1. Artykuły
  2. Zespół lędźwiowy. Kiedy boli w dolnej części pleców

Zespół lędźwiowy. Kiedy boli w dolnej części pleców

Zespół lędźwiowy, inaczej zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego czyli szeroko pojęty ból w dolnej części pleców. To sygnał alarmowy. - Jak lampka kontrolna w aucie, sygnalizuje że coś jest nie tak. Czasem jest to tylko informacja dla nas, że należy zmienić pozycję ciała. Ale ból może też być wskazaniem do podjęcia szczegółowej diagnostyki - przyznaje nasz ekspert, fizjoterapeuta Grzegorz Grochal. 

Zespół lędźwiowy. Kiedy boli w dolnej części pleców Zespół lędźwiowy. Kiedy boli w dolnej części pleców
Spis treści
Co to jest zespół lędźwiowy? Ból w dolnej części pleców - przyczyny Różne odcienie bólu w dolnej części pleców Ból w dolnej części pleców. Kiedy budzi niepokój? Zespół lędźwiowy. Diagnostyka i leczenie Jak uniknąć bólu w dolnej części kręgosłupa?

Co to jest zespół lędźwiowy?

 

Zespół lędźwiowy, czy bardziej - zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego - to szerokie określenie, pod którym kryje się wiele różnych jednostek chorobowych. Ich wspólnym objawem jest ból w dolnej części pleców:

 

Czasem nie da się określić dokładnej przyczyny dolegliwości bólowych. Przykładowo może występować brak korelacji objawów pacjenta z badaniami obrazowymi lub nakładanie się kilku przyczyn  stąd nazwa ogólna. Stwierdzenie to, samo w sobie nie jest więc dokładną diagnozą, tylko określeniem występujących objawów - wyjaśnia fizjoterapeuta Grzegorz Grochal.

 

Nasz ekspert zauważa, że na dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa skarży się olbrzymia ilość pacjentów.

 

Z praktyk lekarzy ogólnych średnio co 10 pacjent to pacjent zgłaszający się z  bólami pleców. Prawie każdy z nas doświadczy w mniejszym bądź większym stopniu bólu pleców przynajmniej raz w życiu - przyznaje.

arrow Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!

Ból w dolnej części pleców - przyczyny

 

Przyczyn czyli chorób wywołujących ból w dolnej części pleców jest bardzo wiele - od poważnych schorzeń do całkowicie błahych jak np. nieprawidłowa pozycja ciała.

 

Na szczęściej najczęściej przyczyny są dosyć niegroźne. Ból jest spowodowany np. przeciążeniem mięśni i/lub więzadeł, czego przyczyną z kolei są złe nawyki, brak ruchu lub jego asymetryczny nadmiar (sport zawodowy) czy dyskopatia - zauważa fizjoterapeuta.

 

W plecach może również występować ból rzutowany z narządów wewnętrznych. Z poważniejszych przyczyn ból może być spowodowany:

 

  • złamaniami w obrębie kręgów,
  • różnymi zakażeniami,
  • nowotworami,
  • osteoporozą,
  • chorobami reumatoidalnymi np. RZS.

 

Przyczyną mogą być również wrodzone nieprawidłowości w budowie kręgosłupa, dyskopatia, zwyrodnienia stawowe, więzadłowe, niestabilność kręgosłupa czy stenoza - zwężenie kanału kręgowego. Nie należy też zapominać o czynniku psychologicznym, który również może odgrywać tutaj istotną rolę - wylicza specjalista.

 

Różne odcienie bólu w dolnej części pleców

 

Objawem zasadniczym zespołu lędźwiowego jest ból dolnej części pleców, czasami promieniujący do pośladków.

 

W zależności od dokładnej przyczyny precyzyjne objawy będą się od siebie różnić, od niewielkiego lokalnego kłucia do mocnego obustronnego bólu nasilającego się przy kaszlu czy kichaniu - zwraca uwagę nasz ekspert.

 

Najczęściej ruch i pozycja ciała wpływa modulująco na objawy. Co to oznacza? Fizjoterapeuta tłumaczy:

 

Niektóre pozycje czy aktywności będą je zwiększać, inne z kolei mogą przynosić ulgę. Taką sytuację nazywamy bólem o typie mechanicznym. Co istotne jest on raczej dobrze reagujący na fizjoterapię.

 

Ból w dolnej części pleców. Kiedy budzi niepokój?

 

Ból jest sygnałem alarmowym: jak lampka kontrolna w aucie, sygnalizuje, że coś jest nie tak.

 

Czasem jest to tylko informacja dla nas że należy zmienić pozycję  i nie niesie to za sobą żadnych konsekwencji. Zdrowe tkanki dają po prostu nam znać, że są nadmiernie obciążone - przyznaje nasz ekspert.

 

Ból może natomiast, a nawet powinien też być wskazaniem do podjęcia szczegółowej diagnostyki.

 

Zaniedbanie początkowych objawów może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji jak ostre lub długotrwałe bóle ograniczające naszą aktywność zawodową czy interakcje społeczne - dodaje fizjoterapeuta Grzegorz Grochal.

 

W skrajnych przypadkach długotrwałe bagatelizowanie może spowodować niepotrzebne opóźnienie w diagnostyce poważniejszych schorzeń.

 

Zespół lędźwiowy. Diagnostyka i leczenie

 

Diagnostyka zespołu bólowego kręgosłupa lędźwiowego opiera się na dokładnym wywiadzie i  badaniu funkcjonalnym. Uzupełniająco stosuje się diagnostykę obrazową.

 

Leczenie oczywiście zależy od postawionej diagnozy i jest bardzo indywidualne, ale najczęściej opiera się na modyfikacji czynności dnia codziennego czy stanowiska pracy, celowanym ćwiczeniom, wdrożenia odpowiedniego umiarkowanego ruchu, likwidacji czynników ryzyka (np. redukcja wagi ciała..) oraz szeroko pojętej rehabilitacji - tłumaczy fizjoterapeuta Grzegorz Grochal.

 

Doraźnie w stanach zaostrzenia stosuje się również farmakoterapię, najczęściej w postaci leków przeciwzapalnych. .

 

Jak uniknąć bólu w dolnej części kręgosłupa?

 

Na koniec nasz ekspert  ma kilka wskazówek jak uniknąć bólu kręgosłupa.

 

Profilaktyka to przede wszystkim dbanie o swoje dobre samopoczucie psychofizyczne - przekonuje.

 

I wylicza:

 

O czym warto pamiętać to: regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednie stanowisko pracy, redukcja wagi ciała czy wzmocnienie gorsetu mięśniowego.

Grzegorz Grochal fizjoterapeuta artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Fizjoterapeuta. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Międzynarodowy terapeuta medycyny ortopedycznej wg standardów OMI Global. Wykładowca Krakowskiej Akademii. Dyplomowany terapeuta suchego igłowania. 

Doświadczenie zawodowe zdobywał w „RST” Rehabilitacja w Krakowie, oddziale rehabilitacji ambulatoryjnej w „Uzdrowisku Kopalni Soli Wieliczka”, oraz podczas praktyk i staży w różnych placówkach rehabilitacyjnych.

Aktualnie prowadzi prywatną praktykę fizjoterapeutyczną. Zajmuje się pacjentami bólowymi oraz rehabilitacją po zabiegach operacyjnych i urazach narządu ruchu.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
O czym może świadczyć blokowanie całego ciała?
Kiedy źle się poruszę, najczęściej podczas ubierania bluzki mój kręgosłup blokuje mnie na jakieś pół minuty do minuty czasu, w tym momencie nie mogę wykonać żadnego ruchu, ciężko nabrać mi powietrza i muszę oprzeć się, chociaż ręką, aby nie upaść. Zdarza mi się to około 2 razy na...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja neurologiczna.
Co zrobić, żeby nie bolały mnie nogi i dół pleców podczas spacerów?
 Mam 24 lata i przez depresję mam mało ruchu, mam też nadwagę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wskazana wizyta lekarska stacjonarnie.
czy w tym przypadku operacja, to konieczność?
Czy konieczna jest operacja kręgosłupa szyjnego jeśli krążki wysunęły się i ręce drętwieją.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurochirurgiczna.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosic na wizytę i poradę do neurologa
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
W przypadku dyskopatii zawsze operacja to ostateczność a nie konieczność, po zaopatrzeniu jednego odcinka w krótszym lub dłuższym okresie czasu pojawiają się problemy i wyżej i niżej. Najbardziej prawidłowym postępowaniem będzie w pierwszej kolejności badanie fizykalne które pomoże określić czy drętwienie rąk ma swoje podłoże w dyskopatii czy może jednak jest spowodowane innym problemem, proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego. Pozdrawiam.
Czy to może być przyczyna opisanego przeze mnie bólu?
Mam 22 lata i jestem mamą rocznej córki. Przychodzę do Państwa z zapytaniem, ponieważ od pewnego czasu odczuwam bóle w klatce piersiowej i plecach. Ból pojawia się przy czynnościach takich jak wdech, podnoszenie, noszenie, nachylenie się i jest zlokalizowany w okolicach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy jeśli mężczyzna bierze leki na ból pleców, to może w tym czasie starać się o dziecko?
 Na ulotkach jest tylko informacja dotycząca kobiet w ciąży i karmiących, nigdzie nie ma informacji, czy takie leki przenikają do spermy i czy to może mieć negatywny wpływ na poczęcie dziecka. Dodam, że to nie jest długotrwałe przyjmowanie leków - bierze dopiero drugi dzień, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
nalezy się zglosic do poradni ginekologicznej.
Witam, dostałam antybiotyk Augmentin na ból zęba d
Witam, dostałam antybiotyk na ból zęba do leczenia kanałowego, już po pierwszym przyjęciu antybiotyku mam napadowe bóle z lewej strony pleców promieniujące do przodu pod lewą piersią. Mam te bóle bez znaczenia czy leżę, siedzę czy chodzę. Czy może to być skutek uboczny...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza, być może występuje uczulenie na ten antybiotyk
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy iść do lekarza rodzinnego na badanie i konsultację
Z czego mogą wynikać moje problemy zdrowotne?
Mam 21 lat. Mam krwawienia między miesiączkami — pierwszy raz zaczęło się w tamtym miesiącu kiedy to tydzień po okresie miałam obfite brązowe upławy z krwią, trwały około 4 dni poszłam do ginekologa, który zbadał mnie wykonał usg i powiedział ze nic nie widać ze to może pęknięcie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być skutkiem tak nagłego rozregulowania cyklu?
Od razu zaznaczę na początku, że oczekuję na wizytę u ginekologa, ale może ktoś mógłby mnie, chociaż nakierować do tego czasu. Mam 24 lata, ostatnią typową miesiączkę miałam w lipcu. W sierpniu dostałam zapalenia cewki moczowej (mama mi powiedziała, że to objaw zajścia w ciążę). Tydzień po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Gdzie udać się jeśli silne bóle kręgosłupa nie przejdą?
23.09 miałam poród sn i znieczulenie zewnątrzoponowe z uwagi na brak postępu porodu naturalnego zdecydowano się po 12 godzinach na CC. Po wypisie od 26.09 boli mnie strasznie kręgosłup co nie miało miejsca podczas pierwszej CC w 2019. Co się mogło stać? Biorę silne leki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna wizyta kontrolna w ośrodku gdzie przeprowadzono cc.
Gdzie najpierw udać się w takiej sytuacji?
Od kilku tygodniu zmagam się z bólem pod lewą łopatką, od paru dni ból promieniuje wzdłuż lewej piersi. Wykonać prześwietlenie czy może udać się do konkretnego lekarza specjalisty?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Aby wykonać prześwietlenie niezbędne jest skierowanie od lekarza.
Nadpłytkowość, a zabiegi na kręgosłup.
Witam mam nadpłytkowość czy mogę korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych na kręgosłup lędźwiowy takich jak diatermia, laseroterapia i ultradźwięki.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Od jakiegoś czasu (ponad pół roku) próbuje znaleźć przyczynę mojego złego samopoczucia.
Odczuwam ból w nadbrzuszu na całej szerokości. Taki uciskający. Pod zebrami i pod mostkiem. Miałam robione usg jamy brzusznej, które nic nie wykazało. Morfologia ok z lekkimi niedoborami żelaza i minimalnie podwyższoną bilirubiną. Lekarz uważa, ze to nie jest nic, co mogłoby...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Dzień dobry. Opisany problem wymaga wizyty stacjonarnej w której zostanie zebrany dokładny wywiad oraz co najważniejsze badanie fizykalne w Pani przypadku jest badaniem kluczowym. Oczywiście wskazania się do wykonania badania z krwi oraz diagnostyka USG j.brzusznej nie wykluczona gastroskopia. Pozdrawiam Mariusz Bek specjalista medycyny naturalnej
Czym może być spowodowany ból brzucha w dolnej części?
Jakie badania zrobić, żeby stwierdzić przyczynę? Utrata wagi w ciągu 3 miesięcy 15 kg. Praca fizyczna, bladość, zmęczenie i inne objawy też się pojawiają, a do tego ból kręgosłupa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Uporczywy ból pod łopatką - czym może być spowodowany?
Co może powodować uporczywy, nieprzemijający ból lewej strony pleców pod łopatką?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy miesiączka może powodować ból odbytu?
Jestem w trakcie czwartego dnia miesiączki i wczoraj pojawił się u mnie ból odbytu. Ból pojawił sie nagle i trwał może godzinę, przez ten czas tracąc na nasileniu, po wypróżnieniu również był trochę mniejszy. Dziś ból powrócił drugi raz, ale tym razem...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisane objawy mogą mieć związek z krwawieniem miesięcznym - zapraszam na konsultacje online w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania i poszerzymy wywiad - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli dolegliwości będą się utrzymywały zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Jeśli dolegliwości będą się utrzymywały zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie