Czy można uzyskać zwolnienie na opiekę na dorosłe dziecko?

Czy mogę otrzymać L4 na opiekę nad dorosłą córką, która wymaga pomocy, gdyż leczy się na depresję i jest w zagrożonej ciąży? Jej mąż musi wyjechać służbowo na kilka dni.

Tak, istnieje możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego na opiekę nad dorosłym członkiem rodziny. Zwolnienie takie wystawia lekarz prowadzący pacjenta/pacjentkę wymagającego opieki-w tym przypadku więc opiekujący się córką lek. rodzinny bądź psychiatra bądź ginekolog, który orzeknie, że córka wymaga pozostawania pod opieką osoby drugiej. Wg przepisów - ważnym jest, aby osoba, która zamierza podjąć się opieki, pozostawała z chorym we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie jej sprawowania. Wymóg odnosi się jedynie do okresu w którym osoba opiekująca się chorym korzysta ze zwolnienia lekarskiego.
Tak, Jest to możliwe, jeśli lekarz prowadzący ciążę, bądź zajmujący się leczeniem zaburzeń depresyjnych pacjentki uzna, że jest to zasadne.
Tak, jest to zgodne z przepisami. Konieczne jest to, aby osoba, która zamierza podjąć się opieki, pozostawała z chorym we wspólnym gospodarstwie domowym ( razem zamieszkiwała), w czasie trwanie tej opieki., czyli w okresie trwania zwolnienia.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ciąża w Katowicach Ciąża w Gliwicach Ginekolog w Warszawie Ciąża w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
3893
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
10039
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+105
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi