1. Artykuły
  2. Wysoki puls: kiedy i jak go obniżyć?

Wysoki puls: kiedy i jak go obniżyć?

Podwyższony puls zazwyczaj pojawia się w związku z aktywnością fizyczną, a także z powodu skrajnych emocji, w tym również strachu. Zdarza się też, że doprowadzają do niego zaburzenia pracy serca, choć warto wiedzieć, że nie zawsze wysoki puls jest przyczyną choroby. Jak obniżyć tętno, a także jakie są normy pulsu u człowieka?

Wysoki puls: kiedy i jak go obniżyć?
Spis treści
Tętno prawidłowe – norma pulsu u człowieka Puls w ciąży Wysoki puls w spoczynku Podwyższony puls a choroby współistniejące Niskie ciśnienie i wysoki puls Czym grozi wysoki puls? Jak obniżyć tętno?

Tętno prawidłowe – norma pulsu u człowieka

 

Prawidłowy puls różni się w zależności od kondycji badanej osoby oraz od jej wieku. Dodatkowo ważny jest sposób jego mierzenia i powinno się to robić tylko w spoczynku, przy spokojnym oddechu.

 

Jakie są więc normy pulsu w różnych grupach wiekowych? Lekarze wskazują, że prawidłowe parametry to dla:

 

  • płodu – od 110 do 115 uderzeń na minutę,
  • niemowląt – około 130 uderzeń na minutę,
  • dzieci – około 100 uderzeń na minutę,
  • młodzieży – około 85 uderzeń na minutę,
  • osób dorosłych – od 65 do 90 uderzeń na minutę,
  • seniorów – od 55 do 60 uderzeń na minutę.

 

arrow Insulinooporność. Nieleczona prowadzi do cukrzycy
arrow HaloDoctor patronem kongresu poświęconego medycynie sportowej
arrow Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV?
arrow Angina. Dlaczego nie należy jej lekceważyć?
arrow Mityczny “ból pod łopatką”. Co to za dolegliwość?
arrow Grypa. Kiedy warto się zaszczepić?

Puls w ciąży

 

Normy jeśli chodzi o prawidłowe bicie serca różnią się też w przypadku kobiet w ciąży. W tym przypadku tętno w ciąży powinno wynosić od 80 do 90 uderzeń na minutę. Wzrost ten wynika ze szczególnego stanu w którym znajduje się kobieta, wzrasta bowiem objętość krążącej krwi, która musi docierać też do płodu. Właśnie to sprawia, że puls w ciąży jest wyższy.

 

Kiedy jednak jest on ponad normę? Wysoki puls w ciąży jest rozpoznawany wtedy, gdy przekracza 90 uderzeń na minutę. Jeśli kobieta zauważy u siebie taki problem, powinna zgłosić się po poradę ginekologiczną lub umówić na e-Wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci odpowiednie postępowanie.

 

W przypadku wysokiego pulsu w ciąży zazwyczaj jednak nie ma większych powodów do obaw, a lekarz zaleci odpoczynek, lekką i relaksującą aktywność fizyczną, a także regularne nawadnianie organizmu.

 

 

Wysoki puls w spoczynku

 

Jeśli pacjent zauważa u siebie zbyt wysoki puls i to bez związku np. z aktywnością fizyczną, wówczas może to wskazywać na tzw. tachykardię. Jest to częstoskurcz i przypadłość tę zalicza się do zaburzeń pracy serca.

 

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i nie zawsze jest to choroba. Bardzo często powód wysokiego pulsu jest dość prozaiczny i wynika z odwodnienia organizmu, zwłaszcza gdy zapotrzebowanie jest większe, czyli latem oraz w czasie ciąży.

 

Przyczyną podwyższonego pulsu może być również nerwica serca. Niestety jej powodem jest przewlekły stres oraz stany lękowe, którym dodatkowo mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak bóle w klatce piersiowej.

 

Jeśli przewlekły stres jest dużym problemem, pacjent powinien skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry online, by nauczyć się nim lepiej zarządzać, co w dłuższym okresie czasu pozwoli na obniżenie wysokiego pulsu oraz poprawi zdrowie ogólne całego organizmu.

 

 

Podwyższony puls a choroby współistniejące

 

Wysoki puls może być też oczywiście oznaką chorób współistniejących. Do najczęstszych zalicza się choroby takie jak:

 

 

Zdarza się też, że podwyższony puls pojawia się w skutek anemii, czyli gdy liczba czerwonych krwinek jest zbyt mała, by móc efektywnie transportować krew.

 

 

Niskie ciśnienie i wysoki puls

 

Ciśnienie oraz puls u człowieka są ze sobą powiązane, dlatego też jeśli pierwszy parametr jest niski i towarzyszy mu podwyższony puls, wówczas także może wynikać to z odwodnienia organizmu.

 

Zdarza się ponadto, że symptomy wskazują na dolegliwości serca takie jak jego zapalenie mięśnia oraz zawał. Mogą towarzyszyć ponadto chorobom tarczycy oraz stosowaniu niektórych leków. Jeśli więc pacjent jakiekolwiek preparaty przyjmuje regularnie, powinien poinformować o tym lekarza.

 

 

Czym grozi wysoki puls?

 

Podwyższony puls spowodowany okazjonalnym stresem czy zbyt dużą ilością wypitej kawy nie jest niebezpieczny. Może być jednak przyczyną poważniejszych chorób, dlatego konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem. Pacjenci mają możliwość zrobienia tego również online poprzez platformę haloDoctor.pl.

 

 

Jak obniżyć tętno?

 

Istnieje kilka, bardzo skutecznych metod na obniżenie tętna. Absolutną postawą jest upewnienie się, że organizm jest nawodniony, a także zadbanie o prawidłowy i miarowy oddech. Pomóc może również zaczerpnięcie świeżego powietrza, a także spróbowanie zrelaksowania się.

 

Aby obniżyć zbyt wysoki puls wiele osób stosuje techniki relaksacyjne takie jak medytacja. Sprawdzi się też spokojna muzyka, np. klasyczna.

 

Oczywiście jeśli metody te nie pomagają i tętno wciąż nie jest prawidłowe, wówczas należy zgłosić się po poradę medyczną.

 

Prawidłowe bicie serca jest oznaką zdrowia i puls będzie różnić się głównie w zależności od tego, w jakiej grupie wiekowej znajduje się pacjent. Jeśli jednak podwyższony puls pojawia się często i bez wyraźnej przyczyny, wówczas niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, który wykluczy poważne choroby i zaleci odpowiednie postępowanie.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
duszności, internista, lekarz rodzinny
Czy skoki pulsu i nagłe napady duszności należy skonsultować z lekarzem?
Chciałam zapytać czy powinnam zgłosić się do lekarza czy jest to normalne. Mam 20 lat, będąc w...
22.07.2022
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego/internisty-konieczne jest badanie fizykalne, wykonanie ekg, zlecenie niezbędnych badań kontrolnych laboratoryjnych. W oparciu o to lekarz ustali dalszy plan postępowania (np. poszerzenie diagnostyki o niezbędne konsultacje).
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego/internisty-konieczne jest badanie fizykalne, wykonanie ekg, zlecenie niezbędnych badań kontrolnych laboratoryjnych. W oparciu o to lekarz ustali dalszy plan postępowania (np. poszerzenie diagnostyki o niezbędne konsultacje).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska.
internista
Czy mogę wierzyć pomiarom tętna na opasce sportowej?
Mam założoną opaskę sportową, która mierzy puls. Czy to, że co minutę pokazuje...
10.02.2022
Tak tętno człowieka jest parametrem zmiennym w ciągu dnia. W spoczynku wynosi 60-100 uderzeń na minutę. Pani pomiary mieszczą się w normie.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Tak tętno człowieka jest parametrem zmiennym w ciągu dnia. W spoczynku wynosi 60-100 uderzeń na minutę. Pani pomiary mieszczą się w normie.
Sylwester Król
lekarz
Umów wizytę
Tak jest to możliwe
kardiolog, choroba wieńcowa
Czy statyny trzeba zażywać do końca życia?
Czy w chwili rozpoczęcia leczenia statynami, jesteśmy skazani zażywać je już do końca życia?
30.11.2020
Nie. Podstawą leczenia hipercholesterolemii jest dieta, leczenie farmakologiczne należy traktować wspomagająco. W przypadku normalizacji poziomu cholesterolu i trójglicerydów statyny będzie można odstawić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie. Podstawą leczenia hipercholesterolemii jest dieta, leczenie farmakologiczne należy traktować wspomagająco. W przypadku normalizacji poziomu cholesterolu i trójglicerydów statyny będzie można odstawić.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nie, leczenie statynami może być modyfikowane w zależności od wyników badan cholesterolu
Podawanie statyn to ostateczność, czy zawiodły rozwiązania prowadzące do wyleczenia? Proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Absolutnie, podstawa to dieta i styl życia. Dawkę statyn można redukować przy odpowiednich parametrach lipidogramu a nawet je odstawić
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 13416 opinii
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
4.95 / 77 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 475 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę