1. Artykuły
  2. ADHD – jak pomóc osobie z zaburzeniami aktywności psychoruchowej?

ADHD – jak pomóc osobie z zaburzeniami aktywności psychoruchowej?

ADHD, czyli zespół aktywności psychoruchowej z deficytem uwagi jest psychicznym zaburzeniem zachowania, najczęściej występującym u dzieci oraz młodzieży. Charakteryzuje się obniżoną zdolnością koncentracji uwagi, hiperaktywnością oraz impulsywnością.

ADHD – jak pomóc osobie z zaburzeniami aktywności psychoruchowej? ADHD – jak pomóc osobie z zaburzeniami aktywności psychoruchowej?
Spis treści
Jakie są objawy ADHD? Jakie są przyczyny? Na czym polega diagnostyka?  Jak przebiega leczenie?

Pierwsze symptomy ujawniają się ok. 5. roku życia, jednak najbardziej widoczne stają się zwykle w okresie wczesnoszkolnym między 6 a 9 rokiem życia. ADHD występuje z taką samą częstotliwością u chłopców, jak i dziewczynek. Zaburzenia mogą utrzymywać się w okresie nastoletnim oraz w życiu dorosłym.

 

Jakie są objawy ADHD?

 

Dzielimy je na trzy kategorie:

 

Zaburzenia koncentracji uwagi:

 

  • dziecko sprawia wrażenie nieobecnego, ignoruje komunikaty wypowiadane w jego stronę,
  • zaczyna wiele aktywności, jednak nie kończy ich,
  • popełnia błędy rozwiązując zadania, chociaż doskonale wie jak je rozwiązać,
  • planuje zadania i działania na ostatnią chwilę, ma problem z ich planowaniem,
  • nie jest w stanie skoncentrować swojej uwagi na nieciekawym dla niego zadaniu,
  • zapomina o codziennych obowiązkach,
  • bodźce zewnętrzne wpływają na nie rozpraszająco,
  • gubi rzeczy.

 

Hiperaktywność:

 

  • dziecko wierci się, żywo gestykuluje, porusza kończynami,
  • dziecko nie potrafi dostosować swojego zachowania do sytuacji, zachowuje się nieadekwatnie,
  • dziecko jest nadmiernie hałaśliwe i gadatliwe,
  • nie potrafi wytrwać w ciszy i bezruchu.

 

Porywczość:

 

  • dziecko odpowiada na pytanie, zanim zostanie ono do końca zadane,
  • wtrąca się w rozmowy innych osób, w złym momencie,
  • jest niecierpliwe, nie potrafi czekać na swoją kolej, ma problemy podczas zajęć grupowych,
  • mówi pod wpływem impulsu, nie zastanawiając się nad znaczeniem wypowiedzi ani jej odbiorem.

 

arrow ADHD u dorosłych. Kiedy chaos jest codziennością

Jakie są przyczyny?

 

Na powstanie zaburzenia może mieć wpływ wiele czynników, w ostatnich latach badano wpływ czynników genetycznych i dowiedziono, że jest to najczęstsza przyczyna. Duże znaczenie mogą mieć również urazy przebyte w trakcie ciąży, przyjmowanie przez matkę substancji psychoaktywnych oraz alkoholu w trakcie jej trwania, mała waga urodzeniowa oraz niedotlenienie podczas porodu.

 

Za wystąpienie ADHD odpowiedzialne są również uszkodzenia w obrębie centralnego układu nerwowego dziecka, niewystarczająca aktywacja dopaminy w strukturach mózgu oraz spowolnione procesy hamowania neuronalnego.

 

Na wystąpienie zaburzenia może wpływać również dieta wysoko przetworzona, pełna substancji chemicznych i konserwujących, a także zaniedbanie dziecka i jego rozwoju.

 

Na czym polega diagnostyka? 

 

W celu postawienia prawidłowej diagnozy niezbędna jest współpraca psychologa, pediatry i psychiatry, a czasami również neurologa dziecięcego. Specjalista przeprowadza wywiad na temat zachowań dziecka wśród grupy rówieśniczej, w domu oraz szkole- tutaj bardzo często korzysta się z opinii szkolnego pedagoga lub wychowawcy.

 

Mały pacjent proszony jest o wykonanie szeregu testów, które mają ocenić jego zdolności intelektualne, umiejętność koncentracji oraz zapamiętywania. Dziecko proszone jest również o wykonanie testów ruchowych, które badają jego sprawność oraz koordynację ruchową.

 

Na tym etapie bardzo ważne jest również wykluczenie innych chorób oraz zaburzeń, które mogą wpływać na zachowanie dziecka. Najczęściej bierze się pod uwagę zaburzenia osobowości, chorobę afektywną dwubiegunową, zaburzenia adaptacyjne, upośledzenie umysłowe czy nerwicę natręctw.

 

Specjalista powinien również zapytać o warunki mieszkalne oraz sytuacje jaka panuje w domu rodzinnym dziecka.

 

Bardzo często u dzieci z ADHD występuje dysleksja oraz zaburzenia lękowe. Należy również wykluczyć, sytuację, w której na zachowanie dziecka wpływają leki przewlekle stosowane lub substancje psychotropowe czy dopalacze. Wyklucza się również zatrucie ołowiem i substancjami chemicznymi.

 

Należy również rozpatrzyć problem na poziomie neuronalno-somatycznym i wykluczyć problemy ze wzrokiem, słuchem, padaczkę czy zaburzenia tarczycy.

 

Jak przebiega leczenie?

 

Leczenie oraz plan terapii zależne są od stanu dziecka oraz intensywności jaką przybrało zaburzenie. W farmakoterapii stosuje się leki psychostymulujące, np. metylofenidat, który działa uspokajająco, ale również poprawia koncentracje. Niestety lek może działać uzależniająco i powodować zaburzenia wzrostu czy snu.

 

Stosuje się również chlorowodorek atomoksetyny, leki zmniejszające wydzielanie noradrenaliny oraz niektóre antydepresanty. Powszechnie stosowanym lekiem jest również haloperidol- wycisza on działania agresywne u dzieci.

 

Poza terapią indywidualną dziecka, stosuje się często terapię rodzinną. W procesie terapii dziecko uczy się kontrolować swoją złością oraz w jaki sposób może wykorzystać swoją energię w dobry sposób. Nabywa podstawowych technik, które pomogą mu w koncentracji, skuteczności czy chociażby nawiązywaniu relacji.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinnam iść do innego psychiatry jeżeli obecny ignoruje moje objawy?
Mam 20 lat i dzisiaj miałam moją pierwszą wizytę u psychiatry w sprawie leków na ADHD. Chodziłam już kilka miesięcy na terapię do psychologa, która zauważyła u mnie objawy ADHD. Test Diva potwierdził te podejrzenia, wyszło mi że mam ADD z zaburzeniami lękowymi. Na jednej z wizyt...
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam ponowną konsultację z lekarzem psychiatrą.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
wskazana jest ponowna konsultacja z lekarzem psychiatrą
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana ponowna konsultacja psychiatryczna.
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Tomasz Matjas
terapeuta, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Tomasz Matjas
terapeuta, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Tomasz Matjas
terapeuta, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę