2024-01-22

Czy krążek będzie skuteczny jeśli faktycznie założyłam go pierwszy raz dzień przed pierwszym dniem cyklu?

W dniu wczorajszym założyłam swój pierwszy krążek antykoncepcyjny, gdyż dostałam brązowych plamień. Od dziś mam właściwe krwawienie, właśnie doczytałam, że plamienie nie jest uznawane za pierwszy dzień cyklu. 

Konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Dzień dobry,

Zasadniczo, zaleca się rozpoczęcie stosowania krążka antykoncepcyjnego w pierwszy dzień naturalnego cyklu menstruacyjnego, czyli w pierwszy dzień prawdziwego krwawienia, a nie w dniu, kiedy pojawiają się jedynie plamienia. Jest to zalecenie mające na celu zapewnienie optymalnej skuteczności antykoncepcji od samego początku stosowania.

Jeśli założyła Pani krążek w dniu, w którym pojawiły się tylko plamienia, a następnie wystąpiło właściwe krwawienie, istnieje ryzyko, że pełna ochrona antykoncepcyjna może nie być jeszcze zapewniona. W takiej sytuacji, w celu zapewnienia maksymalnej ochrony przed ciążą, zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni stosowania krążka.

Jednakże, każda sytuacja jest indywidualna, a zalecenia mogą się różnić w zależności od konkretnego przypadku i rodzaju stosowanego krążka antykoncepcyjnego. Proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby uzyskać dokładne instrukcje dotyczące Pani sytuacji. Lekarz może dostarczyć szczegółowych informacji dotyczących stosowania krążka antykoncepcyjnego i doradzić, co robić w przypadku niepewności co do właściwego dnia rozpoczęcia stosowania.

Proszę pamiętać, że regularne konsultacje z lekarzem są ważne dla bezpiecznego stosowania wszelkich metod antykoncepcyjnych i ogólnego monitorowania stanu zdrowia.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15637
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4