1. Artykuły
  2. Żałoba. Jak sobie radzić po stracie ukochanej osoby?

Żałoba. Jak sobie radzić po stracie ukochanej osoby?

Jedni milcząco pochylają głowę, inni krzyczą i płaczą, są też tacy, którzy udają, że nic się nie stało. Wszystkich łączy jedno - przeżywają żałobę. Prawidłowo przeżyta umożliwia powrót do życia społecznego i życiową aktywność. Jak pomóc bliskiemu zmagającemu się ze stratą - na to pytanie odpowiada psychiatra dr n. med. Gniewko Więckiewicz.

Żałoba. Jak sobie radzić po stracie ukochanej osoby?
Spis treści
Żałoba. Czas oswajania się ze stratą Objawy żałoby Jak pomóc osobie w żałobie? Żałoba. Czy można się do niej przygotować? Żałoba. Kiedy szukać pomocy?

Żałoba. Czas oswajania się ze stratą

 

Żałoba jest mechanizmem, dzięki któremu radzimy sobie z poważnym kryzysem wywołanym utratą. W skali stresu Holmesa i Rahe’a to właśnie sytuacje związane ze stratą znajdują się w pierwszej dziesiątce zdarzeń wywołujących najwyższy poziom stresu: śmierć współmałżonka – 100 punktów, rozwód – 73, separacja lub rozstanie – 65, pobyt w więzieniu – 63, śmierć bliskiego członka rodziny – 63. Co ciekawe wszystkie te sytuacje mogą uruchomić proces żałoby, która jak wskazuje nasz ekspert, psychiatra doktor Gniewko Więckiewicz:

 

To okres smutku i osłabienia emocjonalnego, który występuje po utracie kogoś bliskiego lub po doświadczeniu innego znaczącego życiowego zdarzenia, takiego jak rozwód, utrata pracy lub choroba.

 

Nie ma zdefiniowanego czasu przeżywania tego stanu

 

Żałoba może być przeżywana na różne sposoby i w różnym czasie w zależności od osoby i okoliczności i intensywności relacji. Czas trwania żałoby i sposób jej przeżywania mogą być wywoływane przez wiele czynników, takich jak: osobowość, kultura, poprzednie doświadczenia oraz rodzaj i siła utraty - tłumaczy lekarz.

arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!
arrow Jak skutecznie zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?
arrow Jak przebiega histeroskopia i kiedy jest zalecana?
arrow Codzienna rutyna pielęgnacyjna dla osób z suchą skórą i AZS - Odkryj naturalne rozwiązania

Objawy żałoby

 

Przeżywanie żałoby jest częścią procesu radzenia sobie z traumą, a także sposobem na przystosowanie się do nowej sytuacji życiowej. Może zatem skutkować zmianami w każdej dziedzinie życia człowieka.

 

Emocjonalnie ludzie często odczuwają ból, smutek, poczucie samotności, beznadzieję, złość i frustrację - wymienia psychiatra.

 

Z kolei w sferze poznawczej osoby w żałobie mogą skarżyć się na problemy z koncentracją, brak motywacji do podejmowania jakichkolwiek działań, brak celu i sensu, kłopoty z pamięcią.

 

Skutki żałoby mogą również znaleźć odzwierciedlenie w funkcjonowaniu naszego organizmu, pojawia się bezsenność, uczucie ucisku w klatce piersiowej, bóle głowy, suchość w jamie ustnej, uczucie odrealnienia.

 

Bliskich osoby w żałobie nie powinna również dziwić zmiana w zachowaniu: unikanie kontaktów towarzyskich, roztargnienie, spóźnianie się na umówione spotkania, niedbałość w relacjach bądź nagłe, niezapowiedziane zmiany życiowe.

 

Doktor Gniewko Więckiewicz podkreśla również:

 

Żałoba może być również czasem przeznaczonym na refleksję nad swoim życiem i wartościami, a także na poszukiwanie wsparcia w rodzinie, przyjaciołach, grupach wsparcia lub u specjalistów.

 

Jak pomóc osobie w żałobie?

 

Niezwykle cenna jest przede wszystkim obecność:

 

Osobie przeżywającej żałobę można pomóc, słuchając jej uważnie i okazując zainteresowanie. Warto dać jej czas i przestrzeń do wyrażenia swoich uczuć, nie krytykująco i bez próby rozwiązywania problemów - radzi nasz ekspert.

 

Można również zaoferować pomoc:

 

Szczególnie w codziennych zadaniach lub zadaniach związanych z pogrzebem, jeśli taka pomoc jest potrzebna.

 

Pamiętać jednak należy, że nigdy nie wolno rywalizować w kategorii tego doświadczenia, doprowadzać do porównań:

 

Ważne jest, aby unikać porównywania własnych doświadczeń z żałobą, ponieważ każdy przeżywa ją na swój unikalny sposób.

 

Udział w życiu osoby po stracie, obecność i uważność na jej potrzeby mogą skłonić nas do:

 

Zasugerowania, żeby osoba zmagająca się stratą zwróciła się o wsparcie do specjalisty lub grupy wsparcia, jeśli tego potrzebuje.

 

Żałoba. Czy można się do niej przygotować?

 

Trudno mówić o przygotowaniu się na czas żałoby. Potwierdza to nasz ekspert:

 

Niełatwo jest się w pełni przygotować do przeżywania żałoby, można podjąć pewne kroki w celu zmniejszenia jej negatywnych skutków.

 

Oczywiście w rodzinie z chorym terminalnie temat odchodzenia, śmierci i straty może się pojawić:

 

Kiedy mamy w rodzinie osobę w stanie terminalnym, możemy podjąć działania w celu przygotowania się do możliwego zgonu, takie jak np. rozmowa z osobą chorą o tym, co jest dla niej ważne i co chciałaby, abyśmy zrobili w czasie jej choroby i po śmierci, przygotowanie się finansowe, takie jak sprawdzenie ubezpieczenia na życie i planowanie kosztów związanych z pogrzebem czy też przygotowanie się emocjonalne, takie jak rozmowa z rodziną i przyjaciółmi oraz wyszukanie wsparcia, jakie jest dostępne w przypadku potrzeby, takie jak grupy wsparcia lub specjaliści- wyjaśnia doktor Gniewko Więckiewicz. 

 

I dodaje:

 

Najważniejszym jest jednak aby dać sobie czas na radzenie sobie z emocjami i szukać wsparcia, jeśli tego potrzebujemy.

 

Żałoba. Kiedy szukać pomocy?

 

Nie zawsze jednak proces żałoby przebiega prawidłowo, mówimy wtedy o „żałobie powikłanej”:

 

Żałoba przybiera patologiczny charakter, gdy całkowicie zaburza funkcjonowanie chorego w społeczeństwie przez dłuższy czas, powodując negatywne skutki, takie jak np. zaniedbywanie innych, istotnych wcześniej relacji czy utrata środków do życia - precyzuje dr n. med. Gniewko Więckiewicz.

 

I podkreśla:

 

Wtedy najlepiej odwiedzić gabinet lekarza psychiatry, ponieważ patologiczna, przedłużająca się żałoba lub taka, która jest przeżywana zbyt intensywnie, zaburzając codzienne funkcjonowanie, może być tak naprawdę depresją.

Gniewko Więckiewicz psychiatra 5.00 / 88 opinii artykuły 9 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarz specjalizujący się w psychiatrii. Pracownik Kliniki Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, naukowiec wyróżniony stypendium za osiągnięcia naukowe.
Zdobywca prestiżowej nagrody Fellowship Award przyznawanej przez Japońskie Towarzystwo Psychiatrii i Neurologii.  Jest to wyjątkowa wyróżnienie, które otrzymuje corocznie dwunastu wybitnych młodych psychiatrów wykazujących znaczne osiągnięcia naukowe i organizacyjne. Do tej pory stypendium to zostało przyznane tylko czterem Polakom.
Współpracuje z naukowcami krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych w tym Tel Aviv University, University of Alberta, Polską Akademia Nauk, Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywał podczas staży zagranicznych na Univille Universidade w Brazylii oraz Universidad de Cantabria w Hiszpanii. Pomaga między innymi osobom z doświadczeniem stresu pourazowego, pacjentom z zaburzeniami zachowania, z zaburzeniami snu, z zaburzeniami pamięci, z zaburzeniami emocjonalnymi, schizofrenią, nerwicą, bezsennością, chorobą Alzheimera. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy można skontaktować się z psychiatrą przez czat?
Potrzebowałabym wizyty z psychiatrą online. Czy taka konsultacja może być również przeprowadzona przez czat? 
W tej sprawie należy skontaktować się z wybranym psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skontaktować się z wybranym psychiatrą.
Dawid Luwański
Umów wizytę
W tej sprawie należy skontaktować się z wybranym psychiatrą.
Czy przy takim ciśnieniu 122/90 puls 140 można dostać zawału serca? 
Od kiedy miałam takie ciśnienie, strasznie czuję się osłabiona, zmęczona, mam duszności. Mam nerwicę lekową i nie wiem, czy się mam martwić, czy nie. Mam 22 lata.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Leki na depresję, a test ciążowy.
Czy leki na depresje mogą spowodować fałszywie dodatni test ciążowy?
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
W jaki sposób mogę skontaktować się z psychiatrą?
Przez stan psychiczny nie jestem w stanie podjąć się spotkania z psychiatrą (wcześniej byłam diagnozowana w gabinecie). Czy istnieje możliwość wizyty online u psychiatry poprzez chat?
Są psychiatrzy konsultujący online.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Są psychiatrzy konsultujący online.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Czy przebywając na dłuższym zwolnieniu od lekarza psychiatry, można wyjechać w celach wypoczynkowych?
Zmiana otoczenia i oderwanie się od codzienności może mieć działanie terapeutyczne. Mój lekarz prowadzący odpowiada na to pytanie twierdząco, ale jednocześnie nie chce wydać zaleceń, że wskazana jest zmiana otoczenia? Jak może ustosunkować się do tego ZUS w razie kontroli?
Należy stosować się do zaleceń lekarskich
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich
Długotrwały problem z zawrotami głowy, jak sobie z nim poradzić?
Od ponad roku mam zawroty głowy — byłam już u neurologa, zrobił mi rezonans magnetyczny i wyszło wszystko ok. Wydaje mi się, że to może być problem w mojej psychice. Boję się wychodzić już z domu, bo mam wrażenie, że upadnę, zemdleje, ciężko jest tak funkcjonować. Moje objawy to: Zawroty...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Czy jest możliwość wypisania takiego zaświadczenia?
Moja córka ma autyzm (diagnoza 2 lata temu), niedługo kończy 5 lat, mowa na poziomie 1,5-roczniaka. Ma już orzeczenie o kształceniu specjalnym i zdecydowałam ostatnio, że chcę wyrobić jej również orzeczenie o niepełnosprawności. Potrzeba jednak aktualnego zaświadczenia lekarskiego...
Proszę zatem zgłosić się do psychiatry dziecięcego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zatem zgłosić się do psychiatry dziecięcego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z