Dexaven

Nazwa Produktu Leczniczego
Dexaven
Nazwa powszechnie stosowana
Dexamethasoni phosphas
Postać farmaceutyczna
Roztwór do wstrzykiwań
Substancja czynna
Dexamethasoni natrii phosphas 4.37 mg/ml
Podmiot odpowiedzialny
Bausch Health Ireland Limited
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Dexaven - podstawowe informacje o leku:

Roztwór do wstrzykiwań Dexaven to preparat zawierający fosforan deksametazonu, który jest dobrze rozpuszczalny w wodzie oraz płynach ustrojowych. Deksametazon to syntetyczny glikokortykosteroid, czyli rodzaj hormonu kory nadnerczy. Preparat ten wykazuje bardzo silne i długotrwałe działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz immunosupresyjne, jednak nie wpływa na składniki mineralne organizmu. Dexaven jest stosowany w leczeniu wielu stanów chorobowych, takich jak ostrych stanów zagrożenia życia, w tym wstrząs o różnej etiologii, obrzęk mózgu, obrzęk krtani i strun głosowych, ostre odczyny uczuleniowe, ciężkie stany spastyczne oskrzeli, tj. stan astmatyczny, dychawica oskrzelowa w przebiegu zakażenia, przewlekły nieżyt oskrzeli, przełomy w chorobie Addisona. Ponadto, preparat ten może być stosowany w celu łagodzenia objawów choroby podstawowej lub jej powikłań, profilaktyki nudności i wymiotów indukowanych chemio- lub radioterapią oraz innych działań niepożądanych i powikłań związanych z prowadzoną terapią przeciwnowotworową. Dexaven jest również skutecznym lekiem w profilaktyce i leczeniu powikłań zabiegów chirurgicznych, w tym głównie nudności i wymiotów. W obliczu pandemii COVID-19, Dexaven jest stosowany u pacjentów dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i starszych o masie ciała wynoszącej co najmniej 40 kg) wymagających tlenoterapii.

Wskazania do stosowania:

  • Leczenie ostrych stanów zagrożenia życia wymagających podania glikokortykosteroidów (m.in. wstrząs o różnej etiologii, obrzęk mózgu, obrzęk krtani i strun głosowych, ostre odczyny uczuleniowe, ciężkie stany spastyczne oskrzeli, tj. stan astmatyczny, dychawica oskrzelowa w przebiegu zakażenia, przewlekły nieżyt oskrzeli, przełomy w chorobie Addisona
  • Sytuacje kliniczne wymagające zastosowania glikokortykosteroidów celem leczenia i (lub) łagodzenia objawów choroby podstawowej lub jej powikłań.
  • Profilaktyka nudności i wymiotów indukowanych chemio- lub radioterapią oraz innych działań niepożądanych i powikłań związanych z prowadzoną terapią przeciwnowotworową, którym można zapobiec lub złagodzić poprzez podanie glikokortykosteroidów. 
  • Profilaktyka i leczenie powikłań zabiegów chirurgicznych, w tym głównie nudności i wymiotów, którym można zapobiec lub złagodzić poprzez podanie glikokortykosteroidów. 
  • Dexaven jest wskazany w leczeniu COVID-19 u pacjentów dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i starszych o masie ciała wynoszącej co najmniej 40 kg), którzy wymagają tlenoterapii.

Dexaven jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci od pierwszego miesiąca życia. 

Uwaga. Ze względu na ciężkie powikłania i działania niepożądane przewlekłej kortykoterapii pozasubstytucyjnej, decyzję o podjęciu takiego leczenia należy każdorazowo rozważyć uwzględniając zarówno możliwe korzyści dla chorego jak i potencjalne zagrożenia.

Pliki do pobrania

Dexaven  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Dexaven  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Jaki lekarz może wystawić receptę na Dexaven

Jaki lekarz może wystawić receptę na Dexaven

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta