Miażdżyca – leczenie i profilaktyka

Wygodna i przystępna porada lekarza, nawet w 15 minut, bez wychodzenia z domu!

Skuteczne leczenie miażdżycy

spowolnij postępowanie choroby dzięki konsultacjom online

Szybko się męczysz? Masz problemy z dusznościami oraz doskwierają ci bóle w klatce piersiowej? Być może chorujesz na miażdżycę, która zagraża około 6 mln Polaków, przede wszystkim tym, którzy prowadzą niezdrowy, siedzący tryb życia.

 

Powikłania miażdżycy są naprawdę poważne i obejmują zawał mięśnia sercowego, udar mózgu oraz niedokrwienie kończyn. Właśnie dlatego niezbędna jest regularna kontrola u kardiologa oraz wykonywanie zlecanych przez lekarza badań. 

Takie kontrole można kontynuować również online, co jest wygodnym sposobem dla osób mających utrudniony dostęp do opieki medycznej.

 

Jeśli występują u Ciebie czynniki ryzyka w postaci nadwagi lub otyłości, a także poprzednie wyniki badań okazały się odbiegać od normy, wdróż działania już teraz i szybko skonsultuj się z lekarzem online.

Jak leczyć miażdżycę online?

Wystarczy kilka kroków:

  • Znajdź i wybierz lekarza z listy powyżej.
  • Kliknij w dogodny termin e-Wizyty.
  • Wypełnij formularz rejestracyjny.
  • Zapłać online i kliknij w link otrzymany mailem, aby rozpocząć eWizytę.


Poradę możesz otrzymać poprzez czat, wideo lub połączenie głosowe.
Lekarz w trakcie konsultacji online może wystawić eReceptę i eZwolnienie.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Kiedy rośnie ryzyko miażdżycy?

Zmiany miażdżycowe pojawiają się zazwyczaj po ukończeniu 45. roku życia u mężczyzn oraz po  55. roku życia u kobiet. Choroba rozwija się jednak stopniowo, dlatego zdrowy tryb życia trzeba wprowadzić jak najwcześniej.

Jakie badania pomagają w diagnozowaniu miażdżycy?

Lekarz internista lub kardiolog zazwyczaj zleca wykonanie badań krwi, w tym lipidogramu. Przydatne mogą być też badania obrazowe takie jak USG.

Jak leczy się miażdżycę?

Leczenie miażdżycy to połączenie zmian w stylu życia (dieta oraz ćwiczenia fizyczne) oraz farmakoterapii. Jeśli choroba jest już w zaawansowanym stadium, wówczas niezbędne może być udrażnianie tętnicy.

Jakim chorobom może towarzyszyć miażdżyca?

Miażdżyca często pojawia się u cukrzyków i osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. W takich przypadkach niezbędna jest jeszcze bardziej uważna kontrola lekarska, którą można prowadzić również online.

Jaką dietę stosować przy miażdżycy?

Zarówno w zapobieganiu, jak i opóźnianiu rozwoju miażdżycy, stosuje się dietę ubogą w tłuste produkty mięsne. Zalecane są więc przede wszystkim ryby, chude mięso oraz owoce i warzywa. Najlepsze źródła tłuszczu to natomiast oliwa z oliwek oraz awokado.

Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Psycholog Psycholog Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z