1. Artykuły
  2. Post przerywany. Jak go stosować?

Post przerywany. Jak go stosować?

Jak stracić kilogramy? Jak zadbać o formę? Co proponuje dietetyk? - to najczęstsze pytania, jakie padają w gabinecie eksperta żywienia. Pojawiają się też pomysły pacjentów: drastyczne ograniczenie kaloryczności zjadanych posiłków, zmniejszenie porcji, a coraz częściej też post. O tym, czym jest i jak się go stosuje, opowiada dietetyczka Marta Pawelec.

Post przerywany. Jak go stosować? Post przerywany. Jak go stosować?
Spis treści
Post przerywany. Co to takiego? Co jemy, stosując post przerywany? Post przerywany. Ile trwa okienko żywieniowe? Metoda TRF. Na czym polega? Metoda ADF. Na czym polega? Kto powinien stosować post przerywany? Kto nie może stosować postu przerywanego? Post przerywany. Jedzmy rozsądnie Wady i zalety postu przerywanego

Post przerywany. Co to takiego?

 

Post przerywany inaczej IF (intermittent fasting) to model żywieniowy oparty o stosowanie postów, czyli powstrzymywania się od jedzenia  pewnym określonym czasie.

 

Przerwa w spożywaniu posiłków trwa najczęściej od 14 do 18 godzin, ale tak naprawdę istnieje wiele różnych sposobów na wdrożenie postu przerywanego. Zwolennicy tej metody sugerują, że taki model żywieniowy przyspiesza nasze procesy metaboliczne, dzięki czemu szybciej chudniemy, jesteśmy zdrowsi i czujemy się lepiej, niż jedząc  tradycyjnie 5 posiłków dziennie - wyjaśnia Marta Pawelec.

 

Czytelnicy portalu HaloDoctor niejednokrotnie dopytują czy prawdą jest, że decydując się na taki post, nie trzeba trzymać żadnej diety, że można jeść wszystko. Czy to prawda? Nie do końca - przekonuje dietetyczka, i tłumaczy:

 

Pamiętajmy jednak, że dieta to nic innego jak styl  życia, świadome wybory żywieniowe. Wszystko, co jemy jest dietą – dieta może być dobra, dieta może być równie dobrze zła. My jako społeczeństwo mylnie postrzegamy słowo dieta jako pewne restrykcje, z góry narzucone normy co do jedzenia.

 

I dodaje:

 

Zwolennicy postu bardzo często podkreślają, że IF to nie dieta. I mają rację. Tyle że w praktyce nie oznacza to, że mogą jeść wszystko bez umiaru, a jedyne co powinni robić to trzymać się godzin spożywania posiłków i godzin postu. Takie nastawienie nie przyniesie z pewnością zbyt dużych efektów.

 

arrow Wigilia w domu dietetyka: przepis na święta bez zbędnych kilogramów
arrow Celiakia. Kiedy rezygnacja z glutenu to konieczność
arrow Detoksykacja organizmu. Czy warto? Dietetyk: postaw na coś innego
arrow Jaką rolę w diecie odgrywa herbata? Ważną - odpowiada dietetyk
arrow Dieta onkologiczna. Co jeść i pić, gdy organizm walczy z nowotworem?
arrow Dieta na miesiączkę. Te produkty wzmagają dolegliwości

Co jemy, stosując post przerywany?

 

Jak się okazuje dieta to pewne nawyki żywieniowe, to styl odżywiania i odpowiedzialność za wybory, jakich dokonujemy:

 

Swoim pacjentom  bardzo często uświadamiam, że będąc  pod  moją opieką, także mogą jeść wszystko, ale z umiarem. Wszystko może być trucizną i nic może nie być trucizną – wszystko zależy od dawki. Dlatego decydując się na zmianę nawyków żywieniowych – czy to przy standardowym modelu żywieniowym, czy przy poście należy mieć na uwadze, że żywność powinna być pełnowartościowa, jak najmniej przetworzona - tłumaczy Marta Pawelec.

 

Co to oznacza? Jeśli podczas postu będziemy spożywać tylko węglowodany proste, na przykład zdecydujemy  się na jedzenie wyłącznie słodyczy, to będziemy co chwilę głodni. Nie przetrwamy całego cyklu, gdyż nasze jelita nie otrzymają wszystkich wartości odżywczych, a wówczas leptyna „nie poinformuje” naszego mózgu, że czas odciąć apetyt.

 

Dodatkowo przy żywności wysokoprzetworzonej istnieje ryzyko, że zjemy zwyczajnie zbyt dużo kalorii, a pamiętajmy, że odchudza jedynie deficyt kaloryczny. Zatem jeśli zjemy przykładowo 5 tysięcy kalorii w naszym oknie, a potrzebujemy tylko 2 tysięcy kalorii, to efekty będą odwrotne niż zamierzone - uszczegóławia ekspertka.

 

Pamiętajmy także, że podczas odchudzania bardzo ważna jest także wrażliwość insulinowa – dlatego w każdym modelu żywieniowym  nasze posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, składające się z produktów o niższym indeksie glikemicznym. Dotyczy to także postu  przerywanego.

 

Post przerywany. Ile trwa okienko żywieniowe?

 

Jak należy sprawnie i efektywnie przeprowadzić taki post? Jak się okazuje, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi:

 

Najczęstsza metoda zakłada 8 godzinne okno żywieniowe na przykład od 10.00 do 18.00 i 16 godzin postu. Coraz częściej spotykam się również z modelem 10/14. Są jednak osoby, które preferują zasadę iż 5 dni jedzą normalnie, a 2 dni poszczą. W moim odczuciu lepszą opcją jest spożywanie posiłków codziennie z odpowiednio zaplanowanym postem, niż opcja rezygnacji z posiłków na 2 dni - dodaje Marta Pawelec.

 

Metoda TRF. Na czym polega?

 

Metoda żywieniowa time-restricted feeding (TRF) opiera się na założeniu, że posty rozdzielane są przez regularnie stosowane okienka żywieniowe. Najczęściej wybieraną propozycją jest forma, w której 14 godzin pościmy, a kolejne 10 traktujemy jako czas spożywania posiłków. W dłuższej perspektywie możemy zdecydować się na wydłużenie postu.

 

Co ważne w poście należy pić, ale powinniśmy zdecydować się na napoje niskokaloryczne i pozbawione tłuszczu.

 

Metoda ADF. Na czym polega?

 

Post rozdzielany czasem przyjmowania posiłków, ale rozłożony w dobach nazywamy metodą alternate day fasting (ADF). Polega on na znacznym ograniczeniu posiłków podczas doby, nawet do 20% dziennego zapotrzebowania, by w kolejnej dobie lub dwóch jeść normalnie. Ważne, by pamiętać, że nie zaleca się prowadzenia głodówki. Początkujący w tym modelu mogą wybrać proporcje dwóch dni, w których normalnie przyjmujemy posiłki i jednego dnia postu.

 

Kto powinien stosować post przerywany?

 

Jak wyjaśnia dietetyczka, post przerywany na pewno będzie odpowiedni dla osób, które zwyczajnie nie mają czasu na jedzenie. Bardzo często nie jedzą śniadań, nie mają czasu  na spożywanie posiłków regularnie. Zatem taka opcja będzie dla nich świetnym  rozwiązaniem.

 

Kto nie może stosować postu przerywanego?

 

Jak się okazuje post przerywany, nie jest dla wszystkich. Jest wiele przeciwwskazań, które powinniśmy uwzględnić, zanim zdecydujemy się na post przerywany.

 

Z tej propozycji na pewno nie mogą skorzystać kobiety w ciąży i karmiące. Ten model żywienia nie jest także polecany osobom chorującym na cukrzycę, z zaburzoną gospodarką hormonalną czy z zaburzeniami odżywiania - precyzuje Marta Pawelec.

 

Post ten nie będzie również odpowiedni dla osób cierpiących na choroby nerek i wątroby. Odradza się to także osobom pracującym ciężko fizycznie oraz osobom  uprawiającym wyczynowo sport, choćby ze względu na brak możliwości wprowadzenia posiłków około treningowych, w sytuacji, gdy treningi odbywają się podczas postu, a nie w oknie żywieniowym.

 

Post przerywany. Jedzmy rozsądnie

 

Decydując się na post przerywany, powinniśmy zadbać przede wszystkim o odpowiednio zbilansowany jadłospis.

 

Należy zadbać o prawidłową podaż wartości odżywczych, zachować odpowiedni deficyt kaloryczny, mimo iż wiele osób twierdzi, iż w tym przypadku nie trzeba tego robić. Pamiętajmy, że jeśli będziemy prowadzić  post przez 12 czy 16 godzin, po to, by zakończyć go wysokokaloryczną, przetworzoną ucztą zwieńczoną alkoholem – to efektów nie ma się co spodziewać. Jak w każdym modelu żywieniowym – zaleca się rozsądek - podkreśla nasza ekspertka.

 

Warto także okresowo sprawdzić poziom cukru podczas trzymania się zasad postu – po to, by uniknąć wysokich skoków glukozy we krwi i zapobiegać jego dużym spadkom, także tym  zahaczającym o hipoglikemie.

 

Przed rozpoczęciem takiej diety warto wykonać podstawowe badania krwi: glukozę, insulinę, panel tarczycowy, a także skonsultować się z dietetykiem, który oceni, na ile ten model żywieniowy będzie bezpieczny dla naszego zdrowia i skutecznie przeprowadzi nas przez cały proces - konkluduje.

 

Wady i zalety postu przerywanego

 

Zalety to na pewno mniejsza ilość czasu spędzana przy gotowaniu. Nie musimy martwić się o posiłki w ciągu dnia. Podczas okna żywieniowego bardzo często czujemy się nasyceni i na pewno nie jesteśmy głodni.

 

Dodatkowo dłuższe przerwy w niejedzeniu faktycznie powodują, że organizm musi czerpać energię z tłuszczu, gdyż nie dostaje jej z pożywienia w sposób regularny - zaznacza ekspertka.

 

Wadą może być długi czas pozostawania bez jedzenia, wiele osób nie potrafi wytrwać bez podjadania, zwłaszcza tego  wieczornego.

 

Ten model żywieniowy wymaga także silnej woli i trzymania się założeń postu praktycznie w 100% co może powodować trudności zwłaszcza na początku. Istnieje także ryzyko zaburzeń glikemicznych, zwłaszcza u osób o zaburzonej gospodarce hormonalnej, które nie wykonały badań przed rozpoczęciem postu - przestrzega Marta Pawelec.

Marta Pawelec dietetyk, psychodietetyk 5.00 / 11 opinii artykuły 18 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Gabinet dietetyczny prowadzi od 2018. Na swoim koncie ma szkolenia i kursy w charakterze instruktora dietetyki i suplementacji.
 Absolwentka studiów na kierunku dietetyki oraz studiów podyplomowych na kierunku dietetyki i psychologii zdrowia.
 Ponadto ukończyła pedagogikę na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie (wydział w Szczecinie).
 - Ukończone kierunki pozwalają mi spojrzeć na pacjenta holistycznie, łączyć wiedzę o żywieniu człowieka z elementami psychologii, emocji. Studia pedagogiczna natomiast pozwalają mi na pracę z dziećmi – mówi o sobie.
 Prowadzi prywatny gabinet dietetyczny, współpracuje także z Centrum medyczno-Rehabilitacyjnym Remedica w Koszalinie. Od grudnia 2021 roku jest także dietetykiem klinicznym w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie (przy Szpitalu Onkologicznym).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy dietetyk kliniczny to dobry wybór?
Dzień dobry. Potrzebuję informacji do kogo się zwrócić o pomoc w ustaleniu diety przy trombofilii wrodzonej, kamicy nerkowej i insulinooporności. Produkty, które wyczytuje w internecie - wzajemnie się wykluczają. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy to skonsultować ze specjalistami prowadzącymi leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Konsultacja u dietetyka klinicznego jak najbardziej wskazana. Dodatkowo-zawsze proszę pamiętać o informowaniu każdego z lekarzy, do których zgłasza się Pani, o informowaniu o wszystkich schorzeniach i stosowanych lekach, wówczas każdy z lekarzy prowadzących Panią będzie w zaleceniach uwzględniał powyższe.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Jestem dietetykiem klinicznym i pomagam podopiecznym zmagającym się z takimi schorzeniami. Serdecznie zapraszam na konsultacje. Pozdrawiam, mgr Żaneta Petryka
Czy istnieją jakieś hormony, czy leki, które mogę brać? 
Od września 2023 zmagam się z zaburzeniami odżywiania. Także we wrześniu straciłam miesiączkę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana kompleksowa opieka lekarska -m.in dietetyk/psychodietetyk, a także stacjonarna kontrola ginekologiczna.
Czy żeby dostać leki muszę robić posiew kału i jamy ustnej? 
Mam zdiagnozowana Kandynoze układu pokarmowego. Źle się czuję na diecie od dietetyka, moje objawy to biały nalot na języku, pieczenie języka, gazy, odbijanie, wzdęcia, suchość w ustach. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Na jakiej podstawie została postawiona diagnoza ? Kto ją postawił ?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Czy są jakieś hormony do przyjmowania w tej sytuacji? Czy rozwiązaniem jest tylko zwiększenie kalorii?
Od września tamtego roku nie miesiączkuje, ponieważ choruje na zaburzenia odżywiania. Teraz ważę 39 kg przy 160 wzroście. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta stacjonarna u lekarza.
Proszę o poradę co dalej robić.
Od dłuższego czasu mam problemy z żołądkiem. Dodam, że wyszłam z zaburzeń odżywiania, lecz choroba odzywa się. Przez dolegliwości waga zaczęła spadać, jestem pod kontrolą dietetyka. Opisze swoje objawy: Po każdym nawet niedużym posiłku brzuch jak balon, czuje się ociężała. Cokolwiek zjem, kończy...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Poza opieką dietetyka-wskazana konsultacja gastrologiczna (niezbędne wykonanie badań dodatkowych, na które lekarz skieruje Panią po zapoznaniu się z pełną historią choroby, wynikami dotychczasowych badań, a także po zbadaniu Pani).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta gastroenterologiczna.
Jakie badania mogę samodzielnie wykonać?
Od kilku lat mam CRP w okolicy 15-30 oraz OB 20-50. Cały czas jestem przemęczona, często łapię infekcje. W morfologii zawsze mam podwyższone leukocyty (minimalnie powyżej normy). Mam dość sporą nadwagę i mimo diet, ćwiczeń cały czas utrzymuje się ta sama waga. Lekarz internista powiedział, że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być powodem takiego stanu nagłego?
Uczucie pełności po bardzo małym posiłku. Dodam jeszcze, że jestem przeziębiona. W ciągu 4 dni schudłam około 4 kg. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
zalecana wizyta stacjonarna z badaniem
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, wykonanie szczegółowych badań oraz wizyta u dietetyka.
Czy tabletki antydepresyjne mogą powodować zwiększenie kaloryczności posiłków?
Na tabletkach przytyłam 40 kilo, bez zmiany diety ani stylu życia. Wiem, że im wyższa dawka leku, tym więcej tyje. Pomimo stosowania diety, diety pudełkowej oraz wysiłku fizycznym. Mój stan z dnia na dzień jest gorszy do tego stopnia, że moje BMI wynosi 40. Jestem wykończona, a...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Leki nie mają wpływu na kaloryczność posiłków. Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym - być może zasadna będzie zmiana leków.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam dodatkowo konsultację w poradni endokrynologicznej.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proponował bym konsultacje z lekarzem psychiatra który dobrać może inne leki antydepresyjne potwierdzając konieczność leczenia a jednocześnie mogące odwrócić obecna tendencję
Czy zjedzenie czekoladek kilka dni po upływie terminu ważności może się jakoś odbić na moim zdrowiu?
Czekoladki miały taki delikatny biały nalot, ale w smaku były w porządku.
Najprawdopodobniej nie dojdzie do żadnych powikłań, proszę obserwować swoje ciało oraz stolec. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Jeżeli były przechowywane w/g zaleceń to raczej nie.
Czy przy kontrolowaniu spożywanych kalorii tabletki nie mają dużo wspólnego z tyciem?
Lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Przed rozpoczęciem ich brania niepokój wywołują u mnie komentarze dotyczące przybierania na wadze po tabletkach. Mam pytanie czy to prawda, że po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Są różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych z mniejszym lub większym potencjałem do zaburzeń łaknienia . Szczegóły zawsze należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym .
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Obawy dotyczące zmian w wadze po rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych są dość powszechne. Jednakże, kwestia wpływu antykoncepcji hormonalnej na masę ciała jest złożona i może się różnić w zależności od indywidualnych reakcji organizmu. Niektóre badania i opinie pacjentek sugerują, że mogą wystąpić niewielkie zmiany w wadze po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Może to być spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie lub zmianami w apetycie. Jednakże, inne badania nie wykazały silnego związku między stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a przybieraniem na wadze. Ważne jest, aby pamiętać, że reakcje na leki są bardzo indywidualne. Niektóre kobiety mogą zauważyć niewielkie zmiany w wadze, podczas gdy inne nie zauważą żadnych zmian. Niezależnie od stosowania antykoncepcji, utrzymanie zbilansowanej diety i regularna aktywność fizyczna są kluczowe dla zachowania zdrowej wagi i ogólnego dobrego samopoczucia. Monitorowanie jakichkolwiek zmian w organizmie po rozpoczęciu antykoncepcji, w tym zmian w wadze, może pomóc w zrozumieniu, jak organizm na nią reaguje. Jeśli obawia się Pani zmian w wadze lub jakichkolwiek innych skutków ubocznych, ważne jest, aby omówić te obawy z lekarzem. Lekarz może doradzić w kwestii zarządzania potencjalnymi skutkami ubocznymi lub zaproponować alternatywną metodę antykoncepcji, jeśli ta będzie powodować niepożądane efekty. Pamiętać proszę, że wybór metody antykoncepcyjnej powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb i sytuacji. Regularne konsultacje z lekarzem są ważne dla bezpiecznego i skutecznego stosowania antykoncepcji.
Alkohol, a ashwaganda.
Mam pytanie odnośnie ashwagandy. Zacząłem dopiero wczoraj, wiem ze efekty na zdrowiu psychicznym powinienem zobaczyć dopiero po 1-3 tygodni, ale nasuwa mi się pytanie, czy jeśli w sylwestra się napije to czy będę musiał dłużej czekać na efekty? Bo alkohol działa przeciwnie do ashwagandy z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Co robić w takiej sytuacji? Bardzo się stresuje.
Od tygodnia biorę ashwagande, dziś przeczytałam, że należy zachować odstęp 4 godzin pomiędzy ashwaganda a tabletkami antykoncepcyjnymi. Przez ten tygodniowy okres brałam ashwagande w bardzo krótkim odstępie czasu od tabletek antykoncepcyjnych. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, zrozumiałe jest, że sytuacja ta może wywoływać stres. Ashwagandha to popularny suplement diety, który jest stosowany w celu zmniejszenia stresu i poprawy ogólnego samopoczucia. Chociaż jest to naturalny środek, podobnie jak w przypadku innych suplementów, może ona wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym z tabletkami antykoncepcyjnymi. Jeśli chodzi o konieczność zachowania określonego odstępu czasu między przyjęciem ashwagandhy a tabletkami antykoncepcyjnymi, informacja ta może być związana z potencjalnym wpływem suplementu na wchłanianie lub metabolizm leków. Warto jednak pamiętać, że stopień i znaczenie takiej interakcji może być różny w zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu oraz specyficznych właściwości używanego preparatu antykoncepcyjnego i suplementu. Jeśli ma Pani obawy dotyczące skuteczności antykoncepcji w wyniku tej potencjalnej interakcji, warto rozważyć stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia (np. prezerwatyw) do czasu wyjaśnienia sytuacji. Proszę pamiętać, że dbanie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze, a uzyskanie profesjonalnej porady medycznej pomoże rozwiać Pani wątpliwości i zapewnić spokój ducha.
Nagła potrzeba zjedzenia czegokolwiek - czym może być spowodowana?
Chciałabym wiedzieć, co może być tego przyczyną: mianowicie za każdym razem gdy budzę się w nocy bądź też zdarzy mi się uciąć sobie drzemkę w dzień (czasem tylko 10-15 minut), po obudzeniu czuje ogromną potrzebę zjedzenia czegokolwiek. Nie muszą ta być słodycze, ale cokolwiek i nie umiem nad...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, szukałbym przyczyny Pani objawów w nagłym spadku poziomu glukozy. Radziłbym wykokanie badań w kierunku poziomu glukozy, insuliny, glukagonu. Również polecam mieć w domu glukometr i notować poziom cukru w takich przypadkach. Po kilku tygodniach obserwacji polecam z notatkami zapisać się na wizytę do lekarza medycyny rodzinnej. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Zalecana szczegółowa diagnostyka oraz wizyta u dietetyka. Prawdopodobnie występują problemy z gospodarką węglowodanową. Pozdrawiam, mgr Żaneta Petryka
Czy składniki zawarte w tym suplemencie mogą zaburzyć działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Od ponad roku stosuję tabletki antykoncepcyjne. Chciałabym poszerzyć swoją dietę o suplement. Dzienna porcja to 3 kapsułki, które zawierają: L-karnityna 300mg ekstrakt z gorzkiej pomarańczy 300mg ekstrakt z zielonej herbaty 200mg EGCG 90mg kofeina 200mg ekstrakt z garcinia cambogia 150mg...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Stosowanie suplementów diety w połączeniu z antykoncepcją hormonalną może budzić obawy co do potencjalnych interakcji. W przypadku składników wymienionych w suplemencie, większość z nich, jak L-karnityna, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, zielonej herbaty, garcinia cambogia, L-tyrozyna, pieprz cayenne, piperyna czy chrom, nie jest znana z bezpośredniego wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednakże, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy może wpływać na metabolizm leków w organizmie ze względu na obecność synefryny, podobnie kofeina może wpływać na szybkość metabolizmu różnych substancji, w tym potencjalnie hormonów antykoncepcyjnych. Kluczową kwestią jest zrozumienie, że nawet jeśli większość składników suplementów nie reaguje bezpośrednio z hormonami antykoncepcyjnymi, to zawsze istnieje potencjalne ryzyko wpływu na metabolizm i ogólny stan zdrowia, który pośrednio może wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. Przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek suplementu diety w połączeniu z antykoncepcją hormonalną, zalecane jest konsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Specjaliści mogą ocenić potencjalne ryzyko interakcji i doradzić, czy dany suplement jest bezpieczny do stosowania w Pani przypadku, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby zdrowotne oraz specyfikę stosowanej antykoncepcji. Pamiętać proszę, że najlepszym podejściem jest zachowanie ostrożności i nie łączenie antykoncepcji z suplementami, jeśli nie ma takiej bezwzględnej konieczności, szczególnie w przypadku suplementów zawierających składniki mogące wpływać na metabolizm leków. Czy są jeszcze jakieś inne pytania czy wątpliwości, które mogę dla Pani wyjaśnić? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Do jakiego specjalisty mam się jeszcze udać? Jakie badania wykonać?
Jak twierdzą lekarze, jestem rzadkim przypadkiem w Polsce. Mam 20 lat, wszystko trwa 2 lata, mężczyzna. U jakich lekarzy, specjalistów byłem: - endokrynolog - hepatolog - gastrolog - dietetyk kliniczny - rodzinny - urolog. Żaden nie może mnie zdiagnozować. Objawy: Gazy śmierdzące dużo w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podane zostało wiele objawów nie mających zapewne ze sobą związku.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę