1. Artykuły
  2. Seks po ciąży. Kiedy i jak wrócić do współżycia?

Seks po ciąży. Kiedy i jak wrócić do współżycia?

Powrót do współżycia po ciąży to ważny moment w życiu pary. Wielu specjalistów porównuje emocje z tym związane do inicjacji seksualnej. Sprawy nie ułatwia ogólne zmęczenie związane z narodzinami i opieką nad nowym członkiem rodziny, ale i spadek libido u kobiet karmiących piersią, brak akceptacji własnego ciała po ciąży czy depresja poporodowa. O tym, że obniżona ochota na seks po porodzie jest zjawiskiem naturalnym mówi nasz ekspert, seksuolog Dominika Sosińska-Sygutowska.

Seks po ciąży. Kiedy i jak wrócić do współżycia?
Spis treści
Kiedy można zacząć współżyć po porodzie? Seks po ciąży - jakich problemów się spodziewać? Zespół Kuwady czyli mężczyzna w ciąży Powrót do współżycia po ciąży: wsparcie i cierpliwość Problemy z seksem po ciąży - kiedy do specjalisty?

Kiedy można zacząć współżyć po porodzie?

 

Z medycznego punktu widzenia współżycie można rozpocząć po okresie 6-8 tygodni w przypadku porodu siłami natury oraz po minimum 6 tygodniach po porodzie zakończonym cesarskim cięciem.

 

Najczęściej przyjmuje się, że czasem bezwzględnego zakazu podejmowania  współżycia jest okres 6-tygodniowego połogu. Jednakże organizm i czas regeneracji każdej kobiety jest inny, stąd po upływie wspomnianych 6 tygodni zalecana jest wizyta u ginekologa, który powinien udzielić wskazówek i zaleceń niezbędnych do względnie komfortowego rozpoczęcia współżycia u danej pary - wyjaśnia seksuolog Dominika Sosińska-Sygutowska.

 

W praktyce zdecydowana większość par może oraz rozpoczyna współżycie do 12. tygodnia po porodzie.

arrow Chemseks zyskuje na popularności. Psycholog: to droga na skróty, niszczy zdrowie psychiczne
arrow Kiedy seks staje się ryzykowny. Seksuolog: cierpi ciało, cierpi psychika
arrow Absencja seksualna. Czy można żyć bez seksu?
arrow Ginekolog: ryzykowny seks ma swoje konsekwencje
arrow Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie
arrow e-Zwolnienie w ciąży. Co ciężarna powinna wiedzieć?

Seks po ciąży - jakich problemów się spodziewać?

 

Powrót do współżycia po ciąży i porodzie to wiele skomplikowanych emocji dla pary. Dla seksualności kobiety po porodzie duże znaczenie mają zmiany biologiczne oraz aspekty  psychologiczne, które wzajemnie na siebie oddziałują.

 

Wśród problemów z seksem po porodzie wymienić można:

  • spadek libido u kobiet karmiących piersią,
  • dyspareunia poporodowa,
  • depresja poporodowa,
  • ogólne zmęczenie,
  • lęk przed kolejną ciążą

 

arrow e-recepta na antykoncepcję

 

Zmiany hormonalne związane z karmieniem piersią u większości kobiet powodują spadek libido, jednakże nie jest to regułą - w niektórych  badaniach wykazano, że u grupy mniej więcej 25% kobiet poziom libido zwiększa się w porównaniu z  okresem sprzed porodu - zauważa seksuolog.

 

Ważnym aspektem są mogące pojawić się po porodzie seksualne zespoły bólowe takie jak dyspareunia poporodowa.

 

Wśród przyczyn jej wystąpienia wymienić można stany po nacięciu krocza, nieprawidłowe gojenie się rany i stany zanikowe w pochwie wynikające z  obniżonego stężenia estrogenów i podwyższonego poziomu prolaktyny - dodaje nasz ekspert.

 

Inną przyczyną zmniejszenia chęci do podejmowania współżycia wśród kobiet po porodzie są zmiany nastroju oraz zmęczenie.  Depresja poporodowa występuje u ok. 15% kobiet i znacząco wpływa na gotowość do podjęcia aktywności seksualnej.

 

Co więcej, powrót do współżycia po porodzie jest sprawą bardzo  indywidualną i zależną od całości doświadczeń okresu ciąży i porodu. Jeżeli ciąża była zagrożona lub poród przebiegał z komplikacjami, poziom lęku u jednego lub obojga partnerów może być większy. Może pojawić się silny lęk przed kolejną ciążą, blokujący jednego lub oboje partnerów na podjęcie  współżycia - wyjaśnia Dominika Sosińska-Sygutowska.

 

Zespół Kuwady czyli mężczyzna w ciąży

 

To co również może mieć wpływ na aktywność seksualną pary to zespół Kuwady występujący u mężczyzn.

 

Zespół Kuwady polega na pojawieniu się u ojca dziecka somatycznych objawów podobnych do tych  obecnych u ciężarnej kobiety. Typowe objawy to bóle brzucha, przyrost masy ciała, zmiana apetytu,  nastroju, nudności, powiększenie piersi i brzucha - wylicza seksuolog.

 

Zjawisko dotyka nawet 1/5 populacji mężczyzn a  jego wystąpienie jest szczególnie prawdopodobne przy pierwszej ciąży partnerki.

 

Powrót do współżycia po ciąży: wsparcie i cierpliwość

 

Powrót do współżycia po ciąży i porodzie jest bardzo ważnym momentem dla pary, przez niektórych specjalistów  porównywanym do inicjacji seksualnej. Jak przekonuje nasz ekspert, bardzo istotne w całym procesie jest wsparcie ze strony partnera, okazywanie cierpliwości i zrozumienia.

 

Ważnym elementem powrotu do aktywności seksualnej jest otwarta rozmowa o swoich potrzebach w sferze seksualnej oraz jasne komunikaty, co w tym szczególnym okresie jest przez kobietę postrzegane jako komfortowe bądź nie - zauważa seksuolog.

 

Co jeszcze w znaczący sposób może ułatwić kobiecie powrót do aktywności seksualnej?

 

Zapewnienia ze strony partnera, że jej ciało jest dla niego atrakcyjne - odpowiada Dominika Sosińska-Sygutowska.

 

Jak zauważa nasz ekspert, wiele kobiet zmaga się po  porodzie z poczuciem niezadowolenia z własnego wyglądu. Jest to związane ze zmianami, jakie zaszły w ciele podczas ciąży.

 

Kobiety, które podczas i po ciąży miały poczucie bycia atrakcyjną w oczach partnera miały wyższy poziom libido i mniej dyspareunii - dopowiada.

 

Problemy z seksem po ciąży - kiedy do specjalisty?

 

Zdaniem seksuolog, pojawienie się po porodzie obniżonej chęci na seks jest zjawiskiem naturalnym, o ile ma charakter przemijający.

 

Jeśli taka sytuacja pomimo upływu miesięcy utrzymuje się, warto skorzystać z pomocy  psychoterapeutycznej mającej na celu obniżenie poziomu lęku związanego ze współżyciem - mówi Dominika Sosińska-Sygutowska.

Dominika Sosińska-Sygutowska psycholog, seksuolog, terapeuta, psycholog dziecięcy, psycholog młodzieży 5.00 / 4 opinie artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku psychologia oraz kursu zaawansowanej Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Studentka studiów podyplomowych z zakresu seksuologii klinicznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Aktualnie uczy się w Szkole Psychoterapii DIALOG w Warszawie. 
Pracownik Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. Pracowała w Poradni Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, gdzie prowadziła spotkania diagnostyczne, psychoedukacyjne, terapię dzieci i młodzieży oraz zapewniała wsparcie psychologiczne dla rodziców. Ma doświadczenie w pracy jako terapeuta indywidualny dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. 
Ukończyła Trening Umiejętności Społecznych oraz kurs terapii i profilaktyki uzależnień behawioralnych. 
Specjalizuje się w pracy z osobami z zaburzeniami lękowymi, afektywnymi (ChAD, depresja), samookaleczeniami, trudnościami w nawiązywaniu relacji i znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej/rodzinnej. 
W swoim gabinecie przyjmuje dzieci od 5 roku życia, młodzież i dorosłych. 

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Brak ochoty na seks, jak to zmienić?
Moja żona (po 50-tce) nie ma ochoty na seks. Czy są jakieś leki, które mogą zmienić ten...
17.10.2021
Ochota na zbliżenie nie jest sprawą tak prostą, aby można było to wyleczyć pojedynczą tabletką. Problem ten może być o wiele bardziej złożony. Proszę w pierwszej kolejności wspólnie omówić z żoną swoje potrzeby i rozważyć poszerzenie diagnostyki o konsultację seksuologa i ginekologa. Jeśli podejrzewana przyczyna należy do zaburzeń hormonalnych czy metabolicznych możliwe iż po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia uda się uzyskać poprawę.
Sylwester Król
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do ginekologa Pozdrawiam
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Ochota na zbliżenie nie jest sprawą tak prostą, aby można było to wyleczyć pojedynczą tabletką. Problem ten może być o wiele bardziej złożony. Proszę w pierwszej kolejności wspólnie omówić z żoną swoje potrzeby i rozważyć poszerzenie diagnostyki o konsultację seksuologa i ginekologa. Jeśli podejrzewana przyczyna należy do zaburzeń hormonalnych czy metabolicznych możliwe iż po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia uda się uzyskać poprawę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja seksuologiczna.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
są leki na to, należy włączyć leczenie hormonalne
Problem z bólem w trakcie stosunku seksualnego i przy aplikacji tamponów
Jestem aktywna seksualnie od roku i za każdym razem jak dochodzi do stosunku waginalnego odczuwam...
03.02.2021
Dobry wieczór, konieczne w tej sytuacji jest bezpośrednie badanie ginekologiczne.
Sylwester Król
lekarz
Umów wizytę
Dobry wieczór, konieczne w tej sytuacji jest bezpośrednie badanie ginekologiczne.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecam wizyte u ginekologa i usg
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do ginekologa.
Jak zapobiec pękaniu skóry podczas stosunku?
Mam 23 lata. Od jakiegoś czasu podczas każdego stosunku w pewnym momencie czuję rozdzieranie,...
11.12.2022
Takie dolegliwości nie powinny towarzyszyć zbliżeniu. Proszę bezzwłocznie skonsultować się z ginekologiem i poszerzyć diagnostykę oraz dobrać odpowiednie leczenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Być może jest to infekcja. Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Takie dolegliwości nie powinny towarzyszyć zbliżeniu. Proszę bezzwłocznie skonsultować się z ginekologiem i poszerzyć diagnostykę oraz dobrać odpowiednie leczenie.
Jakie są skutki uboczne przyjęcia estrogenu przez mężczyznę?
Jestem osobą transpłciową i planuję przyjęcie estrogenu. Jakie będą skutki...
29.11.2021
Istnieje cała gama objawów zarówno oczekiwanych, jak i niepożądanych stosowania terapii opartej na pochodnych estrogenu. Proszę omówić to z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Szczegółowo będzie to omówione przez lekarza wdrażającego leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Istnieje cała gama objawów zarówno oczekiwanych, jak i niepożądanych stosowania terapii opartej na pochodnych estrogenu. Proszę omówić to z lekarzem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
wiele objawów może wystąpić w zależności od dawki.
Sylwester Król
lekarz
Umów wizytę
Od zmian skórnych poprzez zmiany gruczołow ponzmiany zachowania Proszę omówić to z seksuologiem
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę konsultować się w tej sprawie ze swoim lekarzem prowadzącym.
Jaki może być powód problemów z erekcją?
Mój mąż od dwóch lat ma problemy związane z erekcją. Ma wzwód, ale nie...
20.05.2021
Proszę umówić wizytę u seksuologa i dokładnie omówić problem. Wskazana może być dalsza diagnostyka.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę u seksuologa i dokładnie omówić problem. Wskazana może być dalsza diagnostyka.
10-latka ogląda filmy pornograficzne. Czy zgłosić się z nią do specjalisty?
Mam córkę, która w grudniu będzie miała 10 lat. Od dłuższego czasu przyuważyliśmy,...
07.04.2021
Warto się zglosić z córka do psychologa z uwagi na wywiad molestowania. Konieczna rozmowa z córką poprowadzona przez specjalistę psychologa dziecięcego.
Małgorzata Krasnodębska- Kiljańska
androlog, endokrynolog
Umów wizytę
Warto się zglosić z córka do psychologa z uwagi na wywiad molestowania. Konieczna rozmowa z córką poprowadzona przez specjalistę psychologa dziecięcego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty - psychologa dziecięcego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Należy pójść z córka do psychologa z uwagi na wywiad molestowania. Konieczna rozmowa z córką poprowadzona przez specjalistę psychologa dziecięcego.
Czy brak orgazmu u 20-latki może być spowodowany oglądaniem pornografii?
Mam 20 lat i nigdy nie miałam orgazmu. Z partnerem rozmawiam otwarcie o wszystkim, podczas seksu...
19.02.2021
Zaburzenia czynności seksualnych mogą mieć różne przyczyny i wpływ pornografii wcale nie musu być tu decydujący. Warto odwiedzić seksuologa i omówić Pani problem ze strony psychologicznej, pomocna może okazać się również konsultacja ginekologa. Warto pamiętać iż część ginekologów również udziela porad z zakresu seksuologii.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest to bardzo trudne pytanie, samo oglądanie pornografii na pewno nie prowadzi do tego typu problemu. Konieczna będzie konsultacja psychiatryczna i pogłębiona analiza Pani problemu.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
zalecam wykonanie badan laboratoryjnych i wizyte u seksuologa
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zaburzenia czynności seksualnych mogą mieć różne przyczyny i wpływ pornografii wcale nie musu być tu decydujący. Warto odwiedzić seksuologa i omówić Pani problem ze strony psychologicznej, pomocna może okazać się również konsultacja ginekologa. Warto pamiętać iż część ginekologów również udziela porad z zakresu seksuologii.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 14549 opinii
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 121 opinii
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 626 opinii
Umów wizytę