1. Artykuły
  2. Jaki stan zdrowia psychicznego Polaków? Czy porady psychiatry online mogą być skuteczne?

Jaki stan zdrowia psychicznego Polaków? Czy porady psychiatry online mogą być skuteczne?

Pamiętajcie, życie jest tylko jedno i od Was zależy, jak je przeżyjecie - przestrzega nasz ekspert. I trudno nie przyznać mu racji. Czemu zatem wstydzimy się korzystać z pomocy lekarzy? Co sprawia, że lekceważymy cierpienie i psychiczny dyskomfort? Gdzie szukać pomocy i czy pomoc online jest skuteczna? - na te i wiele innych pytań odpowiada lekarz psychiatra Gniewko Więckiewicz. 

Jaki stan zdrowia psychicznego Polaków? Czy porady psychiatry online mogą być skuteczne?
Spis treści
Zdrowie psychiczne Polaków Polacy rzadko korzystają z pomocy psychologów i psychiatrów Czy warto korzystać z porad psychiatry online? Lekarz: nie bójmy się szukać pomocy, dbajmy o siebie 

Zdrowie psychiczne Polaków

 

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Troska o ten aspekt naszej kondycji wydaje się ciągle zaniedbywana, nie przykładamy wagi do skutków uzależnień, lekceważymy uporczywy smutek, naiwnie tłumaczy apatię. Czy jest tak rzeczywiście? Pytamy o to eksperta, lekarza psychiatrę Gniewko Więckiewicza. 

 

Zacznijmy od tego, że nie jest to zwykły Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, ale okrągły, trzydziesty, ponieważ pierwszy raz obchodziliśmy go w październiku 1992. A jest co świętować, wykonaliśmy ogromny krok w dobrą stronę w zakresie świadomości i społecznej akceptacji zaburzeń psychicznych, coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy psychiatrów celem leczenia nie tylko depresji czy stanów lękowych, ale również problemów codziennych, które obniżają komfort życia. Coraz częściej spotykamy w gabinetach lekarskich pacjentki i pacjentów, którzy nie wymagają farmakoterapii, ale dzięki temu, że się do nas zgłosili, możemy skierować ich na konkretne oddziaływania terapeutyczne, których jest bardzo dużo i są skuteczne, ale pod warunkiem, że zostaną dopasowane do potrzeb pacjenta - wyjaśnia doktor Gniewko Więckiewicz.


Nie sposób w takim dniu nie pochylić się nad zdrowiem psychicznym Polaków. Jak radzimy sobie co rusz doświadczani kolejnymi społecznymi traumami?

 

Co do zdrowia psychicznego Polaków, jest jeszcze dużo do zrobienia. Problemy społeczne, takie jak pandemia COVID-19 czy też wojna za wschodnią granicą nie pozostają bez wpływu na nasze samopoczucie. Świadomość i akceptacja zaburzeń psychicznych zwiększa się, ale jeszcze pozostawia wiele do życzenia. Do tego dochodzi niewystarczające finansowanie opieki psychiatrycznej, zwłaszcza dzieci i młodzieży, w których to rękach leży przyszłość Polski i w mojej ocenie powinien to być jeden z priorytetów budżetowych.


Szacuje się, że blisko miliard Europejczyków zmaga się z problemami i trudnościami psychicznymi. W Polsce to blisko 12 milionów osób: dorosłych i dzieci. To bardzo dużo! Z czym zatem się zmagamy, co każe nam szukać pomocy u specjalisty.

 

W gabinecie widzę, że jest to wiele różnych problemów, ale jeśli mielibyśmy mówić o twardych danych, to ich najlepszym źródłem są duże badania populacyjne. Na ten moment wzorcowym, najaktualniejszym polskim badaniem jest EZOP II przeprowadzony przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w latach 2018-2021. Według tego badania z problemami psychicznymi mierzy się 25% Polek i Polaków, a najczęstszym problemem jest spożywanie alkoholu, które może prowadzić do rozwoju szeregu innych zaburzeń, w tym depresji, stanów lękowych, psychoz czy też zespołu zależności, który będzie wpływał destrukcyjnie nie tylko na chorego, ale również na jego otoczenie - odpowiada nasz ekspert Gniewko Więckiewicz.

arrow Wypalenie zawodowe - narastający problem. Jak je zdiagnozować?
arrow Pedantyzm. Kiedy sprzątanie jest obsesją
arrow Te słowa ranią! Przemoc werbalna w rodzinie
arrow Prokrastynacja. Dlaczego odkładamy obowiązki na później?
arrow Dobry stres, nie jest zły? Co nas stresuje najczęściej?
arrow Niskie poczucie własnej wartości. Jak pomóc nastolatkowi?

Polacy rzadko korzystają z pomocy psychologów i psychiatrów

 

Niestety, według przytoczonego wcześniej badania EZOP II tylko 16 proc. osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi korzystało z pomocy lekarza psychiatry lub psychologa. Pomagamy sobie, szkodząc:

 

Bazując na doświadczeniu zawodowym, widzę, że Polki i Polacy często radzą sobie ze swoimi problemami, sięgając po alkohol lub inne substancje psychoaktywne. Jest to alarmujące, ponieważ nie dość, że problem ze zdrowiem psychicznym pozostawiony sam sobie może ulec pogorszeniu, to jeszcze wszelkie używki potrafią ten problem znacznie przyspieszyć i pogorszyć. Druga tendencja, którą obserwuję, to jest chętne korzystanie ze wszystkich suplementów diety i środków bez recepty. Niestety, zażywanie ich bez kontroli lekarskiej może nieść różne konsekwencje, dlatego jak mówią reklamy - przed użyciem warto skonsultować sprawę z lekarzem - dodaje.

 

arrow Czy psycholog może wystawić L4?

Powodów, dla których nadal rzadko korzystamy z pomocy medycznej zdaniem naszego rozmówcy, jest kilka: 

 

Myślę, że głównymi problemami jest zła dostępność specjalistycznej opieki lekarskiej oraz strach przed ostracyzmem ze strony otoczenia, bo tak jak wspomniałem, mimo, że jest coraz lepiej pod względem świadomości społeczeństwa, to do ideału jeszcze daleka droga.

 

Warto zauważyć, że psychiatria w Polsce kuleje. Na blisko 40-milionowy naród przypada niespełna cztery tysiące lekarzy. Dramatyczne wręcz braki lekarzy i środków odnotowuje psychiatria dziecięca. Według Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce w 2018 r. chorobami psychicznymi dzieci i młodzieży zajmowało się zaledwie 416 lekarzy.

 

Czy warto korzystać z porad psychiatry online?

 

W opiece ambulatoryjnej wizyty psychiatryczne w gabinecie online w zdecydowanej większości są równie skuteczne, jak wizyty stacjonarne - wyjaśnia lekarz psychiatra.

 

I tłumaczy: 

 

Dzięki rozwiązaniom wideo i szybkiemu internetowi stanowią one nawet duże ułatwienie, zwłaszcza w małych ośrodkach miejskich bądź wiejskich, gdzie tego lekarza po prostu nie ma. Psychiatria jest dziedziną, w której najczęściej kontakt fizyczny, taki jak np. użycie stetoskopu, nie jest wymagany, dlatego zgłaszając się do gabinetu online, można uzyskać tak naprawdę komplet w zakresie ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej. Telemedycyna to przyszłość i o ile z pewnością nie zastąpi nam realnego kontaktu z pacjentami i pacjentkami, to może bardzo dużo dobrego wnieść i powinniśmy korzystać z tych wspaniałych możliwości XXI wieku.

 

Z takich porad możecie skorzystać również na platformie HaloDoctor.
 

Lekarz: nie bójmy się szukać pomocy, dbajmy o siebie 

 
W takim dniu jak wczorajszy nie sposób było nie zapytać o zalecenia i rady, które pozwolą nam zadbać o psychiczny dobrostan. Smutek, apatia, zniechęcenie - nie bolą, ale mimo to skutecznie odbierają radość życia. Co robić by tak się nie działo? Odpowiedź naszego eksperta jest jednoznaczna - trzeba żyć, po prostu, najlepiej, jak potrafimy, a jeśli to życie zawodzi, należy szukać pomocy: 

 

Dzisiaj w moim mieście jest piękny, jesienny dzień. Drodzy Czytelnicy, pamiętajcie, życie jest tylko jedno i od Was zależy, jak je przeżyjecie. Mimo że czasem jest trudno, to warto iść na spacer, zadbać o odpowiednią dietę, uprawiać sport, powiedzieć komuś coś miłego, uśmiechnąć się. Poczytać książkę, obejrzeć dobry film. Jeśli podjęcie pewnych czynności sprawia Wam problem, to pamiętajcie, że lekarze psychiatrzy istnieją i zawsze chętnie Wam pomogą - dodaje doktor Gniewko Więckiewicz.

Gniewko Więckiewicz psychiatra 5.00 / 62 opinie artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarz specjalizujący się w psychiatrii. Pracownik Kliniki Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, naukowiec wyróżniony stypendium za osiągnięcia naukowe.
Współpracuje z naukowcami krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych w tym Tel Aviv University, University of Alberta, Polską Akademia Nauk, Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywał podczas staży zagranicznych na Univille Universidade w Brazylii oraz Universidad de Cantabria w Hiszpanii.
Pomaga między innymi osobom z doświadczeniem stresu pourazowego, pacjentom z zaburzeniami zachowania, z zaburzeniami snu, z zaburzeniami pamięci, z zaburzeniami emocjonalnymi, schizofrenią, nerwicą, bezsennością, chorobą Alzheimera. 

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
depresja, psychiatra, psycholog
Czy antydepresanty mogą pomóc w psychoterapii?
Przez depresję nie mam siły pracować nad sobą na psychoterapii. Czy dzięki antydepresantowi będę...
16.11.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można zastosować lek farmakologiczny lub spróbować odmienić sposób myślenia . Zamiast : "Przez depresję nie mam siły pracować nad sobą na psychoterapii "mówić i powtarzać : "Mam chęć uczestniczyć w zajęciach psychoterapii, ponieważ to jest dla mnie dobre i korzystne"
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Najlepsze efekty leczenia depresji osiągamy poprzez leczenie farmakologiczne w połączeniu z psychoterapią - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna i ewentualne wdrożenie farmakoterapii
psychiatra, psycholog
Co może świadczyć o zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym?
Czy natrętne, codzienne nucenie piosenek w myślach jest zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym?
20.10.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Gdy w ciągu dnia nucimy w myślach tę samą piosenkę, i następnego dnia ponownie powtarza się myślenie, nucenie jakiegoś utworu, to może to być zaburzenie obsesyjno-kompulsywne( skrót OCD, od angielskiego obsessive-compulsive disorder, a potocznie nerwica natręctw). Stan taki zakłóca myślenie i koncentrację w dniu codziennym np. przy wykonywaniu pracy, w nauce i innych czynnościach.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tak; zalecana jest konsultacja psychologiczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Należy przeprowadzić dokładniejszy wywiad - zapraszam na wizytę - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
psychiatra, psycholog
Czy można zdiagnozować autyzm u dziecka w ramach wizyty online?
Mieszkamy w UK. Syn był w czasie diagnozy na autyzm, ale zmieniły się wytyczne i...
11.10.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Diagnostyka wymaga obserwacji pacjenta, konsultacji i opinii m.in.psychiatry, pedagoga, psychologa; zbierany jest również wywiad od rodziców, nauczycieli. Tak więc diagnostyka powinna odbyć się w warunkach stacjonarnych, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych kryteriów i wytycznych.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Diagnostyka wymaga obserwacji pacjenta, konsultacji i opinii m.in.psychiatry, pedagoga, psychologa; zbierany jest również wywiad od rodziców, nauczycieli. Tak więc diagnostyka powinna odbyć się w warunkach stacjonarnych, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych kryteriów i wytycznych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do specjalisty w miejscy pobytu pacjenta na wizytę stacjonarną. Podczas wizyty udzieli on odpowiedzi na powyższe pytania.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Diagnostyka i leczenie wymaga konsultacji stacjonarny - online można jedynie kontynuować leczenie wcześniej zalecone - w razie pytań zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do specjalisty w miejscy pobytu pacjenta na wizytę stacjonarną. Podczas wizyty udzieli on odpowiedzi na powyższe pytania.
psycholog
Jak można pomóc 9-latce po śmierci ojca, jeżeli psycholog twierdzi, że terapia nie jest potrzebna?
Wypadek wydarzył się 2 miesiące temu. Psycholog na NFZ mówi, że to ja jako...
01.09.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta z dzieckiem u psychologa dziecięcego. Być może na początku nie występowały objawy, ale obecnie wyraźnie widać, że dziecko potrzebuje wsparcia. Ma lęk przed czymś złym, co się może wydarzyć, boi się , aby bliskim nic się nie stało , ma lęk przed śmiercią swoją i bliskich. Powstała dysharmonia , i koniecznie trzeba doprowadzić stan emocji do równowagi. W razie pytań, zapraszam na konsultację.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Terapia u psychologa jest niezbędna, zarówno dla Pani jak i dziecka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u psychiatry dziecięcego.
Proszę zacząć od psychologa szkolnego, radziłbym też zwrócić się z córeczką do psychiatry dziecięcego.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultację - poszerzymy wywiad - pozdrawiam specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecam wizytę u lekarza psychiatry oraz psychologa
psycholog
Jak pomóc mężowi, który bardzo się wszystkim przejmuje, jest nadpobudliwy i ma częste zmiany nastroju?
Witam. Mój mąż jest bardzo uczuciowym i troskliwym mezczyzna. Duzo w nim energii, ćwiczy...
30.08.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u psychologa, regularna terapia mogłaby pomóc. Dodatkowo proszę rozważyć konsultację psychiatryczną, ale także zgłosić się do lekarza rodzinnego, aby wykonać badania kontrolne laboratoryjne.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11668 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 278 opinii
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.90 / 541 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę