pomoc specjalistów dostępna online
Jeśli dziecko przekracza społeczne normy oraz nagina normy prawne, wówczas może być to podstawa do zdiagnozowania zaburzeń zachowania, które wymagają leczenia. Wskazuje się, że przyczyną ich powstawania mogą być czynniki psychospołeczne. Obejmują one m.in. niski status społeczny rodziny, problemy w szkole, a także kontakt z osobami naginającymi prawo.
Rozpoznanie zaburzeń zachowania ma miejsce na podstawie rozmowy z dzieckiem, obserwowania jego zachowania, a także wywiadu z opiekunami. Wykonywane są też badania psychologiczne na podstawie których ocenia się rozwój intelektualny.
Co istotne, w przypadku zaburzeń zachowania pomoc psychologiczną lub psychiatryczną rodzice i dzieci mogą uzyskać również dzięki konsultacjom online.
Omów problemy zdrowotne ze specjalistą online:
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Przykładami zachowań, które mogą wskazywać na zaburzenia są m.in.: czyny agresywne, np. zastraszanie, szybkie irytowanie się i złoszczenie oraz częste wdawanie się w konflikty z bliskimi osobami.
Niezbędna jest zazwyczaj terapia behawioralna oraz psychoterapia.
Leczenie nie może być przede wszystkim zbyt krótkie, bowiem poprawa będzie tylko doraźna i objawy mogą wrócić.
Gdy u dziecka stwierdza się również nadpobudliwość ruchową czy depresję, które także mogą towarzyszyć zaburzeniom zachowania, wówczas specjalista może wdrożyć leczenie farmakologiczne. Samo w sobie nie jest ono jednak nigdy wystarczające.
Gdy dziecko przebywa w nieustanym ruchu, jest gadatliwe oraz nie potrafi pozostać w jednym miejscu, wówczas może być rozpoznana nadruchliwość.