1. Artykuły
 2. Zapalenie ścięgna. Domowe sposoby i leczenie

Zapalenie ścięgna. Domowe sposoby i leczenie

Zapalenie ścięgna może wystąpić w wyniku przeciążenia, nadmiernego obciążenia, urazu lub powtarzających się czynności w danym ruchu. Najczęściej dotyczy obszarów, które są narażone na intensywną aktywność fizyczną - takich jak ramiona, łokcie, kolana czy pięty. Objawem jest: ból, obrzęk, zaczerwienienie oraz ograniczenie zakresu ruchu w danym stawie, czasem uczucie sztywności. Zapalenie ścięgna może być krótkotrwałe, ustępować po odpoczynku i zastosowaniu domowych sposobów. W bardziej zaawansowanych lub przewlekłych przypadkach konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty. O szczegółach mówi Emilia Kubicka z FIZJO OPTIMA. 

Zapalenie ścięgna. Domowe sposoby i leczenie Zapalenie ścięgna. Domowe sposoby i leczenie
Spis treści
Co to jest zapalenie ścięgna? Rodzaje Zapalenie ścięgna. Przyczyny Zapalenie ścięgna. Objawy Zapalenie ścięgna. Domowe sposoby Zapalenie ścięgna. Leczenie

Co to jest zapalenie ścięgna? Rodzaje

 

Nasza ekspertka, fizjoterapeutka Emilia Kubicka wyjaśnia czym jest zapalenie ścięgna:

 

Pomimo wytrzymałości ścięgien, ich sprężystość jest stosunkowo niewielka, przez co nadmierne obciążenia przyczyniają się często do kontuzji. Jedną z nich są m.in. zapalenia właśnie.

 

I dodaje:

 

Stan zapalny nierzadko jest bardzo ostry. Najczęściej dochodzi do tego podczas sporego wysiłku mięśni w sytuacji, gdy nie są one odpowiednio przygotowane. Zazwyczaj dochodzi do wielu mikrouszkodzeń, które nie zawsze poradzą sobie z samoregeneracją.
 

Wyróżniamy takie rodzaje zapaleń ścięgien:

 

 • zapalenie ścięgna Achillesa,
 • zapalenie ścięgna nadgarstka,
 • zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego,
 • zapalenie ścięgien mięśni strzałkowych,
 • zapalenie ścięgien mięśni prostowników,
 • zapalenie ścięgien przedramienia,
 • zapalenie ścięgien ręki,
 • zapalenie ścięgien kciuka.

 

arrow Zespół lędźwiowy. Kiedy boli w dolnej części pleców
arrow Dyskopatia. Jak obciążamy kręgosłup i serwujemy sobie ból
arrow Łokieć golfisty. Najczęstsza przypadłość… pracowników biurowych
arrow Planujesz ciążę? Zapisz: fizjoterapia
arrow Zespół cieśni nadgarstka. Fizjoterapueta ostrzega: nie lekceważ objawów
arrow Fizjoterapia dziecięca. Te sygnały są ostrzeżeniem dla rodziców

Zapalenie ścięgna. Przyczyny

 

Kogo najczęściej dotyka zapalenie ścięgien? Fizjoterapeutka Emilia Kubicka odpowiada:

 

Schorzenie to, bardzo często spotyka osoby, które wykonują sekwencję powtarzających się ruchów. Tak jak np. stomatolog, kierowca, fryzjer czy pracownik biurowy.

 

I tłumaczy mechanizm powstawania kontuzji:

 

Angażowane są struktury tkanek miękkich, nie tylko mięśni, ale też ścięgien i pochewek ścięgnistych. Utrzymywanie ich w ciągłym napięciu, nawet niezbyt mocnym, łatwo może wywołać stan zapalny oraz związane z nimi dolegliwości.

 

Jakie mogą być jeszcze przyczyny zapalenia ścięgien? Nasza ekspertka wylicza:

 

Zbyt gwałtowne wykonanie ruchu, intensywne trenowanie bez rozgrzewki oraz uraz, w trakcie którego na naprężone tkanki oddziałuje duża siła – w takich wypadkach może dojść nie tylko do zapalenia, ale także naciągnięcia, naderwania, a nawet całkowitego zerwania ścięgna.

 

Zapalenie ścięgna może pojawić się również wskutek niewłaściwego rozgrzania mięśni przed wysiłkiem – również dotyczy to prozaicznych czynności jak grabienie, szycie itp.
 

Zapalenie ścięgna. Objawy


Fizjoterapeutka Emilia Kubicka tłumaczy jak rozpoznać zapalenie ścięgna:

 

Głównym objawem kontuzji jest ból w miejscu ścięgna i okolicy, który nasila się podczas wykonywania konkretnego ruchu podczas pracy danego ścięgna.

 

Do objawów zaliczamy również:

 

 • uczucie trzeszczenia podczas ruchu,
 • obrzęk,
 • uczucie ciepła wokół dotkniętego obszaru,
 • zaczerwienienie,
 • guzek rozwinięty wzdłuż ścięgna.

 

Zapalenie ścięgna. Domowe sposoby

 

Co możemy zrobić z zapaleniem ścięgna w warunkach domowych? Nasza ekspertka podpowiada:

 

W warunkach domowych możemy zastosować zimny okład, ewentualnie maści przeciwzapalne. Możemy użyć rollera do delikatnego masażu oraz porozciągać struktury objęte schorzeniem.

 

Warto także pamiętać o odciążaniu danej części narządu ruchu objętą zapaleniem. W jaki sposób ?

 

Można wykorzystać w tym celu ortezy, jednak konieczna jest wówczas konsultacja z fizjoterapeutą bądź ortopedą w celu wystawienia skierowania na sprzęt medyczny- podkreśla Emilia Kubicka.

 

Zapalenie ścięgna. Leczenie

 

W zaawansowanych lub przewlekłych przypadkach zapalenia ścięgien konieczne jest wsparcie w leczeniu ze strony fizjoterapeuty. Specjalistka przedstawia przebieg leczenia:

 

W pierwszym etapie zaleca się stosować fizykoterapię w celu wyciszenia stanu zapalnego tj., ultradźwięki, jonoforeza, jonoforeza, laser oraz krioterapia.

 

I dalej:

 

Gdy stan zapalny zostanie wyciszony możemy zastosować falę uderzeniową oraz terapię manualna polegającą na mobilizacji, rozluźnieniu struktur objętych problemem, a także masaż tkanek głębokich, igloterapię, pinoterapię, kinesiotaping - wylicza Emilia Kubicka.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy będę mogła biegać przed operacją?
Jestem po zerwaniu ATFL (12 miesięcy temu). Odczuwam ból po wewnętrznej stronie kostki kiedy tylko próbuje truchtać, biegać. Odczuwam niestabilność również w stopie. Czy można zatejpować (plus stabilizator może jakiś) tak staw, żeby był unieruchomiony na tyle, żebym mogła...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Paweł Ratuski
lekarz rehabilitacji medycznej
Umów wizytę
Lepiej unikać biegania przed rekonstrukcją. Usztywnienie taśmami/stabilizatorami nie eliminuje ryzyka pogłębienia uszkodzeń.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Filip Kula
fizjoterapeuta
Umów wizytę
Taping stawu lub stabilizator może być pomocne w zmniejszeniu bólu i niestabilności podczas truchtu lub biegu. Może Pani skonsultować się z fizjoterapeutą w celu oceny i dostosowania odpowiedniej metody stabilizacji, która pomoże Pani utrzymać aktywność fizyczną do czasu operacji. Jednakże ważne jest również, aby unikała Pani aktywności, które mogą pogorszyć uraz przed zabiegiem.
Czy w związku z powyższym powinienem udać się na badanie stacjonarne?
Leczę dolegliwości na odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Jestem pod opieką osteopaty i fizjoterapeuty, natomiast e-zwolnienie przedłużyłem do 25 dni. Okazuje się, że potrzebuje kolejnych 13 dni, do pełnego wyzdrowienia i regeneracji mięśni. Dodam, że pracuje za granicą i mam zielone światło od...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, zalecana jest stacjonarna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy zgłosić się z badaniami do innego ortopedy?
Co robić w przypadku sprzecznych wniosków z badań? W trakcie usg kolana otrzymałam informację, że jest widoczny obrzęk, niewielki stan zapalny i pęknięta łąkotka w trzonie. Pan profesor, który wykonywał usg był pewien i w opisie zaznaczył, że łąkotka jest widocznie pęknięta i że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Ból nogi uniemożliwiający normlane funkcjonowanie.
Mam 31 lat, jestem kobietą. Od niemal roku zmagam się z silnym, nawracającym bólem nóg/nogi. Pojawia się on podczas długiego stania, siedzenia, kilkugodzinnej jazdy samochodem, wysiłku fizycznego, ale czasami i z rana, po nocy. Jest on skoncentrowany głównie w łydce i udzie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna
Czy zabiegi rehabilitacyjne mogą podrażnić lub uszkodzić dren?
Mam 33 lata i od urodzenia posiadam wszczepioną zastawkę do otrzewnej. W marcu miałam robioną laparotomie zwiadowczą (ginekologicznie). Od tygodnia chodzę na zabiegi rehabilitacyjne (laser, bioptron, rolowanie blizny). Boje się, że coś się stanie lub zrobi mi się torbiel rzekoma. Rehabilitantka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Bóle bioder- czy to przez niską aktywność fizyczną?
Co jakiś czas pojawiają się u mnie bóle bioder, ból jest nagły i dość silny, ale utrzymuje się przez krótki czas - zazwyczaj słabnie w przeciągu 30 minut. Czuje, jakby ból zaczynał się od kości biodrowych i w swoim najsilniejszym stadium rozchodzi się również w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Ból kręgosłupa lędźwiowego - do jakiego specjalisty udać się na wizytę?
Od około roku mam problem z kręgosłupem, konkretnie z odcinkiem lędźwiowym. Wcześniej przy dłuższym zgięciu i po wyprostowaniu odczuwałem czasami ból w odcinku lędźwiowym. Od września zeszłego roku boli mnie już prawie cały czas, najbardziej jak się schylam o podnoszeniu ciężkich...
Ewa Senderacki
Umów wizytę
Opis Pana dolegliwości może wskazywać na zmiany typu Modic. Zmiany typu Modic to obrzęk szpiku o podłożu bakteryjny, reumatoidalnym lub mechanicznym. Do dokładnej diagnozy potrzebujemy rezonans nie starszy niż 12 miesięcy oraz wywiad z pacjentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej do wskazania leczenia. darmową wizytę można umówić na klinikamodic.pl/rejestracja
Czy po kilku miesiącach od kontuzji bicepsa można jeszcze podjąć leczenie?
Kilka miesięcy temu nabawiłam się kontuzji bicepsa od zwykłego ubijania masła w misce, w tym czasie aktywnie chodziłam na siłownię (był to wrzesień). Następnego dnia poczułam ból w ramieniu, ale nadal chodziłam na siłownię, po kilku dniach ból był nie do zniesienia przy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pozostająca opuchlizna kilka tygodni po zdjęciu szwów.
Zostały mi zdjęte szwy parę tygodni temu, strupy też już zeszły, ale nie mogę zgiąć palca i cały czas jest spuchnięty i nie wiem co mam dalej robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg.
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
Jeśli opuchlizna się utrzymuje, a dodatkowo występuje zaczerwienienie okolicy palucha oraz zwiększone ucieplenie należy udać się do lekarza. Może to być stan zapalny. W przypadku jego wykluczenia polecam wizytę u fizjoterapeuty w celu opracowania blizny oraz mobilizacji palca do zgięcia.
Czy stabilizacja za pomocą implantu unieruchomi kręgosłup na stałe w tym miejscu?
Jestem już 7 miesięcy po operacji stabilizacji segmentu L4/L5 metodą PLIF, ale bez użycia śrub. Czy taka stabilizacja przy pomocy implantu oznacza, że ta część kręgosłupa będzie już na stałe unieruchomiona? Od dłuższego czasu odczuwam sztywność pleców w tej części operowanej podczas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Zabieg pola magnetycznego - czy jest bezpieczny jeżeli mam śruby?
Jestem po operacji haluksa. Minęły już 4 tygodnie, a od 2 tygodni mam zdjęte szwy. Ortopeda wypisał mi skierowanie na rehabilitację krio laser i ćwiczenia, ale pani która wykonuje rehabilitację dodatkowo robi mi pole magnetyczne i ultradźwięki. Czy jest to bezpieczne skoro w stopie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zapytać pani od rehabilitacji.
Czy leki na nadciśnienie mogą zwiększyć skłonność do powstawania sińców?
Od dwóch dni chodzę na masaż klasyczny kręgosłupa do fizjoterapeuty w ośrodku rehabilitacyjnym. Niestety masaż strasznie boli i nieraz mam ochotę stamtąd wyjść. Na początku myślałam, że to normalne, że musi boleć, ale dzisiaj po drugim masażu na barkach zrobiły mi się od tego siniaki. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z fizjoterapeutą wykonującym masaż.
Przeszczep kości piszczelowej - ile trwa powrót do zdrowia?
Oczekuję na przeszczep kości piszczelowej (włókniak nie kostniejący). Chciałam zapytać orientacyjnie ile po operacji nie można chodzić na tej nodze? Jak długo trwa okres rekonwalescencji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja w ośrodku gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Silne nawracające bóle kręgosłupa i mrowienie.
Będę miała w tym roku 28 lat. Od kilku lat (najczęściej od roku) miewam bardzo silne bóle kręgosłupa/odcinka szyjnego kręgosłupa, zawroty głowy, mrowienia kończyn, twarzy, ucisku całej twarzy, drętwienia rąk, nóg, głowy. Miałam robiony w zeszłym roku rezonans...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Zerwane ścięgno w bicepsie - czy należy zrobić operację?
Tydzień temu zerwałem ścięgno w bicepsie. Biceps jest krótszy aczkolwiek nie przeszkadza mi to w aspekcie wizualnym. Czy konieczna jest operacja czy można z tym żyć? Mam 41 lat i nie planuję już uprawiać sportów siłowych. 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zerwanie ścięgna wymaga unieruchomienia, wskazana konsultacja ortopedyczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
W badaniu USG ściegien można ocenić rozległość urazu i ustalić dalsze postępowanie - zapraszam na konsultacje online z posiadaną dokumentacją- wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
W przypadku zachowania funkcji stawu ramiennego i łokciowego oraz braku dolegliwości bólowych rekonstrukcja nie jest konieczna. Jeśli jednak występują deficyty w sile oraz zakresie ruchu względem drugiej strony warto udać się do lekarza i rozważyć zabieg operacyjny.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4