Aldactone

Nazwa Produktu Leczniczego
Aldactone
Nazwa powszechnie stosowana
Kalii canrenoas
Postać farmaceutyczna
Roztwór do wstrzykiwań
Substancja czynna
Kalii canrenoas 200 mg
Podmiot odpowiedzialny
Esteve Pharmaceuticals GmbH
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Aldactone - podstawowe informacje o leku:

Lek Aldactone to specyfik, który działa jako antagonist aldosteronu. Jego działanie polega na blokowaniu receptorów aldosteronu, co zapobiega ponownemu wchłanianiu sodu i wydalaniu jonów potasu. Warto zaznaczyć, że potasu kanrenoinian wykazuje swoje właściwości tylko w obecności aldosteronu, a jego działanie może być zahamowane przez rosnące stężenie aldosteronu. W dużych dawkach hamuje on biosyntezę aldosteronu, jednakże jego działanie moczopędne jest zbyt słabe, aby lek mógł być stosowany jako zwykły diuretyk. Potasu kanrenoinian nasila wydalanie sodu i chlorków, w niewielkim stopniu zwiększa wydalanie wapnia, hamuje zaś wydalanie jonów amonowych, magnezowych i potasowych oraz powoduje alkalizację moczu. Aby zwiększyć jego działanie moczopędne, należy stosować go jednocześnie z diuretykami pętlowymi lub tiazydowymi. Warto jednak pamiętać, że potasu kanrenoinian może zwiększać stężenie mocznika we krwi poprzez zmniejszenie filtracji kłębuszkowej. Lek Aldactone jest wskazany w przypadku pierwotnego hiperaldosteronizmu, wtórnego hiperaldosteronizmu w przebiegu ciężkich, przewlekłych chorób wątroby, przebiegających z obrzękami i wodobrzuszem oraz wtórnego hiperaldosteronizmu w przewlekłej niewydolności serca z obrzękami. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy doustne stosowanie antagonistów aldosteronu nie jest możliwe lub gdy działanie innych leków moczopędnych jest niewystarczające. Działanie moczopędne ujawnia się zwykle w ciągu 3 do 6 godzin po podaniu dożylnym i może utrzymywać się do 72 godzin, a ustabilizowane działanie moczopędne pojawia się po 2 tygodniach leczenia.

Wskazania do stosowania:

  • pierwotny hiperaldosteronizm;
  • wtórny hiperaldosteronizm w przebiegu ciężkich, przewlekłych chorób wątroby, przebiegających z obrzękami i wodobrzuszem;
  • wtórny hiperaldosteronizm w przewlekłej niewydolności serca z obrzękami; w przypadkach, gdy doustne stosowanie antagonistów aldosteronu nie jest możliwe i gdy działanie innych leków moczopędnych jest niewystarczające.

Pliki do pobrania

Aldactone  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Aldactone  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Jaki lekarz może wystawić receptę na Aldactone

Jaki lekarz może wystawić receptę na Aldactone

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta