenta posiadającego ubezpieczenie zdrowotne są refundowane, to dla pacjenta, który go nie posiada, są z pełną odpłatnością.

 

Czy na podstawie recepty od okulisty na szkła do okularów, można kupić soczewki o takich samych parametrach?

 

Nie powinno się tak robić. Nie każdy pacjent ma predyspozycje do tego, żeby nosić soczewki, ponieważ różnią się one od tradycyjnych szkieł okularowych. Zalecana jest stacjonarna wizyta w gabinecie okulisty, który na podstawie badania stwierdzi, czy pacjent może nosić soczewki oraz doradzi w jak najlepszym ich wyborze.

 

Czym jest recepta transgraniczna?

 

Jest ona receptą, która daje pacjentowi prawo do wykupienia leku na terenie całej Unii Europejskiej. Pacjent może zrealizować ją w aptece innego państwa, niż w tym, w którym recepta została wystawiona. Recepta ta jest wypisywana za prośbą pacjenta, który będzie ją realizował w innym państwie UE niż Polska.

 

Czy można otrzymać e-Receptę bez posiadania ubezpieczenia w Polsce oraz konta IKP?

 

Oczywiście. Lekarz bez problemu wystawi wtedy receptę, należy jednak pamiętać, że bez ubezpieczenia zdrowotnego będzie ona odpłatna 100%.

 

Czy istnieje możliwość otrzymania recepty online na partnera lub członka rodziny?

 

Nie ma takiej możliwości. Recepta online wystawiana jest na osobę, z którą prowadzana jest wizyta, a leki powiązane są bezpośrednio z numerem PESEL.

 

Czy dentysta może wypisać receptę Rp?

 

Osobą uprawnioną do wystawiania e‑Recept na leki refundowane jest osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu medycznego. Przepisy, które określają wykonywanie danego zawodu medycznego, dają uprawnienia do wystawiania e-Recept. Zatem również dentyści, są uprawnieni do wystawiania e‑Recept na leki refundowane.

 

Co zrobić jeśli pacjent zgubi kod do e‑Recepty?

 

Lekarz ma możliwość, aby ponownie wydrukować pacjentowi wydruk informacyjny recepty lub wysłać jej kod w wiadomości e-mail/SMS. Każdorazowo recepty zapisują się również w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), do którego pacjent ma dostęp 24/7.

 

Czy istnieje możliwość, by wystawić e‑Receptę dla pacjenta o nieznanym miejscu zamieszkania?

 

Tak, istnieje możliwość, aby lekarz wystawił elektroniczną receptę pacjentowi o nieznanym miejscu zamieszkania.

 

 

Pacjent z zagranicy

 

Czy pacjenci z zagranicy, którzy nie posiadają numeru PESEL mogą otrzymać e-Receptę?

 

Pacjenci nieposiadający numeru PESEL mogą otrzymać e-Receptę. Informację o wystawionej e-Recepcie pacjent otrzymuje w formie wydruku informacyjnego.

 

Czy osoba niebędąca obywatelem Polski, może otrzymać e-Receptę?

 

Nie ma żadnego problemu, aby lekarz wystawił e-Receptę na obywatela innej narodowości. Można tego dokonać zarówno na wizycie stacjonarnej, jak i tej online.

 

Czy do wystawienia e-Recepty u obcokrajowca potrzebny jest numer PESEL?

 

Nie, numer PESEL nie jest potrzebny, żeby wystawić receptę. W tym wypadku potrzebny jest numer paszportu.

 

Czy dentysta może wypisać receptę Rp?

 

Osobą uprawnioną do wystawiania e‑Recept na leki refundowane jest osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu medycznego. Przepisy, które określają wykonywanie danego zawodu medycznego, dają uprawnienia do wystawiania e-Recept. Zatem również dentyści, są uprawnieni do wystawiania e‑Recept na leki refundowane.

 

Jak zweryfikować czy e-Recepta jest wystawiona na obcokrajowca?

 

Należy na to szczególnie zwrócić uwagę podczas wydawania leków refundowanych. Część wizualna e‑Recepty różni się — w polu danych pacjenta oraz oddział NFZ w obu częściach, który widać w programie aptecznym. Warto również poprosić taką osobę o kopię karty EKUZ.

 

 

Antybiotyk

 

Czy można uzyskać e-Receptę na antybiotyk bez wychodzenia z domu?

 

Jak najbardziej tak. Konsultacje online są w tym przypadku świetnym rozwiązaniem, gdyż nie naraża się wtedy innych na zarażenie się od nas. W trakcie rozmowy online z lekarzem przeprowadzi on z nami dokładny wywiad, zapyta o nasze samopoczucie i objawy. Na podstawie uzyskanych od nas informacji wystawi e-Receptę na odpowiednie leki.

 

Jaki lekarz może wystawić e-Receptę na antybiotyk?

 

Lekarz każdej specjalności jest uprawniony do wystawienia e-Recepty na antybiotyki. Pacjenci nie muszą obawiać się odmowy. Jeśli lekarz uzna za zasadne rozpoczęcie antybiotykoterapii i nie będzie ku temu żadnych przeciwwskazań, z pewnością wystawi receptę na odpowiednie leki.

 

Jak długo ważna jest recepta online na antybiotyk?

 

Recepta online na antybiotyk ważna jest tylko 7 dni od daty wystawienia. Należy przestrzegać tego terminu, gdyż po jego upływie farmaceuta nie będzie miał możliwości wydania pacjentowi leku.

 

Czy lekarz POZ zobaczy, że nie zrealizowałem e-Recepty na antybiotyk?

 

Tak, lekarz pierwszego kontaktu ma wgląd do tego, jakie recepty otrzymał pacjent i czy je zrealizował.

 

 

Lek refundowany

 

Czy można zrealizować e-Receptę na leki z refundacją, jeżeli pacjent w dniu jej wystawienia nie posiadał aktywnego ubezpieczenia zdrowotnego?

 

Jest to możliwe, ale wtedy pacjent będzie musiał zapłacić za leki pełną ich cenę, ponieważ apteka realizuje receptę wg odpłatności zaznaczonej na e-Recepcie w dniu jej wystawiania. W sytuacji, kiedy pacjent będzie już posiadał aktywne ubezpieczenie zdrowotne i będzie chciał uzyskać dostęp do leków refundowanych ‑ konieczne będzie wystawienie e‑Recepty ponownie.

 

Czy lekarz rodzinny może wypisać e‑Receptę na konkretny lek refundowany bez zaświadczenia lekarza prowadzącego?

 

Lekarz rodzinny może wypisać e-Receptę na lek refundowany bez skierowania, ale będzie on wtedy z pełną odpłatnością. Refundacja przysługuje pacjentowi po ukazaniu dokumentacji medycznej od lekarza prowadzącego, która potwierdzi dotychczasowe leczenie.

 

Czy obowiązkowo na e-Recepcie musi się znajdować kod choroby na lek objęty refundacją?

 

Nie, lekarz nie jest zobowiązany, aby wpisać kod choroby na e-Recepcie. Zakres danych, które należy umieścić na recepcie elektronicznej, jest identyczny, jak w przypadku recepty papierowej. Dodatkowo taka procedura nie będzie stanowiła złamania tajemnicy lekarskiej.

 

Czy pacjent w wieku 75+ może otrzymać e-Receptę na leki z uwzględnieniem uprawnienia „S” od lekarza innego niż lekarza POZ?

 

Jak najbardziej tak. Pacjenci 75+ będą mogli otrzymać e-Receptę z uwzględnieniem uprawnienia „S” również m.in. od lekarza specjalisty czy podczas wypisu ze szpitala.

 

Czy lekarz sprawdzi wiek pacjenta 75+ przed wypisaniem recepty z uprawnieniem „S”?

 

Tak, wszystko dlatego, że warunkiem wystawienia e-Recepty z uprawnieniem „S” będzie weryfikacja w systemie P1. Lekarz sprawdzi, czy ilości oraz rodzaju przepisanych pacjentowi leków, jest zgodna z jego bezpieczeństwem oraz koniecznością ich stosowania, biorąc pod uwagę inne e-Recepty.

 

 

Lek recepturowy

 

Czy jest możliwość wystawienia e‑Recepty na lek recepturowy? 

 

Tak, jak najbardziej.

 

Czy można wystawić e-Receptę na lek z importu docelowego?

 

Nie. Na leki z importu docelowego w dalszym ciągu wystawiana jest recepta w postaci papierowej.

 

Czy na e-Recepcie recepturowej jest widoczny przepis?

 

Tak, zarówno na recepcie elektronicznej, jak i wydruku informacyjnym, który możemy dostać w gabinecie lekarza, znajduje się skład leku recepturowego.

 

Czy farmaceuta ma możliwość zablokować e-Receptę na lek recepturowy?

 

Tak, farmaceuta ma możliwość, aby taką e-Receptę zablokować, żeby wykonać z niej lek. Jednak w przypadku całkowitego usunięcia e-Recepty na lek recepturowy, może to zrobić tylko osoba, która ją wystawiła.

 

Czy można poprosić farmaceutę o wydrukowanie przepisu na lek recepturowy?

 

Jeśli system apteczny posiada takie rozwiązanie, to jak najbardziej tak. 

 

Czy można zrealizować e-Receptę na lek recepturowy częściowo?

 

Tak, istnieje taka możliwość w sytuacji, w której przepisana jest ilość leku na długi czas, o krótkim terminie ważności i spowodowałoby to przekroczenie terminu jego ważności i ostatecznie niewykorzystanie leku przez pacjenta.

 

 

Recepta transgraniczna

 

Czy istnieje możliwość, aby dokonać zwrotu refundacji z e-Recepty transgranicznej?  

 

Tak, jak najbardziej. Zwrot kosztów refundacji możliwy jest w kraju pacjenta, który jest zobowiązany dokonać złożenia stosownego wniosku do NFZ.

 

Jakie leki oraz produkty mogą być przepisane na e-Recepcie transgranicznej?

 

Lekarz może przepisać pacjentowi na e‑Receptę transgraniczną produkty lecznicze gotowe, leki refundowane oraz nierefundowane.

 

Jakie należy spełnić warunki, aby skorzystać z recepty transgranicznej?

 

Pacjent powinien mieć ukończony 18. rok życia oraz dodatkowo posiadać Internetowe Konto Pacjenta (IKP) ‑ ważne, aby w nim wyraził zgodę na obsługę e‑Recept transgranicznych.

 

Czy farmaceuta jest uprawniony, aby wydać pacjentowi zamiennik leku w ramach realizacji e-Recepty transgranicznej?

 

Tak, farmaceuta ma możliwość wydania pacjentowi zamiennika danego leku. Ważne, tylko aby na e‑Recepcie transgranicznej nie pojawił się zapis „nie zamieniać".

 

W jakich krajach można zrealizować e‑Receptę transgraniczną?

 

e-Receptę transgraniczną można zrealizować w krajach takich, jak:

 

 • Estonia,
 • Portugalia,
 • Chorwacja,
 • Finlandia,
 • Hiszpania,
 • Polska.

 

Jakie dane koniecznie muszą się pojawić na e-Recepcie transgranicznej?

 

 • Dane pacjenta — imię, nazwisko, data urodzenia pacjenta,
 • Dane lekarza — imię, nazwisko, kwalifikacje zawodowe i dane kontaktowe osoby wystawiającej receptę,
 • Dane odnośnie leku — nazwa leku (międzynarodowa, własna), postać, moc, ilość, sposób dawkowania,
 • Adres miejsca udzielenia świadczenia (np. szpital, gabinet lekarski),
 • Data wystawienia recepty lub e‑Recepty,
 • Własnoręczny podpis osoby, która wystawiła receptę transgraniczną.

 

W jakich przypadkach konieczne będzie wystawienie recepty transgranicznej w formie papierowej?

 

Lekarz wystawi receptę transgraniczną w formie papierowej, kiedy pacjent będzie małoletni (poniżej 18 lat) oraz w sytuacji, w której kraj pochodzenia nie wystawia e-Recept lub jeśli kraj docelowy nie realizuje e‑Recept.

 

Czy jest możliwość, aby skorygować e‑Receptę transgraniczną?

 

Nie, nie ma możliwości, aby skorygować e-Receptę transgraniczną.

 

Na jaki rodzaj leku nie można przepisać e-Recepty transgranicznej?

 

Lekarz nie ma możliwości, aby na taką receptę przepisać produkt leczniczy o kategorii dostępności „Rpw”

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz recepty online i przejdź do konsultacji lekarskiej.

e-Recepta. eWizyta lekarska w 5 min / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
e-Recepta na partnera
Czy istnieje możliwość otrzymania e recepty na partnera? Nie chce podawać swoich danych na e-Recepcie.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Dzień Dobry, nie ma takiej możliwości. Wszystkie leki są powiązane bezpośrednio z numerem PESEL.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma takiej możliwości. E-recepta wystawiana jest na osobę, z którą prowadzona jest konsultacja.
e-Recepta na antykoncepcję bez ubezpieczenia zdrowotnego
Dzień dobry, czy mogę uzyskać e receptę na kontynuację antykoncepcji w przypadku braku ubezpieczenia zdrowotnego?
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak oczywiscie, mozna uzyskac recepte przy braku ubezpieczenia :)
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, o ile nie ma Pani aktualnie ku temu przeciwskazań.
Recepta na leki niedostępne w Polsce
Czy jeśli lekarz specjalista wystawił mi lek, który nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce (tylko import docelowy) to czy będę mogła zrealizować tę receptę za granicą (Niemcy)?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie jest możliwa realizacja takiej recepty za granicą.
e-Recepta na amantadynę - czy mogę otrzymać profilaktycznie?
Czy jest możliwość uzyskania recepty na amantadynę profilaktycznie, gdyby dopadł mnie koronawirus? W związku z chorobami przewlekłymi wolę być przygotowana wcześniej jak i moje dzieci, które 24 listopada leżały w szpitalu zakaźnym. Diagnoza: grypa typu A, przyjęte, w ostatniej chwili...
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W chwili obecnej amantadyna (Viregyt K) jest niedostępna dla pacjentów z rozpoznaniem grypy typu A. Lek jest reglamentowany wyłącznie dla pacjentów z rozpoznaniem choroby Parkinsona i diskinez.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgodnie z zarejestrowanymi wskazaniami amantadyna stosowana jest w chorobie Parkinsona oraz w zakażaniach wirusem grypy typu A, nie ma wskazań do COVID-19. Poza tym nie ma możliwości uzyskania recepty "profilaktycznie" dla zdrowego pacjenta.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Niestety nie ma dowodów na skuteczność amantadyny w Covid-19, a istniejące publikacje mają siłę dowodu anegdotycznego. Stosowanie amantadyny w Covid-19 to eksperyment medyczny, obarczony różnorakim ryzykiem zarówno po stronie lekarza przepisującego taki lek - odpowiedzialność zawodowa, karna i cywilna, natomiast po stronie pacjenta jest to narażanie się na działania niepożądane leku (m.in. nawet psychozy z omamami) czy nawet zgon przez opóźnienie włączenia właściwszej terapii.
Jak uzyskać e-Receptę?
Witam, jak uzyskać e-receptę , czy jest potrzebne IKP lub aplikacja, czy wystarczą dane PESEL?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Do wystawienia e recepty niezbędne są dane pacjenta takie jak jego imię i nazwisko, pesel i adres zamieszkania. Po wystawieniu recepty pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod, którym należy posłużyć się w aptece, żeby receptę zrealizować. Jeśli posiada IKP to kod jest tam również dostępny. Jeśli nie posiada IKP to kod może być przekazany w formie ustnej/na czacie/smsem/mailem lub przesłany może być druk e Rp, na którym widnieje kod.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Numer PESEL i adres są wystarczające do wystawienia e-recepty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Do wystawienia e-recepty niezbędne są następujące dane pacjenta: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Recepta online dostępna na konsultacji online

Baza wiedzy o e‑Recepcie

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Recepta online arrow
Recepta online
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę