1. Artykuły
 2. Kołatanie serca – czym jest spowodowane?

Kołatanie serca – czym jest spowodowane?

O kołataniu serca mówimy, kiedy pacjent odczuwa nieprzyjemne, nadmierne lub przyspieszone bicie serca. Kołatanie serca może wystąpić u osób zdrowych, w każdym wieku i nie koniecznie musi być objawem poważnej choroby.  

Kołatanie serca – czym jest spowodowane? Kołatanie serca – czym jest spowodowane?
Spis treści
Dlaczego serce bije szybciej? Jakie są charakterystyczne objawy towarzyszące kołataniu serca? Na czym polega diagnostyka? Jakie działania profilaktyczne można podjąć? Czy kołatanie serca jest niebezpieczne?

Dlaczego serce bije szybciej?

 

W normalnych warunkach spoczynku nasze serce powinno bić z częstotliwością 60- 80 uderzeń na minutę. Jednak u osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną lub przyjmujących leki spowalniające pracę serca, częstotliwość ta może być niższa.

Serce pracuje wolniej również podczas snu.

 

O nieprawidłowym, przyspieszonym biciu serca mówimy, kiedy bije ono ponad 100 razy na minutę. Stan ten może być niebezpieczny dla zdrowia.

 

Przyspieszone bicie serca może być wywołane przez bardzo wiele, różnych czynników.

 

 Najczęściej przyspieszone bicie serca spowodowane jest:

 

 • stresem, odczuwaniem emocji,
 • spożyciem kofeiny lub nikotyny,
 • wysiłkiem fizycznym,
 • zaburzeniami elektrolitowymi w organizmie, najczęściej niskim poziomem potasu,
 • przyjmowaniem niektórych leków,
 • arytmią serca,
 • spożywaniem alkoholu, substancji psychoaktywnych – u osób uzależnionych kołatanie serca może wystąpić również po odstawieniu tych substancji,
 • nadczynnością tarczycy,
 • chorobami psychicznymi (depresja, nerwica, stany lękowe),
 • gorączką,
 • niedokrwistością,
 • hipoglikemią,
 • ciążą,
 • menopauzą,
 • nadwagą oraz niedowagą.

 

Kołatanie serca wywołane zaburzeniami elektrolitowymi, może wynikać z odwodnienia organizmu na skutek upału, długotrwałej biegunki lub wymiotów. Może być również skutkiem zatrucia organizmu toksyczną substancją.

 

arrow Niedowaga. Przyczyny, konsekwencje i plan działania
arrow Migotanie przedsionków. Diagnoza choroby często jest przypadkiem
arrow Nadwaga. Jak dietetyk może pomóc w utracie masy ciała?
arrow Zespół Lęku Uogólnionego (GAD). Kiedy życiem rządzi lęk
arrow Co określa wskaźnik masy ciała? I czy powinniśmy ufać BMI?
arrow Zwyrodnienie kolana. Co zaleca fizjoterapeuta?

Jakie są charakterystyczne objawy towarzyszące kołataniu serca?

 

Bardzo często pacjent z tachykardią będzie zdenerwowany, ponieważ przyśpieszone bicie ser W takiej sytuacji najważniejsze jest miarowe oddychanie oraz zachowanie spokoju.

 

Kołataniu serca mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak:

 

 • ból głowy,
 • ból w klatce piersiowej, określany jako ból serca,
 • bladość,
 • problemy z koncentracją,
 • nadmierna potliwość.

 

W skrajnych przypadkach może wystąpić utrata przytomności, należy wtedy niezwłocznie zawiadomić pogotowie ratunkowe. Jeśli odczuwamy ból w klatce piersiowej, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z kardiologiem.

 

Na czym polega diagnostyka?

 

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz badania fizykalnego, najpewniej skieruje pacjenta na badanie elektrokardiograficzne serca EKG. Inne badania, które wykonuje się w celu wykrycia zaburzeń pracy serca to koronarografia, echokardiografia, badanie EPS czy monitorowanie dobowego rytmu pracy serca Holterem.

 

Lekarz określi również czy kołatanie serca jest napadowe, czyli czy zaczyna się i kończy bardzo szybko, czy nienapadowe. Kołatanie serca może być odczuwane przez pacjenta w okolicy szyi lub skroniach.

 

Jakie działania profilaktyczne można podjąć?

 

Profilaktyka chorób serca polega na prowadzeniu zdrowego i higienicznego tryby życia oraz upawianiu aktywności fizycznej, która bezpośrednio wspomaga pracę serca.

 

Ograniczenie spożycia kofeiny (najczęściej pod postacią kawy oraz napojów energetycznych) oraz zaprzestanie palenia tytoniu, mają duże znaczenie dla zdrowia serca.

 

Przydatne mogą być również techniki pomagające rozładować stres jak techniki relaksacyjne i oddechowe. Dowiedziono, że regularne uprawianie jogi, medytacji i tai chi, wpływa na unormowanie oraz poprawę pracy serca.

 

Czy kołatanie serca jest niebezpieczne?

 

Jeżeli przyśpieszone bicie serca występuje po spożyciu kawy, nikotyny lub w sytuacji stresowej i ustępuje po odstawieniu tych czynników, nie mamy raczej powodów do zmartwień. Powinniśmy jednak ograniczyć a najlepiej całkowicie wyeliminować te czynniki.

 

Jeśli natomiast kołataniu serca towarzyszy silny ból w klatce, zaburzenia lub utrata przytomności, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Do jakiego specjalisty zgłosić się z uczuciem pulsowania pod skórą?
Mam 21 lat, od jakiegoś czasu zmagam się z dziwnym problem, którym jest pulsowanie w różnych częściach ciała. Jest to uczucie jakby ktoś z wewnątrz od dołu pukał delikatnie palcem w skórę. Czasem widać to pulsowanie gołym okiem, nie jest długotrwałe (raczej...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lek.rodz.-przeprowadzi badanie fizykalne, zleci odpowiednie kontrolne bad.lab. i konsultacje (np. neurologiczną); proszę również rozważyć konsultację psychiatry/psychologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska (internista/ lekarz rodzinny).
Jak interpretować wynik echo serca?
Prosze o interpretację wyniku echo serca. Ostatnio nie czuje się zbyt dobrze (stan jakby przedomdleniowy, zawroty głowy, problem z głębszym oddechem. Zadyszka, Ciśnienie +/- 80/90. Mam wrażenie jakby mi się woda zatrzymywała) Jestem po operacji ASD I. LK 45mm, LP 36mm, Pk 25mm, PKM 10mm,TSLk...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W kontekście opisywanych dolegliwości poza usg serca wskazane jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Konieczna więc konsultacja stacjonarna (lek.rodz./internista/kardiolog) w celu zebrania szczegółowego wywiadu, zapoznania się z dotychczasową dokumentacją medyczną, przeprowadzenia badania przedmiotowego i w oparciu o wszystkie te elementy uzupełnienie diagnostyki.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy przeprowadzić dokładniejszy wywiad - zapraszam na konsultacje - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Czy możliwe, że kołatania mają związek ze stresem lub niedoborami witamin?
Raz na jakiś czas doświadczam kołatań serca z jednocześnie niskim pulsem. Odczuwam wówczas silne, mocne uderzenia serca. Kołatania nasilają się w sytuacjach stresowych. Czasami przy odchrząknięciu, kaszlnięciu, sytuacja się normuje. Miałam robione EKG, które wykazało, że wszystko...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u kardiologa.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Z dużym prawdopodobieństwem EKG nie objęło czasowo momentu kiedy było kołatanie. Należy wykonać holter EKG aby wykluczyć napadowe zaburzenia rytmu serca. Dodatkowo warto udać się ponownie do lekarza POZ aby zebrał dokładny wywiad i wykluczył m.in. zaburzenia tarczycy czy niedokrwistość.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, wskazana wizyta u kardiologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zglosic sie do kariologa.
Czy jest to możliwe? Co mógłbym zrobić?
Od 7 lat choruję na serce. Do tej pory wykryto arytmię i nadciśnienie. Nigdy nie wspominałem, że przed zaczęciem się moich problemów przytyłem ok 20 kg w ciągu roku. Mam dni, że jest w porządku, a są gorsze, w których np. dwa dni się męczę, ponieważ serce co chwilę mi kołuje. Lekarz...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z kardiologiem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z kardiologiem prowadzącym leczenie.
Czy takie skoki ciśnienia to coś groźnego?
Praca od rana do wieczora (6-22) gdy wróciłam do domu ciśnienie 150/110 i po pół godziny gwałtownie spadło 113/50. Choruję na nadciśnienie. Już ciśnieniomierz nie chce mi w ogóle zmierzyć ciśnienia, a moim domownikom mierzy normalnie. Jaka może być tego przyczyna?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Teresa Gawlik-Jakubczak
urolog, chirurg, androlog
Umów wizytę
Może pojawila sie arytmia czyli niemiarowa praca serca . Wówczas elektroniczne ciśnieniomierze nie potrafią zmierzyć RR . Wskazana konsultacja u kardiologa i wykonanie EKG serca
Dzień dobry. Mam 39 lat. Od jakiegoś czasu odczuwa
Mam 39 lat. Od jakiegoś czasu odczuwam ból w klatce piersiowej podczas dotyku. Jeśli mocniej przycisnę, to czuje pieczenie pod skórą. Dodam tylko, że choruje na niedoczynność tarczycy. Ból jest na wysokości, w której znajduje się chyba rękojeść mostka. Nad piersią. Z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna z badaniem fizykalnym
Czy to możliwe, że jest to spowodowane nerwami/nerwicą?
Męczy mnie okropny lęk związany z dziwnym dźwiękiem pojawiającym się przy braniu pełnego, głębokiego oddechu (np. przy ziewaniu). Jest to dźwięk jakby "pompki" przy wdechu, towarzyszy temu napięcie klatki piersiowej. Zdarza się to rzadko, z reguły gdy zaczynam o tym uporczywie myśleć,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Tomasz Matjas
terapeuta, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana wizyta /telewizyta, zapraszam do gabinetu, Tomasz Matjas
Ktoś wie, co to mogłoby być?
Od długiego czasu mam taki jakby ból serca (to się dzieje parę razy w tygodniu i trwa z minute) to takie uczucie jakby mi się robiło duszno w sercu i czuję nieprzyjemne uczucie w nim. To nie jest wywoływane przez żaden stres ani nic. Zwykle, żeby uspokoić, to uczucie muszę nabrać dużo...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultcja kardiologiczna, wykonanie badanie Holtera, echo serca.
Czym może być spowodowane pulsowanie w okolicy szyi?
Od kilku tygodni odczuwam pulsowanie w okolicy szyi tak w dołku między kośćmi obojczykowymi. To pulsowanie jest widoczne. Wzrasta wraz ze wzrostem ciśnienia. Leczenie się na ciśnienie. Gdy ciśnienie jest w normie, przy leżeniu, to pulsowanie jest odczuwalne. Zgrywa się z biciem serca. Nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta lekarska z wynikami wykonanych badań.
Stres podczas wizyty u kardiologa.
Czy jeżeli serce bije szybko ze stresu na wizycie u kardiologa, może on bez problemu wykonać echo serca?
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
tak, jak najbardziej można wtedy wykonać echo serca.
Czy takie zmiany w pulsie są prawidłowe?
Mąż jest 3 tygodnie po operacji zastawki aortalnej serca, ciśnienie się unormowało (bierze leki na nadciśnienie), natomiast puls wcześniej miał poniżej 60 a teraz często powyżej 80. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u lekarza prowadzącego.
Czy są przeciwwskazania u osób po zawale ze wszczepionymi stentami co do smartwacha?
Słyszałem, że w takich przypadkach smartwatche nie są zalecane.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z kardiologiem prowadzącym.
Czy osoba po udarze i zawale może stosować masażer wodny do stóp?
W opisie sprzętu jest przeciwwskazanie dla chorób układu naczyniowo-sercowego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja ze specjalistą .
Czy będę go musiała już brać całe życie?
Dostałam lek na zbyt wysokie tętno, żeby pomóc mi polepszyć kondycję fizyczną. Czy to znaczy, że mam niewydolność lub niedokrwistość serca? Lekarz nic nie powiedział. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał lek.
Czy moje wartości tętna są w normie?
Mam 35 lat i niepokoją mnie wartości tętna gdy mierzę je przed zaśnięciem, bo wynoszą poniżej 60 uderzeń na minutę, zwykle ok. 55-57. W dzień są standardowe (70-90), nie mam też innych objawów.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, podane wartości nie są niepokojące. Zwykle w godzinach wieczornych-nocnych tętno ulega spowolnieniu. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Ogromy stres w życiu codziennym - jak nad nim zapanować?
Mam bardzo duże problemy z samopoczuciem. W styczniu tego roku dowiedziałam się, że choruję na hipoglikemie reaktywna. Po powtórzeniu badań w maju cukier po wypiciu glukozy po 2 godzinach wynosił 80. Fakt stwierdziłam, że jest lepiej i trochę odpuściłam sobie swoje zdrowe i regularne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń specjalisty psychiatry i przyjmować przepisane leki.
Od pewnego czasu borykam się ze swoim zdrowiem - jak sobie pomóc?
Zawroty głowy, drętwienie karku i głowy. Sztywny język. Problemy ze snem. Badania krwi, póki co nic nie wykazały. Jedynie cukier podwyższony na poziomie 109. Będę robić jeszcze krzywą cukrową. Rezonans magnetyczny głowy nic nie wykazał. Na RTG kręgosłupa szyjnego wyszło, że mam zniesioną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Czy ciśnienie 136 na 63 jest w normie?
Mam 70 lat oraz cukrzycę typ 2.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę