2024-02-05

Czy w takiej sytuacji mogę przerwać obecny cykl 3 tygodniowy plastrów i przerwać go w drugim tygodniu, po czym plaster z nowego cyklu nakleić w 1 dniu miesiączki? 

Stosuję plastry antykoncepcyjne od kilku miesięcy. Po ostatniej przerwie 7 dniowej nie nakleiłam plastra od razu, tylko 4 dni później, co jak się dowiedziałam, mogło wystarczyć do wytworzenia komórek jajowych, przez co antykoncepcja nie jest już skuteczna, a przynajmniej nie mogę być tego pewna. 

Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Dzień dobry,

Zmiana schematu stosowania plastrów antykoncepcyjnych bez konsultacji z lekarzem nie jest zalecana, gdyż może to prowadzić do zmniejszenia skuteczności antykoncepcji i zwiększenia ryzyka nieplanowanej ciąży. W przypadku, gdy plaster został nałożony z opóźnieniem, rzeczywiście istnieje ryzyko, że ochrona antykoncepcyjna nie jest pełna.

Jeśli plastry są stosowane niezgodnie z zaleceniami, zawsze warto postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania lub skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj, w przypadku zapomnienia o nałożeniu plastra, zalecane są dodatkowe środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywy) przez określony czas oraz jak najszybsze wznowienie stosowania plastrów zgodnie z planem.

W Pani sytuacji, przerwanie bieżącego cyklu i rozpoczęcie nowego cyklu w pierwszym dniu miesiączki może nie być najlepszym rozwiązaniem bez konsultacji z lekarzem. To lekarz, po dokładnym wywiadzie i ocenie sytuacji, będzie mógł udzielić konkretnych zaleceń, jak postępować w tej nietypowej sytuacji. Mogą być konieczne dodatkowe środki ostrożności, aby zapewnić skuteczną antykoncepcję.

Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących stosowania antykoncepcji są kluczowe dla utrzymania skuteczności metody i ogólnego stanu zdrowia reprodukcyjnego.
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4