1. Artykuły
  2. Żałoba. Jak sobie radzić po stracie ukochanej osoby?

Żałoba. Jak sobie radzić po stracie ukochanej osoby?

Jedni milcząco pochylają głowę, inni krzyczą i płaczą, są też tacy, którzy udają, że nic się nie stało. Wszystkich łączy jedno - przeżywają żałobę. Prawidłowo przeżyta umożliwia powrót do życia społecznego i życiową aktywność. Jak pomóc bliskiemu zmagającemu się ze stratą - na to pytanie odpowiada psychiatra dr n. med. Gniewko Więckiewicz.

Żałoba. Jak sobie radzić po stracie ukochanej osoby? Żałoba. Jak sobie radzić po stracie ukochanej osoby?
Spis treści
Żałoba. Czas oswajania się ze stratą Objawy żałoby Jak pomóc osobie w żałobie? Żałoba. Czy można się do niej przygotować? Żałoba. Kiedy szukać pomocy?

Żałoba. Czas oswajania się ze stratą

 

Żałoba jest mechanizmem, dzięki któremu radzimy sobie z poważnym kryzysem wywołanym utratą. W skali stresu Holmesa i Rahe’a to właśnie sytuacje związane ze stratą znajdują się w pierwszej dziesiątce zdarzeń wywołujących najwyższy poziom stresu: śmierć współmałżonka – 100 punktów, rozwód – 73, separacja lub rozstanie – 65, pobyt w więzieniu – 63, śmierć bliskiego członka rodziny – 63. Co ciekawe wszystkie te sytuacje mogą uruchomić proces żałoby, która jak wskazuje nasz ekspert, psychiatra doktor Gniewko Więckiewicz:

 

To okres smutku i osłabienia emocjonalnego, który występuje po utracie kogoś bliskiego lub po doświadczeniu innego znaczącego życiowego zdarzenia, takiego jak rozwód, utrata pracy lub choroba.

 

Nie ma zdefiniowanego czasu przeżywania tego stanu

 

Żałoba może być przeżywana na różne sposoby i w różnym czasie w zależności od osoby i okoliczności i intensywności relacji. Czas trwania żałoby i sposób jej przeżywania mogą być wywoływane przez wiele czynników, takich jak: osobowość, kultura, poprzednie doświadczenia oraz rodzaj i siła utraty - tłumaczy lekarz.

arrow Opieka paliatywna. Na co może liczyć pacjent i jego rodzina?
arrow Dreszcze. Czego mogą być objawem?
arrow Myśli samobójcze. Kiedy doświadczamy niechęci do życia
arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Zaburzenia seksualne u młodzieży. Medycyna może pomóc
arrow Osobowość dyssocjalna. Terapia jest konieczna

Objawy żałoby

 

Przeżywanie żałoby jest częścią procesu radzenia sobie z traumą, a także sposobem na przystosowanie się do nowej sytuacji życiowej. Może zatem skutkować zmianami w każdej dziedzinie życia człowieka.

 

Emocjonalnie ludzie często odczuwają ból, smutek, poczucie samotności, beznadzieję, złość i frustrację - wymienia psychiatra.

 

Z kolei w sferze poznawczej osoby w żałobie mogą skarżyć się na problemy z koncentracją, brak motywacji do podejmowania jakichkolwiek działań, brak celu i sensu, kłopoty z pamięcią.

 

Skutki żałoby mogą również znaleźć odzwierciedlenie w funkcjonowaniu naszego organizmu, pojawia się bezsenność, uczucie ucisku w klatce piersiowej, bóle głowy, suchość w jamie ustnej, uczucie odrealnienia.

 

Bliskich osoby w żałobie nie powinna również dziwić zmiana w zachowaniu: unikanie kontaktów towarzyskich, roztargnienie, spóźnianie się na umówione spotkania, niedbałość w relacjach bądź nagłe, niezapowiedziane zmiany życiowe.

 

Doktor Gniewko Więckiewicz podkreśla również:

 

Żałoba może być również czasem przeznaczonym na refleksję nad swoim życiem i wartościami, a także na poszukiwanie wsparcia w rodzinie, przyjaciołach, grupach wsparcia lub u specjalistów.

 

Jak pomóc osobie w żałobie?

 

Niezwykle cenna jest przede wszystkim obecność:

 

Osobie przeżywającej żałobę można pomóc, słuchając jej uważnie i okazując zainteresowanie. Warto dać jej czas i przestrzeń do wyrażenia swoich uczuć, nie krytykująco i bez próby rozwiązywania problemów - radzi nasz ekspert.

 

Można również zaoferować pomoc:

 

Szczególnie w codziennych zadaniach lub zadaniach związanych z pogrzebem, jeśli taka pomoc jest potrzebna.

 

Pamiętać jednak należy, że nigdy nie wolno rywalizować w kategorii tego doświadczenia, doprowadzać do porównań:

 

Ważne jest, aby unikać porównywania własnych doświadczeń z żałobą, ponieważ każdy przeżywa ją na swój unikalny sposób.

 

Udział w życiu osoby po stracie, obecność i uważność na jej potrzeby mogą skłonić nas do:

 

Zasugerowania, żeby osoba zmagająca się stratą zwróciła się o wsparcie do specjalisty lub grupy wsparcia, jeśli tego potrzebuje.

 

Żałoba. Czy można się do niej przygotować?

 

Trudno mówić o przygotowaniu się na czas żałoby. Potwierdza to nasz ekspert:

 

Niełatwo jest się w pełni przygotować do przeżywania żałoby, można podjąć pewne kroki w celu zmniejszenia jej negatywnych skutków.

 

Oczywiście w rodzinie z chorym terminalnie temat odchodzenia, śmierci i straty może się pojawić:

 

Kiedy mamy w rodzinie osobę w stanie terminalnym, możemy podjąć działania w celu przygotowania się do możliwego zgonu, takie jak np. rozmowa z osobą chorą o tym, co jest dla niej ważne i co chciałaby, abyśmy zrobili w czasie jej choroby i po śmierci, przygotowanie się finansowe, takie jak sprawdzenie ubezpieczenia na życie i planowanie kosztów związanych z pogrzebem czy też przygotowanie się emocjonalne, takie jak rozmowa z rodziną i przyjaciółmi oraz wyszukanie wsparcia, jakie jest dostępne w przypadku potrzeby, takie jak grupy wsparcia lub specjaliści- wyjaśnia doktor Gniewko Więckiewicz. 

 

I dodaje:

 

Najważniejszym jest jednak aby dać sobie czas na radzenie sobie z emocjami i szukać wsparcia, jeśli tego potrzebujemy.

 

Żałoba. Kiedy szukać pomocy?

 

Nie zawsze jednak proces żałoby przebiega prawidłowo, mówimy wtedy o „żałobie powikłanej”:

 

Żałoba przybiera patologiczny charakter, gdy całkowicie zaburza funkcjonowanie chorego w społeczeństwie przez dłuższy czas, powodując negatywne skutki, takie jak np. zaniedbywanie innych, istotnych wcześniej relacji czy utrata środków do życia - precyzuje dr n. med. Gniewko Więckiewicz.

 

I podkreśla:

 

Wtedy najlepiej odwiedzić gabinet lekarza psychiatry, ponieważ patologiczna, przedłużająca się żałoba lub taka, która jest przeżywana zbyt intensywnie, zaburzając codzienne funkcjonowanie, może być tak naprawdę depresją.

Gniewko Więckiewicz psychiatra 4.97 / 119 opinii artykuły 9 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarz specjalizujący się w psychiatrii. Pracownik Kliniki Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, naukowiec wyróżniony stypendium za osiągnięcia naukowe.
Zdobywca prestiżowej nagrody Fellowship Award przyznawanej przez Japońskie Towarzystwo Psychiatrii i Neurologii.  Jest to wyjątkowa wyróżnienie, które otrzymuje corocznie dwunastu wybitnych młodych psychiatrów wykazujących znaczne osiągnięcia naukowe i organizacyjne. Do tej pory stypendium to zostało przyznane tylko czterem Polakom.
Współpracuje z naukowcami krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych w tym Tel Aviv University, University of Alberta, Polską Akademia Nauk, Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywał podczas staży zagranicznych na Univille Universidade w Brazylii oraz Universidad de Cantabria w Hiszpanii. Pomaga między innymi osobom z doświadczeniem stresu pourazowego, pacjentom z zaburzeniami zachowania, z zaburzeniami snu, z zaburzeniami pamięci, z zaburzeniami emocjonalnymi, schizofrenią, nerwicą, bezsennością, chorobą Alzheimera. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy taki stan po operacji przeminie?
Mój dziadek 80 lat po operacji usunięcia kawałka jelita przez zmiany nowotworowe dostał psychozy w szpitalu i jest obecnie przywiązany do łóżka. Obecnie wyrywa sobie szwy itp, każdego wyzywa. Czy można coś zrobić? To drugi dzień po operacji. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy to zgłosić lekarzowi opiekującemu się dziadkiem w szpitalu.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wszystkie zmiany w zachowaniu dziadka należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu, będzie mógł wówczas w oparciu o ew.bad.kontrolne czy konsultacje znaleźć przyczynę tych zachowań.
Czym mogą być spowodowane moje duszności?
Od dwóch lat leczę się na nerwice lękowa u psychiatry. Przez te 2 lata totalnie nic się nie działo. Od niedawna mam duszności, najczęściej rano i wieczorem, natomiast w trakcie dnia również się pojawiają. Są męczące, od razu myślę, że jestem na coś poważnie chora. Poszłabym do...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego psychiatry ze zgłoszeniem obecnych objawów. Ponadto wskazana terapia u psychologa. W celu wykluczenia innych, niż tło psychiczne, przyczyn dolegliwości proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska z pełnym badaniem fizykalnym.
Aktywność fizyczna, a depresja.
Czy zwiększenie ruchu ma szansę pomóc na zaburzenia funkcji poznawczych w depresji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy nerwica może pogłębiać niedomykalność mitralną?
Mam stwierdzoną nerwicę lękową napadową. Kardiolog stwierdził u mnie łagodną niedomykalność mitralną. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z kardiologiem prowadzącym leczenie.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana wizyta u kardiologa oraz lekarza psychiatry
Nerwica lękowa, a piwo bezalkoholowe.
Czy przy nerwicy lękowej można napić się piwa bezalkoholowego, ale faktycznie takiego co naprawdę nie posiada grama alkoholu.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Witam, teoretycznie piwo bezalkoholowe nie powinno negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy objawy depresji zostaną potraktowane poważnie?
Chodzi o to, że zauważam u siebie objawy depresji takie jak: nic mnie nie cieszy, jem dużo, ale nie mam apetytu, ogólnie nie mam siły na nic. To trwa od dwóch lat. Byłam u psychiatry, ale podczas rozmowy skupiałam się tylko na moim perfekcjonizmie, dziwnych myślach, obsesjach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenia.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna i psychologiczna- zaraszam do gabinetu. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Cały czas czuje się spięta i wystraszona, czy to zaburzenie lękowe?
Od miesiąca cierpię na dziwne zawroty głowy, czasem do tego szumi mi w uszach, te zawroty są prawie ciągle, całodniowe, cały czas się boję, że się przewrócę, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, boję się gdziekolwiek wychodzić, bo kreci mi się w głowie, momentami wpadam w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Witam, zalecam konsultację u lekarza, ewentualnie w moim gabinecie- psychologa klinicznego. Po przeprowadzonym badaniu, można postawić ewentualną diagnozę. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy mój lęk jest irracjonalny i ojciec najpewniej się zatruł?
Jestem dziewczyną lat 19 i mam (chyba) dość nietypowy problem. Od lat zmagam się z emetofobią (lęk przed wymiotowaniem). Moja fobia wiąże się z OGROMNYM lękiem, który powodują przeróżne sytuacje. Z tego powodu od prawie 2 lat biorę lek przypisany przez psychiatrę. Do rzeczy -...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam konsultację w moim gabinecie, pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona.
Czy badanie ginekologiczne może wskazać, w jakim momencie cyklu jestem?
 Nie dostałam miesiączki poprzez zażywanie leku przeciwdepresyjnego, a muszę szybko zrobić rezonans piersi. Co w takiej sytuacji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy wykonać test ciążowy, którego wynik będzie podstawą do podjęcia decyzji o wykonaniu badana obrazowego.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Polecam test ciążowy - dzięki wynikowi podejmie Pani dalsze decyzje leczenia
Czy mój lęk jest uzasadniony?
Cierpię na zaburzenia lękowe, w listopadzie ubiegłego roku miałem nieprzyjemną sytuację z obcym psem (ugryzł mnie przez spodnie, zerwania ciągłości naskórka nie stwierdzono). Od niedzieli zacząłem odczuwać mocny lęk przed psami puszczanymi luzem w mojej dzielnicy - ostatnio miałem dwie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww przypadku będzie potrzebne leczenie uzupełniającę w postaci farmakoterapii. Proszę udać się na konsultację do lekarza psychiatrii.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna konsultacja u psychiatry.
Proszę o pomoc i udzielenie wskazówek co mam zrobić, bardzo się martwię. 
Chciałabym skonsultować się w sprawie dziecka. Syn ma 9 lat, od 4 r.ż. posiada diagnozę CAPD (centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego), a od 7 r.ż. ADHD (hiperkinetyczne zaburzenia zachowania) oraz ODD (zaburzenia opozycyjno-buntownicze) z aktualnie nasilonymi objawami agresji. W tej chwili...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się ze specjalistami prowadzącymi terapię.
Czy tabletki antydepresyjne mogą powodować zwiększenie kaloryczności posiłków?
Na tabletkach przytyłam 40 kilo, bez zmiany diety ani stylu życia. Wiem, że im wyższa dawka leku, tym więcej tyje. Pomimo stosowania diety, diety pudełkowej oraz wysiłku fizycznym. Mój stan z dnia na dzień jest gorszy do tego stopnia, że moje BMI wynosi 40. Jestem wykończona, a...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Leki nie mają wpływu na kaloryczność posiłków. Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym - być może zasadna będzie zmiana leków.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam dodatkowo konsultację w poradni endokrynologicznej.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proponował bym konsultacje z lekarzem psychiatra który dobrać może inne leki antydepresyjne potwierdzając konieczność leczenia a jednocześnie mogące odwrócić obecna tendencję
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Leki nie wpływają na kaloryczność posiłków- zalecana wizyta u psychiatry oraz dietetyka. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy te ataki podczas snu mogą być od tarczycy?
Mam 32 lata. Od marca 2023 roku (3 miesiące po porodzie) borykam się z dziwnymi dolegliwościami mianowicie: zaburzenia pamięci i koncentracji, ciągłe zmęczenie, trądzik, bolące wypryski na ciele, wypadające włosy, bardzo obfite i nieregularne miesiączki, spadek libido do zera, spadki glukozy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłoszono wiele objawów nie mających ze sobą związku, z którymi należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Należy wykonać badania oraz udać się do lekarza internisty, psychiatry oraz dietetyka. Zapraszam serdecznie, mgr Żaneta Petryka
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Opisywane objawy sugeruję silne przewlekłe przeciążenie emocjonalne. Niezbędna jest konsultacja psychiatryczna w celu oceny stanu, rozważenia farmakologii, diagnozy i prawdopodobnie rozpoczęcie psychoterapii.
Do jakiego lekarza się udać? Gdzie szukać pomocy?
Od dziecka drżą mi ręce mięśnie mam niskie TSH, FT3, FT4 w normie, ale objawy nadczynności występują, jak drżenie, nerwowość, nadpobudliwość jestem bardzo szczupły, od dziecka nie mogę tak funkcjonować. Dziesięć lat temu miałem przeciwciała anty TG podwyższone, teraz nie. Lekarze mnie totalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę