1. Artykuły
  2. Udany seks krok po kroku. Co radzi seksuolog?

Udany seks krok po kroku. Co radzi seksuolog?

Bliskość, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa - to dosyć oczywiste podstawy udanego seksu. Co jest natomiast mniej oczywiste? Zdaniem seksuologa udany seks w związku buduje akceptacja tego, że seksu może także nie być w określonej chwili, kiedy oczekujemy tego od partnera albo kiedy nasz partner oczekuje tego od nas, lub że nie zawsze musi on kończyć się przeżyciem orgazmu. - To pozwala cieszyć się bliskością wtedy, kiedy mamy na nią czas i miejsce, odpowiednie warunki by przeżyć ją wspólnie, bez oczekiwań czy wymagań. Warto przyjąć perspektywę, że udany seks to seks wystarczająco dobry, a nie seks perfekcyjny, idealny, zgodny ze scenariuszem - przekonuje nasza ekspertka, Aleksandra Plata. 

Udany seks krok po kroku. Co radzi seksuolog? Udany seks krok po kroku. Co radzi seksuolog?
Spis treści
Udany seks w związku, czyli jaki? Udany seks dla kobiety. Udany seks dla mężczyzny Co jest podstawą udanego seksu w związku? Komunikacja Udany seks. Jakie ma znaczenie dla związku? Kilka kroków do udanego seksu

Udany seks w związku, czyli jaki?

 

Na początku relacji seks zazwyczaj bywa namiętny i pełen uniesień. Później, akcent przesuwa się na doświadczenie intymności, zaangażowania emocjonalnego, którego wyrazem m.in. przeżywanie miłości.  Wiele zależy od nas samych, naszych oczekiwań, tego jak zmienia się nasza seksualność, a także na jakim etapie emocjonalnym jest para.

 

Warto rozumieć ten proces i aktywnie angażować się w to, by seks w związku przynosił satysfakcję partnerom - zamiast oskarżać się wzajemnie o to, że seks się zmienił. Zmiana jest wpisana w cykl naszego życia, nieuchronna. Seksualność w związku zawsze dotyczy tego, co dzieje się w tym związku na różnych poziomach. Tak więc nie dotyczy tylko jednego z partnerów, dotyczy pary - przyznaje psycholog-seksuolog Aleksandra Plata.

arrow 5 mitów na temat seksu i antykoncepcji
arrow Kiedy seks staje się ryzykowny. Seksuolog: cierpi ciało, cierpi psychika
arrow Seks w związku. Jak się przełamać i zacząć rozmawiać z partnerem?
arrow Ginekolog: ryzykowny seks ma swoje konsekwencje
arrow Seks po ciąży. Kiedy i jak wrócić do współżycia?
arrow Jak stworzyć udany związek? Psycholog: oto najważniejsze filary

Udany seks dla kobiety. Udany seks dla mężczyzny

 

Aby zadbać o jakość życia seksualnego w związku, warto zrozumieć jak seksualność kobietmężczyzn różni się od siebie w kwestii bodźców, które wpływają na wzbudzenie pożądania seksualnego. Wykazały to badania Rosemary Basson (2001).

 

Czynnikami, które warunkują podejmowanie aktywności seksualnej przez kobiety są pozaseksualne motywy takie jak:

 

  • potrzeba czułości oraz uznania ze strony partnera/ki,
  • wzmocnienie więzi partnerskiej,
  • redukcja lęku oraz poczucia winy z powodu zbyt rzadkich kontaktów seksualnych,
  • potrzeba potwierdzenia kobiecości i atrakcyjności w oczach partnera/ki.

 

Tak więc, na udany seks w przypadku kobiety ma wpływ to, co dzieje się przed nim, jak i po nim. W przypadku mężczyzn jest inaczej. Tutaj droga do wzbudzenia seksualnego i odczucia pożądania jest motywowana tym, co dzieje się „tu i teraz”, czego wyrazem może być fantazja erotyczna, dotyk czy bodziec wzrokowy, kiedy spogląda na partnera/kę - wyjaśnia nasza ekspertka.

 

I jak dodaje:

 

Paradoksalnie udany seks w związku buduje akceptacja tego, że seksu może także nie być w tej danej, określonej chwili, że można to zakomunikować bezpiecznie i otwarcie i nie powoduje to negatywnych konsekwencji w przeżywaniu bliskości, a relacja nadal trwa, albo że nie zawsze musi on kończyć się przeżyciem orgazmu. To pozwala cieszyć się bliskością wtedy kiedy mamy na nią czas i miejsce, odpowiednie warunki by przeżyć ją wspólnie, bez oczekiwań czy wymagań, które wprowadzają przecież napięcie – nie tylko psychiczne ale i w ciele. Warto przyjąć perspektywę, że udany seks to seks wystarczająco dobry (Good Enough Sex), a nie seks perfekcyjny, idealny, zgodny ze scenariuszem.

 

Co jest podstawą udanego seksu w związku? Komunikacja

 

Zdaniem seksuolog Aleksandry Platy podstawą udanego seksu w związku jest odpowiednia komunikacja.

 

Warto rozmawiać o potrzebach, preferencjach, o tym co lubimy i o tym, co nie sprawia nam przyjemności. W ten sposób nie tylko wzajemnie uważamy na swoje potrzeby, ciekawiąc się sobą wzajemnie i poznając (czasem na nowo), ale i budujemy bliskość.

 

W ten sposób wzmacniamy więź emocjonalną, która jest ważną częścią udanego życia seksualnego.

 

I nie mam na myśli tutaj tego, że do przeżycia  satysfakcjonującego seksu potrzebna jest nam miłość. Myślę tu o bliskości, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa w kontakcie z drugą osobą. Z moich obserwacji i doświadczeń w pracy klinicznej wynika, że wciąż rozmowa o seksie bywa dla nas trudna, nawet ze specjalistą psychoterapeutą czy seksuologiem, a co dopiero z partnerem/ką - dodaje.

 

Coraz więcej osób uznaje, że jest to ważny temat. Jednak jak zauważa nasza ekspertka, wciąż wiele jest w nas wstydu, lęku i nierozeznania się w swoich potrzebach. Tak więc tym bardziej trudno jest nam o nich komunikować drugiej osobie.

 

Udany seks. Jakie ma znaczenie dla związku?

 

Zdaniem seksuolog Aleksandry Platy, udany seks ma bardzo duże znaczenie dla związku, a cykl seksualny pary przenika się z jej cyklem emocjonalnym.

 

Na „arenie seksualności” często rozgrywa się wiele konfliktów obecnych w związku. Seks bywa także „kartą przetargową”, czy „przepustką” do otrzymania pewnych korzyści przez partnerów. Kiedy tak się dzieje, ujawnia się przedmiotowy charakter seksu, kiedy jest on traktowany instrumentalnie – najprawdopodobniej nie będzie wówczas satysfakcjonujący i może nawet oddalać emocjonalnie od siebie partnerów.

 

I dodaje:

 

Tak samo jak seks „nastawiony na wynik”, określoną liczbę erekcji, orgazmów itp. To najpewniej będzie doświadczenie frustrujące, obnażające lęk i niepewność, czego konsekwencją jest brak satysfakcji seksualnej i możliwe oddalenie emocjonalne partnerów - przekonuje.

 

Chociaż bywa i tak, że para emocjonalnie jest ze sobą blisko, a ich seks nie jest dla nich satysfakcjonujący – wtedy warto skorzystać z konsultacji albo terapii seksuologicznej, która sprowadza się m.in. do rozmów budujących wzajemne rozumienie, otwartość na potrzeby, akceptację i możliwość skorzystania z m.in. behawioralnych metod zbliżających parę do satysfakcji seksualnej.

 

Kilka kroków do udanego seksu

 

Co zrobić, kiedy oceniamy nasz seks w związku jako nieudany? Nasza specjalistka podkreśla, że warto zadać sobie pytanie indywidualnie: „Co oznacza dla mnie udany seks?”, „Co według mnie składa się na udany seks?”, „Po czym poznam, że seks jest udany?”. A następnie skierować się do partnera/ki i spróbować o tym porozmawiać we wzajemnej otwartości i akceptacji do tego, co możemy usłyszeć.

 

Kolejnym krokiem jest próba wprowadzenia wniosków z rozmów do życia seksualnego. Próba ta powinna także opierać się na akceptacji, zgodzie partnerskiej z uznaniem uczuć łączących się z tym nowym doświadczeniem - podpowiada psycholog-seksuolog.

 

 Jeśli para mimo podejmowanych rozmów i prób odczuwa trudności w tym obszarze, warto skierować się do specjalisty. Odpowiednimi osobami będą psychoterapeuci, psychoseksuolodzy, seksuolodzy. Czasem dobrym pomysłem okazuje się być podjęcie psychoterapii pary, albo psychoterapii indywidualnej.

 

 

Aleksandra Plata - Doktor nauk społecznych, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, psycholog-seksuolog w trakcie specjalizacji z seksuologii klinicznej, w trakcie całościowego szkolenia z terapii schematów. Jest wykładowcą m.in. w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej przy Uniwersytecie SWPS.
Oprócz prywatnej praktyki w Gdyni (“Gabinet Nurt“), współpracuje z Centrum Seksuologii, Psychoterapii i Psychosomatyki w Sopocie oraz z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, gdzie przyjmuje pacjentów dorosłych i pary. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.

Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Bardzo proszę o informację, czy taka abstynencja seksualna ma dobry wpływ?
Mam 37 lata. Bardzo dużo masturbowałem się w ostatnim czasie, wręcz nie panowałem przez to nad sobą. Postanowiłem, że chcę z tym zerwać. Nie mam obecnie dziewczyny i partnerki, dużo czasu pochłania mi praca na Odczuwam mimo wszystko chęć masturbowania się, ale staram po prostu zorganizować sobie...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Ważne jest, aby rozumieć, że seksualność jest normalną częścią ludzkiego życia i doświadczenia, a masturbacja jest naturalną aktywnością, która dla wielu ludzi stanowi część ich seksualności. Mówi się o problemie, gdy aktywność seksualna, w tym masturbacja, zaczyna dominować nad codziennym życiem, wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie lub powoduje dyskomfort psychiczny lub fizyczny. Warto zaznaczyć, że noszenie opisywanych przez Pani urządzeń przez dłuższy czas, szczególnie jeśli jest to urządzenie, które może uciskać, nie jest zalecane z punktu widzenia zdrowia fizycznego. Może to prowadzić do podrażnień skóry, infekcji dróg moczowych lub innych problemów zdrowotnych. Co do kwestii "obumierania plemników" – rzadkie wytryski same w sobie nie prowadzą do obumierania plemników. Organizm mężczyzny jest zaprojektowany tak, aby radzić sobie z produkcją i usuwaniem plemników w sposób, który nie zależy od częstotliwości wytrysków. Plemniki są regularnie produkowane i naturalnie rozkładane w organizmie. Jeśli chodzi o zarządzanie impulsami seksualnymi, istnieje wiele zdrowszych sposobów, takich jak: - Sport i ćwiczenia mogą pomóc w redukcji stresu i napięcia. - Hobby i zainteresowania - znalezienie zajęć, które absorbują i są dla Pana satysfakcjonujące. - Wsparcie psychologiczne - jeśli odczuwa Pan, że traci kontrolę nad swoim zachowaniem seksualnym, konsultacja z psychologiem może być pomocna. Terapeuta może pomóc zrozumieć przyczyny takiego zachowania i pomóc w znalezieniu zdrowszych sposobów radzenia sobie z impulsami. - Edukacja seksualna - zrozumienie własnej seksualności i nauka o zdrowych wzorcach zachowań seksualnych. Jeśli ma Pan jakiekolwiek obawy dotyczące swojego zdrowia seksualnego, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz może dostarczyć profesjonalnych porad i informacji na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana wnikliwa terapia z partnerem w obecności psychologa lub terapeuty. Pozdrawiam
Może jakieś badania powinienem wykonać?
Mam 25 lat. Normalna budowa ciała, czasami nawet bywam na siłowni. Brak partnerki od czasów szkoły, czyli dawno. Od około 3 miesięcy straciłem popęd seksualny, libido niskie. Nie czuje żadnej potrzeby seksualnej, nawet samemu się nie chce. Nie myślę już nawet o tych sprawach. Wcześniej to...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Całkowita utrata popędu seksualnego jest niepokojącym objawem i może być związana z szeregiem różnych chorób. Proponuję w pierwszej kolejności zacząć od podstawowych badań i w razie stwierdzenia nieprawidłowych wyników rozpocząć dalszą konsultację specjalistyczną.
Masturbacja przy nietypowych kategoriach seksu - czy to normalne?
Podnieca mnie to co nietypowe np. seks: gejów, lesbijek, grupowy, ojca z synem, syna z matką, brata z siostrą, brata z bratem, przyjaciółek, na siłę, współlokatorów, kolegów z wojska, szefa sekty z podopiecznym, trenera sportowego z...
zalecam wizytę u psychologa, ponieważ może byc to zmiana psychiczna która powoduje takie zamiłowania
Jak zapobiec pękaniu skóry podczas stosunku?
Mam 23 lata. Od jakiegoś czasu podczas każdego stosunku w pewnym momencie czuję rozdzieranie, pęka mi skóra przy wejściu do pochwy. Problem znika po około dwóch dniach, ale piecze strasznie przy oddawaniu moczu. Dodam, że stosowałam wiele środków nawilżających, a problem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Być może jest to infekcja. Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja ginekologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Takie dolegliwości nie powinny towarzyszyć zbliżeniu. Proszę bezzwłocznie skonsultować się z ginekologiem i poszerzyć diagnostykę oraz dobrać odpowiednie leczenie.
Jakie są skutki uboczne przyjęcia estrogenu przez mężczyznę?
Jestem osobą transpłciową i planuję przyjęcie estrogenu. Jakie będą skutki uboczne po zastosowaniu tego hormonu u mężczyzny?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Szczegółowo będzie to omówione przez lekarza wdrażającego leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Istnieje cała gama objawów zarówno oczekiwanych, jak i niepożądanych stosowania terapii opartej na pochodnych estrogenu. Proszę omówić to z lekarzem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
wiele objawów może wystąpić w zależności od dawki.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Od zmian skórnych poprzez zmiany gruczołow ponzmiany zachowania Proszę omówić to z seksuologiem
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę konsultować się w tej sprawie ze swoim lekarzem prowadzącym.
Problemy z erekcją, co robić?
Dzień dobry, Problem dotyczy erekcji i jest nietypowy. Obecnie mam 30 lat, w swoim życiu cały czas miałem silną potencję. W wieku 25 lat miałem operowaną małą przetokę odbytu nieinwazyjnym laserem filac. Po zabiegu wszystko było w jak najlepszym porządku przez kilka miesięcy, musiałem jednak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta urologiczna.
Jaki może być powód problemów z erekcją?
Mój mąż od dwóch lat ma problemy związane z erekcją. Ma wzwód, ale nie osiąga orgazmu. Niby wszystko jest w porządku, ale jak ma dojść do wytrysku, to w ostatnim momencie wszystko się cofa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę u seksuologa i dokładnie omówić problem. Wskazana może być dalsza diagnostyka.
10-latka ogląda filmy pornograficzne. Czy zgłosić się z nią do specjalisty?
Mam córkę, która w grudniu będzie miała 10 lat. Od dłuższego czasu przyuważyliśmy, że oglądała w internecie filmy pornograficzne o treści lesbijskiej. Ponadto oglądała też filmy na temat LGBT, też głównie o lesbijkach. Jestem w szoku. Nadmienię, że została molestowana przez...
Małgorzata Krasnodębska- Kiljańska
androlog, endokrynolog
Umów wizytę
Warto się zglosić z córka do psychologa z uwagi na wywiad molestowania. Konieczna rozmowa z córką poprowadzona przez specjalistę psychologa dziecięcego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty - psychologa dziecięcego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy pójść z córka do psychologa z uwagi na wywiad molestowania. Konieczna rozmowa z córką poprowadzona przez specjalistę psychologa dziecięcego.
Czy brak orgazmu u 20-latki może być spowodowany oglądaniem pornografii?
Mam 20 lat i nigdy nie miałam orgazmu. Z partnerem rozmawiam otwarcie o wszystkim, podczas seksu odczuwam dużą przyjemność, lecz orgazm nie przychodzi. Nie spieszymy się, raz nawet zdarzył mi się kobiecy wytrysk, ale bez orgazmu. W trakcie odczuwam małe podniecenie, jak mogłabym je podwyższyć? W...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z seksuologiem.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest to bardzo trudne pytanie, samo oglądanie pornografii na pewno nie prowadzi do tego typu problemu. Konieczna będzie konsultacja psychiatryczna i pogłębiona analiza Pani problemu.
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecam wizyte u seksuologa i psychiatry
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wykonanie badan laboratoryjnych i wizyte u seksuologa
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Proszę rozważyć konsultację seksuologiczną.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zaburzenia czynności seksualnych mogą mieć różne przyczyny i wpływ pornografii wcale nie musu być tu decydujący. Warto odwiedzić seksuologa i omówić Pani problem ze strony psychologicznej, pomocna może okazać się również konsultacja ginekologa. Warto pamiętać iż część ginekologów również udziela porad z zakresu seksuologii.
Czy powstrzymanie się od masturbacji może powodować problemy z erekcją?
Jestem facetem w wieku 21 lat, odżywiam się zdrowo, jestem sportowcem, biorę zimne prysznice, dbam o swój sen, generalnie prowadzę zdrowy tryb życia. Od dłuższego czasu praktykuję noFAP, czyli powstrzymuję się od masturbacji, pornografii, praktycznie nie masturbuję się od ponad roku, z małymi...
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Myślę ze tak długa abstynencja seksualna mogła mieć wpływ na obecny problem. To nie jest fizjologiczne iwlasciwie nie wiem, czemu miało służyć .Na pewno nie jest to dobre wyjście z sytuacji. Rozpatrując problem. z punktu widzenia fizjologii człowieka organ nieużywany zanika. Proszę pomyśleć dlaczego nie wstrzymał się Pan od picia, jedzenia , spania czy oddychania, to takie same fizjologiczne sptrzeby organizmu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u lekarza seksuologa.
Czy moja długość penisa jest wystarczająca? Czy mogę ją jakoś zmienić?
Mam 20 lat. Mój penis we wzwodzie ma około 13,5 cm. Boję się, że to nie wystarczy aby zaspokoić partnerkę. Boję się również wyśmiania, albo tego, że będzie za mały i nie sprawie satysfakcji. Czy da jakieś ćwiczenia na wzrost penisa albo tabletki? A może ta długość jest wystarczająca?
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna będzie konsultacja urologiczna w tym przypadku, istnieją metody które mogą pomóc powiększyć członka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja seksuologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę omówić problem z urologiem, bądź seksuologiem.
Czy kontaktować się z seksuologiem lub endokrynologiem przed skończeniem 18 lat?
Czy mężczyzna trans, który za 3 miesiące kończy pełnoletność może już teraz skontaktować się z seksuologiem lub endokrynologiem, aby od razu, w dniu ukończenia 18 lat, dostać receptę na testosteron, aby jak najwcześniej rozpocząć terapię hormonalną? Albo, o ile to możliwe, już teraz rozpocząć...
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Może w dowolnym momencie, o przebiegu terapii zadecyduje lekarz.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza, on pedejmie decyzję o dalszym postępowaniu.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza i to on podejmie decyzję co do dalszego leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli do lekarza zgłasza się pacjent niepełnoletni, powyżej 16. roku życia (i nie jest to przypadek niecierpiący zwłoki), dysponujący zgodą pisemną opiekuna prawnego na udzielenie świadczeń zdrowotnych, to lekarz może udzielić mu świadczeń zdrowotnych w zakresie objętym zgodą opiekuna prawnego.
Jak sobie poradzić z przedwczesnym wytryskiem?
Mój chłopak ma przedwczesny wytrysk. Dochodzi dosłownie po kilku ruchach. Urolog po badaniach uznał, że wszystko jest z nim w porządku. Kazał używać spray np. braveran, ale już po 1 psiknięciu członek jest tak znieczulony, że opada całkiem. Co może być tego przyczyną? Jak można sobie radzić inaczej?
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proszę się zwrócić do seksuologa, za mało informacji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z seksuologiem.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
wskazana konsultacja ze specjalistą ( seksuologiem ) zebranie szczegółowego wywiadu
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Oprócz leków miejscowo znieczulających można zastosować leczenie doustne. Poza metodami farmakologicznymi w postępowaniu terapeutycznym można wyróżnić metody treningowe, edukację pacjenta oraz psychoterapię. Sugeruję kontakt z lekarzem, który po pogłębieniu wywiadu dobierze odpowiedni sposó postępowania.
Spadek libido i problemy z erekcją po stosowaniu antydepresantów
Miałem bardzo trudny moment w życiu (rozwód) i zgłosiłem się do lekarza psychiatry. Po wywiadzie lekarz stwierdził że mam stany depresyjne i wystawił mi receptę na antydepresanty (Cital 20mg 1 tab./doba , Egzysta 75mg 2tab/doba, Ketrel 25mg 1 tab./doba). Leki te przyjmowałem przez 20 dni i...
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proszę się skontaktować z lekarzem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zwrócić się ze swoim problemem do seksuologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Recepta tabletka dzień po
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę