1. Artykuły
  2. Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj

Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj

Dzieci mogą zacząć wykazywać gotowość do odpieluchowania w wieku 18-24 miesięcy i wtedy mniej więcej można zaczynać. - Warto jednak podkreślić rolę rodzica jako eksperta od swojego dziecka i mieć na uwadze, że nie wszystkie dzieci będą gotowe w jednakowym czasie - przekonuje psycholog dziecięcy, Agata Otoka. Jakie są zatem sygnały gotowości malucha do odpieluchowania i jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika lub toalety?

Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj
Spis treści
Oznaki gotowości dziecka do odpieluchowania Zbyt wczesne odpieluchowanie. Dlaczego nie warto się śpieszyć? Nauka korzystania z nocnika lub toalety. Daj dziecku czas Odpieluchowanie dziecka. Psycholog o tym jakich błędów unikać Odpieluchowanie dziecka. To może pomóc

Oznaki gotowości dziecka do odpieluchowania

 

Aktualna średnia wieku, w jakim rozpoczynamy proces odpieluchowania, to 21-36 miesięcy (warto jednak zaznaczyć, że około 40-60% trzylatków jest odpieluchowanych).

 

Nowsze badania sugerują, że intensywny trening toaletowy nie przynosi zamierzonego sukcesu przed 27 miesiącem życia. Opanowanie umiejętności rozwojowych wymaganych do treningu toaletowego następuje zazwyczaj po 24 miesiącu życia - zauważa nasza specjalistka, Agata Otoka.

 

Gotowość psychofizyczną do odpieluchowania dziecko osiąga pomiędzy 18 miesiącem życia a 5 rokiem życia.

 

To bardzo skomplikowane procesy – dziecko powinno opanować kontrolę mięśni cewki moczowej i zwieracza odbytu. Musi być gotowe neurobiologicznie do odbierania i interpretowania sygnałów płynących z jego ciała - przyznaje psycholog.

 

Co ważne:

  • odpieluchowanie dzienne jest niezależne od nocnego – dziecko może korzystać z toalety w dzień, w nocy korzystać z pieluchy,
  • mikcja jest niezależna od defekacji – dziecko może korzystać z toalety podczas oddawania moczu, a defekacja może być z użyciem pieluchy.

 

Najczęściej mówi się o takich sygnałach gotowości:

 

  • dziecko prosi o korzystanie z nocnika (chce siadać na nocnik) lub noszenie bielizny,
  • potrafi zakładać / zdejmować ubrania,
  • wykazuje niezależność i używa słowa "nie",
  • wyraża zainteresowanie toaletą, naśladuje rodziców, podąża za rodzicem do łazienki,
  • zwiększona pojemność pęcherza - ma regularne i przewidywalne wypróżnienia,
  • dziecko stabilnie siedzi, wstaje i chodzi,
  • jest w stanie podążać za prostymi instrukcjami,
  • czuje dyskomfort z powodu brudnej pieluchy i chce wymienić pieluszkę,
  • pieluszka jest sucha przez 2 godziny – są wyraźne przerwy w wypróżnieniach ,
  • za pomocą mimiki twarzy, ruchów (np. zaciskanie nóg) lub słów wskazuje na potrzebę oddania moczu lub wypróżnienia – komunikuje się z otoczeniem.
  • świadomość wypróżniania (dziecko wie, że robi siku lub kupę),
  • nieopóźniony rozwój psychomotoryczny.

 

Jak podkreśla nasza ekspertka, należy pamiętać, że w przypadku niechęci do nocnika, uciekaniu od nocnika i negatywnym nastawieniu nie możemy mówić o pojawieniu się gotowości.

 

Trzymanie dziecka na siłę na nocniku jest naruszeniem jego granic! Dodatkowo dziecko powinno być zdrowe oraz powinno czuć się bezpiecznie w procesie zmiany (lepiej odsunąć cały proces w sytuacji przeprowadzki, pojawienia się rodzeństwa itp.) - dopowiada Agata Otoka.

 

arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Dysleksja rozwojowa. Wczesne rozpoznanie daje szanse

Zbyt wczesne odpieluchowanie. Dlaczego nie warto się śpieszyć?

 

Czym mogą skutkować próby zbyt wczesnego odpieluchowania dziecka? Nasza ekspertka odpowiada:

 

Warto zaznaczyć, że im wcześniej zaczniemy, tym dłużej może trwać cały proces odpieluchowania, a co za tym idzie – może pojawić się zmęczenie, frustracja, więcej presji i niezadowolenia kierowanych w stosunku do dziecka, a to może już nieść za sobą pewne negatywne konsekwencje.

 

I jak dodaje:

 

Rozpoczęcie intensywnego treningu czystości przed 27 miesiącem nie wpływa na wcześniejsze ukończenie całego procesu nauki, w związku z tym nie warto się spieszyć.

 

Nie bez znaczenie wydają się być również opinie fizjoterapeutów w sprawie zbyt wczesnego odpieluchowania, którzy podkreślają, że zwieracz zewnętrzny odbytu dojrzewa do pełnej sprawności dopiero w wieku 2,5 lat. Im wcześniej podejmuje się próby odpieluchowania, tym większe chroniczne napięcie dna miednicy u osoby dorosłej, co skutkuje wieloma negatywnymi skutkami w życiu dorosłym.

 

Nauka korzystania z nocnika lub toalety. Daj dziecku czas

 

Aktualnie w nauce korzystania z toalety najczęściej stosuje się podejście Brazeltona, które charakteryzuje się tym, że jest zorientowane na dziecko.

 

Metoda ta skupia się na obserwowaniu u dziecka powyższych oznak gotowości do odpieluchowania. Dzieci zaczną korzystać z toalety, kiedy będą na to gotowe - zwraca uwagę nasza ekspertka.

 

Kroki metody zorientowanej na dziecko:

  1. Zaznajamiamy dziecko z nocnikiem. Pokazujemy, pozwalamy się nim bawić, siadać na nim – kilka tygodni.
  2. Podczas kolejnego etapu dziecko siada na nocnik z gołą pupą. Oczywiście nie zmuszamy dziecka, obserwujemy jego reakcje.
  3. Gdy zauważymy, że dziecko zrobiło kupę do pieluchy to przekładamy ją do nocnika, żeby dziecko zrozumiało to powiązanie.
  4. Pozwalamy na chodzenie bez pieluchy po domu. Zachęcamy do korzystania z toalety bez napięcia i stresu. Należy pamiętać, że nawet jak kilka razy uda się dziecko zrobić coś do toalety to mogą się pojawić „wpadki”, to zupełnie normalne.

 

Przede wszystkim nie poganiaj, nie popędzaj, daj dziecku czas, wyluzuj. Bądź przygotowany na wpadki, to normalne podczas nauki nowych umiejętności. Nie od razu Rzym zbudowano - podpowiada psycholog.

 

Amerykańska Akademia Pediatrii włącza elementy podejścia zorientowanego na dziecko do swoich wytycznych dotyczących szkolenia toaletowego.

 

Wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii dotyczące toalety (2000)

 

  • rozpocznij, gdy dziecko wykazuje oznaki gotowości,
  • chwal starania – stosuj zachęty „Na pewno nauczysz się korzystać z nocnika,
  • unikaj kar, zawstydzania lub siły,
  • spraw, by trening był czymś naturalnym i związany z pozytywnymi emocjami.

 

Gdy dziecko przejawia symptomy gotowości, to cały proces odpieluchowania powinien trwać ok. 3-6 miesięcy. Jeżeli po około 2 tygodniach nic się nie zmienia to lepiej jeszcze trochę poczekać na większą dojrzałość układu moczowego naszego dziecka. 

 

Odpieluchowanie dziecka. Psycholog o tym jakich błędów unikać

 

Zdaniem psycholog Agaty Otoki, w procesie odpieluchowania dziecka unikać należy nagród, naklejek motywacyjnych itp., gdyż mogą się one okazać ważniejsze niż nauka istotnych, społecznie akceptowanych zachowań.

 

Ponadto trening odpieluchowania często zbiega się ze zdolnością dziecka do mówienia „NIE”. Zamiast więc pytać dziecka „Czy chcesz skorzystać z toalety”, lepiej powiedzieć „Czas na nocnik”, a następnie zadziałać.

 

Możesz wziąć dziecko za rękę, zaprowadź do toalety, pomóż usiąść na nocniku, ty usiądź obok na toalecie – to zaspokaja potrzebę dziecka – bycia częścią wspólnoty. Nie należy również zbyt mocno nalegać na konkretne zachowanie – dziecko z dużą potrzebą autonomii może stawiać opór. Należy do tematu podchodzić spokojnie i uprzejmie - radzi psycholog.

 

I dodaje:

 

Nie należy koncentrować się tylko i wyłącznie na tematach związanych z toaletą. Ważna jest zabawa, uważność na dziecko. Pokazywanie dziecku, że jesteśmy spokojni o to, że któregoś dnia opanuje nową umiejętność. Warto przestać rozmawiać o treningu jako o problemie, o tym, że dziecko czegoś nie potrafi. Lepiej nazywać trening umiejętnością, której dziecko się uczy. Zamienić naukę w zabawę. Wspieraj budowanie kompetencji u dziecka – doceniaj je również w trakcie innych aktywności, proś o pomoc, angażuj w różne czynności – żeby czuło siłę i sprawczość. 

 

Jakich  błędów unikać:

 

  • ciągłego pytania, czy dziecko chce iść do toalety – dziecko powinno się nauczyć reagowania na własne potrzeby, to ono powinno wiedzieć, kiedy chce skorzystać z toalety – starajmy się podążać za dzieckiem,
  • odpieluchowania w atmosferze stresu, napięcia, pośpiechu, krzyku, presji np. ze strony przedszkola, zawstydzania, porównywania dziecka do innych dzieci.

 

Warto poruszyć tutaj ważną kwestię – pod względem prawnym dyskusyjna jest sprawa ustanowienia odpieluchowania jako kryterium rekrutacyjnego w przedszkolach.

 

Pobyt w przedszkolu jest prawem dziecka, zgodnym z prawem oświatowym (art. 31, p6). Jeżeli dziecko nie wykazuje gotowości do odpieluchowania można skonsultować taką sytuację z psychologiem dziecięcy. Odpieluchowanie na siłę, w atmosferze presji i pośpiechu może skutkować posikiwaniem, zaparciami nawykowymi, objawami stresu - podkreśla nasza ekspertka.

 

Odpieluchowanie dziecka. To może pomóc

 

Na koniec nasza ekspertka podpowiada jakie narzędzia mogą być pomocne w procesie odpieluchowania dziecka:

  • nocnik tradycyjny– nie powinniśmy nagradzać procesów fizjologicznych, jeżeli dziecko nie jest gotowe na pożegnanie pieluszki to nawet grający, śpiewający i tańczący nocnik w tym nie pomoże.
  • książeczki („Pucio chce siusiu, czyli pożegnanie pieluszki”,  „Tosia i Julek robią siku”) – należy pamiętać o podążaniu za dzieckiem, nie czytamy w kółko tych książek, tylko jeżeli dziecko ma na to ochotę.

 

 

 

Bibliografia:

Blum NJ, Taubman B, Nemeth N. Why is toilet training occurring at older ages? A study of factors associated with later training. The Journal of Pediatrics 2004

Toilet Training | AAFP

Schum TR, Kolb TM, McAuliffe TL, Simms MD, Under-hill RL, Lewis M. Sequential acquisition of toilet-training skills: a descriptive study of gender and age differences in normal children. Pediatrics. 2002

Szkolenie online „Zaparcia nawykowe i moczenie” – mgr Karla Orban

Relationship between age at initiation of toilet training and duration of training: a prospective study - PubMed (nih.gov)

O co chodzi z tym za wczesnym odpieluchowaniem dzieci  – Gabinet Fizjoterapii (fizjoterapeutakielce.pl)

Pozytywna dyscyplina. Pierwsze 3 lata życia, Nelsen J., Erwin Ch., Duffy R.A., Milanówek 2019

artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog dziecięcy, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła kurs podstawowy w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej, praktyk metody “Kids’ skills” oraz “Jestem z Ciebie dumny”. Pracuje głównie z dziećmi, młodzieżą i rodzinami, a także jako doradca rodzicielski. Wspiera rodziców w budowaniu pozytywnej relacji z dziećmi i pomaga dzieciom rozwijać odpowiednie dla swojego wieku kompetencje. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę