2024-01-31

Czy jest możliwość, aby to było krwawienie nieszkodliwe?

Od paru lat stosuje antykoncepcję (ringi), w zeszłym tygodniu miałam miesięczne, a w czwartek zaaplikowałam nowy system dopochwowy. Dziś rano dostałam obfite krwawienie. Dużo większe niż przy każdej mojej miesiączce. Przechodzę obecnie zapalenie krtani i biorę sterydy wziewne, ale to chyba nie jest przyczyna. Brzuch mnie w ogóle nie boli (a przy każdej miesięczne tak). Czy ring nie działa, tak jak trzeba? 

Dzień dobry,

Obfite krwawienie, które wystąpiło po zaaplikowaniu nowego krążka antykoncepcyjnego, może budzić niepokój, ale niekoniecznie oznacza, że ring nie działa prawidłowo. W przypadku stosowania hormonalnej antykoncepcji, takiej jak krążki dopochwowe, możliwe jest wystąpienie tzw. krwawienia przełomowego. Jest to krwawienie poza okresem miesiączki i może być spowodowane adaptacją organizmu do hormonów zawartych w krążku, szczególnie jeśli jest to nowy rodzaj antykoncepcji lub po dłuższej przerwie w stosowaniu.
Jeśli w poprzednim cyklu doszło do zapomnienia o krążku lub nie został on zaaplikowany na czas, może to wpłynąć na stabilność cyklu i spowodować nieregularne krwawienie.
Pewne leki, w tym niektóre sterydy czy antybiotyki, mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednakże, sterydy wziewne zazwyczaj nie wpływają na skuteczność antykoncepcji.
Obfite krwawienie może być też objawem innych stanów, takich jak zaburzenia hormonalne, infekcje, polipy, mięśniaki czy inne problemy ginekologiczne.

Ponieważ krwawienie jest obfite i różni się od Pani typowych miesiączek, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem, zwłaszcza jeśli krwawienie się utrzymuje, jest bardzo obfite lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Lekarz może zalecić odpowiednie badania, na przykład USG narządów miednicy mniejszej, aby wykluczyć inne przyczyny i upewnić się, że ring antykoncepcyjny jest odpowiednio zaaplikowany i działa prawidłowo.

W międzyczasie warto monitorować krwawienie oraz inne objawy i zanotować wszelkie niezwykłości, które mogą być pomocne podczas wizyty u lekarza. Proszę dbać o siebie i nie zwlekać z konsultacją medyczną, jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5929
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15586
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+137
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4