1. Artykuły
 2. Migotanie przedsionków. Diagnoza choroby często jest przypadkiem

Migotanie przedsionków. Diagnoza choroby często jest przypadkiem

Migotanie przedsionków to najczęściej występujące zaburzenie rytmu serca. Choroba często przebiega bezobjawowo, a rozpoznanie bywa przypadkowe podczas kontrolnych badań u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub medycyny pracy. Jak wygląda codzienność pacjentów z migotaniem przedsionków? - U wszystkich zaleca się kontrolę czynników ryzyka sercowo-naczyniowego oraz chorób współistniejących, modyfikację niezdrowego stylu życia, dbanie o prawidłową kontrolę ciśnienia tętniczego, redukcję masy ciała u chorych z otyłością, unikanie nadmiernego spożywania alkoholu, zaprzestanie palenia papierosów, podejmowanie regularnej aktywności fizycznej - wylicza kardiolog Karolina Kochan-Grygiel. 

Migotanie przedsionków. Diagnoza choroby często jest przypadkiem Migotanie przedsionków. Diagnoza choroby często jest przypadkiem
Spis treści
Co to jest migotanie przedsionków? Migotanie przedsionków. Objawy typowe i nietypowe Migotanie przedsionków - czynniki ryzyka Migotanie przedsionków - powikłania Migotanie przedsionków - diagnoza Migotanie przedsionków - leczenie

Co to jest migotanie przedsionków?

 

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca.

 

Charakteryzuje się nieskoordynowaną aktywacją przedsionków serca, której towarzyszy niemiarowy rytm komór - wyjaśnia nasza ekspertka, kardiolog Karolina Kochan-Grygiel.

 

Arytmia może mieć charakter napadowy lub może występować stale, w sposób utrwalony być wiodącym rytmem serca.

 

Migotanie przedsionków dotyczy ok. 1-2% populacji, a u osób po 80 roku życia - nawet 10%.

arrow Zawał serca. Jak się przed nim chronić?
arrow Kiedy relaks i odpoczynek jest niemożliwy. Tak objawia się zespół lęku uogólnionego
arrow Dobry stres, nie jest zły? Co nas stresuje najczęściej?
arrow Atropina – w jakim celu jest stosowana?
arrow Kołatanie serca – czym jest spowodowane?
arrow Lęk i jego odsłony, czyli zaburzenia lękowe

Migotanie przedsionków. Objawy typowe i nietypowe

 

Jakie są typowe objawy występowania migotania przedsionków? Kardiolog wylicza: szybkie, niemiarowe bicie serca, powodujące uczucie kołatania w klatce piersiowej i nieregularne tętno.

 

Wielu pacjentów skarży się także na osłabienie, niską tolerancję wysiłku, duszności.

 

Wśród mniej typowych objawów zwłaszcza w napadowym migotaniu przedsionków ekspertka wskazuje zawroty głowy, omdlenia, wzmożoną potliwość, uczucie lęku.

 

Wielu pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości w związku z wystąpieniem migotania przedsionków, rozpoznanie bywa zupełnie przypadkowe w czasie kontrolnych badań u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy medycyny pracy. Czasem zaburzenie zostaje rozpoznane dopiero po wystąpieniu powikłań takich jak udar niedokrwienny mózgu lub  niewydolność serca - przyznaje Karolina Kochan-Grygiel.

 

Migotanie przedsionków - czynniki ryzyka

 

Ryzyko wystąpienia migotania przedsionków występuje u pacjentów z następującymi chorobami przewlekłymi:

 

 • nadciśnienie tętnicze,
 • wady zastawkowe serca, przede wszystkim wady nabyte zastawki mitralnej,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • kardiomiopatie,
 • przewlekła niewydolność serca,
 • cukrzyca,
 • otyłość,
 • obturacyjny bezdech senny,
 • nadczynność tarczycy,
 • przewlekła choroba nerek,
 • choroby płuc.

 

Nasza ekspertka zwraca uwagę, że większe ryzyko pojawienia się napadu migotania przedsionków może wystąpić w przebiegu ostrej infekcji, odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Może być także wywołany przez różne substancje (alkohol, tlenek węgla, kofeina).

 

Częstość występowania tej arytmii wzrasta z wiekiem.

 

Migotanie przedsionków - powikłania

 

Najpoważniejsze i najczęstsze powikłanie nieleczonego migotania przedsionków to udar niedokrwienny mózgu.

 

W przebiegu arytmii dochodzi do zakłócenia przepływu krwi w jamach serca, co sprzyja powstawaniu skrzeplin, które wraz z prądem krwi wędrują do wszystkich tętnic i mogą stać się materiałem zatorowym, powodując ostre niedokrwienie różnych narządów np. mózgu, kończyny dolnej lub jelit - wyjaśnia kardiolog.

 

I dodaje:

 

Ponadto kolejną konsekwencją tej arytmii jest przewlekła niewydolność serca, na skutek ogólnego upośledzenia wydolności mięśnia sercowego i przebudowy jam serca z powiększaniem się przedsionków. A konsekwencją tych powikłań może być zgon.

 

Migotanie przedsionków - diagnoza

 

Migotanie przedsionków rozpoznaje się na podstawie zapisu badania elektrokardiograficznego - EKG.

 

U pacjentów z podejrzeniem napadowej arytmii zaleca się wykonanie badania holterowskiego EKG, czyli przedłużonego monitorowania zapisu EKG, co najmniej przez 24 godziny - tłumaczy nasza ekspertka.

 

W momencie rozpoznania migotania przedsionków należy wykonać badanie ultrasonograficzne serca (echokardiografia/UKG serca), które ma na celu wykrycie ewentualnej choroby organicznej serca, wady zastawkowej, ocenę budowy jam serca oraz jego wydolności.

 

Migotanie przedsionków - leczenie

 

W leczeniu napadu arytmii stosuje się leki antyarytmiczne, celem przywrócenia prawidłowego rytmu serca, lub stosuje zabieg kardiowersji elektrycznej w warunkach szpitalnych. Jak wyjaśnia Karolina Kocha-Grygiel:

 

Kardiowersja elektryczna to wykonywany w krótkim znieczuleniu ogólnym zabieg, w którym generowany jest impuls elektryczny synchronizowany z zapisem ekg, powodujący umiarowienie rytmu serca. Niestety u wielu pacjentów migotanie przedsionków z czasem powraca.

 

W niektórych przypadkach stosuje się leczenie inwazyjne, czyli ablację.

 

Jest to zabieg polegający na zniszczeniu komórek generujących nieprawidłowy rytm serca. Dotyczy to najczęściej pacjentów z nasilonymi objawami arytmii i brakiem zadowalającej odpowiedzi na leczenie farmakologiczne - dodaje kardiolog.

 

U pacjentów z utrwalonym migotaniem przedsionków bardzo ważne jest zapobieganie powstawaniu zakrzepów oraz zastosowanie leków zwalniających rytm serca – leków z grupy b-blokerów lub blokerów kanału wapniowego, czasem w połączeniu z glikozydami naparstnicy.

 

U wszystkich pacjentów z migotaniem przedsionków – napadowym i utrwalonym – ocenia się ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych i według wskazań stosuje się przewlekle profilaktyczną terapię lekami przeciwkrzepliwymi - kończy nasza ekspertka.

Karolina Kochan-Grygiel kardiolog 5.00 / 3 opinie artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Kardiolog. Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Tytuł specjalisty w dziedzinie kardiologii uzyskała w 2019 roku. Przez wiele lat pracowała na Oddziale Kardiologii Inwazyjnej z pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej Wojewódzkiego Szpitala nr 4 w Bytomiu oraz w przyszpitalnej Poradni Kardiologicznej. Staże specjalistyczne odbywała w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu oraz w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Uczestniczyła w  wielu kursach z zakresu: elektrokardiografii, elektrokardiologii oraz echokardiografii przezklatkowej i przezprzełykowej, a także w warsztatach akredytacyjnych Sekcji Echokardiografii PTK i Polskiej Szkoły Echokardiografii. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy przed zabiegiem ablacji (4 tyg przed) można wykonać tatuaż w miejscu, gdzie nie będzie cięcia?
Drugi tatuaż na dłoni tydzień przed zabiegiem. Z tego co wiem to będę miał leki przeciwzakrzepowe - to nie da rady pewnie przez 3 miesiące nic zrobić, bo rozrzedzają krew. Kolejne pytanie - czy zabieg ten bardzo boli pomijając znieczulenie w pachwiny, jak tam wprowadzą elektrody?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Co zaradzić na problem z połykaniem tabletek.
Co zrobić gdy nie potrafię połykać tabletek, a dostałam do połknięcia tabletki na serce? Czy mogę rozpuścić lub spróbować połknąć z jogurtem?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy skonsultowac to z lekarzem prowadzacym.
Wielokształtny częstoskurcz komorowy zależny od katecholamin - jak wygląda diagnoza?
Jak można zdiagnozować wielokształtny częstoskurcz komorowy zależny od katecholamin? Czy trzeba zrobić badania genetyczne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja kardiologiczna.
Czy mój syn będzie mógł wrócić do sportu?
Mój 14-letni syn przeszedł ostre zapalenie mięśnia sercowego. Wiem, że przez pół roku ma wstrzymać się od wysiłku fizycznego, ale co potem? Dodam, że po kontroli wyniki ma dobre. 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Po tym czasie wskazna konsultacja kardiologa dziecięcego, który podejmie decyzję.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy dyskomfort w lewej piersi może być związany problemem serca?
Zacznę od tego, że jestem hipochondrykiem. W nocy z czwartku na piątek poczułem dyskomfort w lewej piersi, powyżej sutka, po jego zewnętrznej stronie, a także pod piersią (nie mam na myśli, że na raz poczułem dyskomfort w tych miejscach, tylko że na przemian był tam odczuwalny). Mimo że ze...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Co mam zrobić, aby uzyskać zaświadczenie o zakończeniu leczenia?
Miałem zawał serca. Przez tydzień byłem w szpitalu gdzie miałem 2 zabiegi koronografii. Następnie dostałem skierowanie do szpitala na 3 tygodniową rehabilitację. Po rehabilitacji zgłosiłem się do firmy po skierowanie na badania kontrolne, bo byłem na zwolnieniu powyżej 30 dni. Okazało się, że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do tego lekarza, u którego leczył się Pan ostatnio - tylko on może ewentualnie wystawić takie zaświadczenie.
Prawo jazdy, a wada serca HLHS.
Niedługo chciałbym zrobić prawo jazdy, ale niestety mam wadę serca: HLHS, czyli niedorozwój lewej komory serca. Czy jeżeli pójdę do lekarza medycyny pracy, to on mi wystawi pozwolenie na kierowanie pojazdami osobowymi, czy będzie z tym problem?
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecana konsultacja kardiologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
zalecana konsultacja kardiologiczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz podczas badań kwalifikacyjnych.
Co mogą oznaczać bóle w klatce piersiowej?
Od dłuższego czasu zmagam się z silnymi bólami w mostku klatki piersiowej, przechodzącymi w okolice serca (kłucie). Początkowo były to krótkie bóle, lecz teraz zdarzają się częściej i są znacznie silniejsze (mocny ucisk zabierający dech). Nigdy nie miałem urazów w tej...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czego oznaką może być częste kołatanie serca?
Od kilku dni, po każdym przebudzeniu odczuwam kołatanie serca, które trwa około 2-5 minut. Wyniki z echa serca są prawidłowe, czekam jeszcze na wyniki z rezonansu. W zeszłym roku takie objawy występowały co kilka dni, a teraz codziennie- nawet po drzemce w ciągu...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja kardiologiczna.
Czy mogę stosować lek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy, jeśli na EKG wyszło mi niedokrwienie serca?
Miałam wykonane EKG i echo serca. Kardiolog stwierdził, że jest to nieme niedokrwienie serca, które nie wymaga dalszego leczenia, jednak czy zażywanie tego leku będzie bezpieczne?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie napisał/ła Pan/i o jaki lek chodzi - zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli pytanie dotyczy leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych - jak w tytule - zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Co może oznaczać brak tchu i ucisk w klatce piersiowej?
Biorę leki na serce. Czy to może być coś poważnego z sercem albo np. rak płuc? 8 lat palę papierosy- paczka na dzień.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego, wykonanie badań laboratoryjnych, Rtg płuc , ekg.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy niski puls i pobudzenia nadkomorowe serca w nerwicy są groźne?
Mam 33 lat - na nerwicę cierpię od 3 lat. Puls w nocy jest najniższy. W ciągu dnia czasem do 50ud/min. W trakcie wysiłku fizycznego nie odczuwam żadnych przykrych dolegliwości. Ogólnie czuję się dobrze. Niepokoją mnie niski puls i skurcze dodatkowe, bo są bardzo nieprzyjemne i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja kardiologiczna.
Problemy z sercem w bliskiej rodzinie - czy warto iść zapobiegawczo do kardiologa?
Kobieta 22 lata, mój ojciec miał 2 udary, w rodzinie mojej mamy występują problemy z ciśnieniem i sercem. Choruję na łuszczycę. Czy mam powody do niepokoju? Czy jest konieczna wizyta u kardiologa?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to choroby serca? Co mam robić?
Od dwóch dni nie mam pojęcia co się ze mną dzieje. Mam nadciśnienie, ale nie leczę go. Dwa dni temu złapał mnie skurcz pośrodku klatki piersiowej, trwał on z 15 min, po 5h zakręciło mi się dziwnie w głowie jakby świat miał mi się przesunąć. Po następnej godzinie lekko mi się zakręciło w...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Mogą być to zaburzenia elektrolitowe albo na przykład choroba niedokrwienna serca Prosze zgłosić się do szpitala.
Czy mogę przyjąć drugą dawkę szczepionki, jeśli po pierwszej dawce zemdlałem?
Kilka minut po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki Pfizer omdlałem, spadło mi ciśnienie. Po chwili odzyskałem przytomność. Kilka dni później zrobiłem sobie badanie EKG, z którego wynika, że mam blok prawej nogi w p. Hisa. Badania krwi i moczu wyszyły w porządku. Mam jedynie...
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Powinna Pani przyjąć drugą dawkę, omdlenie nie jest powodowane w mechanizmie alergicznym. Może Pani poprosić aby szczepionkę podano Pani w pozycji leżącej.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
należy przyjąć drugą dawkę, zalecam aby podano ją w pozycji leżącej pacjenta
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, proszę przyjąć drugą dawkę szczepionki.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie