Wysoki puls: kiedy i jak go obniżyć?

Podwyższony puls zazwyczaj pojawia się w związku z aktywnością fizyczną, a także z powodu skrajnych emocji, w tym również strachu. Zdarza się też, że doprowadzają do niego zaburzenia pracy serca, choć warto wiedzieć, że nie zawsze wysoki puls jest przyczyną choroby. Jak obniżyć tętno, a także jakie są normy pulsu u człowieka?

 

  24 czerwca 2020

Wysoki puls: kiedy i jak go obniżyć?
Spis treści
Tętno prawidłowe – norma pulsu u człowieka Puls w ciąży Wysoki puls w spoczynku Podwyższony puls a choroby współistniejące Niskie ciśnienie i wysoki puls Czym grozi wysoki puls? Jak obniżyć tętno?

Tętno prawidłowe – norma pulsu u człowieka

 

Prawidłowy puls różni się w zależności od kondycji badanej osoby oraz od jej wieku. Dodatkowo ważny jest sposób jego mierzenia i powinno się to robić tylko w spoczynku, przy spokojnym oddechu.

 

Jakie są więc normy pulsu w różnych grupach wiekowych? Lekarze wskazują, że prawidłowe parametry to dla:

 

  • płodu – od 110 do 115 uderzeń na minutę,
  • niemowląt – około 130 uderzeń na minutę,
  • dzieci – około 100 uderzeń na minutę,
  • młodzieży – około 85 uderzeń na minutę,
  • osób dorosłych – od 65 do 90 uderzeń na minutę,
  • seniorów – od 55 do 60 uderzeń na minutę.

 

Puls w ciąży

 

Normy jeśli chodzi o prawidłowe bicie serca różnią się też w przypadku kobiet w ciąży. W tym przypadku tętno w ciąży powinno wynosić od 80 do 90 uderzeń na minutę. Wzrost ten wynika ze szczególnego stanu w którym znajduje się kobieta, wzrasta bowiem objętość krążącej krwi, która musi docierać też do płodu. Właśnie to sprawia, że puls w ciąży jest wyższy.

 

Kiedy jednak jest on ponad normę? Wysoki puls w ciąży jest rozpoznawany wtedy, gdy przekracza 90 uderzeń na minutę. Jeśli kobieta zauważy u siebie taki problem, powinna zgłosić się po poradę ginekologiczną lub umówić na e-Wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci odpowiednie postępowanie.

 

W przypadku wysokiego pulsu w ciąży zazwyczaj jednak nie ma większych powodów do obaw, a lekarz zaleci odpoczynek, lekką i relaksującą aktywność fizyczną, a także regularne nawadnianie organizmu.

 

 

Wysoki puls w spoczynku

 

Jeśli pacjent zauważa u siebie zbyt wysoki puls i to bez związku np. z aktywnością fizyczną, wówczas może to wskazywać na tzw. tachykardię. Jest to częstoskurcz i przypadłość tę zalicza się do zaburzeń pracy serca.

 

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i nie zawsze jest to choroba. Bardzo często powód wysokiego pulsu jest dość prozaiczny i wynika z odwodnienia organizmu, zwłaszcza gdy zapotrzebowanie jest większe, czyli latem oraz w czasie ciąży.

 

Przyczyną podwyższonego pulsu może być również nerwica serca. Niestety jej powodem jest przewlekły stres oraz stany lękowe, którym dodatkowo mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak bóle w klatce piersiowej.

 

Jeśli przewlekły stres jest dużym problemem, pacjent powinien skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry online, by nauczyć się nim lepiej zarządzać, co w dłuższym okresie czasu pozwoli na obniżenie wysokiego pulsu oraz poprawi zdrowie ogólne całego organizmu.

 

 

Podwyższony puls a choroby współistniejące

 

Wysoki puls może być też oczywiście oznaką chorób współistniejących. Do najczęstszych zalicza się choroby takie jak:

 

 

Zdarza się też, że podwyższony puls pojawia się w skutek anemii, czyli gdy liczba czerwonych krwinek jest zbyt mała, by móc efektywnie transportować krew.

 

 

Niskie ciśnienie i wysoki puls

 

Ciśnienie oraz puls u człowieka są ze sobą powiązane, dlatego też jeśli pierwszy parametr jest niski i towarzyszy mu podwyższony puls, wówczas także może wynikać to z odwodnienia organizmu.

 

Zdarza się ponadto, że symptomy wskazują na dolegliwości serca takie jak jego zapalenie mięśnia oraz zawał. Mogą towarzyszyć ponadto chorobom tarczycy oraz stosowaniu niektórych leków. Jeśli więc pacjent jakiekolwiek preparaty przyjmuje regularnie, powinien poinformować o tym lekarza.

 

 

Czym grozi wysoki puls?

 

Podwyższony puls spowodowany okazjonalnym stresem czy zbyt dużą ilością wypitej kawy nie jest niebezpieczny. Może być jednak przyczyną poważniejszych chorób, dlatego konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem. Pacjenci mają możliwość zrobienia tego również online poprzez platformę haloDoctor.pl.

 

 

Jak obniżyć tętno?

 

Istnieje kilka, bardzo skutecznych metod na obniżenie tętna. Absolutną postawą jest upewnienie się, że organizm jest nawodniony, a także zadbanie o prawidłowy i miarowy oddech. Pomóc może również zaczerpnięcie świeżego powietrza, a także spróbowanie zrelaksowania się.

 

Aby obniżyć zbyt wysoki puls wiele osób stosuje techniki relaksacyjne takie jak medytacja. Sprawdzi się też spokojna muzyka, np. klasyczna.

 

Oczywiście jeśli metody te nie pomagają i tętno wciąż nie jest prawidłowe, wówczas należy zgłosić się po poradę medyczną.

 

Prawidłowe bicie serca jest oznaką zdrowia i puls będzie różnić się głównie w zależności od tego, w jakiej grupie wiekowej znajduje się pacjent. Jeśli jednak podwyższony puls pojawia się często i bez wyraźnej przyczyny, wówczas niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, który wykluczy poważne choroby i zaleci odpowiednie postępowanie.

 

Najnowsze pytania pacjentów
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Zdrowie
Choroby Choroby
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Maciej Tężycki
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz rodzinny
4.96 / 27 opinii
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
4.99 / 7979 opinii
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
4.89 / 1577 opinii
Marcin Myszura
lekarz
4.96 / 1949 opinii