1. Artykuły
  2. Uchyłki jelita grubego – co prowadzi do ich powstania?

Uchyłki jelita grubego – co prowadzi do ich powstania?

Jelito grube składa się z kątnicy, okrężnicy wstępującej, okrężnicy poprzecznej, okrężnicy zstępującej, okrężnicy esowatej oraz zakończone jest odbytnicą i odbytem. W  jego dolnej części, okrężnicy esowatej (zwanej esicą) tworzą się najczęściej uchyłki, natomiast mogą występować one również na całej długości układu pokarmowego.

Uchyłki jelita grubego – co prowadzi do ich powstania? Uchyłki jelita grubego – co prowadzi do ich powstania?
Spis treści
Jak powstają uchyłki? Jakie są objawy choroby? Diagnostyka i leczenie Profilaktyka

Jak powstają uchyłki?

 

Uchyłki powstają na skutek spożywania wysoko przetworzonej żywności, ubogiej w błonnik, który powoduje rozrzedzenie mas kałowych, co prowadzi do nadmiernych skurczów okrężnicy i wzrostu ciśnienia wewnątrz niej. Pod wpływem wzrostu ciśnienia na zewnątrz zostaje wypchnięta błona śluzowa jelita grubego, tworząc uwypuklone kieszonki zwane uchyłkami.

 

Uchyłki nabyte, powstałe na skutek spożywania niskobłonnikowej diety, występują u połowy populacji po 60. roku życia, a zapalenie uchyłków jest chorobą cywilizacyjną. Na powstawanie uchyłków mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, takie jak przerost ściany jelita grubego czy duża podatność na stres. Mówimy wtedy o uchyłkach wrodzonych

 

Same uchyłki nie dają objawów bólowych, natomiast stan zapalny w ich obrębie może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości.

 

arrow Zespół złego wchłaniania. Diagnostyka i leczenie
arrow Blady jak ściana. Nie lekceważ tego objawu
arrow Zaburzenia trawienia. Wprowadź te nawyki, a dolegliwości miną
arrow Refluks dyktuje warunki. Dieta, nawyki i styl życia
arrow Omeprazol - wskazania do stosowania
arrow Refluks - przyczyny, objawy, leczenie

Jakie są objawy choroby?

 

U ponad połowy osób uchyłkowatość (obecność uchyłków), przebiega bezobjawowo i zostaje wykryta przy okazji rutynowych badań. Natomiast o pojawienie się stanu zapalnego w ich obrębie, może przejawiać się następującymi dolegliwościami:

 

  • bólem w lewym, dolnym kwadrancie brzucha,
  • zaparciami lub biegunkami,
  • wzdęciami,
  • krwawieniem z uchyłków,
  • gorączką.

 

Uchyłki mogą przyczynić się również do powstania poważniejszych schorzeń w obrębie układu pokarmowego. Najczęściej jest to niedrożność jelit, ropień śródbrzuszny, perforacja jelit – wymagają one pilnej ingerencji chirurgicznej.

 

Diagnostyka i leczenie

 

Obecność uchyłków stwierdza się najczęściej, przy okazji badania kolonoskopowego, które nie jest wskazane przy uchyłkowatości. W wypadku nawracającego bólu brzucha, któremu towarzyszą wzdęcia i zaparcia, należy skonsultować się z lekarzem. W celu diagnostycznym wykonuje się najczęściej tomografię komputerową oraz badanie USG jamy brzusznej.

 

Uchyłkowatość jest chorobą nieuleczalną, ponieważ usunąć należałoby dużą część odcinka układu pokarmowego, narażając pacjenta na szereg innych komplikacji.

 

Zapalenie uchyłków leczy się więc objawowo lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi. W rzadkich wypadkach krwotoki z uchyłków wymagają ingerencji endoskopowej, natomiast najczęściej ustępują samoistnie. W wypadku poważniejszych powikłań, które powodują ostre zapalenie uchyłków, konieczna może być antybiotykoterapia lub hospitalizacja i antybiotykoterapia dożylna.

 

Nowoczesne podejście do leczenia uchyłków jelita grubego oznacza, że coraz więcej badań koncentruje się na poszukiwaniu nowych metod leczenia. Badania te obejmują zarówno nowe strategie dietetyczne, jak i zaawansowane techniki chirurgiczne. Wiele z tych badań jest obiecujących i może przynieść znaczące korzyści dla pacjentów cierpiących na tę chorobę w przyszłości.

 

Profilaktyka

 

W celach profilaktycznych zaleca się głównie dietę bogatą w błonnik, który chroni przed powstaniem zaparć oraz usprawnia prawidłową pracę jelit, przyjmowanie przynajmniej 2l płynów dziennie, aktywność fizyczna oraz zdrowy tryb życia.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy 5 dni to wystarczający okres do wyleczenia anginy? Czy nie powinno to być 10 dni?
Od 6 dni mam anginę bakteryjną powiększone migdałki, silny ból gardła niedający spać, nie mogłam jeść ani pić, utrzymywała się gorączka i bóle kości. Lekarz wypisał antybiotyk i mam go brać 2x1 przez 5 dni, obecnie zostało mi jeszcze 4 tabletki. Ból gardła minął, pojawił się...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta kontrolna u lekarza, który wdrożył leczenie, aby mógł ocenić jego skuteczność i ustalić dalsze postępowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy te wszystkie objawy mogą być spowodowane tymi torbielami?
Mam 33 lata, ostatnio czuję się nie najlepiej, mianowicie częste bóle głowy, brzucha, zmęczenie. Problem również był z hormonami. Zrobiłam badania USG - okazało się, że mam torbiele na wątrobie i właśnie najczęściej tam mnie boli w okolicy żeber, lekarz powiedział, że nie ma czym...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastrologiczna-z wynikami dotychczas wykonanych badań.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Naturalne leki przy SIBO - co stosować?
Jaki naturalny antybiotyk będzie najskuteczniejszy dla rozpoznanego SIBO wodorowo-metanowego (symptomy to zaparcia przemienne z biegunką, ale w większości biegunka) - berberyna, allicyna, olejek oregano czy inne? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna celem przepisania odpowiednich leków na receptę.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami wykonanych badań proszę zgłosić się na konsultacją gastrologiczną.
Do kogo mam się udać na wizytę, aby pozbyć się suchego kaszlu?
Od trzech tygodni moja córka i ja mamy strasznie uporczywy suchy kaszel. Ja przeszłam zapalenie oskrzeli, byłam na antybiotyku, po skończeniu go został strasznie suchy kaszel, w którym występuje mocny bezdech - nie mogę złapać powietrza i niekiedy występuje odruch wymiotny. Lekarz...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja pulmonologiczna i alergologiczna.
Nie wiem, co mam zrobić z tym katarem, bo jest to bardzo uciążliwe.
Mam od wielu lat wodnisty katar trwający cały rok o barwie przezroczystej. Zwracałem się kilkakrotnie z tym problemem do lekarza z POZ, ale bez żadnych skutków. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja alergologiczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja alergologiczna, z diagnostyką w postaci testów. Warto również uwzględnić konsultację laryngologiczną.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u lekarza alergologa i laryngologa.
Co mogę zrobić, lub do jakiego lekarza się udać, by zdiagnozować i pozbyć się tego bólu?
Od kilku lat doskwiera mi ból po prawej stronie brzucha/pod ostatni żebrem, dotykając tego miejsca, jestem w stanie wyczuć 'coś' co prawdopodobnie powoduje ten dyskomfort. Mam wrażenie, że przez lata to urosło i powoduje coraz większy dyskomfort. Ból jest odczuwalny...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z dotychczasową dokumentacją medyczną proszę zgłosić się na konsultację gastrologiczną.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy jest możliwość pobrania wycinka z zatoki szczękowej w trakcie punkcji zatok lub w inny sposób niż operacja?
Na operację z NFZ trzeba czekać ponad rok i chcę sprawdzić, czy zmiany w jednej z zatok są na tyle poważne, że trzeba będzie wykonać operację prywatnie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wymaga to konsultacji stacjonarnej laryngologicznej, aby lekarz mógł ocenić m.in.dokumentację medyczną (badania obrazowe zatok).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa.
Czy antybiotyk mógł nie zadziałać na gardło i może to być angina?
Z dnia na dzień zaczął męczyć mnie kaszel. Miałam lekko podwyższona temperaturę oraz męczący kaszel z flegmą aż do wymiotów. Zgłosiłam się do lekarza i dostałam antybiotyk. Objawy jednak wróciły. Nie boli, nie ma gorączki. Lekarz stwierdził, że może to być kolejna...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana kontrolna wizyta u lekarza w warunkach stacjonarnych.
Jakie badania wykonać muszę, żeby potwierdzić zakażenie? Wystarczą przeciwciała z krwi?
Podejrzewam u siebie lamblia. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Najlepiej zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza (internista, lekarz rodzinny), który zbierze dokładny wywiad, przeprowadzi badanie fizykalne i wówczas ukierunkuje diagnostykę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
USG jamy brzusznej po miesięcznej kontroli.
Czy możliwe jest, żeby z praktycznie czystego USG jamy brzusznej po miesiącu na kolejnym USG były liczne guzy w różnych miejscach, z czego największe mają od 3,5 cm do 5 cm? Jedne USG było wykonane 12 czerwca a drugie 13 lipca.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem, który przeprowadził badanie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Weryfikacja i konsultacja u lekarza/lekarzy przeprowadzających badania.
Co to może być i czym mogą być spowodowane moje objawy?
Od 2 miesięcy leczę się z powodu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, objawiających się: nieregularnymi wypróżnianiem, wzmożonym odbijaniem do kilkudziesięciu razy dziennie bez korelacji z posiłkami, bólem brzucha nad pępkiem przypominającym uciskanie. Z badań kału nie wykryto...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja gastrologiczna, z poszerzeniem diagnostyki przewodu pokarmowego o badania endoskopowe. Na wizytę do gastrologa należy zabrać ze sobą wyniki wszystkich wykonanych dotychczas badań.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa.
Może być to kamica w woreczku żółciowym, czy można to wykluczyć?
Ból po lewej stronie brzucha i po środku ogólnie koło pępka. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Dolegliwości o tej lokalizacji mogą wynikać z różnych schorzeń-wskazana więc wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia badania fizykalnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana badanie USG jamy brzusznej.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę udać się na wizytę stacjonarna do lekarza rodzinnego.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna celem badania fizykalnego.
Czym może być spowodowany ten ból?
Od jakieś półtora miesiąca z bólem w okolicach wątroby. Wygląda to tak, że najczęściej po spożyciu posiłku zaczyna się w podbrzuszu takie typowy dyskomfort związany ze zbieraniem się gazów, wzdęcia itd. Nie jest to duży ból, problem następuje potem gdy on przechodzi -...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna jest wizyta stacjonarna u lekarza (np.lekarza rodzinnego), który będzie miał możliwość zbadania fizykalnego.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna jest wizyta stacjonarna u lekarza (np.lekarza rodzinnego), który będzie miał możliwość zbadania fizykalnego.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Niejasny wywiad. Konieczna wizyta stacjonarna w poradni POZ
Czym może być spowodowany mój ból brzucha?
Jestem kobietą i mam 31 lat, od wtorku (od około południa) mam silne kurczowe bóle brzucha. Boli tylko przy poruszaniu się, jak się nie ruszam, to całkowicie znika. Tabletki przeciwbólowe tylko na chwilę, potem ból wraca. Ból czasem nasila się w toalecie, jest...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wymaga Pani zbadania przez lekarza na wizycie stacjonarnej; lekarz po zapoznaniu się z Pani historią choroby i zbadaniu Pani zadecyduje o dalszym postępowaniu w zakresie diagnostyki i leczenia.
Objawy zawsze będą wracać czy jest jednak jakaś szansa na powrót do zdrowia?
Jestem mężczyzną, mam 26 lat i zmagam się z następującym problemem: od około 2 lat cały czas mi się odbija (nawet na czczo), czasami zjem coś o 14 i odbije mi się tym o 22. Mam wrażenie, że zaczęło mi się to po dniu, w którym miałem nudności i nie mogłem nic zjeść (przeszło po 3 dniach i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u gastroenterologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę