1. Artykuły
  2. Aktywność fizyczna. Proponujemy jogę

Aktywność fizyczna. Proponujemy jogę

Joga to propozycja dla aktywnych fizycznie, która harmonijnie łączy ruch ciała, z prawidłowym oddechem i spokojem umysłu. Brzmi fantastycznie prawda? Powolny ruchu, doskonalenie pozycji, skupienie i koncentracja zapewniają wszechstronny rozwój ćwiczącego. Warto podejść do jogi, jako do czegoś więcej niż tylko zestawu ćwiczeń. Jej praktykowanie daje szereg korzyści - podkreśla specjalista medycyny naturalnej, trener personalny Stefan Podedworny.

Aktywność fizyczna. Proponujemy jogę
Spis treści
Aktywność fizyczna. Wybieramy jogę W jaki sposób joga zmusza ciało do pracy? Kto powinien uprawiać jogę? Kto powinien zrezygnować z uprawiania jogi? Czy praktykując jogę, można schudnąć? Joga dla seniorów Od czego zacząć praktykę jogi? Joga - ćwiczenia czy praktyka?

Aktywność fizyczna. Wybieramy jogę

 

Niekwestionowaną wartością budującą zdrowie, kondycję i samopoczucie człowieka jest ruch. Świadomy, rozsądny i zdrowy - jak podkreśla trener personalny, specjalista medycyny naturalnej Stefan Podedworny:

 

Ruch jest nieodłącznym elementem życia. Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasze zdrowie -  zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj ruchu wybieramy, na co uważać i czym się kierować. Jednym z popularnych sposobów aktywności fizycznej jest joga.

 

I wyjaśnia:

 

To starożytna praktyka, która łączy w sobie elementy fizyczne, mentalne i duchowe. Poprzez odpowiednie pozy, kontrolowany oddech i medytację, joga wpływa na równowagę między ciałem a umysłem.

 

Słowo „joga” wywodzi się z sanskrytu i oznacza „jedność”, możliwą do osiągnięcia poprzez praktykę różnorodnych technik:

 

Asany, przez które rozumiemy ćwiczenia fizyczne, obejmujące różne pozycje ciała, mające na celu wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni oraz poprawę elastyczności.

Pranajama to z kolei techniki kontroli oddechu, które pomagają zwiększyć świadomość oddechu, poprawić przepływ energii i uspokoić umysł.

Medytację prowadzącą do skupienia i uspokojenia umysłu, aby osiągnąć stan spokoju i wewnętrznej ciszy.

Yama i Niyama to etyczne zasady i zalecenia, które dotyczą sposobu postępowania wobec siebie i innych.

arrow W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne
arrow Poprawny ruch. Droga do zdrowia
arrow Jak dobrze odpoczywać? Lepiej krócej a częściej - odpowiada psycholog
arrow Trening. Co jeść przed, w czasie i po wysiłku fizycznym?
arrow Sezon narciarski w pełni. Jak uniknąć kontuzji?
arrow Dobry stres, nie jest zły? Co nas stresuje najczęściej?

W jaki sposób joga zmusza ciało do pracy?

 

Joga do niczego nie zmusza. Jest propozycją aktywności fizycznej, która angażuje ciało w różne pozycje i sekwencje. Joga jest niejako zaproszeniem.

 

Ćwiczący, decydując się na jogę, angażują wszystkie partie ciała. Wzmacnienie  mięśni, poprawa kondycji i gibkości to efekty uzyskane przy okazji - wylicza zalety tej aktywności fizycznej ekspert.

 

Podkreśla, że płynie z tego ogromna korzyść dla całego organizmu:

 

Ponadto, regularne wykonywanie asan pozytywnie wpływa na układ oddechowy, krążenie krwi i pracę narządów wewnętrznych.

 

W zależności od stylu jogi, praktyka może obejmować powolne i kontrolowane ruchy, jak również dynamiczne serie pozycji, które wzmocnią siłę, gibkość i wytrzymałość. Na przykład, w stylu jogi Vinyasa, pozycje są płynnie łączone z oddechem, Jogę można również praktykować w sposób bardziej spokojny i medytacyjny, gdzie ruch nie jest tak intensywny. Na przykład, w stylu jogi Yin, pozycje są utrzymywane przez dłuższy czas, a głównym celem jest rozluźnienie ciała i umysłu poprzez głębokie rozciąganie.

 

Kto powinien uprawiać jogę?

 

Jak się okazuje, joga jest dostępna dla każdego, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Demokratyzm tej aktywności fizycznej wyraża się również w szerokim wachlarzu korzyści dla ćwiczącego: wzmocnienie ciała, redukcja stresu i relaksacja, rozbudowanie technik oddechowych. Ponadto nie ogranicza nikogo w związku z poziomem zaawansowania.

 

Osoby początkujące mogą rozpocząć od łagodniejszych form jogi, takich jak hatha yoga. Natomiast osoby bardziej zaawansowane mogą wybrać bardziej wymagające style jogi, na przykład ashtanga czy power yoga - tłumaczy Stefan Podedworny.

 

Niekwestionowaną wartością wynikająca z praktyki jogi jest poprawa elastyczności i siły mięśniowej oraz poprawa równowagi i koordynacji ruchowej. Znawcy tematu podkreślają, że systematyczne wykonywanie asan pozwala nawiązać relacje z własnym ciałem i zaakceptować jego słabości.

 

Kto powinien zrezygnować z uprawiania jogi?

 

Niestety, jak wszędzie, tak i tu istnieją przeciwskazania:

 

Choć joga jest powszechnie polecana, są pewne grupy osób, które powinny zachować ostrożność lub zrezygnować z jej praktykowania. Należą do nich osoby z poważnymi urazami kręgosłupa, problemy z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, a także kobiety w ciąży - wylicza trener personalny i założyciel Akademii Zapachu, Poprawnego Ruchu i Oddechu.

 

I dodaje:

 

Przed rozpoczęciem praktyki jogi zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

 

Czy praktykując jogę, można schudnąć?

 

Z pewnością to pytanie zadaje sobie wiele osób tuż przed pojawieniem się na pierwszych zajęciach:

 

Regularne wykonywanie asan i odpowiednia dieta mogą prowadzić do utraty kilogramów, ale należy pamiętać, że głównym celem jogi jest harmonia ciała i umysłu, a nie tylko utrata wagi - podkreśla ekspert.

 

Joga dla seniorów

 

Coraz więcej osób starszych decyduje się na praktykowanie jogi. I dobrze - zaznacza nasz specjalista:

 

Dla seniorów zaleca się stosowanie łagodnych asan, które wzmacniają kręgosłup, poprawiają równowagę i elastyczność ciała. Ważne jest również dostosowanie ćwiczeń do indywidualnych możliwości i ograniczeń.

 

Od czego zacząć praktykę jogi?

 

Do praktykowania jogi warto się przygotować. Na rynku, jak i w Internecie, dostępnych jest wiele materiałów, które laikom przybliżą tę formę aktywności fizycznej. Ponadto:

 

Początkujący mogą rozpocząć od prostych asan, takich jak pozycja kota-cows (Marjaryasana-Bitilasana), pozycja drzewa (Vrikshasana) czy pozycja zwiniętego dziecka (Balasana) - tłumaczy Stefan Podedworny.

 

I zaznacza:

 

Ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń, stopniowe zwiększanie intensywności i dbanie o równowagę między wysiłkiem a odpoczynkiem.

 

Joga - ćwiczenia czy praktyka?

 

To jak zdefiniujemy jogę, zależy tylko i wyłącznie od nas. Warto jednak pamiętać, że:

 

Joga to nie tylko fizyczne ćwiczenia, to także praktyka duchowa i mentalna. Poprzez medytację, oddech i koncentrację na tu i teraz, joga pomaga w osiągnięciu spokoju umysłu, redukcji stresu i podniesieniu poziomu świadomości. Dlatego warto podchodzić do jogi jako do czegoś więcej niż tylko zestawu ćwiczeń - tłumaczy zależność Stefan Podedworny.

 

I chwali zalety prawidłowego ruchu i wyważonej aktywności fizycznej:

 

Ruch jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia. Joga stanowi jedną z opcji aktywności fizycznej, która angażuje całe ciało, poprawia elastyczność, siłę i równowagę. Niezależnie od wieku czy kondycji, każdy może spróbować jogi, dostosowując poziom trudności do swoich możliwości. Warto pamiętać, że joga to nie tylko ćwiczenia, ale również praktyka duchowa i mentalna, której celem jest harmonia ciała i umysłu.

Stefan Podedworny specjalista medycyny naturalnej, osteopata, terapeuta, trener personalny 5.00 / 30 opinii artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Założył i prowadzi Akademię Zapachu, Poprawnego Ruchu i Oddechu, gdzie uczy poprawnego ruchu i oddechu wg własnej metody oraz pracuje 1 na 1,  pomagając ludziom pozbyć się głównie tzw. niewyjaśnionych dolegliwości.
Autor dwóch książek: „Przepis na zdrowie, 21 kroków do zdrowia, o których nie usłyszysz w reklamach” oraz „Twoje ciało, to nie Twoja wina”. Przygotowuje doktorat z zakresu wpływu zapachów na decyzje, prowadzi też bloga. Ma 60 lat i pokazuje, że da się zachować zdrowie i sprawność bez względu na wiek. Tego samego uczy innych i pozbawia ich dolegliwości. Naturopata, zafascynowany osteopatią, trener personalny. Niebawem ukaże się kolejna książka, będąca wstępem do własnej metody nauki poprawnego oddechu i ruchu. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy czasu otrzymania wyniku powinnam zrezygnować z ruchu?
Od 3 tygodni boli mnie lewa noga, szczególnie łydka, ale przy największym bólu czuję też ból uda, pod pośladkiem. Dodatkowo drętwieje mi stopa. Dostałam skierowanie na rezonans odcinka krzyżowo-lędźwiowego do. Czy spacery mogą pogorszyć sytuację? Noga boli szczególnie...
Zalecana wizyta u neurologa z wynikiem RM.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u neurologa z wynikiem RM.
Czy można rozpocząć ćwiczenia EMS z wykrytymi torbielami na jajnikach?
Torbiel 2.6 cm i 3.5 cm, teratoma. Zabieg laparoskopowy umówiony dopiero na listopad, jednak myślałam, żeby treningi zacząć szybciej.
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Jak sobie pomóc w tej sytuacji?
Od dłuższego czasu zmagam się z silnymi bólami głowy, którym towarzyszą silne zawroty głowy, mdłości, czasem wymioty, zazwyczaj pojawiają się przy wysiłku fizycznym. Często leki przeciwbólowe nie pomagają. Neurologicznie jest wszystko w porządku, rezonans nic nie wykazał....
Należy przeprowadzić dodatkową diagnostykę - zapraszam na konsultacje online z poprzednią dokumentacją - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy przeprowadzić dodatkową diagnostykę - zapraszam na konsultacje online z poprzednią dokumentacją - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Zastanawiam się, czy jakakolwiek dalsza rehabilitacja może "wyleczyć" ramie?
6 lat temu podczas wykonywania kolejnej serii pompek poczułem ostry ból w prawym ramieniu; wrażenie było podobne do dartego materiału. Przez pierwsze dni po urazie nie bylem wstanie unieść czajnika z wodą, lecz po kilkunastu tygodniach rehabilitacji ramie zaczynało się mieć trochę lepiej....
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Praca fizyczna, a problemy z dłońmi.
Pracuje w tartaku od trzech dni. Po powrocie do domu tego ostatniego dnia zauważyłem ze cos się dzieje z moją ręką. Po pierwsze palce drżały same z siebie, to akurat jestem w stanie jakoś zrozumieć, jest to praca fizyczna i mięśnie mogą tak reagować na jakieś obciążenia. Natomiast gorzej jest z...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy mój syn będzie mógł wrócić do sportu?
Mój 14-letni syn przeszedł ostre zapalenie mięśnia sercowego. Wiem, że przez pół roku ma wstrzymać się od wysiłku fizycznego, ale co potem? Dodam, że po kontroli wyniki ma dobre. 
Po tym czasie wskazna konsultacja kardiologa dziecięcego, który podejmie decyzję.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Po tym czasie wskazna konsultacja kardiologa dziecięcego, który podejmie decyzję.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Wylew podsiatkówkowy - czy można uprawiać sport?
Mam wylew podsiatkówkowy w prawym oku, w trakcie resorpcji. Czy w związku z tym mogę wykonywać ćwiczenia na siłowni z ciężarami lub chociaż biegać? 
Tego typu krwotok jest objawem patologicznego procesu toczącego się w obrębie oka. Po krwotoku podsiatkówkowym wymagana jest regularna kontrola okulistyczna oraz leczenia choroby podstawowej, która się przyczyniła do upośledzenia widzenia. Wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany. Dobrze byłoby zapytać okulistę o rokowanie, planowane leczenie oraz wskazówki do ograniczenia wysiłku i przez jaki okres te ograniczenia trzeba zastosować.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tego typu krwotok jest objawem patologicznego procesu toczącego się w obrębie oka. Po krwotoku podsiatkówkowym wymagana jest regularna kontrola okulistyczna oraz leczenia choroby podstawowej, która się przyczyniła do upośledzenia widzenia. Wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany. Dobrze byłoby zapytać okulistę o rokowanie, planowane leczenie oraz wskazówki do ograniczenia wysiłku i przez jaki okres te ograniczenia trzeba zastosować.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Ile czasu po cesarskim cięciu można wrócić na siłownię?
Aktualnie jestem 6 tygodni po cesarce. Chciałam dopytać kiedy mogę zacząć ćwiczyć na siłowni, tak aby było to bezpieczne.
Szybki powrót do aktywności jest wskazanych, natomiast nie można wykonywać wszystkich ćwiczeń - zapraszam na konsultacje online w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wizyta u lekarza ginekologa na konsultację.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
prosze isc na konsultacja do lekarza ginekologa
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Szybki powrót do aktywności jest wskazanych, natomiast nie można wykonywać wszystkich ćwiczeń - zapraszam na konsultacje online w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Czym może być spowodowany ucisk oraz pieczenie lewej skroni?
Od 2 tygodni uciska i piecze mnie okolica lewej skroni, a ból promieniuje aż do policzka. Miałem tomografię głowy (czekam na wyniki), ale neurolog powiedział, że może to być nerw trójdzielny. Dodam jeszcze, że tydzień temu uderzyłem się w głowę pod prysznicem, ból trwał może...
Z wynikiem CT należy zgłosić się do neurologa celem wdrożenia leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Z wynikiem CT należy zgłosić się do neurologa celem wdrożenia leczenia.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
prosze iść do lekarza neurologa z wynikami.
Co może być powodem często występujących infekcji?
Zmagam się z częstym zapaleniem gardła (odkąd pamiętam często chorowałam i szybko łapałam infekcje). Od zeszłego roku powtarza się to bardzo często. Infekcje pojawiają się parę razy w roku i trwają po około 10 dni. Zawsze występują te same objawy: silny ból gardła, gorączka, kaszel, katar...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być powodem kołatania serca, zmęczenia i problemu z oddechem?
Miałem zdiagnozowaną nerwicę z atakami paniki, więc udałem się do psychiatry (biorę leki). Ataki ustały, ale zostały takie objawy jak: kołatanie serca, zmęczenie, ucisk w nadbrzuszu podczas wykonywania aktywności i brak możliwości wzięcia głębokiego wdechu oraz nieregularny rytm serca. Wyniki są...
Zalecana kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
wizyta u lekarza prowadzącego psychiatry
Ból kolana spowodowany aktywnością fizyczną.
Podczas krótkiego, intensywnego biegu zaczęło boleć mnie lewe kolano - kłucie podczas chodzenia po wewnętrznej stronie w okolicy łąkotki. Podejrzewam, że przyczynić mogło się do tego nieodpowiednie obuwie bez jakiejkolwiek amortyzacji i fakt, że rzadko biegam. Dolegliwości bólowe...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy hipoplazja tętnic może spowodować udar?
Trafiłem miesiąc temu do szpitala z powodu mrowienia, drętwienia, zawrotów głowy, nudności, bezsenności, z mroczkami przed oczami i bólem głowy. Wykonano badania i zdiagnozowano u mnie torbiel szyszynki 10 mm, przetrwałą tętnice trójdzielna, hipoplazje tętnic łączących...
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Czy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto może występować problem z wypróżnianiem?
Mam niedoczynność tarczycy i Hashimoto (inne wyniki są bardzo dobre). Od około pół roku zdrowo się odżywiam, a od 2 miesięcy jestem na redukcji. Na początku, zdarzały się tylko pojedyncze dni, kiedy się nie wypróżniałam, ale teraz zdarza się to często. W dodatku boli mnie...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Ćwiczenia po usunięciu prostaty.
Po usunięciu prostaty zalecane są ćwiczenia. Ile razy w ciągu dnia należy ćwiczyć i ile powinno trwać jedno ćwiczenie?
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z