1. Artykuły
  2. Jaki stan zdrowia psychicznego Polaków? Czy porady psychiatry online mogą być skuteczne?

Jaki stan zdrowia psychicznego Polaków? Czy porady psychiatry online mogą być skuteczne?

Pamiętajcie, życie jest tylko jedno i od Was zależy, jak je przeżyjecie - przestrzega nasz ekspert. I trudno nie przyznać mu racji. Czemu zatem wstydzimy się korzystać z pomocy lekarzy? Co sprawia, że lekceważymy cierpienie i psychiczny dyskomfort? Gdzie szukać pomocy i czy pomoc online jest skuteczna? - na te i wiele innych pytań odpowiada lekarz psychiatra Gniewko Więckiewicz. 

Jaki stan zdrowia psychicznego Polaków? Czy porady psychiatry online mogą być skuteczne? Jaki stan zdrowia psychicznego Polaków? Czy porady psychiatry online mogą być skuteczne?
Spis treści
Zdrowie psychiczne Polaków Polacy rzadko korzystają z pomocy psychologów i psychiatrów Czy warto korzystać z porad psychiatry online? Lekarz: nie bójmy się szukać pomocy, dbajmy o siebie 

Zdrowie psychiczne Polaków

 

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Troska o ten aspekt naszej kondycji wydaje się ciągle zaniedbywana, nie przykładamy wagi do skutków uzależnień, lekceważymy uporczywy smutek, naiwnie tłumaczy apatię. Czy jest tak rzeczywiście? Pytamy o to eksperta, lekarza psychiatrę Gniewko Więckiewicza. 

 

Zacznijmy od tego, że nie jest to zwykły Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, ale okrągły, trzydziesty, ponieważ pierwszy raz obchodziliśmy go w październiku 1992. A jest co świętować, wykonaliśmy ogromny krok w dobrą stronę w zakresie świadomości i społecznej akceptacji zaburzeń psychicznych, coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy psychiatrów celem leczenia nie tylko depresji czy stanów lękowych, ale również problemów codziennych, które obniżają komfort życia. Coraz częściej spotykamy w gabinetach lekarskich pacjentki i pacjentów, którzy nie wymagają farmakoterapii, ale dzięki temu, że się do nas zgłosili, możemy skierować ich na konkretne oddziaływania terapeutyczne, których jest bardzo dużo i są skuteczne, ale pod warunkiem, że zostaną dopasowane do potrzeb pacjenta - wyjaśnia doktor Gniewko Więckiewicz.


Nie sposób w takim dniu nie pochylić się nad zdrowiem psychicznym Polaków. Jak radzimy sobie co rusz doświadczani kolejnymi społecznymi traumami?

 

Co do zdrowia psychicznego Polaków, jest jeszcze dużo do zrobienia. Problemy społeczne, takie jak pandemia COVID-19 czy też wojna za wschodnią granicą nie pozostają bez wpływu na nasze samopoczucie. Świadomość i akceptacja zaburzeń psychicznych zwiększa się, ale jeszcze pozostawia wiele do życzenia. Do tego dochodzi niewystarczające finansowanie opieki psychiatrycznej, zwłaszcza dzieci i młodzieży, w których to rękach leży przyszłość Polski i w mojej ocenie powinien to być jeden z priorytetów budżetowych.


Szacuje się, że blisko miliard Europejczyków zmaga się z problemami i trudnościami psychicznymi. W Polsce to blisko 12 milionów osób: dorosłych i dzieci. To bardzo dużo! Z czym zatem się zmagamy, co każe nam szukać pomocy u specjalisty.

 

W gabinecie widzę, że jest to wiele różnych problemów, ale jeśli mielibyśmy mówić o twardych danych, to ich najlepszym źródłem są duże badania populacyjne. Na ten moment wzorcowym, najaktualniejszym polskim badaniem jest EZOP II przeprowadzony przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w latach 2018-2021. Według tego badania z problemami psychicznymi mierzy się 25% Polek i Polaków, a najczęstszym problemem jest spożywanie alkoholu, które może prowadzić do rozwoju szeregu innych zaburzeń, w tym depresji, stanów lękowych, psychoz czy też zespołu zależności, który będzie wpływał destrukcyjnie nie tylko na chorego, ale również na jego otoczenie - odpowiada nasz ekspert Gniewko Więckiewicz.

arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad
arrow Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę

Polacy rzadko korzystają z pomocy psychologów i psychiatrów

 

Niestety, według przytoczonego wcześniej badania EZOP II tylko 16 proc. osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi korzystało z pomocy lekarza psychiatry lub psychologa. Pomagamy sobie, szkodząc:

 

Bazując na doświadczeniu zawodowym, widzę, że Polki i Polacy często radzą sobie ze swoimi problemami, sięgając po alkohol lub inne substancje psychoaktywne. Jest to alarmujące, ponieważ nie dość, że problem ze zdrowiem psychicznym pozostawiony sam sobie może ulec pogorszeniu, to jeszcze wszelkie używki potrafią ten problem znacznie przyspieszyć i pogorszyć. Druga tendencja, którą obserwuję, to jest chętne korzystanie ze wszystkich suplementów diety i środków bez recepty. Niestety, zażywanie ich bez kontroli lekarskiej może nieść różne konsekwencje, dlatego jak mówią reklamy - przed użyciem warto skonsultować sprawę z lekarzem - dodaje.

 

arrow Czy psycholog może wystawić L4?

Powodów, dla których nadal rzadko korzystamy z pomocy medycznej zdaniem naszego rozmówcy, jest kilka: 

 

Myślę, że głównymi problemami jest zła dostępność specjalistycznej opieki lekarskiej oraz strach przed ostracyzmem ze strony otoczenia, bo tak jak wspomniałem, mimo, że jest coraz lepiej pod względem świadomości społeczeństwa, to do ideału jeszcze daleka droga.

 

Warto zauważyć, że psychiatria w Polsce kuleje. Na blisko 40-milionowy naród przypada niespełna cztery tysiące lekarzy. Dramatyczne wręcz braki lekarzy i środków odnotowuje psychiatria dziecięca. Według Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce w 2018 r. chorobami psychicznymi dzieci i młodzieży zajmowało się zaledwie 416 lekarzy.

 

Czy warto korzystać z porad psychiatry online?

 

W opiece ambulatoryjnej wizyty psychiatryczne w gabinecie online w zdecydowanej większości są równie skuteczne, jak wizyty stacjonarne - wyjaśnia lekarz psychiatra.

 

I tłumaczy: 

 

Dzięki rozwiązaniom wideo i szybkiemu internetowi stanowią one nawet duże ułatwienie, zwłaszcza w małych ośrodkach miejskich bądź wiejskich, gdzie tego lekarza po prostu nie ma. Psychiatria jest dziedziną, w której najczęściej kontakt fizyczny, taki jak np. użycie stetoskopu, nie jest wymagany, dlatego zgłaszając się do gabinetu online, można uzyskać tak naprawdę komplet w zakresie ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej. Telemedycyna to przyszłość i o ile z pewnością nie zastąpi nam realnego kontaktu z pacjentami i pacjentkami, to może bardzo dużo dobrego wnieść i powinniśmy korzystać z tych wspaniałych możliwości XXI wieku.

 

Z takich porad możecie skorzystać również na platformie HaloDoctor.
 

Lekarz: nie bójmy się szukać pomocy, dbajmy o siebie 

 
W takim dniu jak wczorajszy nie sposób było nie zapytać o zalecenia i rady, które pozwolą nam zadbać o psychiczny dobrostan. Smutek, apatia, zniechęcenie - nie bolą, ale mimo to skutecznie odbierają radość życia. Co robić by tak się nie działo? Odpowiedź naszego eksperta jest jednoznaczna - trzeba żyć, po prostu, najlepiej, jak potrafimy, a jeśli to życie zawodzi, należy szukać pomocy: 

 

Dzisiaj w moim mieście jest piękny, jesienny dzień. Drodzy Czytelnicy, pamiętajcie, życie jest tylko jedno i od Was zależy, jak je przeżyjecie. Mimo że czasem jest trudno, to warto iść na spacer, zadbać o odpowiednią dietę, uprawiać sport, powiedzieć komuś coś miłego, uśmiechnąć się. Poczytać książkę, obejrzeć dobry film. Jeśli podjęcie pewnych czynności sprawia Wam problem, to pamiętajcie, że lekarze psychiatrzy istnieją i zawsze chętnie Wam pomogą - dodaje doktor Gniewko Więckiewicz.

Gniewko Więckiewicz psychiatra 5.00 / 103 opinie artykuły 9 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarz specjalizujący się w psychiatrii. Pracownik Kliniki Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, naukowiec wyróżniony stypendium za osiągnięcia naukowe.
Współpracuje z naukowcami krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych w tym Tel Aviv University, University of Alberta, Polską Akademia Nauk, Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywał podczas staży zagranicznych na Univille Universidade w Brazylii oraz Universidad de Cantabria w Hiszpanii.
Pomaga między innymi osobom z doświadczeniem stresu pourazowego, pacjentom z zaburzeniami zachowania, z zaburzeniami snu, z zaburzeniami pamięci, z zaburzeniami emocjonalnymi, schizofrenią, nerwicą, bezsennością, chorobą Alzheimera. 

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Tomasz Matjas
terapeuta, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę