1. Artykuły
  2. Dziecko ze smartfonem w ręku. Jak rozpoznać uzależnienie?

Dziecko ze smartfonem w ręku. Jak rozpoznać uzależnienie?

Dziecko ze smartfonem w ręce, zaabsorbowane tym co widzi na ekranie. To taki częsty widok i nieunikniony - w czasach nauki zdalnej i aplikacji umożliwiających kontakt z rówieśnikami.  To nie tylko narzędzie dostarczające rozrywki, ale i możliwości rozwijania pasji. Co zrobić, aby korzystanie z telefonu było bezpieczne dla naszej pociechy? Jak kontrolować czas spędzany przed ekranem? Jak rozpoznać uzależnienie od smartfona? Odpowiada nasz ekspert, psycholog i psychoterapeuta Dominika Mastalerz. 

 

Dziecko ze smartfonem w ręku. Jak rozpoznać uzależnienie?
Spis treści
Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Wytyczne WHO W jaki sposób dziecko może bezpiecznie korzystać ze smartfona? Uzależnienie dzieci od smartfona. Co powinno nas zaniepokoić Uzależnienie dzieci od smartfona. Kto stawia diagnozę? Powinieneś wiedzieć co robi Twoje dziecko! Psycholog: ustalcie reguły korzystania ze smartfona

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Wytyczne WHO

 

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia dzieci w wieku od 0-1 roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z ekranem - dotyczy to zarówno smartfonów, jak i komputerów czy telewizji.

 

Dla dzieci w wieku 2-4 lata czas ekranowy zwiększa się do godziny dziennie - im jednak mniej tym lepiej. Natomiast dla dzieci od 5 roku życia czas przed ekranem nie powinien przekraczać 2 godzin dziennie.

arrow Wadę postawy ma większość dzieci. A tak łatwo jej uniknąć
arrow Co zrobić, gdy nasze dziecko jest otyłe? Pediatra i dietetyk stawiają sprawę jasno
arrow Fizjoterapia dziecięca. Te sygnały są ostrzeżeniem dla rodziców
arrow Wszawica. Mity wokół choroby
arrow Jak wspierać odporność dzieci na jesień? Proste wskazówki dietetyka i pediatry
arrow Rumień zakaźny – jak dochodzi do zakażenia

W jaki sposób dziecko może bezpiecznie korzystać ze smartfona?

 

Instytut Matki i Dziecka zaleca, aby rodzice ustalali realistyczne zasady i ograniczenia dotyczące czasu wolnego spędzanego przez dzieci przed ekranem i kształtowali prawidłowe nawyki. Czas wolny spędzany przed ekranem powinien być limitowany.

 

Nasz ekspert, psycholog Dominika Mastalerz mówi o rozsądnej kontroli rodzicielskiej:

 

Dziecko może bezpiecznie korzystać ze smartfona tylko wtedy kiedy jest poddane rozsądnej kontroli rodzicielskiej. Należy zwrócić uwagę na długość czasu jaką dziecko spędza przed ekranem telefonu - podkreśla.

 

Psycholog przyznaje, że trudno jest opierać się technologii w obecnych czasach. Jednak to co dzieciom służy najlepiej, związane jest z naturalnym światłem i rytmem biologicznym.

 

Dziecko powinno dużo czasu spędzać w atmosferze miłości, z rodzicami, z rówieśnikami oraz na świeżym powietrzu. Należy bezwzględnie minimalizować czas spędzony przez dziecko przed ekranem emitującym światło niebieskie (komputer, telewizor, telefon) - uczula.

 

Uzależnienie dzieci od smartfona. Co powinno nas zaniepokoić

 

Jak rozpoznać czy nasze dziecko jest uzależnione od smartfona? Psycholog odpowiada:

 

Uzależnienie można rozpoznać mierząc dziecku czas spędzony przed ekranem smartfona. Jeśli ten czas zajmuje znaczną część dnia oraz jeśli zaabsorbowanie telefonem skutecznie zaburza wykonywanie innych czynności życiowych, możemy mówić o uzależnieniu - zauważa.

 

O zagrożeniu uzależnieniem mówimy wówczas, gdy czas korzystania (dotyczy to starszej młodzieży) wynosi ponad 4,5 godzinny dziennie (poza aktywnościami związanymi ze szkołą i edukacją). U osób uzależnionych jest to ponad 7 godzin dziennie.

 

Znamienny jest też fakt, że dziecko praktycznie nie rozstaje się z telefonem i jest całkowicie pochłonięte wirtualnym światem - zaznacza Dominika Mastalerz.

 

Eksperci mówią też o takich symptomach jak: silne pragnienie lub poczucie przymusu korzystania z telefonu, trudności z powstrzymywaniem się od logowania do sieci, złe samopoczucie wynikające z braku dostępu do sieci, coraz dłuższe i częstsze korzystanie z Internetu, brak innych zainteresowań i aktywności społecznych.

 

Uzależnienie dzieci od smartfona. Kto stawia diagnozę?

 

Uzależnienie diagnozuje się poprzez odpowiedni wywiad z rodzicami, a także z dzieckiem.

 

Według specjalnych kryteriów ocenia się na ile szkodliwe i absorbujące jest korzystanie z telefonu określając czas spędzony przed jego ekranem. Takiej diagnozy może dokonać psycholog, psychoterapeuta lub lekarz - wyjaśnia nasz ekspert.

 

Uzależnienie od korzystania ze smartfona traktowane jest analogicznie do innych uzależnień, jak np. nałogu alkoholowego czy narkotykowego. Terapia przebiega więc analogicznie jak w przypadku terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków.

 

Powinieneś wiedzieć co robi Twoje dziecko!

 

W jaki sposób rodzice mogą kontrolować i ograniczać korzystanie dzieci ze smartfona? Psycholog odpowiada:

 

Rodzice mogą kontrolować używanie smartfona przez dziecko poprzez zainstalowanie specjalnych aplikacji w telefonie (np. Kontrola rodzicielska). Szczególnie ważne jest jednak zainteresowanie ze strony rodziców tym, jak dziecko spędza swój wolny czas, a tym samym ważne jest, aby rodzice poświęcali dziecku jak najwięcej uwagi, czasu oraz aby proponowali alternatywne rozrywki - mówi Dominika Mastalerz.

 

I podkreśla: rodzicu, powinieneś wiedzieć co aktualnie robi Twoje dziecko!

 

Psycholog: ustalcie reguły korzystania ze smartfona

 

Nasz ekspert przekonuje, że warto z dzieckiem ustalić konkretne reguły i zasady korzystania ze smartfonów.

 

Określmy dzienny limit czasu i sytuacje, w których używamy telefonu. Umówmy się, że smartfony nie towarzyszą nam przy posiłkach, przy rodzinnych spotkaniach oraz tuż przed snem. Warto też zastanowić się jaki przykład dajemy naszym dzieciom. Czy przypadkiem sami nie potrafimy rozstać się ze smartfonem? - podpowiada Dominika Mastalerz.

Dominika Mastalerz psycholog, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, terapeuta, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta rodzinny 5.00 / 34 opinie artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku psychologii WSFiZ w Warszawie o specjalności: psychologia kliniczna, podyplomowego studium z zakresu Psychoterapii Systemowej Rodzin w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie, studium Psychoterapii Uzależnień Vis Salutis w Łodzi. 

Prowadzi: psychoterapię indywidualną, terapię par, terapię rodzinną, terapię uzależnień, konsultacje i doradztwo psychologiczne, diagnozę psychologiczną. Zajmuje się zarówno osobami dorosłymi, jak i młodzieżą i dziećmi. 

W terapii korzysta z różnych nurtów psychoterapeutycznych, jak: podejście humanistyczne, systemowe, psychodynamiczne, behawioralne.  

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
depresja, psychiatra, psycholog
Czy antydepresanty mogą pomóc w psychoterapii?
Przez depresję nie mam siły pracować nad sobą na psychoterapii. Czy dzięki antydepresantowi będę...
16.11.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można zastosować lek farmakologiczny lub spróbować odmienić sposób myślenia . Zamiast : "Przez depresję nie mam siły pracować nad sobą na psychoterapii "mówić i powtarzać : "Mam chęć uczestniczyć w zajęciach psychoterapii, ponieważ to jest dla mnie dobre i korzystne"
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Najlepsze efekty leczenia depresji osiągamy poprzez leczenie farmakologiczne w połączeniu z psychoterapią - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna i ewentualne wdrożenie farmakoterapii
psychiatra, psycholog
Co może świadczyć o zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym?
Czy natrętne, codzienne nucenie piosenek w myślach jest zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym?
20.10.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Gdy w ciągu dnia nucimy w myślach tę samą piosenkę, i następnego dnia ponownie powtarza się myślenie, nucenie jakiegoś utworu, to może to być zaburzenie obsesyjno-kompulsywne( skrót OCD, od angielskiego obsessive-compulsive disorder, a potocznie nerwica natręctw). Stan taki zakłóca myślenie i koncentrację w dniu codziennym np. przy wykonywaniu pracy, w nauce i innych czynnościach.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tak; zalecana jest konsultacja psychologiczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Należy przeprowadzić dokładniejszy wywiad - zapraszam na wizytę - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
psychiatra, psycholog
Czy można zdiagnozować autyzm u dziecka w ramach wizyty online?
Mieszkamy w UK. Syn był w czasie diagnozy na autyzm, ale zmieniły się wytyczne i...
11.10.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Diagnostyka wymaga obserwacji pacjenta, konsultacji i opinii m.in.psychiatry, pedagoga, psychologa; zbierany jest również wywiad od rodziców, nauczycieli. Tak więc diagnostyka powinna odbyć się w warunkach stacjonarnych, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych kryteriów i wytycznych.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Diagnostyka wymaga obserwacji pacjenta, konsultacji i opinii m.in.psychiatry, pedagoga, psychologa; zbierany jest również wywiad od rodziców, nauczycieli. Tak więc diagnostyka powinna odbyć się w warunkach stacjonarnych, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych kryteriów i wytycznych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do specjalisty w miejscy pobytu pacjenta na wizytę stacjonarną. Podczas wizyty udzieli on odpowiedzi na powyższe pytania.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Diagnostyka i leczenie wymaga konsultacji stacjonarny - online można jedynie kontynuować leczenie wcześniej zalecone - w razie pytań zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
psycholog
Jak można pomóc 9-latce po śmierci ojca, jeżeli psycholog twierdzi, że terapia nie jest potrzebna?
Wypadek wydarzył się 2 miesiące temu. Psycholog na NFZ mówi, że to ja jako...
01.09.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta z dzieckiem u psychologa dziecięcego. Być może na początku nie występowały objawy, ale obecnie wyraźnie widać, że dziecko potrzebuje wsparcia. Ma lęk przed czymś złym, co się może wydarzyć, boi się , aby bliskim nic się nie stało , ma lęk przed śmiercią swoją i bliskich. Powstała dysharmonia , i koniecznie trzeba doprowadzić stan emocji do równowagi. W razie pytań, zapraszam na konsultację.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Terapia u psychologa jest niezbędna, zarówno dla Pani jak i dziecka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u psychiatry dziecięcego.
Proszę zacząć od psychologa szkolnego, radziłbym też zwrócić się z córeczką do psychiatry dziecięcego.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultację - poszerzymy wywiad - pozdrawiam specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecam wizytę u lekarza psychiatry oraz psychologa
psycholog
Jak pomóc mężowi, który bardzo się wszystkim przejmuje, jest nadpobudliwy i ma częste zmiany nastroju?
Witam. Mój mąż jest bardzo uczuciowym i troskliwym mezczyzna. Duzo w nim energii, ćwiczy...
30.08.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u psychologa, regularna terapia mogłaby pomóc. Dodatkowo proszę rozważyć konsultację psychiatryczną, ale także zgłosić się do lekarza rodzinnego, aby wykonać badania kontrolne laboratoryjne.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11637 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 273 opinie
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.90 / 541 opinii
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
4.89 / 1902 opinie
Umów wizytę