Ból po lewej stronie brzucha w zależności od jego charakteru, nasilenia i czasu trwania może towarzyszyć wielu dolegliwościom w obrębie jamy brzusznej i/lub miednicy. Na co wskazuje i kiedy konieczna jest interwencja lekarza?
Ból brzucha może mieć różne podłoże w zależności od jego dokładnej lokalizacji.
Przyczyn bólu podbrzusza może być wiele, natomiast wśród najczęstszych wymieniamy:
Dolegliwości bólowe zlokalizowane w górnej części brzucha po lewej stronie najczęściej świadczą o nieprawidłowościach ze strony śledziony, trzustki i rzadziej nerek. Wśród potencjalnych chorób wyróżniamy:
Ten rodzaj bólu możemy także w wielu przypadkach powiązać z niestrawnością po posiłku, gdy komórki okładzinowe żołądka produkują nadmiar kwasu solnego. Zazwyczaj towarzyszą mu pieczenie, zgaga, uczucie pełności czy wzdęcia.
Ból tej okolicy zwykle związany jest z chorobami jelit, choć nierzadko towarzyszy nieprawidłowościom ze strony nerek czy przydatków u kobiet.
Potencjalne przyczyny:
Jeśli ból brzucha ma charakter umiarkowany i utrzymuje się stosunkowo krótko, wskazane jest zgłoszenie się w pierwszej kolejności do lekarza medycyny rodzinnej. Lekarz ten najprawdopodobniej zleci szereg badań do wykonania (np. morfologia, wskaźniki stanu zapalnego, badania biochemiczne krwi, USG) lub skieruje do odpowiedniego specjalisty, np. gastrologa, gastroenterologa lub ginekologa. Przed wizytą w celu uśmierzenia bólu pomocne może okazać się zażycie leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego, np. paracetamolu.
W przypadku gdy ból brzucha jest ostry, ciężki do wytrzymania, towarzyszą mu wymioty, stan chorego szybko się pogarsza, następuje krwawienie z przewodu pokarmowego - konieczna może okazać się nagła interwencja chirurgiczna, gdyż stan ten prawdopodobnie zagraża życiu pacjenta. Chory powinien udać się na SOR.
Regularne badania są kluczowe dla wczesnego wykrywania i skutecznego leczenia wielu dolegliwości powodujących ból po lewej stronie brzucha. Badania te mogą obejmować badania krwi, badania moczu, ultrasonografię, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, a także specjalistyczne testy, takie jak kolonoskopia czy gastroskopia.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!