1. Artykuły
  2. Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad

Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad

Monotonia, stres, samotność, nadmiar obowiązków, bezradność. Przyczyny wypalenia życiowego można mnożyć, rozwija się ono bardzo powoli i jest często mylone ze zwykłym zmęczeniem. A narażony jest każdy, na każdym etapie życia. - Dlatego powinniśmy zadać sobie pytanie czy to co robimy, sprawia nam radość, zadowolenie czy może wręcz przeciwnie, jest źródłem stresu, niezadowolenia, rozdrażnienia? - przekonuje psycholog, Ewelina Sowińska.

Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad
Spis treści
Wypalenie życiowe rozwija się bardzo powoli Wypalenie życiowe - przyczyny Wypalenie życiowe - objawy fizyczne, psychiczne i społeczne Kogo dotyka wypalenie życiowe? Psycholog radzi jak uniknąć wypalenia życiowego Jak poradzić sobie z wypaleniem życiowym?

Wypalenie życiowe rozwija się bardzo powoli

 

Wypalenie życiowe jest długotrwałym kryzysem. Nasza ekspertka zwraca uwagę:

 

Rozwija się bardzo powoli, jest ciężko zauważalny, ignorowany, ponieważ często mylony jest ze zwykłym zmęczeniem, które mija po kilku dniach. Wypalenie życiowe jest efektem nadmiernego stresu, zaangażowania w pracy, w życiu, co powoduje przeciążenie zarówno emocjonalne jak i fizyczne.

 

Charakteryzuje się wyczerpaniem psychofizycznym, emocjonalnym, depersonalizacją oraz poczuciem braku skutecznego działania w różnych sytuacjach życiowych.

arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę
arrow Kiedy zakupy stają się problemem. Zakupoholizm

Wypalenie życiowe - przyczyny

 

Przyczyny wypalenia życiowego są bardzo indywidualne, mogą dotyczyć zarówno cech osobowościowych, temperamentu, oraz czynników środowiskowych.

 

Do rozwoju wypalenia życiowego przyczyniają się sytuacje, w których pojawia się niepowodzenie w radzeniu sobie ze stresem, co powoduje budowanie w człowieku przekonania o niemożności poradzenia sobie z trudnościami oraz frustrację - zauważa Ewelina Sowińska.

 

Do głównych przyczyn wypalenia życiowego można zaliczyć:

 

  • Środowisko w jakim się znajdujemy – praca, ludzie którzy nas otaczają, to jaką pozycję pełnimy w naszym środowisku, czy nadmiernie angażujemy się w pomoc innym, kosztem nas samych, co nas dodatkowo obciąża.
  • Zaniżone poczucie własnej wartości  - jeżeli nie wierzymy w siebie, to również jesteśmy bardziej podatni  na stres oraz nie wierzymy, że możemy poradzić sobie z trudną sytuacją.
  • Angażowanie się czynności, które nie dają nam satysfakcji, gratyfikacji.
  • Samotność.
  • Bezradność.
  • Przepracowanie – zbyt duża ilość obowiązków nakładanych przez innych jak i przez nas samych (przesadny perfekcjonizm).
  • Trudności z kontrolowaniem emocji.
  • Niska samoocena.
  • Zbyt duża ilość obowiązków w życiu osobistym.
  • Monotonia.
  • Długotrwały stres.

 

Wypalenie życiowe - objawy fizyczne, psychiczne i społeczne

 

Objawy wypalenia życiowego mają ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie w życiu rodzinnym,  w pracy, a także w relacjach z innymi. Można je podzielić na:

 

  • Objawy fizyczne - bóle głowy, mięśni, nadciśnienie, zaburzenia snu, zmiana apetytu, brak energii, podatność na choroby.
  • Psychiczne - poczucie rozdrażnienia, obniżony nastrój, problemy z koncentracją, brak motywacji, poczucie pustki.
  • Depersonalizacja – zdystansowanie do ludzi, do życia, brak zaangażowania w kontakty interpersonalne, ignorowanie uczuć innych, podatność na konflikty z innymi.
  • Związane z poczuciem braku skuteczności działania w poszczególnych sytuacjach życiowych -(brak satysfakcji z wykonywanych działań, zmniejszenie efektywności, częste uciekanie od obowiązków, odkładanie na później, izolowanie się od ludzi.

 

Kogo dotyka wypalenie życiowe?

 

Psycholog przekonuje - na wypalenie życiowe jest narażony każdy człowiek, na każdym etapie życia. Zarówno osoby chodzące do szkoły, do pracy a także osoby bezrobotne, obciążone innymi obowiązkami, problemami.

 

Na wypalenie życiowe, narażone są głównie osoby, które:

 

  • są ambitne, przez co nakładają sobie zbyt dużo obowiązków,
  • mają zbyt duże cele oraz oczekiwania w stosunku do życia i własnej osoby,
  • osoby perfekcyjne, które chcą być zawsze we wszystkim najlepsz,e
  • osoba dająca – czyli osoba, która poświęca siebie, swój czas, wychodzi zawsze z inicjatywą, po czym traci energię,
  • osoby odpowiedzialne za innych,
  • osoby opiekujące się drugą osoba ,
  • samotne matki/ samotni ojcowie - zwykle bardzo często obciążeni zarówno obowiązkami w pracy jak też obowiązkami w domu.

 

Psycholog radzi jak uniknąć wypalenia życiowego

 

Aby unikać wypalenia życiowego bardzo ważne jest nasze indywidualne podejście do życia, jak sobie radzimy z obowiązkami, z trudnościami oraz ze stresem. Psycholog Ewelina Sowińska podpowiada - aby uniknąć wypalenia warto stosować poniższe zasady:

 

  • Bardzo ważne jest aby stawiać jasno swoje granice i nie pozwalać na przekraczanie ich, potrafić mówić innym słowo NIE.
  • Ważne jest aby nie stawiać sobie zbyt dużych wymagań, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Zbyt duże wymagania, na które nie mamy wpływu, narażają nas na niepotrzebny stres, frustrację które są jednym z powodów powstawania wypalenia.
  • Istotne są cele, które sobie stawiamy – powinny być realne do zrealizowania.
  • Ważne jest również aby nie zapominać o sobie i o swoich wartościach.
  • Warto zwrócić uwagę na odpowiednia dietę, wystarczająca ilość snu, a także wysiłek fizyczny, który pozwala nam na rozładowanie negatywnych emocji, poprawiając nastrój.
  • Ważne jest dbanie o odpowiednie relację w życiu, które niosą nam wsparcie, którego potrzebuje każdy z nas.
  • Istotne jest dbanie o samoocenę, aby nigdy nie była zaniżona.
  • Ważne jest aby nie narażać się na nadmierny stres, który jeśli trwa zbyt długo, niesie ze sobą duże konsekwencje.
  • Nie pozwalać na monotonię w życiu.

 

Jak poradzić sobie z wypaleniem życiowym?

 

Co zrobić, kiedy odczuwamy, że dotknęło nas wypalenie życiowe? Nasza ekspertka podkreśla, że bardzo ważne jest zadbanie o swój komfort psychiczny.

 

Warto skupić się wtedy na odpoczynku oraz czynnościach, które sprawiają nam radość. Istotne jest również wsparcie bliskich osób i dzielenie się z nimi naszymi problemami. Bardzo często dzięki temu, sami jesteśmy w stanie zauważyć problem i rozwiązać go - wylicza psycholog.

 

Mimo, że wypalenie życiowe, nie należy do zaburzeń, warto również skorzystać z odpowiedniej pomocy i udać się do psychologa lub pychoterapeuty.

 

Specjalista jest w stanie pomóc nam w znalezieniu źródła, które doprowadziło nas do wypalenia życiowego, oraz pomoże nam znaleźć sposoby na poradzenie sobie z nim. Należy pamiętać, aby nie bagatelizować problemu, ponieważ może to doprowadzić do poważniejszych konsekwencji - podkreśla Ewelina Sowińska.

 

Ewelina Sowińska psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT) 5.00 / 2 opinie artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i rocznego kursu z psychoterapii dzieci i młodzieży oraz szkolenia z treningu umiejętności społecznych. W swojej pracy zawodowej spotyka się z dziećmi od 5 roku życia, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. W praktyce gabinetowej stawia na indywidualne podejście do pacjenta, współpracę i interakcję z rozmówcą. Pomaga osobom, które mają trudności w budowaniu relacji, doświadczają obniżonej samooceny i braku akceptacji siebie, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, są narażone na nadmierny stres, przebywają w toksycznych relacjach, odczuwają niepokój i lęk. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się do psychologa, czy do psychiatry? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja psychologiczna.
Karolina Jarząbek
psycholog, interwent kryzysowy
Umów wizytę
Dzień dobry. Może się Pani udać zarówno do psychiatry, jak i do psychologa/ psychoterapeuty. Psychiatra może zalecić farmakoterapię, która wspomoże Panią w obecnej sytuacji, natomiast psycholog/ psychoterapeuta pomoże dotrzeć do źródła problemu, pomoże w zrozumieniu go oraz w wypracowaniu odpowiednich dla Pani metod radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Psychoterapia nie wyklucza farmakoterapii, wręcz przeciwnie- razem mogą zdziałać cuda :) Zalecałabym konsultację z psychologiem, który po rozmowie z Panią może zaproponować wizytę u psychiatry oraz dalszą współpracę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie