1. Artykuły
  2. Ciągły lęk przed poważną chorobą. Skąd bierze się hipochondria?

Ciągły lęk przed poważną chorobą. Skąd bierze się hipochondria?

Silny lęk o swój stan zdrowia, nieustanne wizyty w gabinetach lekarskich i laboratoriach, konsultacje u całej gamy specjalistów. Kolejne badania wykluczające istnienie choroby przynoszące chwilową ulgę. Tak wygląda codzienność hipochondryka. O tym jak objawia się hipochondria i jak przebiega leczenie mówi nasz ekspert - psychiatra Jacek Koprowicz, naczelny psychiatra CSK MSWiA w Warszawie.

Ciągły lęk przed poważną chorobą. Skąd bierze się hipochondria? Ciągły lęk przed poważną chorobą. Skąd bierze się hipochondria?
Spis treści
Co to jest hipochondria? Objawy hipochondrii - najczęściej dotyczą układu krążenia i układu trawiennego Hipochondria - niski próg bólu czy wrodzona nadwrażliwość? Jak hipochondria wpędza w chorobę Hipochondria - diagnoza i leczenie

Co to jest hipochondria?

 

Jeśli chcemy najprościej zdefiniować hipochondrię, to jest to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się ciągłymi obawami dotyczącymi stanu swojego zdrowia oraz lękiem przed poważną chorobą, którą pacjent u siebie podejrzewa.

 

Obawy i lęk utrzymują się pomimo tego, że wykonane badania fizykalne, czy to laboratoryjne nie potwierdzają żadnej choroby - tłumacz psychiatra Jacek Koprowicz.

 

I dodaje:

 

Bardziej precyzyjnie byłoby jednak mówić nie o zjawisku hipochondrii tylko o stanie nazywanym w psychiatrii zaburzeniami hipochondrycznymi - wyjaśnia nasz specjalista.

arrow Zdrowy kręgosłup w pracy biurowej – praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem akcesoriów do masażu
arrow Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?
arrow Jak witamina D wpływa na nasze zdrowie i dlaczego jest niezbędna?
arrow Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!
arrow Jakie są pierwsze objawy ciąży?
arrow Ile kosztuje zabieg powiększania biustu?

Objawy hipochondrii - najczęściej dotyczą układu krążenia i układu trawiennego

 

Nasz ekspert zwraca uwagę, że objawy hipochondrii mogą skupiać się u pacjenta wokół dowolnego narządu w jego ciele - wątroba, nerki, serce, płuca itd., czy też całego układu np. przewodu pokarmowego.

 

Najczęściej jednak dotyczy to układu krążenia oraz wspomnianego układu trawiennego. Pacjent jest przekonany o istnieniu choroby oraz o tym, że jego narząd źle funkcjonuje lub wręcz nie funkcjonuje - wyjaśnia psychiatra.

 

Kolejni lekarz szukający przyczyny dolegliwości przedstawiają prawidłowe wyniki i wykluczają choroby, co przez chwilę daje naszemu pacjentowi ulgę.

 

Niestety wkrótce przekonanie o chorobie, a po nim objawy, nawracają - zauważa.

 

Hipochondria - niski próg bólu czy wrodzona nadwrażliwość?

 

Jakie są przyczyny zaburzeń hipochondrycznych? Psychiatra odpowiada: powodów jest kilka. I wylicza:

 

Od niskiego progu bólu w stosunku do większości populacji, czyli większego odczuwania faktycznych drobnych i nieistotnych dolegliwości, przez wrodzoną nadwrażliwość na pewne doznania ustrojowe, po czyste podłoże psychogenne, czyli generowanie wrażeń przez nasz mózg.

 

Jak hipochondria wpędza w chorobę

 

Jakie mogą być skutki hipochondrii? Wydawałoby się, że skoro nie ma faktycznej choroby, to teoretycznie nie ma jej skutków. Jak jednak zwraca uwagę nasz specjalista:

 

Ciągłe poszukiwanie przyczyn dolegliwości, wizyty u lekarzy, hospitalizacje to wypadanie z ról społecznych, z pracy zawodowej. Ponadto uporczywa diagnostyka może w pewnym momencie przyczynić się do faktycznego pogorszenia stanu zdrowia.

 

Ponadto ciągłe, choć de facto nie istniejące dolegliwości, to powód frustracji.

 

To także powód przewlekłego stresu czy nawet zaburzeń depresyjnych, co w połączeniu z wypadaniem z ról społecznych może znacząco inwalidyzować pacjenta - zauważa Jacek Koprowicz.  

 

Hipochondria - diagnoza i leczenie

 

W jaki sposób diagnozowana jest hipochondria?

 

Na podstawie opisanych na początku objawów, które trwają przynajmniej 6 miesięcy i nie mają żadnego potwierdzenia medycznego, ale jednocześnie nie spełniają kryteriów innego zaburzenia psychicznego jakim są urojenia - tłumaczy psychiatra.

 

Dwie główne drogi do leczenia zaburzeń hipochondrycznych to farmakoterapia i psychoterapia.

 

Leczenie farmakologiczne dotyczy głównie zaburzeń depresyjnych i lękowych. Leczenie przeciwlękowe ma stłumić nieuzasadniony chorobliwy lęk przed nieistniejącą chorobą i przygotować pole dla leków przeciwdepresyjnych, które mają poprawić nastrój, zlikwidować podłoże neurofizjologiczne lęku i dać możliwość nabrania dystansu do nieistniejącej choroby - wyjaśnia psychiatra Jacek Koprowicz.

 

Z kolei psychoterapia ma wyjaśnić podłoże zaburzeń, nauczyć się na nie reagować, czy je ignorować bez lęku, że coś się stanie.

 

Ponadto ma zapewnić poczucie odprężenia i wewnętrznego spokoju. Czasem niezbędna jest też fizjoterapia, jeżeli w wyniku zaburzeń pacjent doprowadzi się do np. zmian zanikowych mięśni - dodaje nasz ekspert.

Jacek Koprowicz psychiatra 5.00 / 62 opinie artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Specjalista psychiatrii, naczelny psychiatra CSK MSWiA w Warszawie, absolwent Wojskowej Akademii Medycznej. Diagnozuje i leczy zaburzenia psychiczne u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 16 r.ż. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując w oddziałach psychiatrycznych i przyszpitalnych Poradniach Zdrowia Psychicznego oraz Poradniach Leczenia Uzależnień. Pełnił funkcję kierownika Pabianickiego Centrum Psychiatrycznego, które współtworzył. Aktualnie jest kierownikiem Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Ponadto pracuje w Przychodni Konsultacyjno-Medycznej Akogo med należącej do Fundacji Ewy Błaszczyk. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy zapisując się na konsultację, mam szansę ma pomóc?
Od kilku dni cierpię na napady nieuzasadnionego w danym momencie lęku. Wczoraj wieczorem objawy zaczęły się nasilać, powodując uczucie "braku tlenu w powietrzu", przez co zaczynam wpadać w panikę, mimo że wszystkie moje parametry są w normie. Ok pół roku temu miałam podobną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Badanie krwi, a zaburzenia psychiczne.
Poziom, jakich witamin (oprócz witaminy D) warto sobie zbadać, żeby wykluczyć somatyczne podłoże depresji, nerwicy lękowej i fobii społecznej?
Agnieszka Nowotnik
rehabilitant podologiczny, ortopodolog, dietetyk, podolog, dermatolog
Umów wizytę
dzien dobry; zalecam zrobić badania morfologii z rozmazem, oraz poszerzyć pakiet o żelazo, ferrytynę, b12 i kwas foliowy;
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy w tym przypadku może pomóc jeszcze neurolog, czy już psychiatra/psycholog? 
Ojciec 63 lata, ok. 10 lat po udarze. Jakiś czas przed udarem wystąpił zawał. Leczony stale na nadciśnienie. Fizycznie w pełni sprawny, nie znam niestety większej ilości szczegółów udaru, w jakiej części mózgu miał miejsce itp. Problemem natomiast jest zmiana w zachowaniu...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy psychiatrze albo psychoterapeutce należy powiedzieć o innych problemach zdrowotnych, jakich doświadczamy?
Ja mam ich bardzo wiele, też parę wstydliwych, nie wiem, czy trzeba o nich wszystkich powiedzieć. U mnie to hemoroidy, grzybica paznokci, nieregularny okres, krótkowzroczność, nadwaga, rozstępy, wycięty woreczek żółciowy, wysoki cholesterol, refluks, wysoki puls (obniżany...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy te kwestie skonsultować z psychiatrą prowadzącym.
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Tomasz Matjas
terapeuta, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy to możliwe, że jest to spowodowane nerwami/nerwicą?
Męczy mnie okropny lęk związany z dziwnym dźwiękiem pojawiającym się przy braniu pełnego, głębokiego oddechu (np. przy ziewaniu). Jest to dźwięk jakby "pompki" przy wdechu, towarzyszy temu napięcie klatki piersiowej. Zdarza się to rzadko, z reguły gdy zaczynam o tym uporczywie myśleć,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Tomasz Matjas
terapeuta, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana wizyta /telewizyta, zapraszam do gabinetu, Tomasz Matjas
Czy psychiatra może mi wystawić zwolnienie za tamte dni?
Zdiagnozowano u mnie depresje i zaburzenia lękowe. Z tego powodu kilka razy wzywałem karetkę i jeździłem na SOR (tachykardia, zawroty głowy, skoki ciśnienia). Z tego powodu straciłem prace w Listopadzie. Niestety zostałem zdiagnozowany dopiero teraz. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak może - w tej sprawie należy zwrócić się do psychiatry prowadzącego obecnie leczenie.
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to normalne w fobii społecznej i podobnych zaburzeniach?
Mam niemożność powiedzenia, że czegoś nie wiem, przyznania się, że coś nie działa albo że źle się czuję w sytuacjach społecznych z ludźmi spoza grona moich bliskich. Mam tak przez fobię społeczną. Już wyjaśniam, o co w tym chodzi w moim przypadku. Nie umiem powiedzieć, że czegoś nie wiem na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy wizyty u psychiatry w formie teleporad są tak samo skuteczne jak te odbywające się stacjonarnie?
Ja będę miała teleporady u psychiatry, pierwsze dwie wizyty odbędą się stacjonarnie, a reszta już w formie teleporad, bo nie mam jak dojeżdżać.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się ze swoim psychiatrą, u którego będą odbywały się wizyty.
Jakub Garbacki
psychiatra, Psychiatra dzieci i młodzieży, lekarz rodzinny
Umów wizytę
tak, wizyta w formie teleporady niczym się nie rózni od wizyty w gabinecie stacjonarnym poza tym że jest realizowana za pomocą środków telemedycznych (wideorozmowa, telefon). w naszej poradni proMind Telemedycyna wykonujemy już od wielu lat skutecznie wizyty i pacjenci bardzo chwalą sobie taką formę diagnostyki i terapii. umożliwia ona właśnie dotarcie do psychiatry nawet z bardzo odległych miejsc Polski, Europy czy świata.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
decyzje o formie wizyty podejmuje lekarz psychiatry prowadzący leczenie.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy to była tylko nieśmiałość, czy już początki fobii społecznej?
Czy mogę powiedzieć, że mam fobię społeczną od zawsze jeśli jedyne co pamiętam to fakt, że moja siostra od razu załapała kontakt z kuzynką gdy po raz pierwszy ją spotkała a ja (byłam wtedy jeszcze przed przedszkolem) miałam z tym problemy i nie chciałam się ruszyć na podwórko bez mamy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy to może być problem z nadciśnieniem? 
Choruje na nerwice i od pewnego czasu nieregularnie pojawia się u mnie pulsowanie, które zaczyna się w szyi i wędruje do głowy i oczu. Mam uczucie, jakby skakały mi żyły w ciele i były ciepłe do tego szumy uszne - bardzo się przy tym denerwuje, twarz robi mi się czerwona i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Jakub Garbacki
psychiatra, Psychiatra dzieci i młodzieży, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisywane są tutaj typowe objawy zaburzeń nerwicowych z somatyzacją i objawy wegetatywne. Przestrzeń, w której pojawiają się te objawy generowana jest przez aktywność głównie nerwu błędnego - który posiada wiele odgałęzień do narządów, a jego reaktywność wzbudzona stresem daje właśnie takie wazo-wagalne objawy - nie dające się kontrolować i nasilające jeszcze bardziej stres- co w konsekwencji nasila dalej objawy jak w "błędnym kole". Oczywiście należy także wykluczyć chorobę somatyczną, która jednak może współistnieć i wtedy rozpoznajemy zaburzenie psychosomatyczne. Psychiatra ze znajomością interny, endokrynologii i innych dyscyplin medycznych pomoże w rozstrzygnięciu skąd się biorą objawy, a także będzie je skutecznie leczyć.
Jak rozpoznać nerwicę?
Czy takie objawy jak zwykle niekontrolowane obgryzanie skórek przy paznokciach i na palcach, podejrzewanie u siebie chorób bez wizyty u lekarza i częsty lęk i przygnębienie mogą być oznaką nerwicy czy nie są aż tak poważnymi objawami i mogą oznaczać coś innego?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jakub Garbacki
psychiatra, Psychiatra dzieci i młodzieży, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą. Należy je skonsultować z lekarzem specjalistą. Wyjaśni on przyczynę powstawania objawów oraz zaproponuje skuteczne leczenie. Dolegliwości wymagają szczegółowego zbadania przez psychiatrę, najlepiej z dużą wiedzą i praktyką także w zaburzeniach psychosomatycznych, ale także w neuroróżnorodności.
Lek psychotropowy, a ciąża.
Czy doraźne przyjmowanie leku na stany lękowe (zdarzyło się około 6 razy) w 1 trymestrze ciąży może spowodować upośledzenie intelektualne u dziecka?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna konsultacja ginekologiczna i omówienie wskazań lub przeciwwskazań do stosowania leku psychotropowego w ciąży.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Przyjmowanie leków psychotropowych w czasie ciąży zawsze powinno być dokładnie rozważone i konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Każdy lek ma swój profil bezpieczeństwa, a ryzyko związane z jego przyjmowaniem może się różnić w zależności od substancji czynnej, dawki, czasu stosowania oraz indywidualnych cech organizmu matki i rozwijającego się dziecka. W przypadku leków na stany lękowe, istnieją różne kategorie ryzyka, i niektóre z nich mogą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza nawet w ciąży, jeśli korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka. Jednakże, w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to odbywa się najwięcej kluczowych procesów rozwojowych płodu, lekarze zazwyczaj zalecają szczególną ostrożność w przyjmowaniu jakichkolwiek leków. Bezpośrednie powiązanie doraźnego przyjmowania leku na stany lękowe z upośledzeniem intelektualnym u dziecka nie jest jednoznaczne i zależy od wielu czynników. Ważne jest, aby dokładnie omówić tę kwestię z lekarzem prowadzącym ciążę, który ma dostęp do pełnych informacji na temat stanu zdrowia Pani i dziecka, a także zna historię przyjmowania leków. Proszę pamiętać, że troska o zdrowie psychiczne w ciąży jest również bardzo ważna, dlatego ważne jest, aby znaleźć bezpieczne metody radzenia sobie ze stresem i lękiem, które będą odpowiednie zarówno dla Pani, jak i dla dziecka. Lekarz może również doradzić inne formy wsparcia, takie jak terapia psychologiczna czy metody relaksacyjne. Proszę pamiętać, że bezpieczeństwo i dobre samopoczucie zarówno matki, jak i dziecka są najważniejsze.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę