1. Artykuły
  2. Skutki pominięcia tabletki antykoncepcyjnej

Skutki pominięcia tabletki antykoncepcyjnej

Nawet najskuteczniejsza metoda antykoncepcji nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed zajściem w ciążę. Jeśli jednak chodzi o skuteczność, to w czołówce są tabletki antykoncepcyjne, o ile są one oczywiście w sposób prawidłowy przyjmowane. Podstawowym problemem z którym boryka się wiele kobiet jest jednak kwestia pominięcia tabletki antykoncepcyjnej. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Skutki pominięcia tabletki antykoncepcyjnej Skutki pominięcia tabletki antykoncepcyjnej
Spis treści
Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne? „Zapomniałam tabletki antykoncepcyjnej” – co teraz? Postępowanie przy pominięciu tabletki antykoncepcyjnej w 1. tygodniu Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 2. tygodniu Co w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej w 3. tygodniu? Zawsze skonsultuj się z ginekologiem Jak nie zapomnieć o tabletce antykoncepcyjnej?

Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

 

Zazwyczaj pigułki przyjmowane są w cyklu 21 + 7, czyli przez okres 3 tygodni (każdego dnia) i następnie 7 dni przerwy, w przypadku której najczęściej pojawia się krwawienie. Co istotne, zalecane jest połykanie tabletek antykoncepcyjnych o tych samych porach, by uniknąć wahań poziomu hormonów.

 

W przypadku każdego preparatu, zwłaszcza nowego, trzeba jednak dokładnie przeczytać ulotkę oraz omówić tę kwestię z ginekologiem, np. podczas e-Wizyty online.

 

arrow Nowoczesne metody antykoncepcji. Jaką wybrać? Ginekolog odpowiada
arrow Tabletki antykoncepcyjne. Stosowanie. Najczęściej popełniane błędy.
arrow Antykoncepcja 40+. Jaką metodę wybrać?
arrow Niehormonalne środki antykoncepcyjne - jakie wybrać?
arrow Zmiany w e-Recepcie. Farmaceuta wyda ci leki na 120 dni
arrow Zmiany w wystawianiu recept. Czy dotyczą recept na tabletki „dzień po”? Ministerstwo odpowiada

„Zapomniałam tabletki antykoncepcyjnej” – co teraz?

 

Aby antykoncepcja hormonalna w formie pigułek była skuteczna, musi być nie tylko dopasowana do potrzeb danej kobiety, ale również sumiennie przyjmowana. Postępowanie w takiej sytuacji będzie jednak różnić się w zależności od tego, jaki preparat ma zażywać  kobieta. Na rynku są bowiem dostępne tabletki jednoskładnikowe oraz tabletki dwuskładnikowe, przy czym te ostanie również mają kilka typów (jedno, dwu oraz trzyfazowe).

 

Dlatego też w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jaka liczba pastylek została pominięta oraz w którym tygodniu cyklu jest aktualnie kobieta.

 

Postępowanie przy pominięciu tabletki antykoncepcyjnej w 1. tygodniu

 

Jeśli opóźnienie w przypadku pominięcia tabletki nie jest dłuższe niż 24 godziny, wówczas trzeba po prostu jak najszybciej przyjąć preparat. Co z kolejną dawką? W takiej sytuacji następną trzeba zastosować o stałej porze i co ważne, nie powinno mieć to wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

 

Zupełnie inne podejście niezbędne jest, gdy pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu będzie wynosić dłużej niż dobę. W takiej sytuacji ważne jest, czy para współżyła w ciągu siedmiu dni, zanim doszło do pominięcia tabletki. Jeśli tak się nie stało, wówczas preparat należy spożyć jak najszybciej i kolejne dawki stosować o stałych porach. Niezbędna będzie też wspomagająca metoda zapobiegania ciąży, którą trzeba stosować przez okres co najmniej 7 dni.

 

W przypadku dodatkowych pytań warto skonsultować się z lekarzem.

 

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 2. tygodniu

 

Co zrobić, gdy do pominięcia tabletki antykoncepcyjnej doszło w 2. tygodniu? Okazuje się, że tutaj sytuacja będzie zdecydowanie mniej kłopotliwa. Gdy od pominięcia upłynęło nie więcej niż 24 godziny, wówczas preparat trzeba zażyć jak najszybciej i pozostałe dawki stosować o stałej porze. Wtedy też nie jest wymagana dodatkowa metoda antykoncepcji, by zapobiec niechcianej ciąży.

 

Jeśli natomiast upłynęło więcej niż 24 godziny, wówczas również trzeba przyjąć tabletkę, przy czym w niektórych sytuacjach trzeba zażyć aż dwie dawki jednocześnie. Dodatkowo w ciągu kolejnych 7 dni niezbędne jest włączenie dodatkowej metody antykoncepcji (w zależności od preparatu, czas ten może być dłuższy, co najlepiej skonsultować z ginekologiem).

 

Co w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej w 3. tygodniu?

 

Po pominięciu tabletki antykoncepcyjnej z aktualnie posiadanego opakowania, trzeba zacząć kolejne, bez robienia przerwy. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji może dojść do krwawienia pomiędzy cyklami. Jeśli jednak takowe się nie pojawi, wówczas trzeba wykonać test ciążowy.

 

Zawsze skonsultuj się z ginekologiem

 

Aby mieć pewność, że pominięcie tabletki antykoncepcyjnej nie przyczyni się do niechcianej ciąży, kobieta zawsze powinna omówić taką sytuację z ginekologiem. Na szczęście dzięki konsultacjom lekarskim online ma taką możliwość i może to zrobić o dowolnie wybranej przez siebie porze, czyli dokładnie wtedy, gdy będzie to niezbędne.

 

Można zrobić to poprzez platformę haloDoctor.pl, na której swoją pomóc oferują lekarze ponad 40 specjalizacji, w tym również ginekolodzy. Dzięki tej platformie kobieta ma dostęp również do e-Recepty na antykoncepcję awaryjną. Taka konsultacja także potrwa zaledwie kilka minut. Uzyskanie erecepty na portalu halodoctor.pl jest proste i powszechne.

 

Jak nie zapomnieć o tabletce antykoncepcyjnej?

 

Aby uniknąć stresującej sytuacji pominięcia tabletki antykoncepcyjnej, warto przede wszystkim zainstalować na telefonie aplikację, która będzie przypominała o regularnym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. W sumiennym przyjmowaniu tabletek pomaga też powtarzalny tryb życia, dzięki któremu stosowanie każdej, kolejnej dawki staje się rutyną.

 

Jeśli kobieta często pomija tabletki antykoncepcyjne, powinna rozważyć również inną metodę zabezpieczania się przed niechcianą ciążą, w czym pomoże jej konsultacja z lekarzem ginekologiem.

 

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to dla wielu kobiet stresująca sytuacja. Nie trzeba jednak nadmiernie się obawiać, gdyż w wielu sytuacjach wyjście jest dość łatwe i opiera się na przyjęciu kolejnej dawki i zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia przez kilka dni. Zawsze jednak warto skonsultować tę kwestię z ginekologiem.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej online z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.

Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Plamienie z powodu przyjmowania antykoncepcji, a zapalenie przydatków.
Czy podczas plamienia przez tabletki antykoncepcyjne, może dojść do zapalenia przydatków, jeśli dojdzie do stosunku bez prezerwatywy? Mam od 2 tygodni brązowe plamienia, czasem są to niewielkie ilości krwi z racji tego, że jest to moje 1 opakowanie tych tabletek. Czy w takiej sytuacji może...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazane skonsultowanie występujących objawów z lekarzem ginekologiem prowadzącym leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tabletki antykoncepcyjne w żaden sposób nie zmniejszają ani nie zwiększają ryzyka zapalenia przydatków. Jeśli w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawia się plamienie lub krwawienie z dróg rodnych to może wymagać to omówienia ze specjalistą ginekologiem. Może to wymagać dodatkowych badań zarówno obrazowych, przede wszystkim badania ultrasonograficznego i badań laboratoryjnych.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy wykonać badanie usg ginekologiczne i zlecić badania hormonalne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
zalecane usg ginekologiczne oraz wykonanie badan hormonalnych
Zbigniew Walter
internista
Umów wizytę
wskazana konsultacja ginekologiczna w celu zbadania i diagnostyki
Czy osoba niepełnoletnia może skorzystać z konsultacji online lub wizyty u ginekologa?
Czy 16-latka może korzystać z konsultacji lub wizyty u ginekologa bez wiedzy rodzica? Nie chce, żeby jej mama wiedziała, a prawdopodobnie zmaga się z infekcją intymną od dłuższego czasu. Kupiła sobie globulki na infekcje, ale już po pierwszej zaczęło ją boleć...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wspomniany ból podbrzusza wskazuje na konieczność konsultacji stacjonarnej z badaniem ginekologicznym i ultrasonograficznym. Konsultacja lekarska osoby niepełnoletniej niezależnie od tego czy jest stacjonarna czy zdalna odbywać się może jedynie za zgodą opiekuna prawnego jakim najczęściej jest rodzic.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja osoby niepełnoletniej u specjalisty może się odbyć za zgodą pełnoprawnego opiekuna, w tym przypadku -rodzica.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wyłącznie za zgodą opiekuna prawnego.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Konieczna wizyta u ginekologa, za zgodą opiekuna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak może skorzystać z telekonsultacji
Zbigniew Walter
internista
Umów wizytę
może skorzystać z teleporady za zgodą opiekuna prawnego
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Konieczna wizyta u ginekologa, za zgodą opiekuna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Recepta tabletka dzień po
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie