1. Artykuły
  2. Zespół lędźwiowy. Kiedy boli w dolnej części pleców

Zespół lędźwiowy. Kiedy boli w dolnej części pleców

Zespół lędźwiowy, inaczej zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego czyli szeroko pojęty ból w dolnej części pleców. To sygnał alarmowy. - Jak lampka kontrolna w aucie, sygnalizuje że coś jest nie tak. Czasem jest to tylko informacja dla nas, że należy zmienić pozycję ciała. Ale ból może też być wskazaniem do podjęcia szczegółowej diagnostyki - przyznaje nasz ekspert, fizjoterapeuta Grzegorz Grochal. 

Zespół lędźwiowy. Kiedy boli w dolnej części pleców Zespół lędźwiowy. Kiedy boli w dolnej części pleców
Spis treści
Co to jest zespół lędźwiowy? Ból w dolnej części pleców - przyczyny Różne odcienie bólu w dolnej części pleców Ból w dolnej części pleców. Kiedy budzi niepokój? Zespół lędźwiowy. Diagnostyka i leczenie Jak uniknąć bólu w dolnej części kręgosłupa?

Co to jest zespół lędźwiowy?

 

Zespół lędźwiowy, czy bardziej - zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego - to szerokie określenie, pod którym kryje się wiele różnych jednostek chorobowych. Ich wspólnym objawem jest ból w dolnej części pleców:

 

Czasem nie da się określić dokładnej przyczyny dolegliwości bólowych. Przykładowo może występować brak korelacji objawów pacjenta z badaniami obrazowymi lub nakładanie się kilku przyczyn  stąd nazwa ogólna. Stwierdzenie to, samo w sobie nie jest więc dokładną diagnozą, tylko określeniem występujących objawów - wyjaśnia fizjoterapeuta Grzegorz Grochal.

 

Nasz ekspert zauważa, że na dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa skarży się olbrzymia ilość pacjentów.

 

Z praktyk lekarzy ogólnych średnio co 10 pacjent to pacjent zgłaszający się z  bólami pleców. Prawie każdy z nas doświadczy w mniejszym bądź większym stopniu bólu pleców przynajmniej raz w życiu - przyznaje.

arrow Zapalenie ścięgna. Domowe sposoby i leczenie
arrow Dyskopatia. Jak obciążamy kręgosłup i serwujemy sobie ból
arrow Łokieć golfisty. Najczęstsza przypadłość… pracowników biurowych
arrow Planujesz ciążę? Zapisz: fizjoterapia
arrow Zespół cieśni nadgarstka. Fizjoterapueta ostrzega: nie lekceważ objawów
arrow Co jest przyczyną lumbago? Fizjoterapeuta: nasze złe nawyki

Ból w dolnej części pleców - przyczyny

 

Przyczyn czyli chorób wywołujących ból w dolnej części pleców jest bardzo wiele - od poważnych schorzeń do całkowicie błahych jak np. nieprawidłowa pozycja ciała.

 

Na szczęściej najczęściej przyczyny są dosyć niegroźne. Ból jest spowodowany np. przeciążeniem mięśni i/lub więzadeł, czego przyczyną z kolei są złe nawyki, brak ruchu lub jego asymetryczny nadmiar (sport zawodowy) czy dyskopatia - zauważa fizjoterapeuta.

 

W plecach może również występować ból rzutowany z narządów wewnętrznych. Z poważniejszych przyczyn ból może być spowodowany:

 

  • złamaniami w obrębie kręgów,
  • różnymi zakażeniami,
  • nowotworami,
  • osteoporozą,
  • chorobami reumatoidalnymi np. RZS.

 

Przyczyną mogą być również wrodzone nieprawidłowości w budowie kręgosłupa, dyskopatia, zwyrodnienia stawowe, więzadłowe, niestabilność kręgosłupa czy stenoza - zwężenie kanału kręgowego. Nie należy też zapominać o czynniku psychologicznym, który również może odgrywać tutaj istotną rolę - wylicza specjalista.

 

Różne odcienie bólu w dolnej części pleców

 

Objawem zasadniczym zespołu lędźwiowego jest ból dolnej części pleców, czasami promieniujący do pośladków.

 

W zależności od dokładnej przyczyny precyzyjne objawy będą się od siebie różnić, od niewielkiego lokalnego kłucia do mocnego obustronnego bólu nasilającego się przy kaszlu czy kichaniu - zwraca uwagę nasz ekspert.

 

Najczęściej ruch i pozycja ciała wpływa modulująco na objawy. Co to oznacza? Fizjoterapeuta tłumaczy:

 

Niektóre pozycje czy aktywności będą je zwiększać, inne z kolei mogą przynosić ulgę. Taką sytuację nazywamy bólem o typie mechanicznym. Co istotne jest on raczej dobrze reagujący na fizjoterapię.

 

Ból w dolnej części pleców. Kiedy budzi niepokój?

 

Ból jest sygnałem alarmowym: jak lampka kontrolna w aucie, sygnalizuje, że coś jest nie tak.

 

Czasem jest to tylko informacja dla nas że należy zmienić pozycję  i nie niesie to za sobą żadnych konsekwencji. Zdrowe tkanki dają po prostu nam znać, że są nadmiernie obciążone - przyznaje nasz ekspert.

 

Ból może natomiast, a nawet powinien też być wskazaniem do podjęcia szczegółowej diagnostyki.

 

Zaniedbanie początkowych objawów może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji jak ostre lub długotrwałe bóle ograniczające naszą aktywność zawodową czy interakcje społeczne - dodaje fizjoterapeuta Grzegorz Grochal.

 

W skrajnych przypadkach długotrwałe bagatelizowanie może spowodować niepotrzebne opóźnienie w diagnostyce poważniejszych schorzeń.

 

Zespół lędźwiowy. Diagnostyka i leczenie

 

Diagnostyka zespołu bólowego kręgosłupa lędźwiowego opiera się na dokładnym wywiadzie i  badaniu funkcjonalnym. Uzupełniająco stosuje się diagnostykę obrazową.

 

Leczenie oczywiście zależy od postawionej diagnozy i jest bardzo indywidualne, ale najczęściej opiera się na modyfikacji czynności dnia codziennego czy stanowiska pracy, celowanym ćwiczeniom, wdrożenia odpowiedniego umiarkowanego ruchu, likwidacji czynników ryzyka (np. redukcja wagi ciała..) oraz szeroko pojętej rehabilitacji - tłumaczy fizjoterapeuta Grzegorz Grochal.

 

Doraźnie w stanach zaostrzenia stosuje się również farmakoterapię, najczęściej w postaci leków przeciwzapalnych. .

 

Jak uniknąć bólu w dolnej części kręgosłupa?

 

Na koniec nasz ekspert  ma kilka wskazówek jak uniknąć bólu kręgosłupa.

 

Profilaktyka to przede wszystkim dbanie o swoje dobre samopoczucie psychofizyczne - przekonuje.

 

I wylicza:

 

O czym warto pamiętać to: regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednie stanowisko pracy, redukcja wagi ciała czy wzmocnienie gorsetu mięśniowego.

Grzegorz Grochal fizjoterapeuta artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Fizjoterapeuta. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Międzynarodowy terapeuta medycyny ortopedycznej wg standardów OMI Global. Wykładowca Krakowskiej Akademii. Dyplomowany terapeuta suchego igłowania. 

Doświadczenie zawodowe zdobywał w „RST” Rehabilitacja w Krakowie, oddziale rehabilitacji ambulatoryjnej w „Uzdrowisku Kopalni Soli Wieliczka”, oraz podczas praktyk i staży w różnych placówkach rehabilitacyjnych.

Aktualnie prowadzi prywatną praktykę fizjoterapeutyczną. Zajmuje się pacjentami bólowymi oraz rehabilitacją po zabiegach operacyjnych i urazach narządu ruchu.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co może być objawem bólu w kręgach szyjnych?
Ból przy dociśnięciu kręgu szyjnego i ból szyi przy odchylaniu głowy do tyłu. Z rok temu spadłem z wysokości na głowę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u lekarza neurologa (z dokumentacją medyczną z okresu wypadku m.in. wynikami wykonanych wówczas badań)
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę u neurologa oraz tomograf komputerowy głowy Pozdrawiam, Dawid Korona Purdue Corona
Czy może mieć to związek z pracą na kuchni, którą wykonuje (oraz przynoszenie towarów)?
Od kilku dni odczuwam ból prawej łopatki, nie utrudnia ona oddychania, lecz jest uciążliwy, ponieważ nie mogę wykonać żadnych nagłych ruchów, gdyż ta zaczyna boleć. Ból jest piekący. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po zbadaniu wyda stosowne zalecenia dotyczące leczenia i ewentualnej diagnostyki.
Chciałam się dowiedzieć jak to leczyć i do jakiego lekarza się udać.
Od około 3 lat bolą mnie plecy. Ból odczuwam cały czas. Przy każdym ruchu się nasila, także podczas wdechu. W rtg klatki piersiowej wyszła skolioza lewopukla z rotacją kręgów.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna (internista, ortopeda).
Jestem bezsilna, co jeszcze mogę zbadać?
Mam często ból pod prawym żebrem promieniujący do pleców. Lekarze mówią, że to kolka jelitowa jak i na tle nerwicowym to może być. Rezonans jamy brzusznej, kolonoskopia, gastroskopia, USG wszystko dobrze wychodzi. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Co może być przyczyną bólu?
Od dwóch miesięcy, co jakieś dwa tygodnie przez kilka dni doskwiera mi ból pleców na dole po prawej stronie. Leki przeciwbólowe łagodzą ból, ale nie niwelują go do końca. Dodam, że około rok temu miałam podobny problem - na USG wykluczono, że ból pochodzi...
Paweł Ratuski
lekarz rehabilitacji medycznej
Umów wizytę
Warto umówić się na wizytę stacjonarną aby lekarz mógł wykonać badanie. Ew. warto rozważyć wykonanie rezonansu magnetycznego jeśli ból będzie pochodził od kręgosłupa.
Czy w związku z powyższym powinienem udać się na badanie stacjonarne?
Leczę dolegliwości na odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Jestem pod opieką osteopaty i fizjoterapeuty, natomiast e-zwolnienie przedłużyłem do 25 dni. Okazuje się, że potrzebuje kolejnych 13 dni, do pełnego wyzdrowienia i regeneracji mięśni. Dodam, że pracuje za granicą i mam zielone światło od...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, zalecana jest stacjonarna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy przy raku trzustki mogą boleć tylko plecy?
Od dłuższego czasu bolą mnie plecy z lewej strony pod łopatką. Ból odczuwam przy grabieniu (naprężeniu się), ból narasta przy wdechu i czasem promieniuje do boku. Robione miałam RTG klatki piersiowej. Serce i płuca są w porządku. Morfologia tez w normie. Jestem cukrzykiem typu 2....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Teresa Gawlik-Jakubczak
urolog, chirurg, androlog
Umów wizytę
Bóle przy ruchu zwykle sa związane z dyskopatią czyli przemieszczaniem się jąder miażdżystych w kręgosłupie , Zwyklę RTG " nie widzi" takich zmian . Wskazane wykonanie TK i bad ogólne moczu w celu weryfikacji zmian w nerkach - kamica - które są drugim powodem takich dolegliwości .
W jaki sposób mogę sobie jeszcze pomóc?
12 lat temu zacząłem opadać z sił,  mieć silny ból z lewej strony szyi i zaczęło mi piszczeć w uszach. Obecnie mam 36 lat i ledwo radze sobie z tymi dolegliwościami, nie mogę spać, bo wiecznie boli mnie głowa i jest gorąca pomimo tego ze temperaturę mam w normie to czuje jak ciśnienie...
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
witam, proszę pamiętać, że leki opioidowe uzależniają, wskazana jest wizyta u lekarza POZ , zalecana jest również terapia wstępna, celem diagnozy, czy wskazane przez Pana symptomy nie mają podłoża psychicznego. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy białaczka i migotanie jest bezwzględnym przeciwskazaniem do wykonania zabiegu termolezji?
Mam problemy z bólem kręgosłupa (zwyrodnienie). Wydaje się, że dobrym, właściwym zabiegiem na moje schorzenie jest termolezja. Jednocześnie mam przewlekłą białaczkę limfocytową (nie leczoną farmakologicznie, ale monitorowaną) i migotanie przedsionków. Mam 78 lat. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W sprawie sposobu leczenia, wskazań i przeciwwskazań do ewentualnych zabiegów leczniczych należy konsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy to jest właśnie tego powód co wyszło mi na rtg?
Ból głowy. Odczuwam do 3 tygodni uciski w głowie. Jakbym miała drętwienia w głowie, mrowienia również takie mam po prawej i lewej stronie za uszami. Wszystko ciągnie mnie od kręgosłupa szyjnego. Robiłam rtg i wyszło, że mam zmniejszenie lordozy nieznaczne zwężenie krążka c4c5 w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Paweł Ratuski
lekarz rehabilitacji medycznej
Umów wizytę
Może być, natomiast dużo lepszym badaniem jest rezonans magnetyczny bez kontrastu. On pokaże znacznie więcej niż tylko RTG.
Co może mi dolegać?
Od ok. 10 dni odczuwam bóle kręgosłupa lędźwiowego/ miednicy połączone z bólem podbrzusza; ból ten nasila się podczas wypróżnień, dodatkowo podczas oddawania moczu odczuwam pieczenie, cierpię też na dziwne zaparcia. W przeszłości miałam operację dyskopatii krążka L5/...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy mogą być wynikiem kilku różnych stanów i zdecydowanie warto, aby zostały one jak najszybciej ocenione przez lekarza. Ból kręgosłupa lędźwiowego/miednicy w połączeniu z bólem podbrzusza, pieczeniem podczas oddawania moczu i problemami z wypróżnianiem może wskazywać na kilka potencjalnych przyczyn. Pieczenie podczas oddawania moczu często jest objawem infekcji dróg moczowych. Infekcje te mogą również powodować ból w okolicy lędźwiowej i podbrzusza. Zapalenie pęcherza moczowego może powodować podobne objawy do infekcji dróg moczowych, włącznie z bólem w okolicy miednicy. Historia torbieli na jajniku może być również istotna, ponieważ problemy ginekologiczne, takie jak torbiele jajników czy endometrioza, mogą powodować ból w okolicy miednicy. Wcześniejsza operacja dyskopatii krążka L5/S1 może mieć związek z bólem kręgosłupa, ale zazwyczaj nie jest bezpośrednio powiązana z bólem podczas oddawania moczu czy wypróżnień. Zaparcia mogą powodować ból brzucha i dyskomfort, a także nasilać ból w okolicy lędźwiowej/miednicy, zwłaszcza jeśli są powiązane z innymi stanami, jak na przykład z zapaleniem jelit. Ze względu na różnorodność możliwych przyczyn i poważność niektórych z nich, ważne jest, aby nie czekać do wizyty u ginekologa, zwłaszcza jeśli objawy są uciążliwe lub nasilają się. Można rozważyć wizytę u lekarza rodzinnego lub na oddziale ratunkowym, jeśli ból staje się nie do zniesienia, pojawiają się dodatkowe objawy (np. gorączka, silne zaparcia, krwiomocz), lub gdy istnieje obawa o nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Lekarz może zlecić odpowiednie badania, takie jak badanie moczu, USG miednicy, czy inne badania obrazowe, które pomogą zidentyfikować przyczynę dolegliwości. Pamiętaj Pani, że dbanie o swoje zdrowie jest najważniejsze, a szybkie zdiagnozowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla dobrego samopoczucia.
Do jakiego specjalisty powinienem się udać?
Od ok. 3 tygodni czuje dyskomfort pod lewą łopatką. Nie jest to ból, a uczucie mrowienia i jakby ucisku. Nie wiem, co to może być i do jakiego specjalisty się udać. Nie mam innych objawów. Podstawowe badania krwi wyszły ok.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego.
Czy to może być wypadnięcie dysku?
Kobieta, lat 31, zajmująca się trójką małych dzieci Od ok. Miesiąca bardzo boli mnie kręgosłup w odcinku piersiowym (okolice kręgu T9- T10). Pojawił się z dnia na dzień. Ból jest ciągły, przy poruszaniu się i dotykaniu tamtego miejsca przeszywający. Bardziej po prawej stronie. W...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Ból w lewej łopatce - jak z nim postępować?
Od 3 dni boli mnie w lewej łopatce. Ból jest na tyle dokuczliwy, że ciężko mi się oddycha, a co dopiero wziąć głębszy oddech czy ziewnąć. Problem jest też ze schylaniem i dźwiganiem (co jest nieuniknione przy małym dziecku) zaznaczę, że nigdzie się nie uderzyłam i nie mam też...
konieczne jest przeprowadzenie badania fizykalnego na wizycie stacjonarnej
Czy to jest możliwe, że jest to od kręgosłupa?
Od dwóch tygodni bolały mnie plecy, później doszły duszności. Zostało mi wykonane pełna morfologia z rozmazem, USG serca, EKG, RTG klatki piersiowej, spirometrię. Wszystkie wyniki w porządku, a plecy i duszności nadal są. Lekarz rodzinny twierdzi, że to blokada kręgosłupa... Dodam,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę