1. Artykuły
  2. Depresja – objawy, diagnozowanie i leczenie

Depresja – objawy, diagnozowanie i leczenie

Depresja, zwana również chorobą duszy, dotyka około 3 proc. Polaków. Warto jednak zaznaczyć, że dane te mogą być znacząco zaniżone, co wynika z niewielkiej liczby osób, które zgłaszają się, by leczyć depresję u psychiatrów. Czym dokładnie jest depresja, jakie są jej przyczyny, a także jak z niej wyjść?

Depresja – objawy, diagnozowanie i leczenie Depresja – objawy, diagnozowanie i leczenie
Spis treści
Depresja - definicja i przyczyny Jakie są rodzaje oraz typy depresji? Choroba afektywna dwubiegunowa U kogo może pojawić się depresja? Depresja w ciąży oraz poporodowa Ból po rozstaniu Jakie są objawy depresji? Fizyczne oznaki depresji Jak wyjść z depresji krok po kroku? Jak pokonać depresję, czyli pierwsza wizyta u psychiatry Zwolnienie od psychiatry Jak pomóc osobie z depresją?

Depresja - definicja i przyczyny

 

Depresja jest zaburzeniem, które cechuje się przynajmniej dwutygodniowym okresem występowania takich objawów jak przygnębienie, poczucie braku sensu życia, zaburzenie odczuwania przyjemności, a także pogrążenie w smutku. Do głównych przyczyn depresji zalicza się m.in.:

 

  • czynniki biochemiczne – zakłócenie działania w mózgu substancji takich jak serotonina oraz dopamina,
  • czynniki genetyczne – gdy w rodzinie były osoby z chorobami afektywnymi, zwiększa się możliwość pojawienia depresji u pozostałych członków,
  • czynniki społeczne – stany depresyjne wynikają z warunków socjoekonomicznych, np. pogorszenia jakości życia i izolacji społecznej.

 

Do przyczyn depresji zalicza się również czynniki natury psychologicznej, w tym utratę bliskiej osoby, mobbing oraz depresję po rozstaniu z życiowym partnerem.

 

 

arrow Eksperci biją na alarm. Depresja to choroba
arrow Antydepresanty. Jak działają leki antydepresyjne?
arrow Depresja u osób starszych
arrow Wenlafaksyna – wskazania, działanie i skutki uboczne
arrow Depresja poporodowa - objawy i leczenie

Jakie są rodzaje oraz typy depresji?

 

Najczęściej występującymi rodzajami depresji są:

 

  • depresja nawracająca – nawrót depresji jest stosunkowo krótki i wówczas epizod depresyjny trwa około 2 tygodni. Pomiędzy tym czasem pojawia się okres pełnego zdrowia,
  • depresja endogenna – nie stoją za nią traumatyczne doświadczenia,
  • depresja egzogenna – objawia się w skutek trudnych życiowych doświadczeń,
  • depresja kliniczna – podobnie jak w przypadku egzogennej, wynika ona z trudnych doświadczeń życiowych. Bardzo często brakowi chęci do życia towarzyszą myśli samobójcze.
  • depresja sezonowa, inaczej depresja jesienna – wywołana niedoborem światła słonecznego. Zazwyczaj stan depresyjny jest dość łagodny.

 

W literaturze psychologicznej wymienia się jeszcze kilka innych rodzajów depresji, w zależności od genezy oraz specyfiki objawów.

 

 

Choroba afektywna dwubiegunowa

 

Kolejną chorobą diagnozowaną w gabinetach psychiatrycznych jest zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Charakteryzuje się ono epizodami depresyjnymi pojawiającymi się naprzemiennie z hipomanią, czyli stanami euforii. Szacuje się, że na świecie dotyka ona około 30 mln osób i pojawia się najczęściej przed ukończeniem 25 lat.

 

Choć w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej pojawiają się stany depresyjne, to nie może być ona leczona tak samo jak depresja. Kluczowa jest w tym przypadku jednak prawidłowa diagnoza psychiatryczna i skorzystanie z pomocy specjalisty, który właściwie rozpozna jej objawy i zaleci właściwe leczenie. Najczęściej obejmuje ono nie tylko przyjmowanie odpowiednich leków, ale również regularną terapię. Dla wygody pacjenta można korzystać z konsultacji online, które odbywają się z domu, w dogodnym dla pacjenta terminie.

 

 

U kogo może pojawić się depresja?

 

Stany depresyjne mogą pojawić się właściwie u każdej osoby, niezależnie od wieku. Choroba duszy to bowiem problem dotyczący wszystkich ludzi, gdyż każda osoba na pewnym etapie życia doświadcza bolesnych momentów. Epizody depresyjne pojawiają się więc i u mężczyzn, i kobiet, zarówno starszych, jak i w sile wieku.

 

Poważnym zagrożeniem jest także depresja u dzieci i nastolatków, w skrajnych przypadkach prowadząca do myśli samobójczych i prób odebrania sobie życia. Właśnie dlatego kluczowa jest terapia depresji, już od momentu pojawienia się jej pierwszych oznak.

 

 

Depresja w ciąży oraz poporodowa

 

Depresja poporodowa oraz u kobiet w ciąży to problem, obok którego również nie można przejść obojętnie. Dotyka ona bowiem od 10 do 20 proc. kobiet, przy czym statystyki te również mogą być niedoszacowane, gdyż wiele z nich rezygnuje z wizyty u psychiatry i uzyskania pomocy. Nie można jednak ignorować problemu, gdyż depresja przedporodowa oraz poporodowa wpływa negatywnie zarówno na matkę, jak i na dziecko.

 

 

Ból po rozstaniu

 

Stan depresyjny często pojawia się także po rozstaniu. Wówczas wiele osób doświadcza nie tylko załamania nerwowego (zwłaszcza, gdy partner odszedł niespodziewanie), ale również wielu innych stanów, takich jak niechęć do życia wynikająca z silnej tęsknoty. Apatia jest w tym przypadku adekwatna i naturalna, jednak utrzymująca się zbyt długo może wymagać wizyty u psychiatry lub psychologa.

 

 

Jakie są objawy depresji?

 

Początki depresji mogą u każdej osoby objawiać się nieco inaczej. Jednym z pierwszych objawów jest jednak zazwyczaj zmęczenie, któremu towarzyszy zniechęcenie oraz brak chęci do życia. Niechęć do życia może prowadzić również w skrajnych przypadkach do myśli samobójczych, a także do lęku przed ludźmi, nawet tymi najbliższymi.

 

Osoba chora rezygnuje więc z kontaktów z międzyludzkich i woli zostawać w samotności, bierna. Kolejnym objawem depresji u osób dorosłych jest lęk przed pracą, a także stres przed pracą. Pojawiają się one nie tylko u osób, które w życiu zawodowym doświadczają przykrych sytuacji, ale także u tych, które wcześniej lubiły swoje zajęcie.

 

 

Fizyczne oznaki depresji

 

Pierwsze objawy depresji mogą pojawiać się także na polu fizycznym, gdy organizm sam komunikuje, że coś jest nie tak. Są to m.in. chroniczne bóle, nudności, problemy z układem pokarmowym, a także ucisk w klatce piersiowej. Życie z depresją w takiej sytuacji staje się jeszcze trudniejsze, gdyż jej objawy pojawiają się na wielu polach.

 

Nieleczona depresja może odcisnąć długotrwałe piętno i skutkować np.:

 

 

Jak widać skutki depresji mogą być poważne, dlatego choroby tej nie można ignorować i trzeba jak najszybciej zgłosić się po pomoc.

 

 

Jak wyjść z depresji krok po kroku?

 

Pierwszym etapem jest diagnoza depresji. W tej sytuacji nie sprawdzą się ani testy na depresję online, ani inne próby samodzielnego diagnozowania się. Trzeba bowiem zgłosić się do specjalisty, który na podstawie dogłębnej rozmowy rozpozna chorobę i wskaże, jak walczyć z depresją.

 

Kolejnym krokiem niezbędnym w przypadku ciężkiej depresji może być wdrożenie farmakoterapii. Leki na depresję przepisywane są na receptę wydawaną przez psychoterapeutów. Co ważne obecnie stosuje się antydepresanty nowej generacji, które powodują mniej negatywnych skutków ubocznych. Wskazania do ich stosowania to m.in. bezsenności, lęki, depresja jednobiegunowa oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

 

Lek na depresję na receptę najczęściej przyjmuje się nie krócej niż 6 miesięcy, przy czym nie można odstawiać preparatu bez wiedzy specjalisty, może to bowiem doprowadzić do bardzo szybkiego nawrotu choroby.

 

 

Jak pokonać depresję, czyli pierwsza wizyta u psychiatry

 

Jak odzyskać radość życia? Jak zwalczyć depresję? Jak znów dostrzec sens życia? To pytania, które zadaje sobie większość chorych na depresję. Samodzielna odpowiedź na nie jest jednak trudna, właśnie dlatego tak ważna jest rozmowa ze specjalistą, który nakieruje chorego. Wyjście z depresji to bowiem proces wymagający otwarcia się na pomoc, co dla wielu osób stanowi potężną barierę psychologiczną.

 

Chorzy obawiają się przede wszystkim pierwszej wizyty u psychiatry, jest ona jednak trudna nie tylko ze względu na samą konfrontację, ale również ze względu na niechęć do wyjścia z domu. Często bowiem chorzy na depresję znacznie ograniczają kontakty międzyludzkie, pozostając w najbezpieczniejszej dla siebie przestrzeni własnego mieszkania.

 

Alternatywą są konsultacje psychiatryczne online. Można odbywać je dyskretnie, z zacisza własnego domu, o dowolnie wybranej dla siebie godzinie. Obecnie taką pomoc świadczy wielu psychiatrów oraz psychologów, którzy zdecydowali się właśnie na taki kontakt ze swoimi pacjentami.

 

 

Zwolnienie od psychiatry

 

Depresja a praca to dla osób z tą chorobą bardzo trudny temat. Zdecydowana większość nie jest w stanie sumiennie wypełniać swoich obowiązków, dlatego niezbędne może być uzyskanie zwolnienia od psychiatry, by móc spokojnie leczyć depresję z jego pomocą.

 

Strach przed pracą u wielu osób jest naprawdę paraliżujący, dlatego czas odpoczynku może być kluczowy do powrotu do zdrowia. L4 online od psychiatry można uzyskać również podczas konsultacji psychiatrycznej online, po rozmowie ze specjalistą, który dodatkowo wskaże, jak radzić sobie z depresją. Co istotne, takie zwolnienie jest traktowane tak samo, jak w przypadku dolegliwości natury fizycznej.

 

 

Jak pomóc osobie z depresją?

 

Dla wielu osób główne pytanie polega nie tylko na tym, jak pomóc sobie w depresji, ale jak wesprzeć najbliższą osobę, która jej doświadcza. Przede wszystkim warto zachęcić ją do wizyty u psychiatry, a także dbać, aby nie zaniechała ona kolejnych spotkań. Należy także przypominać, że depresję można w pełni skutecznie leczyć. Kolejny etap to nakłanianie do prostych aktywności, choć nie wolno niczego robić na siłę i zachęcać do „wzięcia się w garść”.

 

Dodatkowo nie powinno się bagatelizować problemu. Pomoc choremu na depresję wymaga jednak zarówno zaniechania krytyki, jak i ograniczenia uszczęśliwiania na siłę. Przy braku chęci do życia zdecydowanie nie pomoże zmuszanie do imprezowania czy spotkań towarzyskich, choć oczywiście troska ze strony znajomych może być pomocna.

 

Jak jeszcze pomóc osobie w depresji? Nie można bać się rozmów i zadawania pytań, zwłaszcza w przypadku młodzieży. Objawy depresji u nastolatków często są bowiem maskowane tak, by rodzice lub opiekunowie nie zauważyli problemu. Głęboka i szczera rozmowa, może jednak pomóc dowiedzieć się o stanie emocjonalnym dziecka i o tym, jakiej pomocy oczekuje.

 

Depresja to nie tylko dolegliwości psychiczne, ale również objawy fizyczne, które często zupełnie wykluczają chorego z życia. Właśnie dlatego kluczowe jest, by zgłosił się on po pomoc, co ułatwiają konsultacje psychiatryczne online poprzez platformę haloDoctor.pl. Można z nich skorzystać bez wychodzenia z domu, o dogodnej dla siebie porze i bez poczucia wstydu.

 


 

Szukasz specjalisty leczącego depresję w Twojej okolicy? Sprawdź:

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz recepty online i przejdź do konsultacji lekarskiej.

Recepta online. eWizyta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy lek przeciwdepresyjny zlikwiduje trudności z koncentracją i utratę zainteresowania zainteresowaniami które kiedyś cieszyły?
Czy lek przeciwdepresyjny zlikwiduje trudności z koncentracją i utratę zainteresowania zainteresowaniami które kiedyś cieszyły?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Odpowiednio dobrane leczenie (zarówno w zakresie preparatu jak i dawkowania) powinno pozwolić wrócić do aktywności/zainteresowań, które zostały zaniedbane z uwagi na samopoczucie. Warto dokładnie omówić swój stan, oczekiwania - z konsultującym lekarzem psychiatrą, jak również skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Depresja i traumatyczne dzieciństwo - jak sobie pomóc?
Witam, mam 23 lata. Mialam traumatyczne dzieciństwo oraz dalszą przeszłość, cierpię na myśli s i depresje od 14 roku z. po śmierci taty, ktora pogłebia się i trwa do dziś. Mam stwierdzone zaburzenia osobowości Borderline od 17 r.ż. Od 2 lat nie biorę leków i...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Konieczna jest stała opieka zarówno psychiatry jak i psychologa, włączenie leczenia. Doraźnie można skorzystać z dostępnych bezpłatnych linii konsultacyjnych. Dodatkowo wskazane są kontrolne badania zarówno laboratoryjne jak i obrazowe typu usg, rtg, badania endoskopowe.
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Sugerowana konsultacja z psychiatrą i objęcie opieką oraz skierowanie na terapię i praca z psychoterapeutą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Przyjmowanie leków po wyleczeniu depresji.
Czy po wyleczeniu depresji trzeba będzie jeszcze przyjmować leki na depresję?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Terapia depresji może przybierać różne formy; o konieczności stosowania farmakoterapii (bądź o możliwości zrezygnowania z niej) będzie decydował lekarz prowadzący leczenie w oparciu o stan kliniczny pacjenta.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli depresja jest wyleczona, jeśli tak to lekarz określił, to nie trzeba brać leków. Jeśli depresja nawróci , to trzeba skonsultować z lekarzem PZP i on zadecyduje o zasadności stosowania farmakoterapii .
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzja będzie należała do lekarza prowadzącego leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę