1. Artykuły
  2. Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać?

Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać?

Hormonalne środki antykoncepcyjne cieszą się olbrzymią popularnością. Jednak nie każda kobieta może je stosować ze względu na problemy zdrowotne. By uchronić się przed niechcianą ciążą, wiele Polek decyduje się na niehormonalne środki antykoncepcyjne.

Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać? Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać?
Spis treści
Wkładka wewnątrzmaciczna Prezerwatywa dla kobiet Prezerwatywa dla mężczyzn Diafragmy oraz kapturki ze środkiem plemnikobójczym Gąbka dopochwowa

Wkładka wewnątrzmaciczna

 

Jest to niehormonalna metoda antykoncepcyjna dla kobiet, które chcą mieć długotrwałą i odwracalną ochronę przed ciążą. To niewielki przyrząd z plastiku i miedzi, który odpowiednio wykwalifikowany lekarz lub pielęgniarka zamieszcza w macicy. Jako długoterminowa metoda antykoncepcyjna wkładka działa głównie przez uniemożliwienie plemnikom przetrwania w macicy, szyjce lub jajowodach.

 

Ta metoda wymaga dwóch wizyt u ginekologa. Pierwsza związana jest z upewnieniem się, że kobieta może rzeczywiście zastosować ten rodzaj antykoncepcji. Druga wizyta odbywa się w pierwszych dniach menstruacji i polega na włożeniu wkładki do macicy. Metoda ta zapewnia skuteczną ochronę przed niepożądaną ciążą przez około 3 do 10 lat.

 

arrow Nowoczesne metody antykoncepcji. Jaką wybrać? Ginekolog odpowiada
arrow Tabletki antykoncepcyjne. Stosowanie. Najczęściej popełniane błędy.
arrow Antykoncepcja 40+. Jaką metodę wybrać?
arrow Skutki pominięcia tabletki antykoncepcyjnej
arrow Mięśniaki macicy. Zwykle nie dają żadnych objawów
arrow Zaburzenia orgazmu. Kiedy kobieta nie może osiągnąć satysfakcji

Prezerwatywa dla kobiet

 

Prezerwatywa żeńska to miękka, lateksowo-poliuretanowa rurka przypominająca balon, którą umieszcza się wewnątrz pochwy i na jej obrzeżach. Uniemożliwia plemnikom przedostanie się do pochwy dzięki nawilżeniu jej ścianek środkiem plemnikobójczym.

 

Wewnętrzny pierścień umieszczony po zamkniętej części prezerwatywy ma na celu jej prawidłowe umieszczenie i utrzymanie w pochwie. Mniej rozpowszechniona niż prezerwatywa męska, jest jednak równie skuteczna w 95%. Należy też pamiętać, że jest to środek jednorazowego użytku.

 

Prezerwatywa dla mężczyzn

 

Prezerwatywa jest mechaniczną metodą antykoncepcyjną. Jeśli jest stosowana prawidłowo, chroni zarówno przed niechcianą ciążą jak i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ta zamknięta z jednej strony rurka, wykonana z cienkiej gumy lub tworzywa sztucznego, jest wsuwana na penisa przed penetracją i zdejmowana zaraz po wytrysku.

 

Przed założeniem prezerwatywy należy upewnić się, że jest ona w idealnym stanie (data ważności, wodoszczelność, znak jakości) należy też pamiętać, że jest to produkt jednorazowego użytku. Prezerwatywy można kupić bez recepty, w aptekach czy w supermarketach i stacjach benzynowych.

 

Diafragmy oraz kapturki ze środkiem plemnikobójczym

 

Diafragmy oraz kapturki są mechanicznymi metodami antykoncepcyjnymi, stosuje się tylko podczas stosunku seksualnego. Zakładane są wewnątrz pochwy. Zakrywają one szyjkę macicy, blokując dostęp plemnikom do macicy, zaś środek plemnikobójczy zabija plemniki. Diafragmy mają kształt kopuły i wykonane są z cienkiej gumy z elastyczną obwódką.

 

By zwiększyć ich skuteczność, zarówno diafragmy jak i kapturki należy stosować wraz ze środkiem plemnikobójczym. Szacuje się, że prawidłowo zastosowane zapobiegają zajściu w ciążą w około 94% i zależy od tego, na ile dobrze jest dopasowane i czy zostały prawidłowo założone.

 

Gąbka dopochwowa

 

Gąbka dopochwowa stanowi zaporę, która chroni przed dostaniem się nasienia do dróg rodnych, a dodatkowo nasączona jest płynem plemnikobójczym. Ten środek antykoncepcyjny ma formę okrągłej gąbki o średnicy ok. 5 cm z niewielkim zagłębieniem, do której przytwierdzony jest sznurek ułatwiający późniejsze wyjmowanie.

 

Gąbkę umieszcza się głęboko w pochwie, gdzie pełni rolę bariery utrudniającej wniknięcie plemników do dróg rodnych.  Po prawidłowym umieszczeniu gąbki w pochwie powinna ona być zupełnie niewyczuwalna, a jej usunięcie nie powinno sprawiać problemów.

 

Zastanawiasz się nad stosowaniem antykoncepcji mechanicznej i nie wiesz jaka będzie dla Ciebie odpowiednia? Porozmawiaj o swoich wątpliwościach z ginekologiem. Możesz skorzystać z opcji porady online. Recepta online jest też możliwa do otrzymania bez wychodzenia z domu.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Kończę pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych - czy mogę mieć bóle spowodowane krwawieniem z odstawienia?
Biorę swoje pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych - wzięłam pierwsza tabletkę w dniu rozpoczęcia miesiączki. Została mi ostatnia tabletka aktywna i przechodzę do placebo. Dziś w dniu kiedy mam zażyć ostatnią aktywną tabletkę doskwiera mi ból pleców i delikatne kłucie w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, jest to możliwe.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tak.
Zbigniew Walter
internista
Umów wizytę
Tak
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Jak najbardziej bóle, które Pani opisuję mogą być spowodowane zbliżającym się krwawieniem z odstawienia. W razie nasilenia dolegliwości bądź wystąpienia podobnych objawów należy zgłosić się do ginekologa, który zaleci niezbędne badania celem głębszej diagnostyki.
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Dzień dobry, bóle mogą być spowodowane zbliżającym się krwawieniem z odstawienia.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Najprawdopodobniej dolegliwości odpowiadają zbliżającemu się krwawieniu z odstawienia. W razie nasilających się dolegliwości należy zgłosić się osobiście do ginekologa.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Dolegliwości mogą odpowiadać zbliżającemu się krwawieniu z odstawienia. W razie wątpliwości należy zgłosić się osobiście do ginekologa.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak,jak najbardziej prawdopodobne.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Tak
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, może być to spowodowane zbliżającym się krwawieniem. Jeśli dolegliwości te są dla Pani uciążliwe proszę omówić to z ginekologiem, który zalecał Pani leczenie i przedyskutować zmianę preparatu lub metody antykoncepcji. Możliwe są metody skutecznej antykoncepcji bez okresowych krwawień.
Nieregularne miesiączki - jak można wyliczyć kiedy pojawi się następny okres?
Mam nieregularne miesiączki i chciałabym zapytać, jak mogę wyliczyć kolejną miesiączkę. Czy istnieje jakiś sposób, który mi w tym pomoże?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W przypadku nieregularnych miesiączek warto skonsultować się z ginekologiem-endokrynologiem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W zależności od stopnia nieregularności przewidzenie terminu kolejnego krwawienia może być trudne lub całkowicie niemożliwe. Proponuję poszerzenie diagnostyki ginekologicznej z uwzględnieniem dalszych badań laboratoryjnych w kierunku zaburzeń endokrynologicznych i metabolicznych.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy wykonać badania hormonalne oraz badanie usg ginekologiczne
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
należy wykonać badania hormonalne i ocenić owulację w usg
Zbigniew Walter
internista
Umów wizytę
w tym przypadku wskazana jest wizyta u ginekologa
Jeśli stosunek odbył się w środę, a w czwartek wieczorem odkleiłam 3 plaster i wystąpiło krwawienie, czy jest możliwe, że w tym dniu nie byłam zabezpieczona i jest możliwość zajścia w ciąże?
 Antykoncepcję stosuje od 7 lat. Wspomnę, iż nie dochodzi do erekcji w błonie, proszę o radę, gdyż mam wzmożony apetyt, ale w czasie krwawienia w przerwie 7-dniowej przechodziłam osłabienie organizmu - ból głowy dreszcze itp. Czy to ma na to, jakikolwiek wpływ? Obecnie jestem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku obaw o skuteczność antykoncepcji należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.
Czy tak powinno być podczas rozpoczęcia przyjmowania antykoncepcji?
Od kilku dni biorę antykoncepcje. Czy to normalne, że podczas brania nie czuje nic — żadnych dolegliwości nawet nie czuje się źle? 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, nowoczesne środki antykoncepcyjne mają bardzo niskie prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych. Wszystko jest w porządku. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Antykoncepcja hormonalna - co badać?
Jakie badania powinnam wykonać podczas brania antykoncepcji hormonalnej?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy to skonsultować z ginekologiem prowadzącym.
Czy podczas plamienia które wynika z używania krążków antykoncepcyjnych mogę używać lek na infekcje intymne?
 Dodam, że mój lekarz ginekolog po zbadaniu powiedział, że takie plamienia będą normalne. Ale od kilku dni mam infekcje i chciałabym się dowiedzieć, czy w takiej sytuacji mogę używać leku na infekcję. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy to skonsultować z ginekologiem prowadzącym.
Czy krwawienie obniża skuteczność krążka?
Chciałabym prosić o poradę od ginekologa, ponieważ do mojego lekarza jest długi czas oczekiwania. Chodzi o krążek antykoncepcyjny. Stosuje je od 4 miesięcy bez przerwy na miesiączkę. Dodam, że pierwszy krążek założyłam 7 tygodni po porodzie, nie czekając na 1 miesiączkę. Kilka dni miałam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który zlecił antykoncepcję.
Czy plamienia przy krążkach antykoncepcyjnych są normalne?
Pytanie dotyczy krążków antykoncepcyjnych. Stosuje krążki od 4 miesięcy bez przerwy na miesiączkę, ale od kilku dni mam plamienia czy to normalne? Dodam, że zaczęłam stosować krążki 7 tygodni po porodzie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Co jest lepsze tabletki antykoncepcyjne czy wkładka?
Mam mętlik, bo zdania są podzielone...obecnie biorę tabletki i pytałam o wkładkę, to ginekolog  mi powiedział, że tabletki są lepsze. Proszę o pomoc mam 42 lata 4 dzieci.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy porozmawiać z lekarzem ginekologiem .
Czy powinnam nakleić następny plaster w niedzielę, jak to robię zazwyczaj, czy nakleić dzisiaj?
Stosuje plastry antykoncepcyjne. Zgodnie z zalecaniami od lekarza plastry stosuje od 3 tygodni, w owym 3 tygodniu. (zawsze to robię w niedzielę) zdjęłam plaster zgodnie z instrukcją od lekarza. Dostałam miesiączki parę dni wcześniej przed terminem. Miesiączkę powinnam dostać 4 listopada. W ulotce...
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Plaster powinna Pani nakleić jak zwykle w niedzielę bez względu na to czy będzie jeszcze krwawienie czy nie. W przypadku antykoncepcji hormonalnej długość cyklu ulega zmianie jak też nie mówimy już o miesiączce tylko o krwawieniu z odstawienia. Jak najbardziej prawidłowe jest jego wystąpienie 22-28 dniu cyklu. Pozdrawiam.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Należy się zglosić do lekarza ginekologa , aby dokładnie wytłumaczył stosowanie plastrów.
Plastry antykoncepcyjne - kiedy prawidłowo zastosować?
Jeśli dzień zmiany plastra wypada w środy, a plaster nr 2 odkleił się w poniedziałek (przykleiłam nowy plaster nr 3) to czy mam go ściągnąć w środę po 2 dniach I zrobić tydzień przerwy i zacząć od nowa, czy dzień zmiany plastra zmienia się teraz na poniedziałek i w poniedziałek mam ściągnąć i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza ginekologa
Czy mogą nastąpić zaburzenia miesiączkowania po tak krótkim przyjmowaniu antykoncepcji?
Przez miesiąc stosowałam krążek antykoncepcyjny, ponieważ wyjechałam, na dłuższy czas nie zdecydowałam się na kontynuacje. Po odstawieniu współżyłam jeszcze dwukrotnie, używając tym razem prezerwatyw. Mija piąty tydzień od odstawienia. Czy powinnam niepokoić się ciążą? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli opóźnia się miesiączka należy wykonać test i zgłosić się do ginekologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosic się do ginekologa
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
prosze zrobić test ciążowy lub badanie z krwi.
Skuteczność zastrzyku antykoncepcyjnego.
10.10 skończył mi się zastrzyk antykoncepcyjny czy jest możliwość, że znajdę w ciążę?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy skonsultować to z lekarzem ginekologiem.
Czy powinnam wziąć jeszcze jedną tabletkę?
W sobotę współżyłam z mężem bez zabezpieczenia i przyjęłam tabletkę dzień po w niedziele po południu. W poniedziałek w nocy pękła nam prezerwatywa. Ostatni okres miałam 16 września. Okres zawsze mam nie regularny. 
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
należy skonsultować sie z ginekologiem
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
skonsultować to z lekarzem ginekologiem
Czy po 3 dniach przerwy i rozpoczęciu nowego opakowania i tak pojawi się okres w tym tygodniu?
Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Dziś przyjęłam ostatnią tabletkę z blistra i powinnam zrobić 7-dniową przerwę. Chciałabym zmienić dzień rozpoczęcia krwawienia. Gdzieś przeczytałam, żeby zrobić 3 dni przerwy i rozpocząć nowe opakowanie. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę sie zglosic do lekarza ginekologa prowadzacego
Czy to normalne po zażyciu antykoncepcji awaryjnej?
Otóż 8 października (ostatni dzień miesiączki bardziej skąpy) odbyłam stosunek z mężem, niestety prezerwatywa zawiodła. Tego samego dnia zaraz godzinę po zażyłam tabletkę dzień po, dzisiaj (4 dni po zakończeniu miesiączki) boli mnie brzuch i dostałam okres dość mocny wraz ze skrzepami...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy wszystko zrobiłam prawidłowo i jak wygląda teraz mój cykl?
Rozpoczęłam kolejny cykl przy antykoncepcji hormonalnej plastrami. Dzień zmiany plastra mam w poniedziałek. Nakleiłam plaster na tydzień 1 w poniedziałek, ale wieczorem w czwartek całkowicie mi się odkleił i niestety zapomniałam nakleić nowy aż do poniedziałku. W poniedziałek go natychmiast...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie