Powrót do współżycia po ciąży to ważny moment w życiu pary. Wielu specjalistów porównuje emocje z tym związane do inicjacji seksualnej. Sprawy nie ułatwia ogólne zmęczenie związane z narodzinami i opieką nad nowym członkiem rodziny, ale i spadek libido u kobiet karmiących piersią, brak akceptacji własnego ciała po ciąży czy depresja poporodowa. O tym, że obniżona ochota na seks po porodzie jest zjawiskiem naturalnym mówi nasz ekspert, seksuolog Dominika Sosińska-Sygutowska.
Z medycznego punktu widzenia współżycie można rozpocząć po okresie 6-8 tygodni w przypadku porodu siłami natury oraz po minimum 6 tygodniach po porodzie zakończonym cesarskim cięciem.
Najczęściej przyjmuje się, że czasem bezwzględnego zakazu podejmowania współżycia jest okres 6-tygodniowego połogu. Jednakże organizm i czas regeneracji każdej kobiety jest inny, stąd po upływie wspomnianych 6 tygodni zalecana jest wizyta u ginekologa, który powinien udzielić wskazówek i zaleceń niezbędnych do względnie komfortowego rozpoczęcia współżycia u danej pary - wyjaśnia seksuolog Dominika Sosińska-Sygutowska.
W praktyce zdecydowana większość par może oraz rozpoczyna współżycie do 12. tygodnia po porodzie.
Powrót do współżycia po ciąży i porodzie to wiele skomplikowanych emocji dla pary. Dla seksualności kobiety po porodzie duże znaczenie mają zmiany biologiczne oraz aspekty psychologiczne, które wzajemnie na siebie oddziałują.
Wśród problemów z seksem po porodzie wymienić można:
Zmiany hormonalne związane z karmieniem piersią u większości kobiet powodują spadek libido, jednakże nie jest to regułą - w niektórych badaniach wykazano, że u grupy mniej więcej 25% kobiet poziom libido zwiększa się w porównaniu z okresem sprzed porodu - zauważa seksuolog.
Ważnym aspektem są mogące pojawić się po porodzie seksualne zespoły bólowe takie jak dyspareunia poporodowa.
Wśród przyczyn jej wystąpienia wymienić można stany po nacięciu krocza, nieprawidłowe gojenie się rany i stany zanikowe w pochwie wynikające z obniżonego stężenia estrogenów i podwyższonego poziomu prolaktyny - dodaje nasz ekspert.
Inną przyczyną zmniejszenia chęci do podejmowania współżycia wśród kobiet po porodzie są zmiany nastroju oraz zmęczenie. Depresja poporodowa występuje u ok. 15% kobiet i znacząco wpływa na gotowość do podjęcia aktywności seksualnej.
Co więcej, powrót do współżycia po porodzie jest sprawą bardzo indywidualną i zależną od całości doświadczeń okresu ciąży i porodu. Jeżeli ciąża była zagrożona lub poród przebiegał z komplikacjami, poziom lęku u jednego lub obojga partnerów może być większy. Może pojawić się silny lęk przed kolejną ciążą, blokujący jednego lub oboje partnerów na podjęcie współżycia - wyjaśnia Dominika Sosińska-Sygutowska.
To co również może mieć wpływ na aktywność seksualną pary to zespół Kuwady występujący u mężczyzn.
Zespół Kuwady polega na pojawieniu się u ojca dziecka somatycznych objawów podobnych do tych obecnych u ciężarnej kobiety. Typowe objawy to bóle brzucha, przyrost masy ciała, zmiana apetytu, nastroju, nudności, powiększenie piersi i brzucha - wylicza seksuolog.
Zjawisko dotyka nawet 1/5 populacji mężczyzn a jego wystąpienie jest szczególnie prawdopodobne przy pierwszej ciąży partnerki.
Powrót do współżycia po ciąży i porodzie jest bardzo ważnym momentem dla pary, przez niektórych specjalistów porównywanym do inicjacji seksualnej. Jak przekonuje nasz ekspert, bardzo istotne w całym procesie jest wsparcie ze strony partnera, okazywanie cierpliwości i zrozumienia.
Ważnym elementem powrotu do aktywności seksualnej jest otwarta rozmowa o swoich potrzebach w sferze seksualnej oraz jasne komunikaty, co w tym szczególnym okresie jest przez kobietę postrzegane jako komfortowe bądź nie - zauważa seksuolog.
Co jeszcze w znaczący sposób może ułatwić kobiecie powrót do aktywności seksualnej?
Zapewnienia ze strony partnera, że jej ciało jest dla niego atrakcyjne - odpowiada Dominika Sosińska-Sygutowska.
Jak zauważa nasz ekspert, wiele kobiet zmaga się po porodzie z poczuciem niezadowolenia z własnego wyglądu. Jest to związane ze zmianami, jakie zaszły w ciele podczas ciąży.
Kobiety, które podczas i po ciąży miały poczucie bycia atrakcyjną w oczach partnera miały wyższy poziom libido i mniej dyspareunii - dopowiada.
Zdaniem seksuolog, pojawienie się po porodzie obniżonej chęci na seks jest zjawiskiem naturalnym, o ile ma charakter przemijający.
Jeśli taka sytuacja pomimo upływu miesięcy utrzymuje się, warto skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej mającej na celu obniżenie poziomu lęku związanego ze współżyciem - mówi Dominika Sosińska-Sygutowska.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!