1. Artykuły
  2. Blady jak ściana. Nie lekceważ tego objawu

Blady jak ściana. Nie lekceważ tego objawu

Bladość skóry to zjawisko, które może mieć różne podłoże i stanowi istotny sygnał alarmowy dotyczący zdrowia. Barwa skóry jest często jednym z pierwszych objawów, które zauważamy, dlatego zrozumienie potencjalnych przyczyn bladości jest kluczowe. W niniejszym artykule omówimy główne powody tego zjawiska i metody diagnozowania 

Blady jak ściana. Nie lekceważ tego objawu Blady jak ściana. Nie lekceważ tego objawu
Spis treści
Bladość skóry. Powody Bladość skóry. Objaw współtowarzyszący Jakie badania warto wykonać jeśli zauważymy bladość skóry?

Bladość skóry. Powody

 

Bladość skóry może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych lub warunkach życiowych. Oto kilka możliwych przyczyn bladości skóry:

 

Niedobór żelaza. Jednym z najczęstszych powodów bladości skóry jest niedobór żelaza, co może prowadzić do niedokrwistości. Niedokrwistość zmniejsza ilość czerwonych krwinek i hemoglobiny, co może powodować bladość skóry.

 

Niedobór witaminy B12. Niedobór tej witaminy również może prowadzić do niedokrwistości, co wpływa na zdolność krwi do transportu tlenu. Skóra może stawać się blada w wyniku niedoboru tlenu.

 

Choroby przewodu pokarmowego. Niektóre choroby przewodu pokarmowego, takie jak celiakia czy choroba Leśniewskiego-Crohna, mogą wpływać na wchłanianie składników odżywczych, co prowadzi do niedoborów i bladości skóry.

 

Choroby serca. Problemy z krążeniem krwi, takie jak niewydolność serca, mogą powodować niedostateczne dotlenienie tkanek, w tym skóry, co objawia się bladością.

 

Choroby wątroby. Choroby wątroby mogą prowadzić do problemów z produkcją bilirubiny, co wpływa na kolor skóry.

 

Zła dieta. Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze dieta może wpływać na ogólny stan zdrowia, w tym na wygląd skóry.

 

Niewłaściwe krążenie. Przewlekłe choroby, takie jak miażdżyca czy cukrzyca, mogą wpływać na krążenie krwi, co z kolei wpływa na zdrowie skóry.

 

Stres i zmęczenie. Brak snu, przewlekły stres i zmęczenie mogą również przyczyniać się do bladości skóry.

 

Warto zauważyć, że bladość skóry może być objawem wielu różnych stanów zdrowotnych, i dlatego zawsze zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą.  Diagnoza i leczenie konkretnych przyczyn bladości będą zależały od wyniku dokładnej oceny lekarza.

arrow Kołatanie serca. Przyczyny, objawy, leczenie
arrow Choroba niedokrwienna serca. 9 głównych przyczyn
arrow Zespół złego wchłaniania. Diagnostyka i leczenie
arrow Migotanie przedsionków. Diagnoza choroby często jest przypadkiem
arrow Zaburzenia trawienia. Wprowadź te nawyki, a dolegliwości miną
arrow Refluks dyktuje warunki. Dieta, nawyki i styl życia

Bladość skóry. Objaw współtowarzyszący

 

Bladość skóry może towarzyszyć różnym objawom, w zależności od przyczyny tego stanu. Poniżej znajduje się lista potencjalnych objawów, które mogą występować jednocześnie z bladością skóry, w zależności od konkretnego schorzenia: zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy, mrowienie lub ból kończyn, krwawienie, zmiany w kolorze paznokci, zmiany w kolorze błon śluzowych, zmiany w apetycie, subiektywne odczucie zimna, problemy z koncentracją (tzw. mgła mózgowa).

 

Osoby cierpiące na niedokrwistość lub inne schorzenia, które prowadzą do bladości skóry, często doświadczają uczucia przewlekłego zmęczenia. Dodatkowo niedobór tlenu w organizmie z powodu niskiego poziomu hemoglobiny (np. w przypadku niedokrwistości) może prowadzić do uczucia ogólnego osłabienia. Niedokrwistość i niedotlenienie organizmu mogą objawiać się zawrotami głowy. Niedokrwistość może powodować zaburzenia w dostarczaniu tlenu do tkanek, co może prowadzić do bólu lub mrowienia w kończynach. Niedokrwistość może wpływać na zdolność organizmu do utrzymania prawidłowej temperatury ciała, co może prowadzić do uczucia zimna.

 

Jeśli bladość skóry jest wynikiem utraty krwi, pacjent może doświadczać krwawień z nosa, dziąseł lub innych miejsc.

 

Niedobory składników odżywczych, takie jak żelazo czy witaminy, mogą wpływać na wygląd paznokci, prowadząc do zmian w ich kolorze i strukturze. Niektóre schorzenia, zwłaszcza te związane z układem pokarmowym, mogą wpływać na apetyt.

 

Pacjent powinien również zwrócić uwagę, że oprócz bladości skóry, mogą występować również zmiany w kolorze błon śluzowych, takich jak bladość warg czy dziąseł.

 

Warto zaznaczyć, że objawy mogą się różnić w zależności od konkretnej przyczyny bladości skóry.

 

Jakie badania warto wykonać jeśli zauważymy bladość skóry?

 

W przypadku bladości skóry, lekarz może zalecić różne badania w celu zidentyfikowania przyczyny tego objawu. Poniżej znajduje się lista potencjalnych badań, które mogą być przeprowadzone:

 

Morfologia krwi.

Badanie to ocenia liczbę czerwonych i białych krwinek, poziom hemoglobiny, hematokrytu i innych składników krwi. Niski poziom czerwonych krwinek lub hemoglobiny może wskazywać na niedokrwistość.

 

Badanie poziomu żelaza.

Pomaga określić, czy niedobór żelaza jest przyczyną bladości skóry.

 

Badanie poziomu witaminy B12 i kwasu foliowego.

Niedobór tych witamin może prowadzić do niedokrwistości, co wpływa na zdolność krwi do transportu tlenu.

 

Badanie wątroby.

Panel badań wątrobowych może dostarczyć informacji na temat funkcji wątroby i ocenić, czy problemy z nią mogą wpływać na kolor skóry.

 

Badanie na obecność przeciwciał antygliadynowych i antytransglutaminazowych.

Jeśli istnieje podejrzenie celiakii, te badania mogą pomóc w diagnozie.

 

Badanie poziomu hormonów tarczycy.

Problemy z tarczycą, takie jak niedoczynność tarczycy, mogą wpływać na kolor skóry.

Badanie poziomu hormonów tarczycy może pomóc w identyfikacji ewentualnych zaburzeń.

 

Badanie kału w celu wykluczenia krwawienia z przewodu pokarmowego.

Badanie to może być przeprowadzone, aby wykluczyć obecność krwi w jelitach, co może prowadzić do utraty żelaza.

 

Badania obrazowe.

Jeśli istnieje podejrzenie problemów z narządami wewnętrznymi, lekarz może zalecić badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI).

 

EKG (elektrokardiografia).

Jeśli istnieje podejrzenie problemów z sercem, EKG może pomóc w ocenie funkcji serca.

 

Konsultacja z gastroenterologiem.

Jeśli podejrzewa się choroby przewodu pokarmowego, taki specjalista może zalecić dodatkowe badania, takie jak endoskopia czy kolonoskopia.

 

Konieczność wykonania konkretnych badań zależy od indywidualnych objawów pacjenta i wyników przeprowadzonego wywiadu medycznego.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Leki powiązane z tematem:

Najnowsze pytania pacjentów
Zmęczenie i osłabienie - jakie badania wykonać?
Witam Od stycznia tego roku bez żadnej przyczyny, zaczełam czuć się zmęczona i osłabiona. Śpię prawie codziennie po 10 godzin i nadal czuje się niewyspana. Miewam momenty w których czuje się tak słabo że mam wrażenie że zaraz zemdleję. Przy nieco większym wysiłku fizycznym jak sprzątanie,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana jest wizyta u lekarza, który zbierze szczegółowy wywiad, przeprowadzi badanie fizykalne, zleci ekg kontrolne, a następnie w oparciu o to ukierunkuje diagnostykę.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W pierwszej kolejności warto rozważyć konsultację lekarską z podstawowym badaniem fizykalnym. Lekarza zaleci na jego podstawie odpowiednie, potrzebne badania.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy przeprowadzić dokładny wywiad choroby - zapraszam na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Duszności, osłabienie i złe samopoczucie. Co to może oznaczać?
Witam! Z góry błagam o pomoc. Zacznę od początku. Mam 18 lat i ponad miesiąc temu w nocy dostałam pierwszych dusznosci. Serce mi lekko kołatało i ciężko mi było łapać oddech. Zasnęłam, lecz na drugi dzień było to samo. I to tak się utrzymuje. Kilka dni później udałam sie na sor,...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dobrze byłoby skonsultować ten stan z kardiologiem , wskazane wykonanie badania Holtera, pod kątem zaburzeń rytmu serca. A obecnie uzupełniać elektrolity i podstawowe witaminy głównie z grupy B.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja kardiologiczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę z dotychczasową dokumentacją medyczną zgłosić się do lekarza w celu uzupełnienia diagnostyki (internista, kardiolog). W przypadku wykluczenia możliwych przyczyn organicznych do rozważenia pozostanie konsultacja z psychologiem.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę