1. Artykuły
  2. Brakuje Ci energii i motywacji? Sprawdź, co może być przyczyną!

Brakuje Ci energii i motywacji? Sprawdź, co może być przyczyną!

Każdy z nas ma czasem gorszy dzień, kiedy brakuje nam energii. Niekiedy zdarza się, że brak motywacji i chęci do działania ciągnie się przez długi czas. Może się okazać, że jest to objaw pewnych chorób lub powód do wprowadzenia nowych nawyków do codziennego życia. Dowiedz się, jak poznać przyczynę swoich spadków energii!

Brakuje Ci energii i motywacji? Sprawdź, co może być przyczyną! Brakuje Ci energii i motywacji? Sprawdź, co może być przyczyną!
Spis treści
Możliwe przyczyny braku motywacji i energii Gorszy moment czy faktyczny problem – kiedy spadek energii i motywacji powinien zaniepokoić? Jak sobie radzić ze spadkiem energii? Jakie badania warto wykonać?

Możliwe przyczyny braku motywacji i energii

 

Jedną z najczęstszych przyczyn braku energii jest niedobór witamin. Zwykle okazuje się, że w organizmie jest za mało witaminy B oraz C. Niedobory mogą powodować nie tylko spadek energii i poczucie zmęczenia, ale także rozdrażnienie. Na szczęście takie braki da się łatwo uzupełnić odpowiednią dietą bogatą m.in. w rośliny strączkowe czy cytrusy. Na osłabienie organizmu wpływają również braki magnezu i żelaza.

 

Wszystko to wiąże się z kolejną przyczyną braku motywacji i energii, czyli złą dietą. Osoby, które spożywają mało warzyw i owoców, piją niewystarczające ilości wody, a na dodatek ich posiłki to bardzo często gotowe produkty przetworzone, zwykle cechują się brakiem energii. Niezdrowa dieta ma ogromny wpływ na organizm człowieka, a także na rozwijające się w nim choroby.

 

Poza tym brak energii może wynikać z braku ruchu. Często osoby, które wykonują pracę siedzącą, skarżą się na senność i chroniczne zmęczenie. Wynika to z tego, że ich organizm nie jest przyzwyczajony do wysiłku i brakuje im aktywności fizycznej. Życiowa rutyna i brak podejmowania działań urozmaicających codzienne obowiązki także może się do tego przyczyniać.

 

Serotonina, czyli tzw. hormon szczęścia, ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zapewnianie codziennej energii do życia. Niedobory tej substancji przyczyniają się do spadków motywacji, złego nastroju, utraty libido, a nawet popadania w epizody depresyjne. Aby w organizmie powstawała serotonina, warto jeść m.in. rybie mięso, banany, jaja czy orzechy.

 

Poza tym powodem spadków energii może być także poważna choroba, jaką jest depresja. Schorzenie sprawia, że człowiek czuje się nieustannie przygnębiony, smutny i przestaje dostrzegać jakiekolwiek pozytywy w otaczającym go świecie. W wielu przypadkach choroba prowadzi nawet do prób samobójczych czy odłączenia się od życia społecznego i głębokiego wyobcowania.

 

Depresja wymaga intensywnego leczenia, a jej przyczyny mogą wynikać z bardzo wielu czynników zarówno tych zewnętrznych (społecznych), jak i psychologicznych. Innymi powodami mogącymi powodować nieustanne zmęczenie są m.in. cukrzyca czy kłopoty z tarczycą.

 

arrow Badanie krwi. Dlaczego warto zadbać o profilaktykę?
arrow Cukier: jak ograniczyć spożycie? Jakie zamienniki wybierać?
arrow Hemoglobina glikowana (HbA1C) i jej rola w diagnozowaniu i leczeniu cukrzycy typu 2
arrow Cukrzyca ciążowa - przyczyny, objawy, leczenie

Gorszy moment czy faktyczny problem – kiedy spadek energii i motywacji powinien zaniepokoić?

 

Spadki energii i motywacji powinny zaniepokoić wtedy, kiedy utrzymują się naprawdę długo. Kilkudniowe gorsze samopoczucie może przytrafić się każdemu, ale jeśli objawy występują u pacjenta przez kilka tygodni, to warto zacząć interesować się problemem. Najlepszą opcją będzie udanie się do swojego lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzenie mu o swoich objawach.

 

Specjalista powinien zająć się zleceniem odpowiednich badań w celu wykluczenia różnego rodzaju schorzeń. Może okazać się, że mimo długiego spadku energii ktoś jest okazem zdrowia, a na złe samopoczucie wpływ miała np. ponura pogoda. Warto cały czas obserwować swój organizm i reagować na zmieniające się nastroje.

 

Jak sobie radzić ze spadkiem energii?

 

Sposoby radzenia sobie ze spadkiem energii powinny wynikać z postawionej diagnozy. Jeśli po badaniach okaże się, że pacjent cierpi na cukrzycę, to lekarz powinien przepisać mu odpowiednie lekarstwa, a ponadto konieczne okaże się lepsze dbanie o codzienną dietę i ruch. Podobnie będzie w przypadku niedoczynności tarczycy czy innych problemów chorobowych.

 

Depresję leczy się zarówno lekami, jak i za pomocą regularnych wizyt u psychologa lub psychiatry. Czasami okazuje się, że pacjent musi nawet trafić do szpitala, ponieważ boryka się z myślami autodestrukcyjnymi czy okaleczaniem. W tej chorobie szczególnie ważne jest także wsparcie otoczenia i bliskich pacjentowi osób.

 

Jeśli spadki energii wynikają z braku ruchu czy złej diety, to należy zadbać przede wszystkim o zmianę swoich codziennych nawyków. Osoba obarczona problemem powinna ograniczyć spożywanie tłustego mięsa, produktów przetworzonych, słodyczy czy fast foodów. W zamian za to do diety warto wdrożyć spore ilości owoców i warzyw, pełnowartościowe posiłki i dużo wody. Liczy się także regularność jedzenia i przyjmowanie odpowiedniej liczby kalorii każdego dnia. Osłabienie może wynikać bowiem z jedzenia niewystarczających porcji.

 

Koniecznie kilka razy w tygodniu powinno się zrobić lekki trening, który może być nawet spacerem. Warto też wybierać rower zamiast samochodu i schody zamiast windy. Takie małe zmiany mają wpływ na ogólne samopoczucie.

 

Jakie badania warto wykonać?

 

Aby poznać przyczyny spadku energii, poleca się wykonanie przede wszystkim morfologii krwi, a także zbadanie poziomu cukru. Warto sprawdzić poziomy hormonów i cholesterolu. Wiele może pokazać również badanie moczu. Najlepiej jednak poprosić swojego lekarza o zlecenie wszystkich niezbędnych do wykonania badań.

 

Bibliografia:

 

1. Katarzyna Wieczorek-Szukała, Serotonina – funkcje, przyczyny, skutki niedoboru i nadmiaru, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a672-Serotonina__funkcje_przyczyny_skutki_niedoboru_i_nadmiaru, [10.02.23].
2. 4 Reasons Good Employees Lose Their Motivation, R. E. Clark and B. Saxberg, https://hbr.org/2019/03/4-reasons-good-employees-lose-their-motivation, [dostęp 05.02.23].

 

Materiał Partnera

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę