1. Artykuły
  2. Brakuje Ci energii i motywacji? Sprawdź, co może być przyczyną!

Brakuje Ci energii i motywacji? Sprawdź, co może być przyczyną!

Każdy z nas ma czasem gorszy dzień, kiedy brakuje nam energii. Niekiedy zdarza się, że brak motywacji i chęci do działania ciągnie się przez długi czas. Może się okazać, że jest to objaw pewnych chorób lub powód do wprowadzenia nowych nawyków do codziennego życia. Dowiedz się, jak poznać przyczynę swoich spadków energii!

Brakuje Ci energii i motywacji? Sprawdź, co może być przyczyną! Brakuje Ci energii i motywacji? Sprawdź, co może być przyczyną!
Spis treści
Możliwe przyczyny braku motywacji i energii Gorszy moment czy faktyczny problem – kiedy spadek energii i motywacji powinien zaniepokoić? Jak sobie radzić ze spadkiem energii? Jakie badania warto wykonać?

Możliwe przyczyny braku motywacji i energii

 

Jedną z najczęstszych przyczyn braku energii jest niedobór witamin. Zwykle okazuje się, że w organizmie jest za mało witaminy B oraz C. Niedobory mogą powodować nie tylko spadek energii i poczucie zmęczenia, ale także rozdrażnienie. Na szczęście takie braki da się łatwo uzupełnić odpowiednią dietą bogatą m.in. w rośliny strączkowe czy cytrusy. Na osłabienie organizmu wpływają również braki magnezu i żelaza.

 

Wszystko to wiąże się z kolejną przyczyną braku motywacji i energii, czyli złą dietą. Osoby, które spożywają mało warzyw i owoców, piją niewystarczające ilości wody, a na dodatek ich posiłki to bardzo często gotowe produkty przetworzone, zwykle cechują się brakiem energii. Niezdrowa dieta ma ogromny wpływ na organizm człowieka, a także na rozwijające się w nim choroby.

 

Poza tym brak energii może wynikać z braku ruchu. Często osoby, które wykonują pracę siedzącą, skarżą się na senność i chroniczne zmęczenie. Wynika to z tego, że ich organizm nie jest przyzwyczajony do wysiłku i brakuje im aktywności fizycznej. Życiowa rutyna i brak podejmowania działań urozmaicających codzienne obowiązki także może się do tego przyczyniać.

 

Serotonina, czyli tzw. hormon szczęścia, ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zapewnianie codziennej energii do życia. Niedobory tej substancji przyczyniają się do spadków motywacji, złego nastroju, utraty libido, a nawet popadania w epizody depresyjne. Aby w organizmie powstawała serotonina, warto jeść m.in. rybie mięso, banany, jaja czy orzechy.

 

Poza tym powodem spadków energii może być także poważna choroba, jaką jest depresja. Schorzenie sprawia, że człowiek czuje się nieustannie przygnębiony, smutny i przestaje dostrzegać jakiekolwiek pozytywy w otaczającym go świecie. W wielu przypadkach choroba prowadzi nawet do prób samobójczych czy odłączenia się od życia społecznego i głębokiego wyobcowania.

 

Depresja wymaga intensywnego leczenia, a jej przyczyny mogą wynikać z bardzo wielu czynników zarówno tych zewnętrznych (społecznych), jak i psychologicznych. Innymi powodami mogącymi powodować nieustanne zmęczenie są m.in. cukrzyca czy kłopoty z tarczycą.

 

arrow Dziecko moczy się w nocy. Kiedy do lekarza?
arrow Co zrobić, gdy nasze dziecko jest otyłe? Pediatra i dietetyk stawiają sprawę jasno
arrow Niepłodność. Kiedy zdecydować się na badanie nasienia?
arrow Czynniki OB oraz CRP – czym są i do czego służą?
arrow Krew – jaka jest jej rola w naszym organizmie?
arrow Hemofilia - kto może ją odziedziczyć?

Gorszy moment czy faktyczny problem – kiedy spadek energii i motywacji powinien zaniepokoić?

 

Spadki energii i motywacji powinny zaniepokoić wtedy, kiedy utrzymują się naprawdę długo. Kilkudniowe gorsze samopoczucie może przytrafić się każdemu, ale jeśli objawy występują u pacjenta przez kilka tygodni, to warto zacząć interesować się problemem. Najlepszą opcją będzie udanie się do swojego lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzenie mu o swoich objawach.

 

Specjalista powinien zająć się zleceniem odpowiednich badań w celu wykluczenia różnego rodzaju schorzeń. Może okazać się, że mimo długiego spadku energii ktoś jest okazem zdrowia, a na złe samopoczucie wpływ miała np. ponura pogoda. Warto cały czas obserwować swój organizm i reagować na zmieniające się nastroje.

 

Jak sobie radzić ze spadkiem energii?

 

Sposoby radzenia sobie ze spadkiem energii powinny wynikać z postawionej diagnozy. Jeśli po badaniach okaże się, że pacjent cierpi na cukrzycę, to lekarz powinien przepisać mu odpowiednie lekarstwa, a ponadto konieczne okaże się lepsze dbanie o codzienną dietę i ruch. Podobnie będzie w przypadku niedoczynności tarczycy czy innych problemów chorobowych.

 

Depresję leczy się zarówno lekami, jak i za pomocą regularnych wizyt u psychologa lub psychiatry. Czasami okazuje się, że pacjent musi nawet trafić do szpitala, ponieważ boryka się z myślami autodestrukcyjnymi czy okaleczaniem. W tej chorobie szczególnie ważne jest także wsparcie otoczenia i bliskich pacjentowi osób.

 

Jeśli spadki energii wynikają z braku ruchu czy złej diety, to należy zadbać przede wszystkim o zmianę swoich codziennych nawyków. Osoba obarczona problemem powinna ograniczyć spożywanie tłustego mięsa, produktów przetworzonych, słodyczy czy fast foodów. W zamian za to do diety warto wdrożyć spore ilości owoców i warzyw, pełnowartościowe posiłki i dużo wody. Liczy się także regularność jedzenia i przyjmowanie odpowiedniej liczby kalorii każdego dnia. Osłabienie może wynikać bowiem z jedzenia niewystarczających porcji.

 

Koniecznie kilka razy w tygodniu powinno się zrobić lekki trening, który może być nawet spacerem. Warto też wybierać rower zamiast samochodu i schody zamiast windy. Takie małe zmiany mają wpływ na ogólne samopoczucie.

 

Jakie badania warto wykonać?

 

Aby poznać przyczyny spadku energii, poleca się wykonanie przede wszystkim morfologii krwi, a także zbadanie poziomu cukru. Warto sprawdzić poziomy hormonów i cholesterolu. Wiele może pokazać również badanie moczu. Najlepiej jednak poprosić swojego lekarza o zlecenie wszystkich niezbędnych do wykonania badań.

 

Bibliografia:

 

1. Katarzyna Wieczorek-Szukała, Serotonina – funkcje, przyczyny, skutki niedoboru i nadmiaru, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a672-Serotonina__funkcje_przyczyny_skutki_niedoboru_i_nadmiaru, [10.02.23].
2. 4 Reasons Good Employees Lose Their Motivation, R. E. Clark and B. Saxberg, https://hbr.org/2019/03/4-reasons-good-employees-lose-their-motivation, [dostęp 05.02.23].

 

Materiał Partnera

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się do psychologa, czy do psychiatry? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja psychologiczna.
Karolina Jarząbek
psycholog, interwent kryzysowy
Umów wizytę
Dzień dobry. Może się Pani udać zarówno do psychiatry, jak i do psychologa/ psychoterapeuty. Psychiatra może zalecić farmakoterapię, która wspomoże Panią w obecnej sytuacji, natomiast psycholog/ psychoterapeuta pomoże dotrzeć do źródła problemu, pomoże w zrozumieniu go oraz w wypracowaniu odpowiednich dla Pani metod radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Psychoterapia nie wyklucza farmakoterapii, wręcz przeciwnie- razem mogą zdziałać cuda :) Zalecałabym konsultację z psychologiem, który po rozmowie z Panią może zaproponować wizytę u psychiatry oraz dalszą współpracę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie