1. Artykuły
  2. Dziecko ze smartfonem w ręku. Jak rozpoznać uzależnienie?

Dziecko ze smartfonem w ręku. Jak rozpoznać uzależnienie?

Dziecko ze smartfonem w ręce, zaabsorbowane tym co widzi na ekranie. To taki częsty widok i nieunikniony - w czasach nauki zdalnej i aplikacji umożliwiających kontakt z rówieśnikami.  To nie tylko narzędzie dostarczające rozrywki, ale i możliwości rozwijania pasji. Co zrobić, aby korzystanie z telefonu było bezpieczne dla naszej pociechy? Jak kontrolować czas spędzany przed ekranem? Jak rozpoznać uzależnienie od smartfona? Odpowiada nasz ekspert, psycholog i psychoterapeuta Dominika Mastalerz. 

 

Dziecko ze smartfonem w ręku. Jak rozpoznać uzależnienie? Dziecko ze smartfonem w ręku. Jak rozpoznać uzależnienie?
Spis treści
Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Wytyczne WHO W jaki sposób dziecko może bezpiecznie korzystać ze smartfona? Uzależnienie dzieci od smartfona. Co powinno nas zaniepokoić Uzależnienie dzieci od smartfona. Kto stawia diagnozę? Powinieneś wiedzieć co robi Twoje dziecko! Psycholog: ustalcie reguły korzystania ze smartfona

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Wytyczne WHO

 

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia dzieci w wieku od 0-1 roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z ekranem - dotyczy to zarówno smartfonów, jak i komputerów czy telewizji.

 

Dla dzieci w wieku 2-4 lata czas ekranowy zwiększa się do godziny dziennie - im jednak mniej tym lepiej. Natomiast dla dzieci od 5 roku życia czas przed ekranem nie powinien przekraczać 2 godzin dziennie.

arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj

W jaki sposób dziecko może bezpiecznie korzystać ze smartfona?

 

Instytut Matki i Dziecka zaleca, aby rodzice ustalali realistyczne zasady i ograniczenia dotyczące czasu wolnego spędzanego przez dzieci przed ekranem i kształtowali prawidłowe nawyki. Czas wolny spędzany przed ekranem powinien być limitowany.

 

Nasz ekspert, psycholog Dominika Mastalerz mówi o rozsądnej kontroli rodzicielskiej:

 

Dziecko może bezpiecznie korzystać ze smartfona tylko wtedy kiedy jest poddane rozsądnej kontroli rodzicielskiej. Należy zwrócić uwagę na długość czasu jaką dziecko spędza przed ekranem telefonu - podkreśla.

 

Psycholog przyznaje, że trudno jest opierać się technologii w obecnych czasach. Jednak to co dzieciom służy najlepiej, związane jest z naturalnym światłem i rytmem biologicznym.

 

Dziecko powinno dużo czasu spędzać w atmosferze miłości, z rodzicami, z rówieśnikami oraz na świeżym powietrzu. Należy bezwzględnie minimalizować czas spędzony przez dziecko przed ekranem emitującym światło niebieskie (komputer, telewizor, telefon) - uczula.

 

Uzależnienie dzieci od smartfona. Co powinno nas zaniepokoić

 

Jak rozpoznać czy nasze dziecko jest uzależnione od smartfona? Psycholog odpowiada:

 

Uzależnienie można rozpoznać mierząc dziecku czas spędzony przed ekranem smartfona. Jeśli ten czas zajmuje znaczną część dnia oraz jeśli zaabsorbowanie telefonem skutecznie zaburza wykonywanie innych czynności życiowych, możemy mówić o uzależnieniu - zauważa.

 

O zagrożeniu uzależnieniem mówimy wówczas, gdy czas korzystania (dotyczy to starszej młodzieży) wynosi ponad 4,5 godzinny dziennie (poza aktywnościami związanymi ze szkołą i edukacją). U osób uzależnionych jest to ponad 7 godzin dziennie.

 

Znamienny jest też fakt, że dziecko praktycznie nie rozstaje się z telefonem i jest całkowicie pochłonięte wirtualnym światem - zaznacza Dominika Mastalerz.

 

Eksperci mówią też o takich symptomach jak: silne pragnienie lub poczucie przymusu korzystania z telefonu, trudności z powstrzymywaniem się od logowania do sieci, złe samopoczucie wynikające z braku dostępu do sieci, coraz dłuższe i częstsze korzystanie z Internetu, brak innych zainteresowań i aktywności społecznych.

 

Uzależnienie dzieci od smartfona. Kto stawia diagnozę?

 

Uzależnienie diagnozuje się poprzez odpowiedni wywiad z rodzicami, a także z dzieckiem.

 

Według specjalnych kryteriów ocenia się na ile szkodliwe i absorbujące jest korzystanie z telefonu określając czas spędzony przed jego ekranem. Takiej diagnozy może dokonać psycholog, psychoterapeuta lub lekarz - wyjaśnia nasz ekspert.

 

Uzależnienie od korzystania ze smartfona traktowane jest analogicznie do innych uzależnień, jak np. nałogu alkoholowego czy narkotykowego. Terapia przebiega więc analogicznie jak w przypadku terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków.

 

Powinieneś wiedzieć co robi Twoje dziecko!

 

W jaki sposób rodzice mogą kontrolować i ograniczać korzystanie dzieci ze smartfona? Psycholog odpowiada:

 

Rodzice mogą kontrolować używanie smartfona przez dziecko poprzez zainstalowanie specjalnych aplikacji w telefonie (np. Kontrola rodzicielska). Szczególnie ważne jest jednak zainteresowanie ze strony rodziców tym, jak dziecko spędza swój wolny czas, a tym samym ważne jest, aby rodzice poświęcali dziecku jak najwięcej uwagi, czasu oraz aby proponowali alternatywne rozrywki - mówi Dominika Mastalerz.

 

I podkreśla: rodzicu, powinieneś wiedzieć co aktualnie robi Twoje dziecko!

 

Psycholog: ustalcie reguły korzystania ze smartfona

 

Nasz ekspert przekonuje, że warto z dzieckiem ustalić konkretne reguły i zasady korzystania ze smartfonów.

 

Określmy dzienny limit czasu i sytuacje, w których używamy telefonu. Umówmy się, że smartfony nie towarzyszą nam przy posiłkach, przy rodzinnych spotkaniach oraz tuż przed snem. Warto też zastanowić się jaki przykład dajemy naszym dzieciom. Czy przypadkiem sami nie potrafimy rozstać się ze smartfonem? - podpowiada Dominika Mastalerz.

artykuły 8 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku psychologii WSFiZ w Warszawie o specjalności: psychologia kliniczna, podyplomowego studium z zakresu Psychoterapii Systemowej Rodzin w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie, studium Psychoterapii Uzależnień Vis Salutis w Łodzi. 

Prowadzi: psychoterapię indywidualną, terapię par, terapię rodzinną, terapię uzależnień, konsultacje i doradztwo psychologiczne, diagnozę psychologiczną. Zajmuje się zarówno osobami dorosłymi, jak i młodzieżą i dziećmi. 

W terapii korzysta z różnych nurtów psychoterapeutycznych, jak: podejście humanistyczne, systemowe, psychodynamiczne, behawioralne.  

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę