1. Artykuły
  2. Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj

Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj

Dzieci mogą zacząć wykazywać gotowość do odpieluchowania w wieku 18-24 miesięcy i wtedy mniej więcej można zaczynać. - Warto jednak podkreślić rolę rodzica jako eksperta od swojego dziecka i mieć na uwadze, że nie wszystkie dzieci będą gotowe w jednakowym czasie - przekonuje psycholog dziecięcy, Agata Otoka. Jakie są zatem sygnały gotowości malucha do odpieluchowania i jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika lub toalety?

Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj
Spis treści
Oznaki gotowości dziecka do odpieluchowania Zbyt wczesne odpieluchowanie. Dlaczego nie warto się śpieszyć? Nauka korzystania z nocnika lub toalety. Daj dziecku czas Odpieluchowanie dziecka. Psycholog o tym jakich błędów unikać Odpieluchowanie dziecka. To może pomóc

Oznaki gotowości dziecka do odpieluchowania

 

Aktualna średnia wieku, w jakim rozpoczynamy proces odpieluchowania, to 21-36 miesięcy (warto jednak zaznaczyć, że około 40-60% trzylatków jest odpieluchowanych).

 

Nowsze badania sugerują, że intensywny trening toaletowy nie przynosi zamierzonego sukcesu przed 27 miesiącem życia. Opanowanie umiejętności rozwojowych wymaganych do treningu toaletowego następuje zazwyczaj po 24 miesiącu życia - zauważa nasza specjalistka, Agata Otoka.

 

Gotowość psychofizyczną do odpieluchowania dziecko osiąga pomiędzy 18 miesiącem życia a 5 rokiem życia.

 

To bardzo skomplikowane procesy – dziecko powinno opanować kontrolę mięśni cewki moczowej i zwieracza odbytu. Musi być gotowe neurobiologicznie do odbierania i interpretowania sygnałów płynących z jego ciała - przyznaje psycholog.

 

Co ważne:

  • odpieluchowanie dzienne jest niezależne od nocnego – dziecko może korzystać z toalety w dzień, w nocy korzystać z pieluchy,
  • mikcja jest niezależna od defekacji – dziecko może korzystać z toalety podczas oddawania moczu, a defekacja może być z użyciem pieluchy.

 

Najczęściej mówi się o takich sygnałach gotowości:

 

  • dziecko prosi o korzystanie z nocnika (chce siadać na nocnik) lub noszenie bielizny,
  • potrafi zakładać / zdejmować ubrania,
  • wykazuje niezależność i używa słowa "nie",
  • wyraża zainteresowanie toaletą, naśladuje rodziców, podąża za rodzicem do łazienki,
  • zwiększona pojemność pęcherza - ma regularne i przewidywalne wypróżnienia,
  • dziecko stabilnie siedzi, wstaje i chodzi,
  • jest w stanie podążać za prostymi instrukcjami,
  • czuje dyskomfort z powodu brudnej pieluchy i chce wymienić pieluszkę,
  • pieluszka jest sucha przez 2 godziny – są wyraźne przerwy w wypróżnieniach ,
  • za pomocą mimiki twarzy, ruchów (np. zaciskanie nóg) lub słów wskazuje na potrzebę oddania moczu lub wypróżnienia – komunikuje się z otoczeniem.
  • świadomość wypróżniania (dziecko wie, że robi siku lub kupę),
  • nieopóźniony rozwój psychomotoryczny.

 

Jak podkreśla nasza ekspertka, należy pamiętać, że w przypadku niechęci do nocnika, uciekaniu od nocnika i negatywnym nastawieniu nie możemy mówić o pojawieniu się gotowości.

 

Trzymanie dziecka na siłę na nocniku jest naruszeniem jego granic! Dodatkowo dziecko powinno być zdrowe oraz powinno czuć się bezpiecznie w procesie zmiany (lepiej odsunąć cały proces w sytuacji przeprowadzki, pojawienia się rodzeństwa itp.) - dopowiada Agata Otoka.

 

arrow Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka
arrow Lęk separacyjny. Kiedy każda rozłąka z rodzicem jest końcem świata
arrow Dysleksja rozwojowa. Wczesne rozpoznanie daje szanse
arrow Zęby mleczne. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Zbyt wczesne odpieluchowanie. Dlaczego nie warto się śpieszyć?

 

Czym mogą skutkować próby zbyt wczesnego odpieluchowania dziecka? Nasza ekspertka odpowiada:

 

Warto zaznaczyć, że im wcześniej zaczniemy, tym dłużej może trwać cały proces odpieluchowania, a co za tym idzie – może pojawić się zmęczenie, frustracja, więcej presji i niezadowolenia kierowanych w stosunku do dziecka, a to może już nieść za sobą pewne negatywne konsekwencje.

 

I jak dodaje:

 

Rozpoczęcie intensywnego treningu czystości przed 27 miesiącem nie wpływa na wcześniejsze ukończenie całego procesu nauki, w związku z tym nie warto się spieszyć.

 

Nie bez znaczenie wydają się być również opinie fizjoterapeutów w sprawie zbyt wczesnego odpieluchowania, którzy podkreślają, że zwieracz zewnętrzny odbytu dojrzewa do pełnej sprawności dopiero w wieku 2,5 lat. Im wcześniej podejmuje się próby odpieluchowania, tym większe chroniczne napięcie dna miednicy u osoby dorosłej, co skutkuje wieloma negatywnymi skutkami w życiu dorosłym.

 

Nauka korzystania z nocnika lub toalety. Daj dziecku czas

 

Aktualnie w nauce korzystania z toalety najczęściej stosuje się podejście Brazeltona, które charakteryzuje się tym, że jest zorientowane na dziecko.

 

Metoda ta skupia się na obserwowaniu u dziecka powyższych oznak gotowości do odpieluchowania. Dzieci zaczną korzystać z toalety, kiedy będą na to gotowe - zwraca uwagę nasza ekspertka.

 

Kroki metody zorientowanej na dziecko:

  1. Zaznajamiamy dziecko z nocnikiem. Pokazujemy, pozwalamy się nim bawić, siadać na nim – kilka tygodni.
  2. Podczas kolejnego etapu dziecko siada na nocnik z gołą pupą. Oczywiście nie zmuszamy dziecka, obserwujemy jego reakcje.
  3. Gdy zauważymy, że dziecko zrobiło kupę do pieluchy to przekładamy ją do nocnika, żeby dziecko zrozumiało to powiązanie.
  4. Pozwalamy na chodzenie bez pieluchy po domu. Zachęcamy do korzystania z toalety bez napięcia i stresu. Należy pamiętać, że nawet jak kilka razy uda się dziecko zrobić coś do toalety to mogą się pojawić „wpadki”, to zupełnie normalne.

 

Przede wszystkim nie poganiaj, nie popędzaj, daj dziecku czas, wyluzuj. Bądź przygotowany na wpadki, to normalne podczas nauki nowych umiejętności. Nie od razu Rzym zbudowano - podpowiada psycholog.

 

Amerykańska Akademia Pediatrii włącza elementy podejścia zorientowanego na dziecko do swoich wytycznych dotyczących szkolenia toaletowego.

 

Wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii dotyczące toalety (2000)

 

  • rozpocznij, gdy dziecko wykazuje oznaki gotowości,
  • chwal starania – stosuj zachęty „Na pewno nauczysz się korzystać z nocnika,
  • unikaj kar, zawstydzania lub siły,
  • spraw, by trening był czymś naturalnym i związany z pozytywnymi emocjami.

 

Gdy dziecko przejawia symptomy gotowości, to cały proces odpieluchowania powinien trwać ok. 3-6 miesięcy. Jeżeli po około 2 tygodniach nic się nie zmienia to lepiej jeszcze trochę poczekać na większą dojrzałość układu moczowego naszego dziecka. 

 

Odpieluchowanie dziecka. Psycholog o tym jakich błędów unikać

 

Zdaniem psycholog Agaty Otoki, w procesie odpieluchowania dziecka unikać należy nagród, naklejek motywacyjnych itp., gdyż mogą się one okazać ważniejsze niż nauka istotnych, społecznie akceptowanych zachowań.

 

Ponadto trening odpieluchowania często zbiega się ze zdolnością dziecka do mówienia „NIE”. Zamiast więc pytać dziecka „Czy chcesz skorzystać z toalety”, lepiej powiedzieć „Czas na nocnik”, a następnie zadziałać.

 

Możesz wziąć dziecko za rękę, zaprowadź do toalety, pomóż usiąść na nocniku, ty usiądź obok na toalecie – to zaspokaja potrzebę dziecka – bycia częścią wspólnoty. Nie należy również zbyt mocno nalegać na konkretne zachowanie – dziecko z dużą potrzebą autonomii może stawiać opór. Należy do tematu podchodzić spokojnie i uprzejmie - radzi psycholog.

 

I dodaje:

 

Nie należy koncentrować się tylko i wyłącznie na tematach związanych z toaletą. Ważna jest zabawa, uważność na dziecko. Pokazywanie dziecku, że jesteśmy spokojni o to, że któregoś dnia opanuje nową umiejętność. Warto przestać rozmawiać o treningu jako o problemie, o tym, że dziecko czegoś nie potrafi. Lepiej nazywać trening umiejętnością, której dziecko się uczy. Zamienić naukę w zabawę. Wspieraj budowanie kompetencji u dziecka – doceniaj je również w trakcie innych aktywności, proś o pomoc, angażuj w różne czynności – żeby czuło siłę i sprawczość. 

 

Jakich  błędów unikać:

 

  • ciągłego pytania, czy dziecko chce iść do toalety – dziecko powinno się nauczyć reagowania na własne potrzeby, to ono powinno wiedzieć, kiedy chce skorzystać z toalety – starajmy się podążać za dzieckiem,
  • odpieluchowania w atmosferze stresu, napięcia, pośpiechu, krzyku, presji np. ze strony przedszkola, zawstydzania, porównywania dziecka do innych dzieci.

 

Warto poruszyć tutaj ważną kwestię – pod względem prawnym dyskusyjna jest sprawa ustanowienia odpieluchowania jako kryterium rekrutacyjnego w przedszkolach.

 

Pobyt w przedszkolu jest prawem dziecka, zgodnym z prawem oświatowym (art. 31, p6). Jeżeli dziecko nie wykazuje gotowości do odpieluchowania można skonsultować taką sytuację z psychologiem dziecięcy. Odpieluchowanie na siłę, w atmosferze presji i pośpiechu może skutkować posikiwaniem, zaparciami nawykowymi, objawami stresu - podkreśla nasza ekspertka.

 

Odpieluchowanie dziecka. To może pomóc

 

Na koniec nasza ekspertka podpowiada jakie narzędzia mogą być pomocne w procesie odpieluchowania dziecka:

  • nocnik tradycyjny– nie powinniśmy nagradzać procesów fizjologicznych, jeżeli dziecko nie jest gotowe na pożegnanie pieluszki to nawet grający, śpiewający i tańczący nocnik w tym nie pomoże.
  • książeczki („Pucio chce siusiu, czyli pożegnanie pieluszki”,  „Tosia i Julek robią siku”) – należy pamiętać o podążaniu za dzieckiem, nie czytamy w kółko tych książek, tylko jeżeli dziecko ma na to ochotę.

 

 

 

Bibliografia:

Blum NJ, Taubman B, Nemeth N. Why is toilet training occurring at older ages? A study of factors associated with later training. The Journal of Pediatrics 2004

Toilet Training | AAFP

Schum TR, Kolb TM, McAuliffe TL, Simms MD, Under-hill RL, Lewis M. Sequential acquisition of toilet-training skills: a descriptive study of gender and age differences in normal children. Pediatrics. 2002

Szkolenie online „Zaparcia nawykowe i moczenie” – mgr Karla Orban

Relationship between age at initiation of toilet training and duration of training: a prospective study - PubMed (nih.gov)

O co chodzi z tym za wczesnym odpieluchowaniem dzieci  – Gabinet Fizjoterapii (fizjoterapeutakielce.pl)

Pozytywna dyscyplina. Pierwsze 3 lata życia, Nelsen J., Erwin Ch., Duffy R.A., Milanówek 2019

Agata Otoka psycholog dziecięcy artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog dziecięcy, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła kurs podstawowy w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej, praktyk metody “Kids’ skills” oraz “Jestem z Ciebie dumny”. Pracuje głównie z dziećmi, młodzieżą i rodzinami, a także jako doradca rodzicielski. Wspiera rodziców w budowaniu pozytywnej relacji z dziećmi i pomaga dzieciom rozwijać odpowiednie dla swojego wieku kompetencje. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się się do psychologa czy do psychiatry? 
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Jak rozpocząć leczenie uzależnienia od środków psychoaktywnych?
W problematyce leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych prezentowane są dwie ścieżki rozpoczęcia leczenia. Pierwsza, to udanie się do specjalisty terapii uzależnień (w większości to psychoterapeuci), a druga to udanie się do lekarza psychiatrii, który w wyniku analizy stanu...
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty psychiatry.
Jakie mogą być objawy zmęczenia?
Od kilku dni odczuwam osłabienie i zawroty głowy. Wczoraj w nocy pojawiło się uczucie zimna w głowie, osłabienie i mdłości. Odstawiam antydepresanty, codziennie też ciężko pracuje. Czy jest możliwość takiego samopoczucia po zmęczeniu?
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego, wykonanie badań diagnostycznych.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
prosze się zgłosić do lekarza na konsultację.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
konieczna wizyta u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrola u psychiatry prowadzącego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
konieczna wizyta u lekarza rodzinnego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana kontrola u psychiatry prowadzącego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego, wykonanie badań diagnostycznych.
Czy mogę zacząć brać lek przeciwdepresyjny mając objawy odstawienne?
Dwa dni temu byłam zmuszona odstawić lek przeciwdepresyjny, ze względu na wystąpienie wielu objawów zespołu serotoninowego. Po konsultacji telefonicznej lekarz zmienił lek i zalecił rozpoczęcie przyjmowania go następnego dnia po wykupieniu. Zapomniałam niestety powiedzieć, że mam...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy ludzie cały czas czują jakieś emocje?
Często uważam, że w danej chwili nic nie czuję, ale może po prostu nie zauważam emocji. Czy to normalne?
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Objawy depresji.
Jestem cały czas zmęczona, ciągle bym spała i do wszystkiego się zmuszam. Czy mogę mieć depresję?
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
zrobić badania i się zgłosić na wizytę do lekarza
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z