Zaburzenia trawienia. To powszechny problem zdrowotny, który ma znaczący wpływ na jakość życia i ogólny stan zdrowia. Przyczyn można szukać w m.in. nieprawidłowych nawykach żywieniowych, stresie, infekcjach, nietolerancjach pokarmowych czy długotrwałym stosowaniu niektórych leków. Kluczową rolę w leczeniu odgrywa dieta. O tym co jeść i pić, czego unikać i na jakie nawyki żywieniowe postawić przy zaburzeniach trawienia mówi nasza specjalistka, dietetyk Kamila Górecka-Kirwiel.
Zaburzenia trawienia stanowią szeroką gamę problemów zdrowotnych związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego.
Mogą one występować na różnych etapach trawienia, począwszy od połykania pokarmu, aż do jego przyswajania przez organizm i mogą one dotyczyć różnych organów, takich jak żołądek, jelita, trzustka czy wątroba - wylicza nasza ekspertka, Kamila Górecka-Kirwiel.
I dodaje:
Zaburzenia trawienia mogą obejmować schorzenia takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego, celiakię, nietolerancję laktozy czy choroby zapalne jelit.
Zaburzenia trawienia mogą mieć różne przyczyny, które często zależą od konkretnej choroby lub dolegliwości. Poniżej kilka głównych czynników, które mogą przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń trawienia:
Dietetyk Kamila Górecka-Kirwiel zwraca uwagę, że zaburzenia trawienia są powszechnymi problemami zdrowotnymi, które mogą mieć różne przyczyny:
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, stres, infekcje, nietolerancje pokarmowe, długotrwałe stosowanie niektórych leków oraz inne czynniki mogą przyczyniać się do wystąpienia tych zaburzeń. Właściwa diagnoza i leczenie są istotne dla poprawy funkcjonowania układu trawiennego i zapobiegania powikłaniom.
Objawy zaburzeń trawienia mogą być różnorodne i zależą od konkretnego schorzenia. Ostry lub przewlekły ból brzucha może być jednym z najczęstszych objawów zaburzeń trawienia. Ból może być zlokalizowany w różnych obszarach jamy brzusznej, w zależności od konkretnego problemu trawiennego.
W przypadku niektórych zaburzeń trawienia, takich jak zapalenie żołądka czy choroba refluksowa przełyku, mogą występować nudności i wymioty. Osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy często doświadczają zgagi i uczucia pieczenia w przełyku. Jest to spowodowane cofaniem się treści żołądkowej do przełyku, co powoduje dyskomfort - tłumaczy dietetyk.
Nieprawidłowe funkcjonowanie jelit może prowadzić do częstych epizodów biegunki lub problemów z wypróżnianiem, takich jak zaparcia. Zaburzenia takie mogą być objawem zespołu jelita drażliwego czy choroby zapalnej jelit.
Osoby z zaburzeniami trawienia często zmagają się ze wzdęciami, które powodują dyskomfort i uczucie pełności. Może to być spowodowane niestrawieniem pokarmu lub nadmierną produkcją gazów w przewodzie pokarmowym - wyjaśnia dietetyk.
I jak przekonuje: nieleczone zaburzenia trawienia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia.
Nieprawidłowe trawienie i wchłanianie składników odżywczych może prowadzić do niedoborów witamin, minerałów i innych substancji odżywczych. Osłabienie organizmu, utrata masy ciała, niedożywienie, anemia czy osłabienie układu odpornościowego to tylko niektóre z możliwych skutków.
Ważne jest, aby zdiagnozować i leczyć zaburzenia trawienia jak najszybciej, aby uniknąć poważnych powikłań. W zależności od konkretnego schorzenia, leczenie może obejmować zmiany w diecie, stosowanie leków, terapię farmakologiczną lub interwencję chirurgiczną.
W przypadku zaburzeń trawienia istnieje kilka możliwości diagnostycznych, które mogą pomóc zidentyfikować przyczyny i ocenić stan układu trawiennego. Oto kilka najczęściej stosowanych badań diagnostycznych:
Jeśli masz problemy z trawieniem i podejrzewasz zaburzenia trawienia, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może ocenić objawy, przeprowadzić podstawowe badania i ewentualnie skierować do odpowiedniego specjalisty, np. gastroenterologa.
Wizyta u lekarza pomoże w ustaleniu dokładnej diagnozy i opracowaniu planu leczenia. Warto także zasięgnąć porady dietetyka, który pomoże ustalić odpowiednią do danej jednostki chorobowej dietę - podkreśla nasza specjalistka.
Dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu zaburzeń trawienia. Często konieczne jest dostosowanie diety do specyficznych potrzeb pacjenta.
Może to obejmować unikanie pewnych pokarmów lub grup pokarmowych, zwiększenie spożycia błonnika, zmniejszenie ilości tłuszczu czy wprowadzenie odpowiednich suplementów. W przypadku niektórych schorzeń, takich jak celiakia czy nietolerancja laktozy, konieczne jest eliminowanie odpowiednich składników z diety - tłumaczy dietetyk.
Warto postawić na zdrowe nawyki żywieniowe:
Włącz do swojej diety gotowane warzywa, delikatne zupy, chude mięso, lekkie dania rybne oraz produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Ogranicz spożycie tłustych, smażonych potraw oraz pikantnych dań. Tłuste potrawy mogą być ciężkostrawne i wywoływać objawy zaburzeń trawienia, takie jak zgaga czy wzdęcia - podpowiada Kamila Górecka-Kirwiel.
Warto jednak zwrócić uwagę, że niektóre zaburzenia mogą wymagać ograniczenia błonnika. W przypadku ostrego zapalenia jelit, takiego jak rzutowanie choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, może być konieczne tymczasowe ograniczenie spożycia błonnika. Pacjenci z biegunkową postacią IBS mogą odczuwać nasilenie objawów po spożyciu pokarmów bogatych w błonnik - zwraca uwagę nasza ekspertka.
Dietetyk Kamila Górecka-Kirwiel podkreśla, że konkretne zalecenia co do wyboru produktów spożywczych będą zależne od jednostki chorobowej, z którym się zmagamy. Są jednak pewne ogólne wskazówki, których warto przestrzegać.
Zaleca się spożywanie łagodnych, łatwostrawnych pokarmów, takich jak gotowane warzywa, pieczone lub gotowane chude mięso, chude ryby, delikatne zupy, owsianka czy puree warzywne. I unikanie ciężkich, tłustych i pikantnych potraw.
I dodaje:
Produkty fermentowane, takie jak jogurt naturalny, kefir czy kiszona kapusta, mogą być korzystne dla układu trawiennego, ponieważ zawierają korzystne dla zdrowia bakterie probiotyczne. Trzeba pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej w postaci wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. A także unikać napojów gazowanych, słodzonych napojów i alkoholu, które mogą pogorszyć objawy zaburzeń trawienia.
Warto zaznaczyć, że w przypadku konkretnych jednostek chorobowych dostępne są zalecenia określające, których produktów spożywczych należy unikać lub je ograniczyć. Można jednak wyłonić kilka ogólnych zasad, których warto się trzymać:
Przestrzeganie odpowiednich zasad żywieniowych może pomóc w złagodzeniu objawów i poprawie jakości życia dla osób z zaburzeniami trawienia. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów ważne jest uzyskanie odpowiedniej diagnozy, która umożliwia opracowanie planu leczenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta i danej jednostki chorobowej - kończy nasza ekspertka.
Pamiętajmy, że zdrowy układ trawienny jest fundamentem dobrego zdrowia ogólnego.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!