Miażdżyca jest przewlekłą chorobą naczyń, a jej ekspansja dotyczy głównie większych tętnic, w tym aorty oraz tętnic biodrowych, szyjnych, nerkowych, a także wieńcowych. Niewiele osób wie, iż za początek jej rozwoju uważa się wczesne lata dzieciństwa, stąd profilaktyka jest niezwykle istotna.
27 września 2021
Miażdżyca powstaje na skutek odkładania się złogów cholesterolu, włóknika i makrofagów na wewnętrznej powierzchni tętnic. Proces ten doprowadza do zwężenia światła naczyń i utrudnienia przepływu przez nie krwi. Za przyczynę powstawania złogów (płytek miażdżycowych) uważa się przewlekły stan zapalny i uszkodzenia naczyń tętniczych.
Konkretnych przyczyn powstawania miażdżycy nie da się jeszcze ustalić, ale istnieje wiele czynników i zachowań predysponujących do zachorowania. Oczywiście mowa tu o prowadzonym stylu życia, choć uwarunkowania genetyczne pozostają nie bez znaczenia. Należy pamiętać, że miażdżyca rozwija przez wiele lat, a proces ten rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Tempo jego rozwoju uwarunkowane jest stylem życia i skłonnościami genetycznymi. Konsekwencje objawiają się zwykle około 50. roku życia.
Czynnikami predysponującymi do rozwoju miażdżycy są:
Za niezwykle istotny element przyczyniający się do rozwoju miażdżycy uznaje się także stres. Depresja, niepokój, zaburzenia lękowe, niski status socjoekonomiczny, problemy w pracy lub w domu - te wszystkie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę, o czym warto pamiętać w kontekście dbania o stan zdrowia psychicznego.
Zmiany miażdżycowe przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, które w znacznym stopniu mogą zagrażać życiu. Za najpoważniejsze następstwa miażdżycy uznaje się:
Zważając na fakt, iż rozwój miażdżycy ma swój początek już we wczesnym dzieciństwie, jej profilaktyka wydaje się być niezwykle istotna. Do działań zapobiegawczych zaliczamy dbanie o prawidłowe stężenie lipidów we krwi, tak aby nie doprowadzić do rozwoju zmian miażdżycowych. Pomóc w tym mogą:
Alarmującym jest, iż w Polsce:
Jeśli mowa o profilaktyce, to bez wątpienia regularne wykonywanie badań laboratoryjnych odgrywa niebagatelną rolę.
Warto skontrolować:
Jeśli potrzebujesz skierowania na badania laboratoryjne i chcesz skonsultować niepokojące Cię objawy, możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Skorzystaj z wizyty online z lekarzem internistą lub innym specjalistą za pomocą platformy haloDoctor. W czasie e-Wizyty otrzymasz potrzebną receptę online.
Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne miażdżycy, to obecnie stosuje się dwie główne grupy leków:
Czasem (choć względnie rzadko) stosuje się także zabieg zwany chelatacją, polegający na podaniu poprzez wlew dożylny substancji silnie wiążących jony wapnia (EDTA), które to jony wapnia wchodzą w skład blaszek miażdżycowych. W następstwie tej metody złogi powinny się rozpuścić, a ich resztki wydalić z organizmu.
Istnieją też bardziej radykalne, chirurgiczne metody radzenia sobie z następstwami tej choroby: