1. Artykuły
  2. Post przerywany. Jak go stosować?

Post przerywany. Jak go stosować?

Jak stracić kilogramy? Jak zadbać o formę? Co proponuje dietetyk? - to najczęstsze pytania, jakie padają w gabinecie eksperta żywienia. Pojawiają się też pomysły pacjentów: drastyczne ograniczenie kaloryczności zjadanych posiłków, zmniejszenie porcji, a coraz częściej też post. O tym, czym jest i jak się go stosuje, opowiada dietetyczka Marta Pawelec.

Post przerywany. Jak go stosować? Post przerywany. Jak go stosować?
Spis treści
Post przerywany. Co to takiego? Co jemy, stosując post przerywany? Post przerywany. Ile trwa okienko żywieniowe? Metoda TRF. Na czym polega? Metoda ADF. Na czym polega? Kto powinien stosować post przerywany? Kto nie może stosować postu przerywanego? Post przerywany. Jedzmy rozsądnie Wady i zalety postu przerywanego

Post przerywany. Co to takiego?

 

Post przerywany inaczej IF (intermittent fasting) to model żywieniowy oparty o stosowanie postów, czyli powstrzymywania się od jedzenia  pewnym określonym czasie.

 

Przerwa w spożywaniu posiłków trwa najczęściej od 14 do 18 godzin, ale tak naprawdę istnieje wiele różnych sposobów na wdrożenie postu przerywanego. Zwolennicy tej metody sugerują, że taki model żywieniowy przyspiesza nasze procesy metaboliczne, dzięki czemu szybciej chudniemy, jesteśmy zdrowsi i czujemy się lepiej, niż jedząc  tradycyjnie 5 posiłków dziennie - wyjaśnia Marta Pawelec.

 

Czytelnicy portalu HaloDoctor niejednokrotnie dopytują czy prawdą jest, że decydując się na taki post, nie trzeba trzymać żadnej diety, że można jeść wszystko. Czy to prawda? Nie do końca - przekonuje dietetyczka, i tłumaczy:

 

Pamiętajmy jednak, że dieta to nic innego jak styl  życia, świadome wybory żywieniowe. Wszystko, co jemy jest dietą – dieta może być dobra, dieta może być równie dobrze zła. My jako społeczeństwo mylnie postrzegamy słowo dieta jako pewne restrykcje, z góry narzucone normy co do jedzenia.

 

I dodaje:

 

Zwolennicy postu bardzo często podkreślają, że IF to nie dieta. I mają rację. Tyle że w praktyce nie oznacza to, że mogą jeść wszystko bez umiaru, a jedyne co powinni robić to trzymać się godzin spożywania posiłków i godzin postu. Takie nastawienie nie przyniesie z pewnością zbyt dużych efektów.

 

arrow Celiakia. Kiedy rezygnacja z glutenu to konieczność
arrow Detoksykacja organizmu. Czy warto? Dietetyk: postaw na coś innego
arrow Nietolerancja laktozy. Jakie zmiany wprowadzić w diecie?
arrow Jajko. Bomba witaminowa nie tylko w czasie świąt
arrow Nowalijki. Dietetyk: cała prawda o wiosennych warzywach
arrow Dieta na miesiączkę. Te produkty wzmagają dolegliwości

Co jemy, stosując post przerywany?

 

Jak się okazuje dieta to pewne nawyki żywieniowe, to styl odżywiania i odpowiedzialność za wybory, jakich dokonujemy:

 

Swoim pacjentom  bardzo często uświadamiam, że będąc  pod  moją opieką, także mogą jeść wszystko, ale z umiarem. Wszystko może być trucizną i nic może nie być trucizną – wszystko zależy od dawki. Dlatego decydując się na zmianę nawyków żywieniowych – czy to przy standardowym modelu żywieniowym, czy przy poście należy mieć na uwadze, że żywność powinna być pełnowartościowa, jak najmniej przetworzona - tłumaczy Marta Pawelec.

 

Co to oznacza? Jeśli podczas postu będziemy spożywać tylko węglowodany proste, na przykład zdecydujemy  się na jedzenie wyłącznie słodyczy, to będziemy co chwilę głodni. Nie przetrwamy całego cyklu, gdyż nasze jelita nie otrzymają wszystkich wartości odżywczych, a wówczas leptyna „nie poinformuje” naszego mózgu, że czas odciąć apetyt.

 

Dodatkowo przy żywności wysokoprzetworzonej istnieje ryzyko, że zjemy zwyczajnie zbyt dużo kalorii, a pamiętajmy, że odchudza jedynie deficyt kaloryczny. Zatem jeśli zjemy przykładowo 5 tysięcy kalorii w naszym oknie, a potrzebujemy tylko 2 tysięcy kalorii, to efekty będą odwrotne niż zamierzone - uszczegóławia ekspertka.

 

Pamiętajmy także, że podczas odchudzania bardzo ważna jest także wrażliwość insulinowa – dlatego w każdym modelu żywieniowym  nasze posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, składające się z produktów o niższym indeksie glikemicznym. Dotyczy to także postu  przerywanego.

 

Post przerywany. Ile trwa okienko żywieniowe?

 

Jak należy sprawnie i efektywnie przeprowadzić taki post? Jak się okazuje, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi:

 

Najczęstsza metoda zakłada 8 godzinne okno żywieniowe na przykład od 10.00 do 18.00 i 16 godzin postu. Coraz częściej spotykam się również z modelem 10/14. Są jednak osoby, które preferują zasadę iż 5 dni jedzą normalnie, a 2 dni poszczą. W moim odczuciu lepszą opcją jest spożywanie posiłków codziennie z odpowiednio zaplanowanym postem, niż opcja rezygnacji z posiłków na 2 dni - dodaje Marta Pawelec.

 

Metoda TRF. Na czym polega?

 

Metoda żywieniowa time-restricted feeding (TRF) opiera się na założeniu, że posty rozdzielane są przez regularnie stosowane okienka żywieniowe. Najczęściej wybieraną propozycją jest forma, w której 14 godzin pościmy, a kolejne 10 traktujemy jako czas spożywania posiłków. W dłuższej perspektywie możemy zdecydować się na wydłużenie postu.

 

Co ważne w poście należy pić, ale powinniśmy zdecydować się na napoje niskokaloryczne i pozbawione tłuszczu.

 

Metoda ADF. Na czym polega?

 

Post rozdzielany czasem przyjmowania posiłków, ale rozłożony w dobach nazywamy metodą alternate day fasting (ADF). Polega on na znacznym ograniczeniu posiłków podczas doby, nawet do 20% dziennego zapotrzebowania, by w kolejnej dobie lub dwóch jeść normalnie. Ważne, by pamiętać, że nie zaleca się prowadzenia głodówki. Początkujący w tym modelu mogą wybrać proporcje dwóch dni, w których normalnie przyjmujemy posiłki i jednego dnia postu.

 

Kto powinien stosować post przerywany?

 

Jak wyjaśnia dietetyczka, post przerywany na pewno będzie odpowiedni dla osób, które zwyczajnie nie mają czasu na jedzenie. Bardzo często nie jedzą śniadań, nie mają czasu  na spożywanie posiłków regularnie. Zatem taka opcja będzie dla nich świetnym  rozwiązaniem.

 

Kto nie może stosować postu przerywanego?

 

Jak się okazuje post przerywany, nie jest dla wszystkich. Jest wiele przeciwwskazań, które powinniśmy uwzględnić, zanim zdecydujemy się na post przerywany.

 

Z tej propozycji na pewno nie mogą skorzystać kobiety w ciąży i karmiące. Ten model żywienia nie jest także polecany osobom chorującym na cukrzycę, z zaburzoną gospodarką hormonalną czy z zaburzeniami odżywiania - precyzuje Marta Pawelec.

 

Post ten nie będzie również odpowiedni dla osób cierpiących na choroby nerek i wątroby. Odradza się to także osobom pracującym ciężko fizycznie oraz osobom  uprawiającym wyczynowo sport, choćby ze względu na brak możliwości wprowadzenia posiłków około treningowych, w sytuacji, gdy treningi odbywają się podczas postu, a nie w oknie żywieniowym.

 

Post przerywany. Jedzmy rozsądnie

 

Decydując się na post przerywany, powinniśmy zadbać przede wszystkim o odpowiednio zbilansowany jadłospis.

 

Należy zadbać o prawidłową podaż wartości odżywczych, zachować odpowiedni deficyt kaloryczny, mimo iż wiele osób twierdzi, iż w tym przypadku nie trzeba tego robić. Pamiętajmy, że jeśli będziemy prowadzić  post przez 12 czy 16 godzin, po to, by zakończyć go wysokokaloryczną, przetworzoną ucztą zwieńczoną alkoholem – to efektów nie ma się co spodziewać. Jak w każdym modelu żywieniowym – zaleca się rozsądek - podkreśla nasza ekspertka.

 

Warto także okresowo sprawdzić poziom cukru podczas trzymania się zasad postu – po to, by uniknąć wysokich skoków glukozy we krwi i zapobiegać jego dużym spadkom, także tym  zahaczającym o hipoglikemie.

 

Przed rozpoczęciem takiej diety warto wykonać podstawowe badania krwi: glukozę, insulinę, panel tarczycowy, a także skonsultować się z dietetykiem, który oceni, na ile ten model żywieniowy będzie bezpieczny dla naszego zdrowia i skutecznie przeprowadzi nas przez cały proces - konkluduje.

 

Wady i zalety postu przerywanego

 

Zalety to na pewno mniejsza ilość czasu spędzana przy gotowaniu. Nie musimy martwić się o posiłki w ciągu dnia. Podczas okna żywieniowego bardzo często czujemy się nasyceni i na pewno nie jesteśmy głodni.

 

Dodatkowo dłuższe przerwy w niejedzeniu faktycznie powodują, że organizm musi czerpać energię z tłuszczu, gdyż nie dostaje jej z pożywienia w sposób regularny - zaznacza ekspertka.

 

Wadą może być długi czas pozostawania bez jedzenia, wiele osób nie potrafi wytrwać bez podjadania, zwłaszcza tego  wieczornego.

 

Ten model żywieniowy wymaga także silnej woli i trzymania się założeń postu praktycznie w 100% co może powodować trudności zwłaszcza na początku. Istnieje także ryzyko zaburzeń glikemicznych, zwłaszcza u osób o zaburzonej gospodarce hormonalnej, które nie wykonały badań przed rozpoczęciem postu - przestrzega Marta Pawelec.

Marta Pawelec dietetyk, psychodietetyk 5.00 / 11 opinii artykuły 17 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Gabinet dietetyczny prowadzi od 2018. Na swoim koncie ma szkolenia i kursy w charakterze instruktora dietetyki i suplementacji.
 Absolwentka studiów na kierunku dietetyki oraz studiów podyplomowych na kierunku dietetyki i psychologii zdrowia.
 Ponadto ukończyła pedagogikę na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie (wydział w Szczecinie).
 - Ukończone kierunki pozwalają mi spojrzeć na pacjenta holistycznie, łączyć wiedzę o żywieniu człowieka z elementami psychologii, emocji. Studia pedagogiczna natomiast pozwalają mi na pracę z dziećmi – mówi o sobie.
 Prowadzi prywatny gabinet dietetyczny, współpracuje także z Centrum medyczno-Rehabilitacyjnym Remedica w Koszalinie. Od grudnia 2021 roku jest także dietetykiem klinicznym w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie (przy Szpitalu Onkologicznym).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Nagła potrzeba zjedzenia czegokolwiek - czym może być spowodowana?
Chciałabym wiedzieć, co może być tego przyczyną: mianowicie za każdym razem gdy budzę się w nocy bądź też zdarzy mi się uciąć sobie drzemkę w dzień (czasem tylko 10-15 minut), po obudzeniu czuje ogromną potrzebę zjedzenia czegokolwiek. Nie muszą ta być słodycze, ale cokolwiek i nie umiem nad...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, szukałbym przyczyny Pani objawów w nagłym spadku poziomu glukozy. Radziłbym wykokanie badań w kierunku poziomu glukozy, insuliny, glukagonu. Również polecam mieć w domu glukometr i notować poziom cukru w takich przypadkach. Po kilku tygodniach obserwacji polecam z notatkami zapisać się na wizytę do lekarza medycyny rodzinnej. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Czy składniki zawarte w tym suplemencie mogą zaburzyć działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Od ponad roku stosuję tabletki antykoncepcyjne. Chciałabym poszerzyć swoją dietę o suplement. Dzienna porcja to 3 kapsułki, które zawierają: L-karnityna 300mg ekstrakt z gorzkiej pomarańczy 300mg ekstrakt z zielonej herbaty 200mg EGCG 90mg kofeina 200mg ekstrakt z garcinia cambogia 150mg...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Do jakiego specjalisty mam się jeszcze udać? Jakie badania wykonać?
Jak twierdzą lekarze, jestem rzadkim przypadkiem w Polsce. Mam 20 lat, wszystko trwa 2 lata, mężczyzna. U jakich lekarzy, specjalistów byłem: - endokrynolog - hepatolog - gastrolog - dietetyk kliniczny - rodzinny - urolog. Żaden nie może mnie zdiagnozować. Objawy: Gazy śmierdzące dużo w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podane zostało wiele objawów nie mających zapewne ze sobą związku.
Czy w moim przypadku mogę stosować poniższą suplementację?
Czy któreś z poniższych suplementów, jakie stosuje może negatywnie skutkować na żołądek jeżeli cierpię na zapalenie żołądka i dwunastnicy? diosmina witamina C kwas hialuronowy i kolagen żeń-szeń (koreański, amerykański, syberyjski) korzeń maca - buzdyganek 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Jakie badania powinnam wykonać, aby pójść do gastrologa z całym pakietem potrzebny badań do diagnozy?
Od jakiś około 2,5 miesięcy miewam bóle nadbrzusza, zgagę, puste odbijanie, uczucie ciała obcego w gardle. Przez 2 miesiące miałam bóle nadbrzusza raz na jakiś czas po obiedzie, które po około 10 minutach ustępowały, zgaga występowała raz na kilka tygodni i była ona łagodna....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Do jakiego lekarza udać się z bólem brzucha, co może być przyczyną?
Od jakiegoś czasu boli mnie brzuch, mam nudności. Uczucie jakby niestrawności w brzuchu. Po posiłku robi mi się niedobrze, bierze mnie na wymioty. Mało jem, i chudnę. Ważę 63 kg przy wzroście 188 cm. Mam niedowagę, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie. Cierpię na schizofrenie prosta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Podane parametry wskazują na niedowagę. Jeśli spadek masy ciała miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy to niezbędne jest badanie fizykne, badania laboratoryjne i być może diagnostyka endoskopowa (gastroskopia). Koniecznie proszę w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego gdyż wstępna diagnostyka i ew. leczenie (również zlecenie ewentualnej gastroskopii) jest jak najbardziej w zakresie jego kompetencji.
Co zrobić, żeby nie bolały mnie nogi i dół pleców podczas spacerów?
 Mam 24 lata i przez depresję mam mało ruchu, mam też nadwagę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wskazana wizyta lekarska stacjonarnie.
Czy takie spadki energii są normalne?
Wykonuję regularnie badania krwi — ostatnie miałam pod sam koniec sierpnia i jedyne co mi wyszło to leciutko obniżony poziom cukru i po prostu mam zalecone częściej jeść posiłki, bo mam zbyt długie przerwy jednak często mam spadki energii, jestem zmęczona bez powodu i raz na jakiś czas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być przyczyną mojej nadwagi?
Szukam przyczyny tego, że nie mogę schudnąć. Mam 39 lat  175 cm wzrostu i 15 kg nadwadi, zrobiłabym wszystko, żeby schudnąć, ale nie mogę. Miałam nadczynność tarczycy z haschimoto (miałam również nadwagę) teraz wyniki tarczycowe mam idealne i moja endokrynolog powiedziała, że nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Żołądek kaskadowy - jak go wyleczyć?
Jak leczy się żołądek kaskadowy? Lekarz stwierdził, że przez 5 lat nie mogę się objadać? Proszę o poradę jak się odżywiać.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy w pojemniku z żywnością mógł się wytworzyć jad kiełbasiany?
W czwartek wieczorem (13.09) przyszedł katering kubełkowy o godzinie około 20, jedzenie wyglądało normalnie, wstawiłem do lodówki. (Termin ważności był do 15.09). W niedzielę dnia 17.09 zauważyłem, że pudełko z jedzeniem bardzo mocno napuchło. Dnia następnego w poniedziałek wyjąłem potrawę...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z firmą kateringową.
Jak prawidłowo liczyć wartości odżywcze?
Jak liczyć wartości odżywcze (białko, tłuszcz, węglowodany, kcal) w pożywieniu po obróbce termicznej (np. mięso, warzywa, kasze, ryż, makaron)? Czy liczyć wagę i wartości dla surowego produktu, czy dla produktu po obórce termicznej (np. dla kaszy, mięsa)? 
Elżbieta Dziadowicz
dietetyk
Umów wizytę
Z reguły liczy się wartość odżywczą dla surowego produktu przed obróbką. Wyjątek stanowią produkty przy których w tabeli wartości odżywczych jest napisane, iż produkt jest ugotowany.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Czy branie kreatyny w moim przypadku jest szkodliwe?
Mam jedną nerkę, która jest co prawda zdrowa. Zacząłem ćwiczyć sport siłowy i chciałbym zacząć brać kreatynę, aby polepszyć swoje efekty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Dieta przy kaskadzie żołądka.
Mam kaskadę żołądka. Są jakieś zalecenia dotyczące diety i czy jest jakaś pozycja, która przyspieszy opróżnianie żołądka (chodzi o zginanie)?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Czy z powodu niedowagi grożą mi konsekwencje zdrowotne?
Od dziecka mam niedowagę i mało jem. Obecnie mam 33 lata i niedowagę (173 cm i 48 kg). Nie jestem w stanie przytyć do prawidłowej wagi. Wyniki krwi oraz hormonalne są prawidłowe, czuję się też dobrze.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie