1. Artykuły
 2. Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad

Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad

Monotonia, stres, samotność, nadmiar obowiązków, bezradność. Przyczyny wypalenia życiowego można mnożyć, rozwija się ono bardzo powoli i jest często mylone ze zwykłym zmęczeniem. A narażony jest każdy, na każdym etapie życia. - Dlatego powinniśmy zadać sobie pytanie czy to co robimy, sprawia nam radość, zadowolenie czy może wręcz przeciwnie, jest źródłem stresu, niezadowolenia, rozdrażnienia? - przekonuje psycholog, Ewelina Sowińska.

Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad
Spis treści
Wypalenie życiowe rozwija się bardzo powoli Wypalenie życiowe - przyczyny Wypalenie życiowe - objawy fizyczne, psychiczne i społeczne Kogo dotyka wypalenie życiowe? Psycholog radzi jak uniknąć wypalenia życiowego Jak poradzić sobie z wypaleniem życiowym?

Wypalenie życiowe rozwija się bardzo powoli

 

Wypalenie życiowe jest długotrwałym kryzysem. Nasza ekspertka zwraca uwagę:

 

Rozwija się bardzo powoli, jest ciężko zauważalny, ignorowany, ponieważ często mylony jest ze zwykłym zmęczeniem, które mija po kilku dniach. Wypalenie życiowe jest efektem nadmiernego stresu, zaangażowania w pracy, w życiu, co powoduje przeciążenie zarówno emocjonalne jak i fizyczne.

 

Charakteryzuje się wyczerpaniem psychofizycznym, emocjonalnym, depersonalizacją oraz poczuciem braku skutecznego działania w różnych sytuacjach życiowych.

arrow Dreszcze. Czego mogą być objawem?
arrow Myśli samobójcze. Kiedy doświadczamy niechęci do życia
arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Zaburzenia seksualne u młodzieży. Medycyna może pomóc
arrow Osobowość dyssocjalna. Terapia jest konieczna
arrow W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne

Wypalenie życiowe - przyczyny

 

Przyczyny wypalenia życiowego są bardzo indywidualne, mogą dotyczyć zarówno cech osobowościowych, temperamentu, oraz czynników środowiskowych.

 

Do rozwoju wypalenia życiowego przyczyniają się sytuacje, w których pojawia się niepowodzenie w radzeniu sobie ze stresem, co powoduje budowanie w człowieku przekonania o niemożności poradzenia sobie z trudnościami oraz frustrację - zauważa Ewelina Sowińska.

 

Do głównych przyczyn wypalenia życiowego można zaliczyć:

 

 • Środowisko w jakim się znajdujemy – praca, ludzie którzy nas otaczają, to jaką pozycję pełnimy w naszym środowisku, czy nadmiernie angażujemy się w pomoc innym, kosztem nas samych, co nas dodatkowo obciąża.
 • Zaniżone poczucie własnej wartości  - jeżeli nie wierzymy w siebie, to również jesteśmy bardziej podatni  na stres oraz nie wierzymy, że możemy poradzić sobie z trudną sytuacją.
 • Angażowanie się czynności, które nie dają nam satysfakcji, gratyfikacji.
 • Samotność.
 • Bezradność.
 • Przepracowanie – zbyt duża ilość obowiązków nakładanych przez innych jak i przez nas samych (przesadny perfekcjonizm).
 • Trudności z kontrolowaniem emocji.
 • Niska samoocena.
 • Zbyt duża ilość obowiązków w życiu osobistym.
 • Monotonia.
 • Długotrwały stres.

 

Wypalenie życiowe - objawy fizyczne, psychiczne i społeczne

 

Objawy wypalenia życiowego mają ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie w życiu rodzinnym,  w pracy, a także w relacjach z innymi. Można je podzielić na:

 

 • Objawy fizyczne - bóle głowy, mięśni, nadciśnienie, zaburzenia snu, zmiana apetytu, brak energii, podatność na choroby.
 • Psychiczne - poczucie rozdrażnienia, obniżony nastrój, problemy z koncentracją, brak motywacji, poczucie pustki.
 • Depersonalizacja – zdystansowanie do ludzi, do życia, brak zaangażowania w kontakty interpersonalne, ignorowanie uczuć innych, podatność na konflikty z innymi.
 • Związane z poczuciem braku skuteczności działania w poszczególnych sytuacjach życiowych -(brak satysfakcji z wykonywanych działań, zmniejszenie efektywności, częste uciekanie od obowiązków, odkładanie na później, izolowanie się od ludzi.

 

Kogo dotyka wypalenie życiowe?

 

Psycholog przekonuje - na wypalenie życiowe jest narażony każdy człowiek, na każdym etapie życia. Zarówno osoby chodzące do szkoły, do pracy a także osoby bezrobotne, obciążone innymi obowiązkami, problemami.

 

Na wypalenie życiowe, narażone są głównie osoby, które:

 

 • są ambitne, przez co nakładają sobie zbyt dużo obowiązków,
 • mają zbyt duże cele oraz oczekiwania w stosunku do życia i własnej osoby,
 • osoby perfekcyjne, które chcą być zawsze we wszystkim najlepsz,e
 • osoba dająca – czyli osoba, która poświęca siebie, swój czas, wychodzi zawsze z inicjatywą, po czym traci energię,
 • osoby odpowiedzialne za innych,
 • osoby opiekujące się drugą osoba ,
 • samotne matki/ samotni ojcowie - zwykle bardzo często obciążeni zarówno obowiązkami w pracy jak też obowiązkami w domu.

 

Psycholog radzi jak uniknąć wypalenia życiowego

 

Aby unikać wypalenia życiowego bardzo ważne jest nasze indywidualne podejście do życia, jak sobie radzimy z obowiązkami, z trudnościami oraz ze stresem. Psycholog Ewelina Sowińska podpowiada - aby uniknąć wypalenia warto stosować poniższe zasady:

 

 • Bardzo ważne jest aby stawiać jasno swoje granice i nie pozwalać na przekraczanie ich, potrafić mówić innym słowo NIE.
 • Ważne jest aby nie stawiać sobie zbyt dużych wymagań, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Zbyt duże wymagania, na które nie mamy wpływu, narażają nas na niepotrzebny stres, frustrację które są jednym z powodów powstawania wypalenia.
 • Istotne są cele, które sobie stawiamy – powinny być realne do zrealizowania.
 • Ważne jest również aby nie zapominać o sobie i o swoich wartościach.
 • Warto zwrócić uwagę na odpowiednia dietę, wystarczająca ilość snu, a także wysiłek fizyczny, który pozwala nam na rozładowanie negatywnych emocji, poprawiając nastrój.
 • Ważne jest dbanie o odpowiednie relację w życiu, które niosą nam wsparcie, którego potrzebuje każdy z nas.
 • Istotne jest dbanie o samoocenę, aby nigdy nie była zaniżona.
 • Ważne jest aby nie narażać się na nadmierny stres, który jeśli trwa zbyt długo, niesie ze sobą duże konsekwencje.
 • Nie pozwalać na monotonię w życiu.

 

Jak poradzić sobie z wypaleniem życiowym?

 

Co zrobić, kiedy odczuwamy, że dotknęło nas wypalenie życiowe? Nasza ekspertka podkreśla, że bardzo ważne jest zadbanie o swój komfort psychiczny.

 

Warto skupić się wtedy na odpoczynku oraz czynnościach, które sprawiają nam radość. Istotne jest również wsparcie bliskich osób i dzielenie się z nimi naszymi problemami. Bardzo często dzięki temu, sami jesteśmy w stanie zauważyć problem i rozwiązać go - wylicza psycholog.

 

Mimo, że wypalenie życiowe, nie należy do zaburzeń, warto również skorzystać z odpowiedniej pomocy i udać się do psychologa lub pychoterapeuty.

 

Specjalista jest w stanie pomóc nam w znalezieniu źródła, które doprowadziło nas do wypalenia życiowego, oraz pomoże nam znaleźć sposoby na poradzenie sobie z nim. Należy pamiętać, aby nie bagatelizować problemu, ponieważ może to doprowadzić do poważniejszych konsekwencji - podkreśla Ewelina Sowińska.

 

Ewelina Sowińska psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT) 5.00 / 2 opinie artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i rocznego kursu z psychoterapii dzieci i młodzieży oraz szkolenia z treningu umiejętności społecznych. W swojej pracy zawodowej spotyka się z dziećmi od 5 roku życia, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. W praktyce gabinetowej stawia na indywidualne podejście do pacjenta, współpracę i interakcję z rozmówcą. Pomaga osobom, które mają trudności w budowaniu relacji, doświadczają obniżonej samooceny i braku akceptacji siebie, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, są narażone na nadmierny stres, przebywają w toksycznych relacjach, odczuwają niepokój i lęk. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę