1. Artykuły
  2. Zmiany w wystawianiu recept. Czy dotyczą recept na tabletki „dzień po”? Ministerstwo odpowiada

Zmiany w wystawianiu recept. Czy dotyczą recept na tabletki „dzień po”? Ministerstwo odpowiada

Od sierpnia  w Polsce zaczęły obowiązywać zmiany związane z wystawianiem recept na środki odurzające i psychotropowe. Nowe przepisy wywołują wiele kontrowersji. Czy dotyczą również antykoncepcji awaryjnej i tzw. tabletki dzień po? Zapytaliśmy u źródła.

Zmiany w wystawianiu recept. Czy dotyczą recept na tabletki „dzień po”? Ministerstwo odpowiada Zmiany w wystawianiu recept. Czy dotyczą recept na tabletki „dzień po”? Ministerstwo odpowiada
Spis treści
Zmiany w przepisywaniu recept na środki odurzające i psychotropowe Zmiany w antykoncepcji awaryjnej Zmiany w realizacji e-recept

Zmiany w przepisywaniu recept na środki odurzające i psychotropowe

 

Podstawową zmianą, którą regulują nowe przepisy jest konieczność przeprowadzenia badania przed wystawieniem recepty na leki psychotropowe i środki odurzające. Od 2 sierpnia wystawieniu recepty musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta. Uwaga: mówimy tu o badaniu stacjonarnym, ale też konsultacji przeprowadzonej z pacjentem zdalnie.

 

I jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia:

 

Pamiętajmy, że konsultacja to obowiązkowa rozmowa z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, stanu psychicznego oraz wywiad na temat zażywanych leków. Zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły 3 miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, o tym, że wskazany okres nie został przekroczony będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta.

 

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz zobowiązany jest sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków:

 

  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo
  • systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem - jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

 

Informacja o weryfikacji musi zostać załączona w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z adnotacją o bieżących wskazaniach.

 

Co ciekawe nowe zasady wystawiania recept na środki psychotropowe i odurzające nie dotyczą medyków z placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia - uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.

arrow Zmiany w e-Recepcie. Farmaceuta wyda ci leki na 120 dni
arrow Jak długo ważna jest e-Recepta?
arrow e-Recepta: wszystko co musisz wiedzieć
arrow Jak otrzymać receptę na wakacjach?
arrow Nowoczesne metody antykoncepcji. Jaką wybrać? Ginekolog odpowiada
arrow Tabletka “dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć?

Zmiany w antykoncepcji awaryjnej

 

Zapytaliśmy również w Ministerstwie Zdrowia o zmiany w wystawianiu recept na tzw. tabletki „dzień po” (antykoncepcja awaryjna). W odpowiedzi czytamy:

 

Ograniczenia w przepisywaniu recept, dotyczą wyłącznie środków odurzających i psychotropowych, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.

 

Zmiany w rozporządzeniu nie dotyczą zatem wystawiania recept na tabletki „dzień po”.

 

Zmiany w realizacji e-recept

 

Na tym jednak nie koniec, Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiada kolejne zmiany, między innymi możliwość kontynuacji realizacji e-recepty w różnych aptekach. Do tej pory pacjenci mieli utrudniony dostęp do tej usługi. Tłumaczono to przede wszystkim ograniczeniami informatycznymi i technicznymi. Wiceminister przekonuje, że niebawem ma to się zmienić.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej z wystawieniem recepty.

e-Recepta. e-Wizyta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinienem od razu przestać stosować ten lek?
Dostałem od lekarza zalecenie zastosowania leku na receptę. Zostało mi to przypisane, bo po przeziębieniu został mi suchy, duszący kaszel. Jednakże po pierwszym zastosowaniu nie poczułem się najlepiej. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z tym lekarzem, który przepisał lek.
Możliwość uzyskania recepty bez polskiego ubezpieczenia.
Czy mogę dostać receptę po pokazaniu badania moczu zrobionego w diagnostyce, mimo że nie mam ubezpieczenia w Polsce, bo mieszkam za granicą? Mam oczywiście polski pesel.
wystawienie recepty przy posiadaniu PESELu jest jak najbardziej możliwe. Nie bedzie to jednak recepta refundowana z uwagi na brak ubezpieczenia w Polsce. Receptę może wydać lekarz jako e-receptę albo nawet na zwykłym druku po zbadaniu pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Aby otrzymać receptę nie jest nawet konieczny PESEL. Pacjenci nie posiadający numeru PESEL otrzymują recepty na podstawie numerów paszportu i daty urodzenia.
tak, jak najbardziej na wizycie prywatnej.
Co mogę zastosować, żeby ta grzybica nie na wracała?
Borykam się, z ciągle powracając grzybica pochwy. Stosowałam już różne globulki dopochwowe przepisywanie na receptę, ale niestety to jest tylko na chwilę. Miałam wymrażaną nadżerkę, ale dolegliwość wróciły po roku. 
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosić do lekarza ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Powracająca grzybica pochwy to problem, z którym boryka się wiele kobiet, i może on być źródłem dyskomfortu oraz frustracji. Ważne jest, aby podejść do tego problemu kompleksowo, starając się nie tylko leczyć objawy, ale również zidentyfikować i wyeliminować przyczyny nawrotów. Pierwszym krokiem, który Pani już prawdopodobnie podjęła, jest leczenie objawowe za pomocą globulek dopochwowych i kremów przeciwgrzybiczych. Jednak, jeśli infekcje powracają, kluczowe może być przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki. Zalecam wykonanie badania mykologicznego wymazu z pochwy. Pozwoli to na zidentyfikowanie konkretnego rodzaju grzyba odpowiedzialnego za infekcję i dobór najbardziej skutecznego leczenia, które będzie celowało w konkretny patogen. Dodatkowo, ważne jest zwrócenie uwagi na czynniki, które mogą sprzyjać nawrotom infekcji, takie jak: niewłaściwa higiena intymna, stosowanie antybiotyków, zmiany hormonalne, obniżona odporność, dieta bogata w cukry, czy też noszenie ciasnej i syntetycznej bielizny. Proszę pamiętać o utrzymaniu prawidłowej higieny, unikaniu drażniących substancji myjących, a także o noszeniu bawełnianej bielizny, która pozwala skórze oddychać. Zmiany w diecie również mogą mieć pozytywny wpływ na zapobieganie nawrotom grzybicy. Warto zwiększyć spożycie produktów bogatych w probiotyki, takich jak jogurty naturalne czy kefiry, które wspierają utrzymanie zdrowej mikroflory bakteryjnej w organizmie. W przypadku, gdy problem nawracającej grzybicy utrzymuje się pomimo podjętych działań, konieczna może być konsultacja z lekarzem ginekologiem, który może zaproponować bardziej zaawansowane metody diagnostyczne i leczenie. Pamiętać proszę, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego ważne jest, aby leczenie było dostosowane do Pani konkretnych potrzeb i sytuacji zdrowotnej. Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy są jakieś dobre tabletki, które powodują regularny okres?
Zmagam się z nieregularnymi miesiączkami. Byłam z tym u ginekologa, przepisał luteinę na receptę, jednak przez moje zabieganie i zapomnienie nie zdążyłam ją wykupić. Nie koniecznie chce znowu chodzić po lekarzach, aby dostać receptę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Nieregularne miesiączki mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak stres, wahania wagi, zaburzenia hormonalne czy problemy zdrowotne takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS). Leczenie i sposób regulowania cyklu zależą od przyczyny nieregularności. Luteina, czyli progesteron, jest często stosowana w celu regulacji cyklu miesiączkowego, ale jak każdy lek hormonalny, wymaga recepty i powinna być stosowana pod nadzorem lekarza. Rozumiem Pani niechęć do ponownych wizyt lekarskich, jednak w przypadku problemów z nieregularnymi miesiączkami, leczenie powinno być indywidualnie dopasowane i monitorowane przez specjalistę. Warto rozważyć ponowną wizytę u ginekologa, aby omówić najlepsze opcje leczenia dla Pani sytuacji. Lekarz może zaproponować nie tylko hormonalne metody regulacji cyklu, ale także zalecić odpowiednie badania, które pomogą zidentyfikować przyczynę nieregularności. Jeśli chodzi o dostępne bez recepty suplementy, niektóre kobiety zauważają poprawę regularności cyklu przy stosowaniu preparatów z witaminami i minerałami, takimi jak magnez, witamina B6, czy wyciągi roślinne (np. z wiesiołka, maca), które mogą wspierać równowagę hormonalną. Jednakże, skuteczność takich suplementów może być różna i nie zastąpią one specjalistycznego leczenia. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek suplementów diety skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli Pani stan zdrowia wymaga szczególnej uwagi. Czy rozważa Pani powrót do ginekologa, aby omówić dostępne opcje leczenia? Dbanie o regularność wizyt i otwarta komunikacja z lekarzem to klucz do utrzymania zdrowia i dobrej kondycji. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Skończyły mi się zastrzyki testosteronu a kolejną wizytę mam dopiero w styczniu (nfz) czy mogę liczyć na wypisanie recepty na testosteron?
Po przekroczeniu 50 lat postanowiłem zrobić sobie kompletne badania: kardiolog, urolog, endokrynolog, rezonans głowy i kręgosłupa. Wszystko wyszło ok. za wyjątkiem niskiego poziomu testosteronu. Od roku jestem pod opieką endokrynologa i przyjmuje co 3 tygodnie zastrzyk testosteronu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja endokrynologiczna - lekarz przepisze lek jeśli będzie taka potrzeba.
Czy taki pęcherzyk krwotoczny mógł pojawić się nawet przy prawidłowej owulacji?
Staram się o dziecko z narzeczonym i owulacja była potwierdzona z lewej strony u ginekologa, ciałko żółte było. Później poszłam do innego ginekologa po receptę, przy okazji zrobiła mi usg mówiąc, że widzi pęcherzyk krwotoczny tez po lewej stronie i twierdzi ze owulacji raczej...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zglosić się do lekarza prowadzącego
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Pęcherzyk krwotoczny, który został zauważony na badaniu ultrasonograficznym (USG), może faktycznie pojawiać się w jajniku nawet po prawidłowej owulacji. Jest to zjawisko, które może wystąpić niezależnie od procesu uwalniania komórki jajowej. Pęcherzyk krwotoczny powstaje, gdy małe naczynia krwionośne pękają, co może doprowadzić do krwawienia wewnątrz pęcherzyka. Chociaż zazwyczaj nie stanowi to poważnego zagrożenia dla zdrowia, może być źródłem dyskomfortu lub bólu. Ciałko żółte, które zostało zaobserwowane przez pierwszego ginekologa, jest normalnym elementem cyklu owulacyjnego i wskazuje na to, że owulacja miała miejsce. Po owulacji pęcherzyk jajnikowy, z którego została uwolniona komórka jajowa, przekształca się w ciałko żółte, produkujące hormony wspierające początek i utrzymanie ciąży, jeśli do zapłodnienia dojdzie. Jeżeli drugi ginekolog zasugerował brak owulacji na podstawie obserwacji pęcherzyka krwotocznego, mogło to wywołać pewne zamieszanie. Ważne jest, aby pamiętać, że interpretacja wyników USG może się różnić w zależności od momentu cyklu, w jakim jest przeprowadzane badanie, oraz od doświadczenia i oceny lekarza. Odczuwany ból owulacyjny oraz obserwacja ciałka żółtego przez pierwszego specjalistę mogą wskazywać, że owulacja faktycznie miała miejsce. Jeśli jest Pani w trakcie starań o dziecko i chce mieć pewność co do swojego cyklu owulacyjnego, mogą być pomocne dalsze konsultacje z lekarzem ginekologiem, który może zaproponować dodatkowe badania, takie jak monitorowanie cyklu za pomocą kolejnych USG lub badania stężeń hormonów, aby zyskać pełniejszy obraz Pani cyklu owulacyjnego. Proszę pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a właściwa diagnoza i interpretacja wyników badań wymagają osobistego kontaktu z lekarzem. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy na każdej recepcie jest zapisane dawkowanie leku?
Byłam niedawno u psychiatry, która zawsze wypisywała mi dawkowanie leków na karteczce wraz z kodem recepty, a tym razem zapisała mi tylko sam kod. Nie mam pojęcia, jakie jest nowe dawkowanie leków. Czy jak pójdę do apteki, by kupić te leki, to farmaceuta...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Oczywiście, proszę podać kod w aptece i poprosić farmaceutę o przepisanie dawkowania z recepty elektronicznej lub zalogować się na swoje konto IKP.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak. Może przepisać dawkowanie z recepty lub wydrukować receptę.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Tak. Może przepisać dawkowanie z recepty
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Farmaceuta może przepisać dawkowanie z recepty.
Jak w Polsce uzyskać leki na ADHD oraz ADD?
Mieszkałem kilka ostatnich lat w stanach i wróciłem do Polski miesiąc temu. Przyjmuje leki na ADHD i ADD. W stanach dostawałem na nie receptę od psychiatry i chciałbym dowiedzieć się, jak to wygląda w Polsce.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak samo. Należy zgłosić się do psychiatry.
Recepta ze zniżką mimo braku ubezpieczenia zdrowotnego - czy to możliwe?
Dzień dobry. Mam pytanie, czy jest możliwość uzyskania recepty ze zniżką na leki mimo braku ubezpieczenia zdrowotnego? Pozdrawiam
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nie, podstawą do refundacji leku jest ubezpieczenie zdrowotne.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Brak ubezpieczenia zdrowotnego uniemożliwia uzyskanie recept refundowanych.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Nie jest to możliwe, lekarze są weryfikowani przez NFZ z recept refundowanych a w przypadku kontroli z ich strony, lekarz wystawiający receptę refundowaną musi pokryć koszty refundacji i dodatkowo może zostać ukarany karą finansową, więc brak ubezpieczenia zdrowotnego dyskfalifikuje Panią z recepty refundowanej
Czy istnieje możliwość wystawienia e-Recepty na leki na reumatyzm?
Mój dziadek choruje na reumatyzm. Skończyły mu się leki, a nie da rady dostać się do lekarza po recepte. Dostawał silne leki Cytotec. Jest jakaś możliwość pomocy dziadkowi wypisując e-receptę?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dziadek musi zgłosić się do lekarza.
Czy e-Recepta na tabletkę wczesnoporonną może zostać wypisana na partnera?
Czy erecepta na tabletkę wczesnoporonną może być wypisana na partnera? Koleżanka jest z Ukrainy.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tabletki wczesnoporonne nie są dostępne w Polsce na receptę. Często mylone z nimi jednak są tabletki postkoitalne. Lek przepisany jednak musi być na osobę, która ma go przyjąć. Istnieje jednak możliwość wystawienia leku na obywatelkę innego kraju.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tabletki wczesnoporonne nie są dopuszczone do obrotu w Polsce.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Nie istnieją tabletki wczesnoporonne w Polsce. Jeśli jest to przejęzyczenie z Pani strony to tabletka "dzień po" czyli forma antykoncepcji może być wystawiona wyłącznie na kobietę.
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Jeśli miał Pan na myśli tabletkę dzień po, to może być wypisana jedynie na pacjentkę, która będzie przyjmować lek.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tabletki wczesnoporonne nie są dostępne w Polsce. Jeśli chodzi o tzw. "tabletkę dzień po" recepta musi być wystawiona na kobietę która ją zastosuje. Obywatelka Ukrainy bez nr PESEL może ją otrzymać w wersji papierowej z nr paszportu.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Tabletki wczesnoporonne nie są dopuszczone do obrotu w Polsce.
e-Recepta na partnera
Czy istnieje możliwość otrzymania e recepty na partnera? Nie chce podawać swoich danych na e-Recepcie.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Dzień Dobry, nie ma takiej możliwości. Wszystkie leki są powiązane bezpośrednio z numerem PESEL.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma takiej możliwości. E-recepta wystawiana jest na osobę, z którą prowadzona jest konsultacja.
e-Recepta na amantadynę - czy mogę otrzymać profilaktycznie?
Czy jest możliwość uzyskania recepty na amantadynę profilaktycznie, gdyby dopadł mnie koronawirus? W związku z chorobami przewlekłymi wolę być przygotowana wcześniej jak i moje dzieci, które 24 listopada leżały w szpitalu zakaźnym. Diagnoza: grypa typu A, przyjęte, w ostatniej chwili...
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W chwili obecnej amantadyna (Viregyt K) jest niedostępna dla pacjentów z rozpoznaniem grypy typu A. Lek jest reglamentowany wyłącznie dla pacjentów z rozpoznaniem choroby Parkinsona i diskinez.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgodnie z zarejestrowanymi wskazaniami amantadyna stosowana jest w chorobie Parkinsona oraz w zakażaniach wirusem grypy typu A, nie ma wskazań do COVID-19. Poza tym nie ma możliwości uzyskania recepty "profilaktycznie" dla zdrowego pacjenta.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Leki wypisuje się zgodnie ze wskazaniami rejestracyjnymi.
Dawid Luwański
Umów wizytę
amantadyna jest lekiem na chorobe parkinsona
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Niestety nie ma dowodów na skuteczność amantadyny w Covid-19, a istniejące publikacje mają siłę dowodu anegdotycznego. Stosowanie amantadyny w Covid-19 to eksperyment medyczny, obarczony różnorakim ryzykiem zarówno po stronie lekarza przepisującego taki lek - odpowiedzialność zawodowa, karna i cywilna, natomiast po stronie pacjenta jest to narażanie się na działania niepożądane leku (m.in. nawet psychozy z omamami) czy nawet zgon przez opóźnienie włączenia właściwszej terapii.
e-Recepta na leki łagodzące objawy zespołu abstynencyjnego
Czy lekarz ma możliwość podczas e-wizyty wystawić receptę na leki łagodzące objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego? Czy w takim przypadku nie jest wymagana wizyta w gabinecie oraz do jakiego lekarza powinienem się zgłosić?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, oczywiście. Leki te mogą być wystawione podczas e-wizyty. Proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym / internistą, który po zebraniu wywiadu przepisze ewentualnie niezbędne leki.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Leki mogą być wypisywane w trakcie e-wizyty.
Emilia Krupińska
Umów wizytę
Leki mogą być wypisywane w trakcie e-wizyty psychiatrycznej po ocenie stanu psychicznego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Leki mogą być wypisywane w trakcie e-wizyty.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna lub e- wizyta u psychiatry , który zapozna się ze stanem pacjenta i podejmie stosowne działania.
e-Recepta na antydepresanty
Czy każdy lekarz wystawiający e-Receptę może wypisać ją na antydepresanty?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Receptę wypisać może każdy lekarz, ale nie wszyscy lekarze wypisują takie preparaty.
Marcin Łata
lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz
Umów wizytę
Tak, niemniej jednak jeśli recepta na leki antydepresyjne miałaby być wystawiona po raz pierwszy - konieczne jest zebranie pełnego wywiadu psychiatrycznego - w tym celu zalecam konsultację psychiatryczną. Jeśli jednak Pacjent oczekuje kontynuacji dotychczasowego leczenia - taką receptę może wystawić każdy lekarz, najlepiej gdy Pacjent przedstawi dokumentację medyczną od lekarza prowadzącego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak może wystawić każdy lekarz, jednak lekarz ma prawo odmówić wypisania recepty na leki z tej grupy, gdyż są to często leki uzależniające i najbezpieczniej jak wypisze te leki lekarz który bezpośrednio widzi pacjenta w warunkach ambulatoryjnych.
Emilia Krupińska
Umów wizytę
Tak o ile istnieją wskazania do takiego leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, może. Potrzebne jest zaświadczenie od psychiatry o konieczności stosowania danego leku antydepresyjnego.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tak o ile istnieją wskazania do takiego leczenia.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Recepta online dostępna na konsultacji online

Baza wiedzy o e‑Recepcie

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Recepta online arrow
Recepta online
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę