1. Artykuły
  2. Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad

Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad

Monotonia, stres, samotność, nadmiar obowiązków, bezradność. Przyczyny wypalenia życiowego można mnożyć, rozwija się ono bardzo powoli i jest często mylone ze zwykłym zmęczeniem. A narażony jest każdy, na każdym etapie życia. - Dlatego powinniśmy zadać sobie pytanie czy to co robimy, sprawia nam radość, zadowolenie czy może wręcz przeciwnie, jest źródłem stresu, niezadowolenia, rozdrażnienia? - przekonuje psycholog, Ewelina Sowińska.

Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad
Spis treści
Wypalenie życiowe rozwija się bardzo powoli Wypalenie życiowe - przyczyny Wypalenie życiowe - objawy fizyczne, psychiczne i społeczne Kogo dotyka wypalenie życiowe? Psycholog radzi jak uniknąć wypalenia życiowego Jak poradzić sobie z wypaleniem życiowym?

Wypalenie życiowe rozwija się bardzo powoli

 

Wypalenie życiowe jest długotrwałym kryzysem. Nasza ekspertka zwraca uwagę:

 

Rozwija się bardzo powoli, jest ciężko zauważalny, ignorowany, ponieważ często mylony jest ze zwykłym zmęczeniem, które mija po kilku dniach. Wypalenie życiowe jest efektem nadmiernego stresu, zaangażowania w pracy, w życiu, co powoduje przeciążenie zarówno emocjonalne jak i fizyczne.

 

Charakteryzuje się wyczerpaniem psychofizycznym, emocjonalnym, depersonalizacją oraz poczuciem braku skutecznego działania w różnych sytuacjach życiowych.

arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę
arrow Kiedy zakupy stają się problemem. Zakupoholizm

Wypalenie życiowe - przyczyny

 

Przyczyny wypalenia życiowego są bardzo indywidualne, mogą dotyczyć zarówno cech osobowościowych, temperamentu, oraz czynników środowiskowych.

 

Do rozwoju wypalenia życiowego przyczyniają się sytuacje, w których pojawia się niepowodzenie w radzeniu sobie ze stresem, co powoduje budowanie w człowieku przekonania o niemożności poradzenia sobie z trudnościami oraz frustrację - zauważa Ewelina Sowińska.

 

Do głównych przyczyn wypalenia życiowego można zaliczyć:

 

  • Środowisko w jakim się znajdujemy – praca, ludzie którzy nas otaczają, to jaką pozycję pełnimy w naszym środowisku, czy nadmiernie angażujemy się w pomoc innym, kosztem nas samych, co nas dodatkowo obciąża.
  • Zaniżone poczucie własnej wartości  - jeżeli nie wierzymy w siebie, to również jesteśmy bardziej podatni  na stres oraz nie wierzymy, że możemy poradzić sobie z trudną sytuacją.
  • Angażowanie się czynności, które nie dają nam satysfakcji, gratyfikacji.
  • Samotność.
  • Bezradność.
  • Przepracowanie – zbyt duża ilość obowiązków nakładanych przez innych jak i przez nas samych (przesadny perfekcjonizm).
  • Trudności z kontrolowaniem emocji.
  • Niska samoocena.
  • Zbyt duża ilość obowiązków w życiu osobistym.
  • Monotonia.
  • Długotrwały stres.

 

Wypalenie życiowe - objawy fizyczne, psychiczne i społeczne

 

Objawy wypalenia życiowego mają ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie w życiu rodzinnym,  w pracy, a także w relacjach z innymi. Można je podzielić na:

 

  • Objawy fizyczne - bóle głowy, mięśni, nadciśnienie, zaburzenia snu, zmiana apetytu, brak energii, podatność na choroby.
  • Psychiczne - poczucie rozdrażnienia, obniżony nastrój, problemy z koncentracją, brak motywacji, poczucie pustki.
  • Depersonalizacja – zdystansowanie do ludzi, do życia, brak zaangażowania w kontakty interpersonalne, ignorowanie uczuć innych, podatność na konflikty z innymi.
  • Związane z poczuciem braku skuteczności działania w poszczególnych sytuacjach życiowych -(brak satysfakcji z wykonywanych działań, zmniejszenie efektywności, częste uciekanie od obowiązków, odkładanie na później, izolowanie się od ludzi.

 

Kogo dotyka wypalenie życiowe?

 

Psycholog przekonuje - na wypalenie życiowe jest narażony każdy człowiek, na każdym etapie życia. Zarówno osoby chodzące do szkoły, do pracy a także osoby bezrobotne, obciążone innymi obowiązkami, problemami.

 

Na wypalenie życiowe, narażone są głównie osoby, które:

 

  • są ambitne, przez co nakładają sobie zbyt dużo obowiązków,
  • mają zbyt duże cele oraz oczekiwania w stosunku do życia i własnej osoby,
  • osoby perfekcyjne, które chcą być zawsze we wszystkim najlepsz,e
  • osoba dająca – czyli osoba, która poświęca siebie, swój czas, wychodzi zawsze z inicjatywą, po czym traci energię,
  • osoby odpowiedzialne za innych,
  • osoby opiekujące się drugą osoba ,
  • samotne matki/ samotni ojcowie - zwykle bardzo często obciążeni zarówno obowiązkami w pracy jak też obowiązkami w domu.

 

Psycholog radzi jak uniknąć wypalenia życiowego

 

Aby unikać wypalenia życiowego bardzo ważne jest nasze indywidualne podejście do życia, jak sobie radzimy z obowiązkami, z trudnościami oraz ze stresem. Psycholog Ewelina Sowińska podpowiada - aby uniknąć wypalenia warto stosować poniższe zasady:

 

  • Bardzo ważne jest aby stawiać jasno swoje granice i nie pozwalać na przekraczanie ich, potrafić mówić innym słowo NIE.
  • Ważne jest aby nie stawiać sobie zbyt dużych wymagań, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Zbyt duże wymagania, na które nie mamy wpływu, narażają nas na niepotrzebny stres, frustrację które są jednym z powodów powstawania wypalenia.
  • Istotne są cele, które sobie stawiamy – powinny być realne do zrealizowania.
  • Ważne jest również aby nie zapominać o sobie i o swoich wartościach.
  • Warto zwrócić uwagę na odpowiednia dietę, wystarczająca ilość snu, a także wysiłek fizyczny, który pozwala nam na rozładowanie negatywnych emocji, poprawiając nastrój.
  • Ważne jest dbanie o odpowiednie relację w życiu, które niosą nam wsparcie, którego potrzebuje każdy z nas.
  • Istotne jest dbanie o samoocenę, aby nigdy nie była zaniżona.
  • Ważne jest aby nie narażać się na nadmierny stres, który jeśli trwa zbyt długo, niesie ze sobą duże konsekwencje.
  • Nie pozwalać na monotonię w życiu.

 

Jak poradzić sobie z wypaleniem życiowym?

 

Co zrobić, kiedy odczuwamy, że dotknęło nas wypalenie życiowe? Nasza ekspertka podkreśla, że bardzo ważne jest zadbanie o swój komfort psychiczny.

 

Warto skupić się wtedy na odpoczynku oraz czynnościach, które sprawiają nam radość. Istotne jest również wsparcie bliskich osób i dzielenie się z nimi naszymi problemami. Bardzo często dzięki temu, sami jesteśmy w stanie zauważyć problem i rozwiązać go - wylicza psycholog.

 

Mimo, że wypalenie życiowe, nie należy do zaburzeń, warto również skorzystać z odpowiedniej pomocy i udać się do psychologa lub pychoterapeuty.

 

Specjalista jest w stanie pomóc nam w znalezieniu źródła, które doprowadziło nas do wypalenia życiowego, oraz pomoże nam znaleźć sposoby na poradzenie sobie z nim. Należy pamiętać, aby nie bagatelizować problemu, ponieważ może to doprowadzić do poważniejszych konsekwencji - podkreśla Ewelina Sowińska.

 

Ewelina Sowińska psycholog artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Psycholog. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i rocznego kursu z psychoterapii dzieci i młodzieży oraz szkolenia z treningu umiejętności społecznych. W swojej pracy zawodowej spotyka się z dziećmi od 5 roku życia, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. W praktyce gabinetowej stawia na indywidualne podejście do pacjenta, współpracę i interakcję z rozmówcą. Pomaga osobom, które mają trudności w budowaniu relacji, doświadczają obniżonej samooceny i braku akceptacji siebie, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, są narażone na nadmierny stres, przebywają w toksycznych relacjach, odczuwają niepokój i lęk. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak mam nawiązać z psychoterapeutką relację terapeutyczną mając fobię społeczną?
Ja nawet jeszcze nie czuję się swobodnie przy partnerze mojej mamy, który z nami mieszka...
24.03.2023
Zawsze można umówić konsultacje online - zapraszam - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mimo lęku, wskazana wizyta u psychoterapeutki.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zawsze można umówić konsultacje online - zapraszam - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Paraliże senne - czy powinno się z tym zgłosić do lekarza rodzinnego?
Od kilku lat paraliże senne są dla mnie normalne. Zawsze pojawiają się w chwili zasypiania i za...
24.03.2023
Wskazane jest wykonanie diagnostyki - zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wskazane jest wykonanie diagnostyki - zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Czy problemy ze snem po dawnym leczeniu psychiatrycznym powinny skłonić do ponownej terapii?
Od jakiegoś czasu zmagam się z problemami ze snem. Średnio co 2 dni mam powtarzające się koszmary...
22.03.2023
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Nurt systemowy, a leczenie depresji i fobii.
Czy można leczyć depresję, fobię społeczną lub zespół lęku uogólnionego w nurcie...
21.03.2023
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Utrata zainteresowania tematami, które wcześniej cieszyły - jak sobie poradzić.
Mam problem, że z powodu utraty zainteresowania rzeczami, które kiedyś cieszyły i...
21.03.2023
Proszę zgłosić się niezwłocznie do dostępnego psychologa. Objawy te mogą być początkiem depresji. Nie warto z tym czekać, im szybciej specjalista oceni stan rzeczy, tym większa nadzieja na szybszą poprawę stanu zdrowia. Pozdrawiam
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Proszę zgłosić się niezwłocznie do dostępnego psychologa. Objawy te mogą być początkiem depresji. Nie warto z tym czekać, im szybciej specjalista oceni stan rzeczy, tym większa nadzieja na szybszą poprawę stanu zdrowia. Pozdrawiam
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 14549 opinii
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 121 opinii
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 626 opinii
Umów wizytę