2021-12-06

Czy bolesne miesiączki mogą być spowodowane problemami hormonalnymi?

Mam 27 lat. Kilka lat temu ze względu na bardzo bolesne miesiączki, które utrudniały mi funkcjonowanie w ich trakcie, wybrałam się do ginekologa i zostałam zdiagnozowana z PCOS. Było ono leczone lekiem, który musiałam brać przez kilka miesięcy w dni początkowe każdego cyklu. Przez jakiś czas było lepiej, miesiączki stały się znośne. Rozpoczęłam też systematyczną aktywność fizyczną. Obecnie - niby - wszystko jest już w porządku, nie mam zalegających pęcherzyków na jajnikach, aczkolwiek bolesne miesiączki powróciły, ból powoduje mdłości, często łzy. Brzuch bardzo mi puchnie, w początkach miesiączki wyglądam wręcz jakbym była we wczesnym stadium ciąży. Miesiączki mi się wydłużyły - przez pierwsze 3 dni są bardzo obfite, kolejne 3 dni to raczej plamienia, a 2-3 kolejne to plamienia o brązowym zabarwieniu - wcześniej miesiączka trwała 5 dni i krwawienie było porównywalne każdego dnia. Dodatkowo w ostatnich miesiącach kompletnie przestałam ćwiczyć, zauważyłam u siebie ciągłe zmęczenie (wieczory spędzone z ukochanym zawsze kończą się moim zaśnięciem, gdy kiedyś byłam raczej nocnym markiem), ciągłe rozdrażnienie, nadwrażliwość emocjonalną, niechęć do aktywności fizycznej, pogorszenie się pamięci i nadpobudliwość ruchową (często łapie się na intensywnym, nerwowym "podrygiwaniu" nogami w trakcie siedzenia). Dodam też, że od około roku moja praca stała się dla mnie ogromnie stresująca. Kilka miesięcy temu miałam robione USG tarczycy i badania krwi - wszystko wydaje się być w porządku. USG dopochwowe również nie wykazało nic niepokojącego (ale trwało może 5 sekund, więc nie wiem czy mogło być miarodajne). Czy mogą to być problemy na tle hormonalnym (inne, niż te, które do tej pory udało mi się wykluczyć) - czy powinnam zmienić ginekologa, czy może wybrać się najpierw do endokrynologa?

Wskazana konsultacja endokrynologiczna (bądź opieka ginekologa endokrynologa).
Diagnostyka zaburzeń hormonalnych związanych z dolegliwościami natury ginekologicznej nigdy nie jest prosta. Wymaga zazwyczaj szeregu badań i oznaczeń biochemicznych oraz interpretacji doświadczonego lekarzam, najlepiej specjalisty ginekologa i endokrynologa. Włączenie właściwego leczenie koniecznie musi być poprzedzone konsultacją lekarza biegłego w diagnostyce i leczeniu zaburzeń miesiączkowania, w szczególności jeśli towarzyszą im zaburzenia metaboliczne.
Proszę umówić wizytę u lekarza zajmującego się takim leczeniem.
Wskazana konsultacja endokrynologiczna (bądź opieka ginekologa endokrynologa).

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6233
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16289
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+145
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4