1. Artykuły
  2. Seks po ciąży. Kiedy i jak wrócić do współżycia?

Seks po ciąży. Kiedy i jak wrócić do współżycia?

Powrót do współżycia po ciąży to ważny moment w życiu pary. Wielu specjalistów porównuje emocje z tym związane do inicjacji seksualnej. Sprawy nie ułatwia ogólne zmęczenie związane z narodzinami i opieką nad nowym członkiem rodziny, ale i spadek libido u kobiet karmiących piersią, brak akceptacji własnego ciała po ciąży czy depresja poporodowa. O tym, że obniżona ochota na seks po porodzie jest zjawiskiem naturalnym mówi nasz ekspert, seksuolog Dominika Sosińska-Sygutowska.

Seks po ciąży. Kiedy i jak wrócić do współżycia? Seks po ciąży. Kiedy i jak wrócić do współżycia?
Spis treści
Kiedy można zacząć współżyć po porodzie? Seks po ciąży - jakich problemów się spodziewać? Zespół Kuwady czyli mężczyzna w ciąży Powrót do współżycia po ciąży: wsparcie i cierpliwość Problemy z seksem po ciąży - kiedy do specjalisty?

Kiedy można zacząć współżyć po porodzie?

 

Z medycznego punktu widzenia współżycie można rozpocząć po okresie 6-8 tygodni w przypadku porodu siłami natury oraz po minimum 6 tygodniach po porodzie zakończonym cesarskim cięciem.

 

Najczęściej przyjmuje się, że czasem bezwzględnego zakazu podejmowania  współżycia jest okres 6-tygodniowego połogu. Jednakże organizm i czas regeneracji każdej kobiety jest inny, stąd po upływie wspomnianych 6 tygodni zalecana jest wizyta u ginekologa, który powinien udzielić wskazówek i zaleceń niezbędnych do względnie komfortowego rozpoczęcia współżycia u danej pary - wyjaśnia seksuolog Dominika Sosińska-Sygutowska.

 

W praktyce zdecydowana większość par może oraz rozpoczyna współżycie do 12. tygodnia po porodzie.

arrow 5 mitów na temat seksu i antykoncepcji
arrow Udany seks krok po kroku. Co radzi seksuolog?
arrow Kiedy seks staje się ryzykowny. Seksuolog: cierpi ciało, cierpi psychika
arrow Seks w związku. Jak się przełamać i zacząć rozmawiać z partnerem?
arrow Ginekolog: ryzykowny seks ma swoje konsekwencje
arrow Aborcja. 6 najważniejszych pytań do ginekologa

Seks po ciąży - jakich problemów się spodziewać?

 

Powrót do współżycia po ciąży i porodzie to wiele skomplikowanych emocji dla pary. Dla seksualności kobiety po porodzie duże znaczenie mają zmiany biologiczne oraz aspekty  psychologiczne, które wzajemnie na siebie oddziałują.

 

Wśród problemów z seksem po porodzie wymienić można:

  • spadek libido u kobiet karmiących piersią,
  • dyspareunia poporodowa,
  • depresja poporodowa,
  • ogólne zmęczenie,
  • lęk przed kolejną ciążą

 

arrow e-recepta na antykoncepcję

 

Zmiany hormonalne związane z karmieniem piersią u większości kobiet powodują spadek libido, jednakże nie jest to regułą - w niektórych  badaniach wykazano, że u grupy mniej więcej 25% kobiet poziom libido zwiększa się w porównaniu z  okresem sprzed porodu - zauważa seksuolog.

 

Ważnym aspektem są mogące pojawić się po porodzie seksualne zespoły bólowe takie jak dyspareunia poporodowa.

 

Wśród przyczyn jej wystąpienia wymienić można stany po nacięciu krocza, nieprawidłowe gojenie się rany i stany zanikowe w pochwie wynikające z  obniżonego stężenia estrogenów i podwyższonego poziomu prolaktyny - dodaje nasz ekspert.

 

Inną przyczyną zmniejszenia chęci do podejmowania współżycia wśród kobiet po porodzie są zmiany nastroju oraz zmęczenie.  Depresja poporodowa występuje u ok. 15% kobiet i znacząco wpływa na gotowość do podjęcia aktywności seksualnej.

 

Co więcej, powrót do współżycia po porodzie jest sprawą bardzo  indywidualną i zależną od całości doświadczeń okresu ciąży i porodu. Jeżeli ciąża była zagrożona lub poród przebiegał z komplikacjami, poziom lęku u jednego lub obojga partnerów może być większy. Może pojawić się silny lęk przed kolejną ciążą, blokujący jednego lub oboje partnerów na podjęcie  współżycia - wyjaśnia Dominika Sosińska-Sygutowska.

 

Zespół Kuwady czyli mężczyzna w ciąży

 

To co również może mieć wpływ na aktywność seksualną pary to zespół Kuwady występujący u mężczyzn.

 

Zespół Kuwady polega na pojawieniu się u ojca dziecka somatycznych objawów podobnych do tych  obecnych u ciężarnej kobiety. Typowe objawy to bóle brzucha, przyrost masy ciała, zmiana apetytu,  nastroju, nudności, powiększenie piersi i brzucha - wylicza seksuolog.

 

Zjawisko dotyka nawet 1/5 populacji mężczyzn a  jego wystąpienie jest szczególnie prawdopodobne przy pierwszej ciąży partnerki.

 

Powrót do współżycia po ciąży: wsparcie i cierpliwość

 

Powrót do współżycia po ciąży i porodzie jest bardzo ważnym momentem dla pary, przez niektórych specjalistów  porównywanym do inicjacji seksualnej. Jak przekonuje nasz ekspert, bardzo istotne w całym procesie jest wsparcie ze strony partnera, okazywanie cierpliwości i zrozumienia.

 

Ważnym elementem powrotu do aktywności seksualnej jest otwarta rozmowa o swoich potrzebach w sferze seksualnej oraz jasne komunikaty, co w tym szczególnym okresie jest przez kobietę postrzegane jako komfortowe bądź nie - zauważa seksuolog.

 

Co jeszcze w znaczący sposób może ułatwić kobiecie powrót do aktywności seksualnej?

 

Zapewnienia ze strony partnera, że jej ciało jest dla niego atrakcyjne - odpowiada Dominika Sosińska-Sygutowska.

 

Jak zauważa nasz ekspert, wiele kobiet zmaga się po  porodzie z poczuciem niezadowolenia z własnego wyglądu. Jest to związane ze zmianami, jakie zaszły w ciele podczas ciąży.

 

Kobiety, które podczas i po ciąży miały poczucie bycia atrakcyjną w oczach partnera miały wyższy poziom libido i mniej dyspareunii - dopowiada.

 

Problemy z seksem po ciąży - kiedy do specjalisty?

 

Zdaniem seksuolog, pojawienie się po porodzie obniżonej chęci na seks jest zjawiskiem naturalnym, o ile ma charakter przemijający.

 

Jeśli taka sytuacja pomimo upływu miesięcy utrzymuje się, warto skorzystać z pomocy  psychoterapeutycznej mającej na celu obniżenie poziomu lęku związanego ze współżyciem - mówi Dominika Sosińska-Sygutowska.

artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku psychologia oraz kursu zaawansowanej Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Studentka studiów podyplomowych z zakresu seksuologii klinicznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Aktualnie uczy się w Szkole Psychoterapii DIALOG w Warszawie. 
Pracownik Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. Pracowała w Poradni Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, gdzie prowadziła spotkania diagnostyczne, psychoedukacyjne, terapię dzieci i młodzieży oraz zapewniała wsparcie psychologiczne dla rodziców. Ma doświadczenie w pracy jako terapeuta indywidualny dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. 
Ukończyła Trening Umiejętności Społecznych oraz kurs terapii i profilaktyki uzależnień behawioralnych. 
Specjalizuje się w pracy z osobami z zaburzeniami lękowymi, afektywnymi (ChAD, depresja), samookaleczeniami, trudnościami w nawiązywaniu relacji i znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej/rodzinnej. 
W swoim gabinecie przyjmuje dzieci od 5 roku życia, młodzież i dorosłych. 

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Brak ochoty na seks, jak to zmienić?
Moja żona (po 50-tce) nie ma ochoty na seks. Czy są jakieś leki, które mogą zmienić ten stan?
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do ginekologa Pozdrawiam
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Ochota na zbliżenie nie jest sprawą tak prostą, aby można było to wyleczyć pojedynczą tabletką. Problem ten może być o wiele bardziej złożony. Proszę w pierwszej kolejności wspólnie omówić z żoną swoje potrzeby i rozważyć poszerzenie diagnostyki o konsultację seksuologa i ginekologa. Jeśli podejrzewana przyczyna należy do zaburzeń hormonalnych czy metabolicznych możliwe iż po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia uda się uzyskać poprawę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja seksuologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
są leki na to, należy włączyć leczenie hormonalne
Problem z bólem w trakcie stosunku seksualnego i przy aplikacji tamponów
Jestem aktywna seksualnie od roku i za każdym razem jak dochodzi do stosunku waginalnego odczuwam silny ból, do tego stopnia, że razem z chłopakiem już rzadko tego próbujemy. Ból występuje tylko w warstwie skóry na wejściu do pochwy (wydaje mi się, że w miejscu wieńca...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dobry wieczór, konieczne w tej sytuacji jest bezpośrednie badanie ginekologiczne.
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecam wizyte u ginekologa i usg
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do ginekologa.
Jakie może być rozwiązanie problemu z jego popędem seksualnym?
Mój parter ma problem z popędem seksualnym. Twierdzi, że w ogóle go nie odczuwa. Widzę, że go to męczy. Przez to, że tak jest, to mówi, że nie czuję się mężczyzną. Jak mogę mu pomóc? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Partner powinien zgłosić się do specjalisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja urologiczna, a także wizyta u seksuologa.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja lekarska zarówno u internisty, później u urologa + konsultacja u psychologa/seksuologa według dostępności i możliwości.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja urologiczna/seksuologiczna
Bardzo proszę o informację, czy taka abstynencja seksualna ma dobry wpływ?
Mam 37 lata. Bardzo dużo masturbowałem się w ostatnim czasie, wręcz nie panowałem przez to nad sobą. Postanowiłem, że chcę z tym zerwać. Nie mam obecnie dziewczyny i partnerki, dużo czasu pochłania mi praca na Odczuwam mimo wszystko chęć masturbowania się, ale staram po prostu zorganizować sobie...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Ważne jest, aby rozumieć, że seksualność jest normalną częścią ludzkiego życia i doświadczenia, a masturbacja jest naturalną aktywnością, która dla wielu ludzi stanowi część ich seksualności. Mówi się o problemie, gdy aktywność seksualna, w tym masturbacja, zaczyna dominować nad codziennym życiem, wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie lub powoduje dyskomfort psychiczny lub fizyczny. Warto zaznaczyć, że noszenie opisywanych przez Pani urządzeń przez dłuższy czas, szczególnie jeśli jest to urządzenie, które może uciskać, nie jest zalecane z punktu widzenia zdrowia fizycznego. Może to prowadzić do podrażnień skóry, infekcji dróg moczowych lub innych problemów zdrowotnych. Co do kwestii "obumierania plemników" – rzadkie wytryski same w sobie nie prowadzą do obumierania plemników. Organizm mężczyzny jest zaprojektowany tak, aby radzić sobie z produkcją i usuwaniem plemników w sposób, który nie zależy od częstotliwości wytrysków. Plemniki są regularnie produkowane i naturalnie rozkładane w organizmie. Jeśli chodzi o zarządzanie impulsami seksualnymi, istnieje wiele zdrowszych sposobów, takich jak: - Sport i ćwiczenia mogą pomóc w redukcji stresu i napięcia. - Hobby i zainteresowania - znalezienie zajęć, które absorbują i są dla Pana satysfakcjonujące. - Wsparcie psychologiczne - jeśli odczuwa Pan, że traci kontrolę nad swoim zachowaniem seksualnym, konsultacja z psychologiem może być pomocna. Terapeuta może pomóc zrozumieć przyczyny takiego zachowania i pomóc w znalezieniu zdrowszych sposobów radzenia sobie z impulsami. - Edukacja seksualna - zrozumienie własnej seksualności i nauka o zdrowych wzorcach zachowań seksualnych. Jeśli ma Pan jakiekolwiek obawy dotyczące swojego zdrowia seksualnego, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz może dostarczyć profesjonalnych porad i informacji na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecana wnikliwa terapia z partnerem w obecności psychologa lub terapeuty. Pozdrawiam
Może jakieś badania powinienem wykonać?
Mam 25 lat. Normalna budowa ciała, czasami nawet bywam na siłowni. Brak partnerki od czasów szkoły, czyli dawno. Od około 3 miesięcy straciłem popęd seksualny, libido niskie. Nie czuje żadnej potrzeby seksualnej, nawet samemu się nie chce. Nie myślę już nawet o tych sprawach. Wcześniej to...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Całkowita utrata popędu seksualnego jest niepokojącym objawem i może być związana z szeregiem różnych chorób. Proponuję w pierwszej kolejności zacząć od podstawowych badań i w razie stwierdzenia nieprawidłowych wyników rozpocząć dalszą konsultację specjalistyczną.
Masturbacja przy nietypowych kategoriach seksu - czy to normalne?
Podnieca mnie to co nietypowe np. seks: gejów, lesbijek, grupowy, ojca z synem, syna z matką, brata z siostrą, brata z bratem, przyjaciółek, na siłę, współlokatorów, kolegów z wojska, szefa sekty z podopiecznym, trenera sportowego z...
zalecam wizytę u psychologa, ponieważ może byc to zmiana psychiczna która powoduje takie zamiłowania
Jak zapobiec pękaniu skóry podczas stosunku?
Mam 23 lata. Od jakiegoś czasu podczas każdego stosunku w pewnym momencie czuję rozdzieranie, pęka mi skóra przy wejściu do pochwy. Problem znika po około dwóch dniach, ale piecze strasznie przy oddawaniu moczu. Dodam, że stosowałam wiele środków nawilżających, a problem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Być może jest to infekcja. Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja ginekologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Takie dolegliwości nie powinny towarzyszyć zbliżeniu. Proszę bezzwłocznie skonsultować się z ginekologiem i poszerzyć diagnostykę oraz dobrać odpowiednie leczenie.
Jakie są skutki uboczne przyjęcia estrogenu przez mężczyznę?
Jestem osobą transpłciową i planuję przyjęcie estrogenu. Jakie będą skutki uboczne po zastosowaniu tego hormonu u mężczyzny?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Szczegółowo będzie to omówione przez lekarza wdrażającego leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Istnieje cała gama objawów zarówno oczekiwanych, jak i niepożądanych stosowania terapii opartej na pochodnych estrogenu. Proszę omówić to z lekarzem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
wiele objawów może wystąpić w zależności od dawki.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Od zmian skórnych poprzez zmiany gruczołow ponzmiany zachowania Proszę omówić to z seksuologiem
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę konsultować się w tej sprawie ze swoim lekarzem prowadzącym.
Problemy z erekcją, co robić?
Dzień dobry, Problem dotyczy erekcji i jest nietypowy. Obecnie mam 30 lat, w swoim życiu cały czas miałem silną potencję. W wieku 25 lat miałem operowaną małą przetokę odbytu nieinwazyjnym laserem filac. Po zabiegu wszystko było w jak najlepszym porządku przez kilka miesięcy, musiałem jednak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta urologiczna.
Jaki może być powód problemów z erekcją?
Mój mąż od dwóch lat ma problemy związane z erekcją. Ma wzwód, ale nie osiąga orgazmu. Niby wszystko jest w porządku, ale jak ma dojść do wytrysku, to w ostatnim momencie wszystko się cofa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę u seksuologa i dokładnie omówić problem. Wskazana może być dalsza diagnostyka.
10-latka ogląda filmy pornograficzne. Czy zgłosić się z nią do specjalisty?
Mam córkę, która w grudniu będzie miała 10 lat. Od dłuższego czasu przyuważyliśmy, że oglądała w internecie filmy pornograficzne o treści lesbijskiej. Ponadto oglądała też filmy na temat LGBT, też głównie o lesbijkach. Jestem w szoku. Nadmienię, że została molestowana przez...
Małgorzata Krasnodębska- Kiljańska
androlog, endokrynolog
Umów wizytę
Warto się zglosić z córka do psychologa z uwagi na wywiad molestowania. Konieczna rozmowa z córką poprowadzona przez specjalistę psychologa dziecięcego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty - psychologa dziecięcego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy pójść z córka do psychologa z uwagi na wywiad molestowania. Konieczna rozmowa z córką poprowadzona przez specjalistę psychologa dziecięcego.
Czy brak orgazmu u 20-latki może być spowodowany oglądaniem pornografii?
Mam 20 lat i nigdy nie miałam orgazmu. Z partnerem rozmawiam otwarcie o wszystkim, podczas seksu odczuwam dużą przyjemność, lecz orgazm nie przychodzi. Nie spieszymy się, raz nawet zdarzył mi się kobiecy wytrysk, ale bez orgazmu. W trakcie odczuwam małe podniecenie, jak mogłabym je podwyższyć? W...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z seksuologiem.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest to bardzo trudne pytanie, samo oglądanie pornografii na pewno nie prowadzi do tego typu problemu. Konieczna będzie konsultacja psychiatryczna i pogłębiona analiza Pani problemu.
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecam wizyte u seksuologa i psychiatry
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wykonanie badan laboratoryjnych i wizyte u seksuologa
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Proszę rozważyć konsultację seksuologiczną.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zaburzenia czynności seksualnych mogą mieć różne przyczyny i wpływ pornografii wcale nie musu być tu decydujący. Warto odwiedzić seksuologa i omówić Pani problem ze strony psychologicznej, pomocna może okazać się również konsultacja ginekologa. Warto pamiętać iż część ginekologów również udziela porad z zakresu seksuologii.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Na pytanie najtrafniej odpowie seksuolog.
Czy powstrzymanie się od masturbacji może powodować problemy z erekcją?
Jestem facetem w wieku 21 lat, odżywiam się zdrowo, jestem sportowcem, biorę zimne prysznice, dbam o swój sen, generalnie prowadzę zdrowy tryb życia. Od dłuższego czasu praktykuję noFAP, czyli powstrzymuję się od masturbacji, pornografii, praktycznie nie masturbuję się od ponad roku, z małymi...
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Myślę ze tak długa abstynencja seksualna mogła mieć wpływ na obecny problem. To nie jest fizjologiczne iwlasciwie nie wiem, czemu miało służyć .Na pewno nie jest to dobre wyjście z sytuacji. Rozpatrując problem. z punktu widzenia fizjologii człowieka organ nieużywany zanika. Proszę pomyśleć dlaczego nie wstrzymał się Pan od picia, jedzenia , spania czy oddychania, to takie same fizjologiczne sptrzeby organizmu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u lekarza seksuologa.
Czy moja długość penisa jest wystarczająca? Czy mogę ją jakoś zmienić?
Mam 20 lat. Mój penis we wzwodzie ma około 13,5 cm. Boję się, że to nie wystarczy aby zaspokoić partnerkę. Boję się również wyśmiania, albo tego, że będzie za mały i nie sprawie satysfakcji. Czy da jakieś ćwiczenia na wzrost penisa albo tabletki? A może ta długość jest wystarczająca?
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna będzie konsultacja urologiczna w tym przypadku, istnieją metody które mogą pomóc powiększyć członka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja seksuologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę omówić problem z urologiem, bądź seksuologiem.
Czy kontaktować się z seksuologiem lub endokrynologiem przed skończeniem 18 lat?
Czy mężczyzna trans, który za 3 miesiące kończy pełnoletność może już teraz skontaktować się z seksuologiem lub endokrynologiem, aby od razu, w dniu ukończenia 18 lat, dostać receptę na testosteron, aby jak najwcześniej rozpocząć terapię hormonalną? Albo, o ile to możliwe, już teraz rozpocząć...
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Może w dowolnym momencie, o przebiegu terapii zadecyduje lekarz.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza, on pedejmie decyzję o dalszym postępowaniu.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza i to on podejmie decyzję co do dalszego leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli do lekarza zgłasza się pacjent niepełnoletni, powyżej 16. roku życia (i nie jest to przypadek niecierpiący zwłoki), dysponujący zgodą pisemną opiekuna prawnego na udzielenie świadczeń zdrowotnych, to lekarz może udzielić mu świadczeń zdrowotnych w zakresie objętym zgodą opiekuna prawnego.
Jak sobie poradzić z przedwczesnym wytryskiem?
Mój chłopak ma przedwczesny wytrysk. Dochodzi dosłownie po kilku ruchach. Urolog po badaniach uznał, że wszystko jest z nim w porządku. Kazał używać spray np. braveran, ale już po 1 psiknięciu członek jest tak znieczulony, że opada całkiem. Co może być tego przyczyną? Jak można sobie radzić inaczej?
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proszę się zwrócić do seksuologa, za mało informacji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z seksuologiem.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
wskazana konsultacja ze specjalistą ( seksuologiem ) zebranie szczegółowego wywiadu
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Oprócz leków miejscowo znieczulających można zastosować leczenie doustne. Poza metodami farmakologicznymi w postępowaniu terapeutycznym można wyróżnić metody treningowe, edukację pacjenta oraz psychoterapię. Sugeruję kontakt z lekarzem, który po pogłębieniu wywiadu dobierze odpowiedni sposó postępowania.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę